Autor Wątek: Jaki ekspres automatyczny w budżecie 3000-3500  (Przeczytany 22082 razy)

Offline dbh

  • Wiadomości: 4
Jaki ekspres automatyczny w budżecie 3000-3500
« dnia: 25 Sierpień 2022, 12:51:27 »
Dzien dobry. Mój pierwszy post.
Żona uparła się na ekspres automatyczny, do tej pory mieliśmy kolbowy Saeco  ale już się z nami żegna, nie  podaje parę na dyszę do spieniania, a żona pije kawę z mlekiem. Ja z uwagi na nadciśnienie już nie piję, żona powiedzmy że 1 dziennie w tygodniu albo mniej i w zasadzie w weekendy pije regularnie 1 albo 2 na dzień. Nie przekonuje jej że nie ma sensu automatu bo na taki się uparła i już.
U teściowej jest jakiś chyba DeLonghi z pojemnikiem na mleko ale po latach już widzę że jest problem bo jak się go wczepi to "nie łaczy" i trzeba dociskać ręką i wiecznie był tam problem z mlekiem pozostałym w pojemniku które się marnowało bo się zepsuło. W związku z tym zastanawiam się czy nie lepsza opcja jest możliwość pobierania mleka chociażby bezpośrednio z kartonu i dodatkowo odpada konieczność mycia tego pojemnika.
Przeczytałem trochę tutaj i przewija się opcja Nivona 821 nawet zauważyłem że ktoś z użytkowników zajmuje się sprzedażą. Czy coś poza tym godnego uwagi ?

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Jaki ekspres automatyczny w budżecie 3000-3500
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Sierpień 2022, 20:29:58 »
Aha mój kosztował ok. 2500 w promocji.

Offline dbh

  • Wiadomości: 4
Odp: Jaki ekspres automatyczny w budżecie 3000-3500
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Sierpień 2022, 20:49:44 »
Co konkretnie masz na myśli?

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Jaki ekspres automatyczny w budżecie 3000-3500
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Sierpień 2022, 21:44:36 »
Sorry, teraz widzę, że edytowałem swój wpis i tylko końcówka się zapisała.
Mój model to delonghi esam420.80TB  znajdziesz tu na forum moją recenzję.
Mam kolbę Sage więc mogę porównać smak.
Ja piję głównie z kolby gdzie doza to 18-19 g kawa mocna, ale żona nie lubi takiej więc kupiłem dla niej automat, pije tylko mleczne i to słabsze, moc na 3 w 5 stopniowej skali.
Wcześniej przez paręnaście lat miałem saeco 2 modele, w których upierdliwa była konserwacja bloku.
W pracy mamy Jura i delonghi  więc mam jakieś porównanie.
Dzisiejsze automatu w cenie 2.5-3 tys. robią b. dobrą kawę, technologia jak młynki, zaparzacze są lepsze niż 5 czy 10 lat temu.
Mój robi sporo kaw, nie potrzebowałem az takiego wyboru, ale chciałem sprzęt z dobrym młynkiem, dobrym blokiem zaparzacza i solidnie wykonanym a seria esam taka jest stąd większe rozmiary w stosunku do ecam.
Poza tym młynek delonghi ma 12 ustawień, oglądałem wcześniej nivona to b. dobry sprzęt ale w serii 8 młynek miał tylko 3 stopnie regulacji.
Jakość kawy bardzo zależy od ustawień młynka, które nie są dane raz na zawsze.
System mleczny  delonghi jest b. dobry i prosty w konserwacji.
W necie sporo różnych opinii, że rurka lepsza niż ten system, ale jak nie zaniedbasz konserwacji to lata działa.
Jam masz pytania chętnie odpowiem.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Jaki ekspres automatyczny w budżecie 3000-3500
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Sierpień 2022, 00:28:34 »
Do Michała z konesso.pl zagadaj,  pewnie dobrą ofertę ci przygotuje. Nivona 821 zakupiła moja kuzynka i jest zadowolona.

Też nam nadciśnienie,  ale nie przeszkadza mi to w piciu kawy. Ważne aby wyregulować i będzie ok.

Offline kathumax

  • Wiadomości: 121
Odp: Jaki ekspres automatyczny w budżecie 3000-3500
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Sierpień 2022, 01:55:00 »
Przy twoich wymaganiach idealna będzie Nivona z niej serii 79x, ew. wspomniana 821. Z ciekawszych w tym budżecie masz jeszcze Melitty ci touch. Odpuść sobie DeLonghi i karafki na mleko, rurka prostsza i wygodniejsza.
To czy młynek ma 12 ustawień czy 5 albo 7 nie ma większego znaczenia, bo i tak się tym nie będziesz bawił, a nawet jeśli, to tyle spokojnie wystarczy do ustawienia odpowiedniej pozycji.

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1065
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Jaki ekspres automatyczny w budżecie 3000-3500
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Sierpień 2022, 08:08:33 »
Nivona 821 lub 790.
Ta druga obecnie jest w super cenie, także myślę że nie ma na co czekać  8)
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Jaki ekspres automatyczny w budżecie 3000-3500
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Sierpień 2022, 08:11:37 »
@kathumax
Nie chcę wchodzić w dyskusję wyższości rurki nad karafką bo to temat rzeka. Obydwa systemy mają swoich zwolenników i  jak auta spalinowe, elektryczne czy z silnikami diesel.
Mam ten system i działa wyśmienicie, rewelacyjnie spienia, a konserwacja to 2 minuty max.

Odnoście młynka nie masz racji i wprowadzasz w błąd.
Chyba nie chcesz powiedzieć, że kawa, której ekstrakcja trwa 15 sekund na jednym ustawieniu młynka czy 35 na drobniejszym przy tym samym uzysku smakuje tak samo?
Mamy w pracy prosty delonghi magnifica evo za ok.1000 zł, który ma tylko 7 ustawień młynka.
Koledzy narzekali na smak kawy.
Sprawdziłem jak szybko trwa ekstrakcja na podwójnym espresso do małej filiżanki ok. 45 ml.
Było to 12 sekund. Kawa lała się b.szybko.  Młynek był na 6.
Przestawiłem sukcesywnie na 2 i co?
Ekstrakcja tej samej ilości 32 sekundy kawa leje się jednostajnym ładnym strumieniem na początku trochę wolniej i wszyscy pytali czy jakaś inną kawę zasypałem, bo smakuje o niebo lepiej.
Ustawienie młynka nie jest dane raz na zawsze. Ta zasada obowiązuje nie tylko w osobnych młynkach używanym do kolby, ale również w automatach.
Tu masz film, automat inny z górnej półki, ale to samo usłyszysz.


Offline dbh

  • Wiadomości: 4
Odp: Jaki ekspres automatyczny w budżecie 3000-3500
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Sierpień 2022, 10:19:06 »
Nivona 821 lub 790.
Ta druga obecnie jest w super cenie, także myślę że nie ma na co czekać  8)
Z tego co wiem różnica między modelami to głównie możliwość łączenia przez BT w790. Czy są jakieś inne różnice znaczace? Możesz na PW podesłać jakąś ofertę na oba modele. Jak wygląda gwarancja jeśli biorę na FV.?

Offline kathumax

  • Wiadomości: 121
Odp: Jaki ekspres automatyczny w budżecie 3000-3500
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Sierpień 2022, 10:53:09 »
Warto dobrać poradę czy argumenty do konkretnej sytuacji.

Przy 12 pozycjach róznica pomiędzy 2 kolejnymi jest tak niewielka, że przeciętny, typowy użytkownik ekspresu nie ma szans jej zauważyć (zresztą wielu z tych, którym się wydaje, że ją zauważają - też pewnie w testach na ślepo by jej nie dostrzegli). Nie twierdzę, że regulacja młynka nie ma sensu - oczywiście że ma. Natomiast dla przeciętnego użytkownika nie ma róznicy, czy bedzie to 5 czy 7 czy 12 pozycji - zwłaszcza, że róznice dla zakresów końcowych są i tak duże, bo nie o tym ilośc pozycji decyduje.

O poradę pyta kolega, który robi (właściwie to żona robi) 1 kawę dziennie - serio uważasz, ze będzie tracił czas i bawił się, aby ustawić z taką dokładnością młynek?
Do takich potrzeb wystaczy spokojnie 5 pozycji młynka i tyle.

Co do karafki, to oczywiście, że można się sprzeczać, ale nie da się podważyć, że rurka jest po prostu wygodniejsza w użyciu.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Jaki ekspres automatyczny w budżecie 3000-3500
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Sierpień 2022, 11:20:17 »
Szczególnie przy jednej kawie dziennie, rurka będzie wygodniejsza.

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Jaki ekspres automatyczny w budżecie 3000-3500
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Sierpień 2022, 11:21:21 »
Jeśli przeciętny użytkownik nie widzi różnicy w ustawieniu młynka na 5 czy 12 to nie powinien pić kawy tylko wodę, bo jak wcześniej pisałem różnica jest ogromna, zakładając, że kawa jest z palarni a nie z marketu w cenie 30/kg.
Nie musisz codziennie tego kontrolować.  Jak podstawiasz codziennie tą samą filiżankę, naciskach przycisk na panelu to widzisz po jakimś czasie jak kawa leci z wylewki znaczy ładnym ciągiem czy pryska i czy do zwyczajowego poziomu nalała się w ciągu 10 sekund czy 30. Nawet mało rozgarnięty człowiek to zauważy. Nie mówiąc o smaku.
Moja żona pije słabą czarną z mlekiem i raz na jakiś czas jak zapytam lub sama powie, że kawa jakaś dziwna, czy zmieniłem ziarno (nie zmieniłem) to już wiem, że muszę sprawdzić ekstrakcję i młynek: robię kawę widząc, szybką ekstrakcję więc skręcam młynek tylko o 1 stopień, po 3-4 kawach sprawdzam czas i smak i jak wszystko ok to znowu przez kilka tyg. mam spokój.

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Jaki ekspres automatyczny w budżecie 3000-3500
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Sierpień 2022, 11:32:42 »
Szczególnie przy jednej kawie dziennie, rurka będzie wygodniejsza.
Moja żona pije jedną i zadowolona z karafki.
Po każdej kawie system plucze, wstawia do lodówki, raz na 2-3 dni myje pod kranem pojemnik i głowice i po sprawie.
Poza tym my używamy mleko w butelce więc musiałbym przelewać do jakiegoś pojemnika co utrudnia sprawę.
Ale prawdę mówiąc ważniejsza jest w automacie kwestia parzenia kawy, co ma większy wpływ na smak niż jaki system mleczny.
Tą karafkę od jakiegoś czasu rzadko używamy ponieważ dolewamy mleka z butelki zimnego lub jak chcę ciepłego podgrzanego w mikrofali.
Szybsze i mniej zabawy z myciem. Na smak nie ma znaczenia czy doleje zwykle mleko czy spienione.
Jedynie jak goście przychodzą to zaszpanuję ładnym cappuccino.

Autor postu najlepiej jak pójdzie sobie do jakiegoś większego sklepu czy marketu pomaca zobaczy jak sprzęt pracuje i wygląda.
Ważne jest aby zwrócić uwagę gdzie ma stać automat  i z której strony ma pojemnik na wodę czy dojście do bloku zaparzającego, który regularnie się wyjmuje w celu opłukania z resztek kawy.
W moim wszystko się od przodu wyjmuję, więc może stać w rogu.

Offline dbh

  • Wiadomości: 4
Odp: Jaki ekspres automatyczny w budżecie 3000-3500
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Sierpień 2022, 13:02:01 »
Zapomniałem o 1 rzeczy. Ekspres musi mieć opcje zrobienia samego spienionego mleka bo syn pije taka "kawke"

Offline kathumax

  • Wiadomości: 121
Odp: Jaki ekspres automatyczny w budżecie 3000-3500
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Sierpień 2022, 13:26:58 »
Postaraj się dokladnie przeczytać komentarz, na który odpowiadasz - tak, pomiędzy pozycją 5 a 12 zauważy różnicę, ale pomiędzy 5 i 6 albo 4 i 5 z 12 - zapewne nie.
Dlatego dla przeciętnego uzytkownika 5 czy 7 pozycji młynka jest więcej niż wystarczające, bo ilość pozycji nie świadczy o krańcowych zakresach, tylko "rozdzielczości" ustawień - jak ktoś nie jest zadeklarowanym fanem zabaw z ustawieniami (czyli pewnie jakieś 90% pytających), to średnio 15% pomiędzy kolejnymi pozycjami to więcej niz porzebuje.
Jak ci się młynek sam przestawia, to proponuję oddać ekspres do serwisu - to nie powinno mieć miejsca. Ew. spróbuj może częściej czyścić ekspres - może tu tkwi problem?

I dlatego też lepszym dla niego rozwiązaiem bedzie praktycznie bezobsługowa rurka, a nie wymagająca jednak dodatkowej uwagi karafka.
A jak uzna, że jednak chce pojemnik - to dokupuje dedykowany i ma w praktyce 2w1.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi