Autor Wątek: Timemore Sculptor  (Przeczytany 54625 razy)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2231
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #375 dnia: 07 Styczeń 2024, 15:36:48 »
Kolosalna różnica wychodzi przy zmianie obrotów. Zrobiłem właśnie porównanie. Zmieniłem tylko prędkość mielenia

Stałe:
Kawy: 20g
Uzysk: 40g
Ustawienie młynka: 4,5

Zmienne:
Prędkość:
 - 1000 rpm
 - 1400 rpm

Czas przelewania:
- dla 1000 rpm: 34s (było duże ciśnienie w grupie)
- dla 1400 rpm: 21s (ciśnie było niskie, nie doszło do 8 bar)

Gagne pisał ze przy zmianie z 700rpm na 1400rpm potrzeba zmienić nastawy o ok 10% drobniej w zależności od kawy. Ma to sens :)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline adios Mężczyzna

  • Wiadomości: 33
  • Ekspres: Lelit Bianca v3, V60, Aeropress
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, C40 Mk3
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #376 dnia: 07 Styczeń 2024, 15:47:17 »
Zrobiłem jeszcze jedną próbę z 1000 RPM, wyszło 33 sek. I jedną z 800 RPM, wyszło 38 sek. (napompowało 10,5 bar w grupie).

Offline emwu Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Flair 58 LE, Aeropress, Clever Dripper, Moka Espress 3tz, 6tz, Picopresso
  • Młynek: Timemore Sculptor 064S, Flair Royal Grinder
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #377 dnia: 07 Styczeń 2024, 16:29:42 »
Zaraz dojdziemy do wniosku że i ręczny, żeby mniej pylił, trzeba będzie podłączać do jakiejś turbowkrętarki
Dla "stożków" to pewnie nie zadziała, a przede wszystkim sama konstrukcja młynka może mieć tu znaczenie.
No chyba żeby przetestować ten ręczny z płaskimi żarnami 49mm to kto wie ;)

Offline kabzior

  • Wiadomości: 835
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #378 dnia: 08 Styczeń 2024, 11:21:21 »
No więc póki co tak:
- bardzo mały, minimalny wręcz ruch pierścieniem przekłada się na sporą zmianę w mieleniu, jestem przyzwyczajony do dużo mniejszej czułości w Specialicie, ale pewnie po czasie się przyzwyczaję i tu, taka jest cena za tarczę która nie ma iluś tam obrotów wokół własnej osi
- bez psikania wodą na ziarenka statyka jest bardzo duża, z psikaniem ziarenka przyklejają się do zrzutu :)

Z bardziej pozytywnych aspektów:
- jakość wykonania jest doskonała
- magnesy w kubku i w pokrywce są super

Samo mielenie:
- pierwszych 5 szotów poszło do zlewu, kolejnych 10 często trafia się kanałowanie albo inne defekty, pewnie musi się dostroić wszystko, więc opinii na temat przemiału póki co nie wydaję

Offline emwu Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Flair 58 LE, Aeropress, Clever Dripper, Moka Espress 3tz, 6tz, Picopresso
  • Młynek: Timemore Sculptor 064S, Flair Royal Grinder
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #379 dnia: 08 Styczeń 2024, 14:22:26 »
Czekam na Twoją opinie o efektach, może zainspirujesz mnie żeby się przeprosić z aero

Slow feed przy mieleniu pod Aeropress daje radę, kawa bardzo przyjemna, praktycznie bez goryczki. Wizualnie ciastko bardzo rowno zmielone, praktycznie brak "błotka" czy to od strony filtru czy tłoka. W porównaniu do mojego ręcznego młynka pod espresso różnica jest ogromna.

Offline Lokomisiek Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Flair 58, V60, Aeropress
  • Młynek: DF64 Gen2 (DLC), MHW3-bomber R3
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #380 dnia: 08 Styczeń 2024, 15:18:17 »
Samo mielenie:
- pierwszych 5 szotów poszło do zlewu, kolejnych 10 często trafia się kanałowanie albo inne defekty, pewnie musi się dostroić wszystko, więc opinii na temat przemiału póki co nie wydaję
Jeśli masz 078s to sam zauważyłem że WDT trzeba się napchać więcej niż przy innych młynkach... dziś testowałem mikota i w teorii po 10 obrotach powinno być ok, ale tunelowanie nadal było, wiec zrobiłem 20 obrotów i już ładnie poszło i 0 tunelowania. Ktoś podrzucił to rozwiązanie jako rozwiązanie tunelowania które w tym młynku występuje dość nagminnie przed dobrym wysezonowaniem żaren.
Także u mnie zdaje się działać ten sposób, ręcznym WDT nawet 1,5 minuty machałem i wtedy było ok, jak zrobiłem to za krótko to niestety tuneling.

Offline kabzior

  • Wiadomości: 835
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #381 dnia: 08 Styczeń 2024, 16:39:30 »
Ktoś podrzucił to rozwiązanie jako rozwiązanie tunelowania które w tym młynku występuje dość nagminnie przed dobrym wysezonowaniem żaren.

Tak właśnie podejrzewałem, więc machałem igiełkami ze 2 czy 3 razy tyle co zazwyczaj, a mimo to nie panikowałem że nie pomaga, tylko czekam :)

PS - podrzućcie jakąś +/- referencję ustawień na AP i v60 dla 78s, od czego by tu zacząć, bo jak tak duże zmiany są od małych obrotów to może sporo zejść z szukaniem, a tak będzie łatwiej mając punkt startowy. Espresso póki co mi stanęło na 3,7

Offline Lokomisiek Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Flair 58, V60, Aeropress
  • Młynek: DF64 Gen2 (DLC), MHW3-bomber R3
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #382 dnia: 08 Styczeń 2024, 20:49:35 »
u mnie espresso na 2,5 około.. zależy jak masz pin ustawiony... Ja pod V60 miałem udaną próbę na okolicach 13 punktów.

Offline yarbin

  • Wiadomości: 246
  • Ekspres: Lelit Grace/ V60 / Aeropress
  • Młynek: Timemore Sculptor 078S / Timemore C3
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #383 dnia: 09 Styczeń 2024, 14:28:37 »
Czułość regulacji jest masakryczna, trzeba kręcić z aptekarską precyzją, ale jak już się trafi to jest dobrze:

Offline emwu Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Flair 58 LE, Aeropress, Clever Dripper, Moka Espress 3tz, 6tz, Picopresso
  • Młynek: Timemore Sculptor 064S, Flair Royal Grinder
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #384 dnia: 09 Styczeń 2024, 15:12:11 »
Zrobiłem kilka kolejnych testów 064S używając slow feed i różnych RPM.
O ile "wizualnie" wydaje mi się że 800 RPM + slow feed generuje minimalnie mniej pyłu, to smakowo z Aeropressu najbardziej mi smakują kawy mielone przy 1200 RPM + slow feed.
Wydają mi się słodsze  ;)
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń 2024, 15:35:55 wysłana przez emwu »

Offline kabzior

  • Wiadomości: 835
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #385 dnia: 09 Styczeń 2024, 22:07:01 »
skłoniły mnie do druknięcia wskaźnika

Fajnie to wygląda, nie podzielił byś się jednym? :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6339
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #386 dnia: 09 Styczeń 2024, 22:36:34 »
O ile "wizualnie" wydaje mi się że 800 RPM + slow feed generuje minimalnie mniej pyłu, to smakowo z Aeropressu najbardziej mi smakują kawy mielone przy 1200 RPM + slow feed.
Wydają mi się słodsze

Tak może być, bo więcej pyłu może przyczyniać się do wyższej ekstrakcji, co może przełożyć się na wyższą odczuwalną slodycz. Spróbuj przy niższych obrotach użyć np 10% więcej wody albo zmiel drobniej i sprawdź czy jest słodziej.
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń 2024, 23:13:21 wysłana przez krystians »

Offline MarVald

  • Wiadomości: 256
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #387 dnia: 12 Styczeń 2024, 23:30:17 »
Mój 078S dotarł w poniedziałek i w wolnym czasie próbuję sezonować żarna. Dzisiaj po przepuszczeniu 2kg z kawałkiem zdecydowałem się na pierwsze szoty. Moje Peru na 3,5 przeleciało jak szalone. Po obniżeniu na 3 była poprawa ale do odpowiedniego ciśnienia na grupie było daleko. Zdecydowałem się skoczyć na 2 i obniżyć obroty z 1100 na 1000. Znowu była poprawa, ale jeszcze brakuje. Pewnie kolejny strzał trzeba zrobić na 2.
Były to moje pierwsze próby i brak mi jakiegoś punktu odniesienia. Poruszam się kompletnie jak we mgle ;) I tu pojawia się moje pytanie. Czy ktoś tutaj ma może 078S i Niche oraz przeszedł już trochę przez proces poznawczy i może poratować jakimś wskazówkami na zasadzie, jak wygląda porównanie zmian ustawień na obu młynkach , czyli np. 1 pełny numer w Niche to 0,5 numeru w 078S ;) 
Szukałem w internetach, ale nie udało mi się znaleźć odpowiedzi niestety.

Offline My Coffee Show

  • Wiadomości: 152
    • My Coffee Show
  • Ekspres: Decent DE1 Pro i La Pavoni Esperto
  • Młynek: DF64, DF83, Niche Zero, Kafatek MC5, Flat Max 2 i 8 recznych
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #388 dnia: 13 Styczeń 2024, 09:26:18 »
Proponowalbym skalibrować młynek. Jest to bardzo proste https://youtube.com/shorts/zMxBdeyyM9Q?si=H0PrvL52t0ApPF_1
Masz Niche Zero cz Duo?  Wg mnie takie przeliczenia z młynka na młynek sa niewiele lepsze niz zgadywanie.
« Ostatnia zmiana: 13 Styczeń 2024, 09:40:02 wysłana przez My Coffee Show »

Offline Lokomisiek Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Flair 58, V60, Aeropress
  • Młynek: DF64 Gen2 (DLC), MHW3-bomber R3
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #389 dnia: 13 Styczeń 2024, 10:12:38 »
ja espresso na 078s robię w przedziale 2-3 (zależnie od kawy). Ale to zależy jak Pin ustawisz... także nie ma co się sugerować innymi osobami za bardzo, a traktować skale jako punkt odniesienia dla samego siebie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi