Autor Wątek: Bezzera UNICA PID - czy jest możliwość regulacji ciśnienia ekstrakcji  (Przeczytany 2882 razy)

Offline Boby_brown

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: LA MARZOCCO Linea Micra Bianca, Kawiarka Bialetti, Cafelat Robot, 9Barista
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense , Baratza sette 30 ap , Comandante
Cześć. Przymierzam się do kupna ekspresu, głównie do espresso. A najbardziej do espresso dopio. :-D Wstępnie mój typ to: Bezzera Unica PID - najtaniej -
- taniej niż Quick Mill Carola Evo Pid i Ecm Classica ll PID
i chyba ma wszystko co trzeba do zrobienia dobrego espresso i tak samo espresso dopio + bonus  :) : gorąca woda z "różdżki" np do podgrzania filiżanki.
Już prawie się zdecydowałem na Bezzerę, ale przeczytałem na Coffeesite, że w Ecm Classica ll PID "dzięki specjalnej śrubie możemy manualnie sterować ciśnieniem w zakresie od ok 8,5 do 12 barów czyniąc nasze espresso zawsze idealnym".
Moje pytanie brzmi: czy w Bezzerze też tak można?  A może nie ma o co kruszyć kopii.
« Ostatnia zmiana: 27 Marzec 2023, 22:59:46 wysłana przez ranGo »

skansen

  • Gość
W każdym ekspresie z regulowanym zaworem OPV można tym zaworem ustawiać ciśnienie ekstrakcji.
Opis który cytujesz jest trochę mało precyzyjny. Chodzi o to, że niektóre ekspresy (np. Quick Mill Carola, ECM Classika, Ascaso Dream) mają regulację zaworu OPV dostępną na wierzchu i żeby go regulować nie trzeba rozkręcać ekspresu.

Na pewno taka regulacja jest zaletą.

Tak swoją drogą, jak dobrze pójdzie to niedługo będzie na Forum dostępna używana ECM Classika II, bardzo zadbana...
« Ostatnia zmiana: 27 Marzec 2023, 23:23:59 wysłana przez skansen »

Offline Boby_brown

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: LA MARZOCCO Linea Micra Bianca, Kawiarka Bialetti, Cafelat Robot, 9Barista
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense , Baratza sette 30 ap , Comandante
Tak swoją drogą, jak dobrze pójdzie to niedługo będzie na Forum dostępna używana ECM Classika II, bardzo zadbana...
Mogę prosić o więcej szczegółów: wiek, cena, ewentualne dodatki ponad standardowe wyposażenie...
Jakie ewentualne przewagi ma Ecm Classica ll nad Bezzerą?  Sądząc z opisów, to technicznie są bardzo podobne. Jedynie bojler - Classica 0,75 l, Bezzera 0,5 l., ale czy to istotna różnica?

Może przy okazji doprecyzuję moje preferencje:
- Lubię dobre espresso, ale koniecznie DOPPIO! Dlaczego? Bo pojedyncze, to dla mnie za mało, za krótko! Lubię delektować nim jak najdłużej 🙂 Dla mnie ważna jest też temperatura - pojedyncze espresso za szybko stygnie, a doppio jednak trochę dłużej pozostaje gorące.

- Codziennie rano pijemy przeważnie 2 kawy - tzn po jednej dla 2 osób, czasem tylko jedna. Potem w ciągu dnia sporadycznie 1 -2 kawy.
- "Różdżka" - spienianie mleka mnie nie interesuje, ale gorąca woda -tak - do podgrzania filiżanki. Jakoś intuicyjne nie dowierzam tacce podgrzewającej i myślę, że "różdżka" jest bardzo pomocna w dogrzaniu filiżanki.
- Możliwości regulacji parametrów: ciśnienia, temperatury i czasu ekstrakcji.
Tzn żebym w razie potrzeby mógł skorygować, ustawić.

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Jakie ewentualne przewagi ma Ecm Classica ll nad Bezzerą?
Właściciel chyba będzie miał lepsze rozeznanie pomiędzy ECM'em a LM Mikrą ;-)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5555
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Tak swoją drogą, jak dobrze pójdzie to niedługo będzie na Forum dostępna używana ECM Classika II, bardzo zadbana...
Na razie trudno mi się rozstać 🙂
》tertium non datur《

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4962
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
@Boby_brown Czytając Twoje preferencję sądzę, że mógłbyś też rozważyć ASCASO UNO PID (lub DREAM PID). Ma wszystko co napisałeś. W szczególności to - "Możliwości regulacji parametrów: ciśnienia, temperatury i czasu ekstrakcji." A nawet więcej bo także objętość kawy w filiżance na espresso i na doppio.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Boby_brown

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: LA MARZOCCO Linea Micra Bianca, Kawiarka Bialetti, Cafelat Robot, 9Barista
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense , Baratza sette 30 ap , Comandante
@Janusz Ascaso nie. Szukam czegoś w stylistyce Bezzery unica lub Ecm Classica z grupą E61 na wierzchu i dźwigienką do ekstrakcji.

Offline Piskoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE
  • Młynek: Eureka Atom 65E
Cześć. Przymierzam się do kupna ekspresu, głównie do espresso. A najbardziej do espresso dopio. :-D Wstępnie mój typ to: Bezzera Unica PID - najtaniej -
- taniej niż Quick Mill Carola Evo Pid i Ecm Classica ll PID
i chyba ma wszystko co trzeba do zrobienia dobrego espresso i tak samo espresso dopio + bonus  :) : gorąca woda z "różdżki" np do podgrzania filiżanki.

Już prawie się zdecydowałem na Bezzerę, ale przeczytałem na Coffeesite, że w Ecm Classica ll PID "dzięki specjalnej śrubie możemy manualnie sterować ciśnieniem w zakresie od ok 8,5 do 12 barów czyniąc nasze espresso zawsze idealnym".
Moje pytanie brzmi: czy w Bezzerze też tak można?  A może nie ma o co kruszyć kopii.



Zestaw do flow control dla Bezzery w zależności od wykończenia rączki to 580-650 pln.
Czy jest to potrzebne ? Osobiscie nie wiem bo mam z ekspres z grupą BZ ( podgrzewana ) i tam nie ma takiej możliwości. Dla purytstów pewnie to must have dla większości pewnie dodatkowy bajer. 
O samej firmie mogę powiedzieć raczej same pozytywne rzeczy ( to mój drugi ekspres Bezzery )
Wygląda tak jak ma wyglądać ekspres a nie jak dzieło ślusarza obok ( sorry Panie Januszu ale wygląd Ascaso do mnie absolutnie nie przemawia - to trochę jak porównać design Alfy Romeo i Seata, notabene Bezzera w logo ma pół logo Alfy właśnie :-) )
Działa bez zarzutu. Grupa BZ powoduje że po mniej więcej 5-7 minutach wszystko jest elegancko rozgrzane - no może filiżanki nie zdążą. Ale wtedy albo gorąca woda, która już jest albo 45 sek w mikrofali.
Firma zna się na tym co robi bo robi to już chyba koło 100 lat.
ECM - nie znam się ale z wyglądu są mi bliższe niż dalsze :-)


Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4962
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Szukam czegoś w stylistyce Bezzery unica lub Ecm Classica z grupą E61 na wierzchu i dźwigienką do ekstrakcji.

BELLEZZA w obecnej promocji z rabatem ok. 22%
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Boby_brown

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: LA MARZOCCO Linea Micra Bianca, Kawiarka Bialetti, Cafelat Robot, 9Barista
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense , Baratza sette 30 ap , Comandante
Bellezza jest ładna, ale ma bojler 2 litry, to przy moich 1 - 2 kawach dziennie nie potrzebnie, za dużo. Najbardziej przekonuje mnie 0,5 l u Bezzery . A po tym co napisał @Piskoor o grupie BZ, że tak szybko się nagrzewa, to zacząłem zastanawiać się nad Bezzerą BZ09 S PM. Co prawda zamiast dźwigienki do uruchamiania ekstrakcji jest tam guzik , ale chyba istota parzenia jest zachowana tzn naciskam - leci, puszczam - przestaje. Czyli podobnie jak dźwignia: do góry - leci, w dół - przestaje.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5555
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Bezzera UNICA PID - czy jest możliwość regulacji ciśnienia ekstrakcji
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Marzec 2023, 19:14:49 »
Bezzerą BZ09 S PM.
Kup kolbę z pidem, chociaż na pid w Unice ludzie narzekali.
》tertium non datur《

Offline Boby_brown

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: LA MARZOCCO Linea Micra Bianca, Kawiarka Bialetti, Cafelat Robot, 9Barista
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense , Baratza sette 30 ap , Comandante
Odp: Bezzera UNICA PID - czy jest możliwość regulacji ciśnienia ekstrakcji
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Marzec 2023, 19:23:57 »
A jak PID w Classice? I w ogóle jak ją oceniasz, tak w codziennym użytkowaniu?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5555
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Bezzera UNICA PID - czy jest możliwość regulacji ciśnienia ekstrakcji
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Marzec 2023, 21:25:21 »
A jak PID w Classice?
Włączasz ekspres, ustawiasz temperaturę z zależności od stopnia wypalenia ziarna i czekasz tak min. 45 minut i robi Ci espresso.
I w ogóle jak ją oceniasz, tak w codziennym użytkowaniu?
Przez czery lata służyła bezproblemowo, także szkoda mi się jej pozbyć, bo w dalszym ciągu mi się podoba. "Trochę" wibra hałasuje w porównaniu z rotą, no i trzeba smarować dźwigienkę. Tutaj jest wątek o Classyce:

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=7016.0
« Ostatnia zmiana: 28 Marzec 2023, 21:37:14 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline adiki

  • Wiadomości: 171
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE, ex Jura ENA8
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Bezzera UNICA PID - czy jest możliwość regulacji ciśnienia ekstrakcji
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Marzec 2023, 22:56:16 »
Działa bez zarzutu. Grupa BZ powoduje że po mniej więcej 5-7 minutach wszystko jest elegancko rozgrzane - no może filiżanki nie zdążą. Ale wtedy albo gorąca woda, która już jest albo 45 sek w mikrofali.
Firma zna się na tym co robi bo robi to już chyba koło 100 lat.
ECM - nie znam się ale z wyglądu są mi bliższe niż dalsze :-)
Hmm w 5-7 minut to się nagrzeją bojlery ale żeby grupa i portafilter były gorące to trzeba te 15 minut poczekać. Przynajmniej tak jest w moim egzemplarzu. 
Wyszukiwarka kaw z polskich palarni zpalarni.pl

Offline Piskoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE
  • Młynek: Eureka Atom 65E
Odp: Bezzera UNICA PID - czy jest możliwość regulacji ciśnienia ekstrakcji
« Odpowiedź #14 dnia: 29 Marzec 2023, 12:34:25 »
Działa bez zarzutu. Grupa BZ powoduje że po mniej więcej 5-7 minutach wszystko jest elegancko rozgrzane - no może filiżanki nie zdążą. Ale wtedy albo gorąca woda, która już jest albo 45 sek w mikrofali.
Firma zna się na tym co robi bo robi to już chyba koło 100 lat.
ECM - nie znam się ale z wyglądu są mi bliższe niż dalsze :-)
Hmm w 5-7 minut to się nagrzeją bojlery ale żeby grupa i portafilter były gorące to trzeba te 15 minut poczekać. Przynajmniej tak jest w moim egzemplarzu. 

Serio - to coś długo - u mnie po max 10 minutach wręcz parzą.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi