Autor Wątek: Timemore Sculptor  (Przeczytany 52274 razy)

Offline MarVald

  • Wiadomości: 256
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #390 dnia: 14 Styczeń 2024, 01:37:21 »
Mi nie chodziło o konkretne ustawienia ;) Zdaję sobie sprawę, że dochodzi kwestia ustawienia pinu i wtedy moje 2 to będzie czyjeś 3 ;) Generalnie chodziło o to, jak skala mniej więcej w 078s ma się do Niche. Czyli jeśli w przedziale espresso przesunę w Niche o dwie kropki to w 078s dla podobnego efektu muszę przesunąć 5 kresek ;)
Na ten moment tak mi właśnie wychodzi. Zmiana Peru na Mogiane ze Story Coffee wymaga na Niche zwiększenie ustawień o 2 kropki. Na 078S wyszło mi 5 kresek.
@Lokomisiek - na ten moment wstępnie wydaje się, że w moim egzemplarzu wychodzi podobnie jak u Ciebie  ;)

Natomiast na ten moment mam rezultaty podobne do tych opisywanych przez recenzentów mówiących o sezonowaniu żaren w tym młynku. Dzisiaj po przepuszczeniu 4,5 kg wciąż jedno espresso jako tako a drugie wariacje na strumieniu i obryzgany ekspres ;) No nic - zostały jeszcze 2 kg na ten moment bo skończyłem przepuszczać 5-ty kg. Zobaczymy czy nastąpi magia pomiędzy 6 a 7 jak to zeznają ;)Na szczęście w procesie sezonowania nie ucierpiało żadne ziarno przyzwoitej kawy (udało się dostać ziarna z palarni pod kompost ;) ), bo chyba bym się zapłakał ;)

Offline Lokomisiek Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Flair 58, V60, Aeropress
  • Młynek: DF64 Gen2 (DLC), MHW3-bomber R3
Timemore Sculptor
« Odpowiedź #391 dnia: 14 Styczeń 2024, 17:04:55 »
Mi na tunelowanie pomaga porządne merdanie WDT, a w zasadzie nawet umikotem 30-40 „okrążeń” robię i płynie pięknie… więc może to jest jakaś podpowiedź dla Ciebie. Mój młynek ma na ten moment z 3-3,5kg ziarna za sobą.

Offline emwu Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Flair 58 LE, Aeropress, Clever Dripper, Moka Espress 3tz, 6tz, Picopresso
  • Młynek: Timemore Sculptor 064S, Flair Royal Grinder
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #392 dnia: 14 Styczeń 2024, 18:36:15 »
WDT ma ogromny wpływ na kanałowanie przy Sculptorach.
Dużo większy niż gdy mielę ręcznym młynkiem czy nawet 60mm "chińczykiem".

Offline MarVald

  • Wiadomości: 256
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #393 dnia: 14 Styczeń 2024, 21:44:35 »
No ja skończyłem sezonowanie dzisiaj - poszło prawie 7,5 kg. Niestety Żona nie chciała już dzisiaj drugiej kawy i nie wiem, jaki jest ostateczny rezultat ;) Dodatkowo przełożyłem jeden pin w lewo aby zwiększyć zakres dolnego przemiału. Na chwilę przełożyłem o dwie nawet z ciekawości, czy żarna się będą stykać, ale tak się nie stało. Zacząłem dociskać dysk i obstawiam, że zetknięcie byłoby na następnym przy 0 ;)
No nic zostawiłem na -1 względem fabrycznej.
Jeśli chodzi o wstępne obserwacje Niche vs Scupltor i zmiana ustawień, to chyba będzie to mniej niż 2 vs 5 (może 2 vs 2 albo 3), ale nie zrobiłem szota w końcu aby to potwierdzić ;)
No nic zobaczymy, jak nam się będzie układała współpraca ;) Na ten moment czuję się mocno zagubiony :) Jednak z Niche czuję się bezpiecznie, bo on strasznie dużo wybacza ;) a poza tym długo się już znamy ;)

Offline Lokomisiek Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Flair 58, V60, Aeropress
  • Młynek: DF64 Gen2 (DLC), MHW3-bomber R3
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #394 dnia: 15 Styczeń 2024, 16:26:52 »
Jakie wnioski po sezonowaniu żaren? Udało się wyeliminować tunelowanie?

Ja mam jedną kawę po którą sięgnąłem po 2-3 tygodniach i jeszcze nie robiłem jej na sculptorze i niestety nie mogę się też dogadać, raz tuneling i leci jak głupia 6 bar i 20s, a raz leci w miarę i zajmuje 20s na 8 bar… po czym zmielę nieco tylko grubiej 0,1 podziałki na - i potrafi nie lecieć w ogóle… taki sam problem miałem z tą kawą na starym młynku i dlatego się poddałem… nie mam pojęcia o co chodzi… świetnie się sprawdza pod aeropress i chyba będę musiał ją tak przepić… pod przelew też mi nie wchodzi.

Ktoś ma jakieś doświadczenia z tak kapryśnymi kawami? Jest średnio palona (nawet średnio+).

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 697
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #395 dnia: 15 Styczeń 2024, 19:01:39 »
raz tuneling i leci jak głupia 6 bar i 20s, a raz leci w miarę i zajmuje 20s na 8 bar… po czym zmielę nieco tylko grubiej 0,1 podziałki na - i potrafi nie lecieć w ogóle…

Czyli, z tego co piszecie, młyn ten pod espresso się nie nadaje?

Offline Lokomisiek Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Flair 58, V60, Aeropress
  • Młynek: DF64 Gen2 (DLC), MHW3-bomber R3
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #396 dnia: 15 Styczeń 2024, 20:54:15 »
Myślę że to kwestia kawy, na poprzednim młynku tez nie mogłem tylko z tą jedna kawą dojść do ładu... Inne bardzo ładnie, regulacja jest wystarczająco precyzyjna i nie mam problemów z osiągnięciem pożądanych czasów ekstrakcji. Lecz były głosy że żarna na początku mają tendencję do tunelowania i problem znika jak już żarna się "dotrą". Wcześniej na forum chyba nikt się w sezonowanie nie bawił, a Ci co maja młynek i używają tak jak jest to jeszcze 6kg nie przemielili... Ja jestem przy 3,5-4kg obecnie i podobno to jest najgorszy okres dla tego młynka jeśli chodzi o smak czy tunelowanie- ale tyle wynika z opinii w internecie. Ciekawi mnie jednak opinia kogoś z naszego rodzimego podwórka.
« Ostatnia zmiana: 15 Styczeń 2024, 20:59:44 wysłana przez Lokomisiek »

Offline manos.csw Mężczyzna

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Lelit Bianca V3
  • Młynek: Timemore Sculptor 078s
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #397 dnia: 15 Styczeń 2024, 21:29:07 »
Ja nie bawiłem się w sezonowanie, mam za sobą ok 5kg kawy i jestem bardzo zadowolony. Nie miałem problemów z kanałowaniem, aczkolwiek zdarzyły się nieudane szoty. Odrazu po otrzymaniu młynka ustawiałem żarna, może to jakoś pomogło w tym zakresie, ciężko powiedzieć, można tylko gdybać. Co do tarczy i ustawiania zmielenia to zawsze ustawiam na porządane ustawienie kręcąc w stronę drobniejszego przemiału i nie mam problemu wstrzelić się z ustawieniem. Nie mam dużego doświadczenia z innymi młynkami, ale wydaje mi się, że precyzja jest jak najbardziej wystarczająca. Dorobiłem sobie z trytytki wskaźnik ustawień i sporo to pomaga, bez tego to ustawianie faktycznie było trochę na oko. Stosuje też RDT bez tego mielonka przyklejała się do ścianek kubeczka. RPM się nie bawiłem, używam najwolniejszych obrotów. Do espresso dotychczas moje ustawienia mieściły się w zakresie 1.5-3.5, nie przestawiałem pinu. Z minusów to mała pochylnia w hopperze, czasem trzeba popchnąć ziarna do środka, ale może uda się i na to coś zaradzić. Generalnie jestem bardzo zadowolony  8)

Offline yarbin

  • Wiadomości: 246
  • Ekspres: Lelit Grace/ V60 / Aeropress
  • Młynek: Timemore Sculptor 078S / Timemore C3
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #398 dnia: 16 Styczeń 2024, 07:56:54 »
Ja przepuściłem na starcie 2kg kawy "z defektami" przez młynek (a najpierw poprawiłem ustawienie żaren) i mimo WDT tylko sputnikiem kanałowania brak, jedyne co wymaga przyzwyczajenia to duża czułość regulacji, chcąc skrócić ekstrakcję o 2-3 sekundy trzeba naprawdę mikroruchy wykonywać. Dziś ma dojść Umikot, więc z dystrybucją będzie już tylko lepiej  :taniec:

Offline Lokomisiek Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Flair 58, V60, Aeropress
  • Młynek: DF64 Gen2 (DLC), MHW3-bomber R3
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #399 dnia: 16 Styczeń 2024, 14:58:29 »
Ogólnie to wrzucę informację najpierw tutaj, myślę nad sprzedażą mojego Sculptora lub wymianą na coś innego. Powód dość prozaiczny: nie zgrywa mi się z resztą zestawu kolorystycznie… jakby ktoś miał takie samo poczucie z czarnym 078s to chętnie wymienię… ale też pomyślę nad innym młynkiem Czarnym w podobnym przedziale cenowo-jakościowym co 078s, dodatkowy atut to bardziej pionowa konstrukcja… w górę mam sporo miejsca, ale na blacie odczuwam deficyt.

Offline MarVald

  • Wiadomości: 256
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #400 dnia: 16 Styczeń 2024, 22:16:20 »
No ja dzisiaj zrobiłem pierwsze podejście po wysezonowaniu i w sumie to tyle, bo ciężko jest coś po dwóch szotach powiedzieć ;) Nic i nie sikało na boki, ale strumień mógłby być bardziej stabilny/jednorodny. Zobaczymy jak będzie dalej. Teraz trzeba się uczyć młynka bo oczywiście go nie czuję, co jest naturalną sprawą ;)  Przesiadanie się z młynka, który generalnie się znało i praktycznie lubiło jest zawsze ciężkie i często nie kończy się happy endem dla nowego przybysza ;)
Dzięki inspiracji przez @manos.csw zrobiłem sobie również wskaźnik z trytytki. Trochę szkoda, że przegapili to na etapie projektowania. Taka pierda a zdecydowanie poprawiłaby użytkowanie młynka, a koszt praktycznie znikomy. Znowu ludzie sami muszą poprawiać produkt i ostatnio dosyć często dzieje się to właśnie w temacie wskaźników. Jak na samo-róbkę metodą rzeźnicką na oko wyszło całkiem dobrze :) Zdjęcie jest pod trochę mylącym kątem, bo w rzeczywistości wygląda lepiej. Może pomaluję końcówkę, ale obecnie dobrze zasłania podziałkę więc robotę robi :)

Offline kabzior

  • Wiadomości: 835
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #401 dnia: 18 Styczeń 2024, 13:04:36 »
Mam wrażenie że sporo pyłu się produkuje, po zabawie igiełkami na macie na której leży NPF podczas igiełkowania zostaje sporo pyłu który wyleciał przez dziurki w sitku, nie było tyle tego w poprzednich młynkach...

Offline Lokomisiek Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Flair 58, V60, Aeropress
  • Młynek: DF64 Gen2 (DLC), MHW3-bomber R3
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #402 dnia: 18 Styczeń 2024, 16:34:58 »
Może być też kwestia merdania… podczas mieszania pył przelatuje na dół, więc u Góry zostaną większe drobinki… a im drobniejsze tym niżej będą. Chociaż to tylko moja teoria bo na wcześniejszym młynku nie merdałem kawy tak długo żeby pył zdążył przelecieć na dół koszyka.

Offline kabzior

  • Wiadomości: 835
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #403 dnia: 18 Styczeń 2024, 16:39:46 »
Nie, swego czasu też medrałem ekstra długo w Eurece, aż tyle pyłu nie leciało przez sito.
Zakładam że po wysezonowaniu żaren będzie lepiej. No i też RPM może mieć wpływ z tego co oglądałem recenzję, ale to do sprawdzenia eksperymentalnie.

Offline Lokomisiek Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Flair 58, V60, Aeropress
  • Młynek: DF64 Gen2 (DLC), MHW3-bomber R3
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #404 dnia: 18 Styczeń 2024, 17:44:58 »
U mnie widać trochę pyłu pod sitkiem- obroty mam na średnie ustawione (gdzieś po środku skali). A wg opinii jestem w najgorszym momencie sezonowania żaren bo niedawno stuknęło 4kg ziarna, i widzę że zaczyna mi tunelować kawa która wcześniej tego nie robiła... więc chyba na jakiś czas przeproszę się z aeropressem i trochę pomęczę kawę z niego, aż nie poleci kolejne 1-2kg i jeśli wierzyć opiniom w internetach młynek dojrzeje i minie mu nastoletni bunt- oby :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi