Autor Wątek: Młynek do Moki do 200zł  (Przeczytany 7510 razy)

Offline Bartosz 86

  • Wiadomości: 14
Młynek do Moki do 200zł
« dnia: 19 Styczeń 2021, 14:02:40 »
Drodzy forumowicze  :)

Od jakiegoś czasu polubiłem parzenie kawy w kawiarce Moka i chciałbym w związku z tym kupić przyzwoity młynek ręczny do kawy.
Kawiarka na 6 filiżanek i dobrze byłoby gdyby pojemnik na zmielona kawę tyle mieścił.
Co polecacie, jako bardziej doświadczeni kawosze? :)

Rozważałem:
HARIO SKERTON PLUS
HARIO SKERTON PRO
Bialetti


Będę wdzięczny za wasze opinie i podpowiedzi :)
Budżet zakładam, na początek do 200zł

pozdrawiam :)
« Ostatnia zmiana: 19 Styczeń 2021, 16:18:44 wysłana przez ranGo »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6328
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Młynek do Moki do 200zł
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Styczeń 2021, 17:35:08 »
Żaden z powyższych, dołóż trochę i kup Severin 3873. Jak chcesz któryś z wymienionych z ceramicznymi żarnami, to równie dobrze możesz kupić w Netto za 25 zł młynek.
« Ostatnia zmiana: 19 Styczeń 2021, 17:40:10 wysłana przez krystians »

Offline Anszy

  • Wiadomości: 171
  • Ekspres: DeLonghi, V60, FP, makinetka
  • Młynek: 1Zpresso K-plus
Odp: Młynek do Moki do 200zł
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Styczeń 2021, 17:51:47 »
Przy dobrym surowcu, dobrym zaparzeniu, napar będzie tak dobry, jak dobry będzie przemiał a zatem koniecznie, co najmniej, podwój sumę na młynek.

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 59
  • Ekspres: Kazak Rota 2, Bialetti Moka Induction, Aeropress
  • Młynek: 1Zpresso JX-Pro, K-Max
Odp: Młynek do Moki do 200zł
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Styczeń 2021, 14:13:07 »
Cześć,
Mniej więcej rok temu postawiłem sobie podobny pułap cenowy i kupiłem Hario Mini Slim Pro. Początkowo byłem bardzo zadowolony, w końcu wcześniej używałem zmielonej Tchibo, więc przeskok był ogromny. Teraz już bardzo mocno zauważam wady i niedociągnięcia tego młynka ale za to przekonałem się trochę na co zwracać uwagę i wiem, że nie przeszkadza mi ręczny młynek.

Osobiście uważam, że którykolwiek z tych Hario, które wymieniłeś, nadaje się na początek. Zobaczysz co, jak i najwyżej w przyszłości wymienisz na jakiś lepszy albo przejdziesz na elektryczne.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6328
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Młynek do Moki do 200zł
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Styczeń 2021, 15:03:15 »
Chłopaki, zrozumcie, że dobra kawa bardzo szybko przewyższy wartość młynka za 300 zł, a na prawdę warto dobrze mielić ziarna, zamiast byle jak młynkiem z ceramicznymi żarnami. A jak już z ceramicznymi to ten z netto za 25 zł zmieli tak samo kiepsko jak Hario za 150 zł. Więc lepiej wydać 25 zł i dozbierać do lepszego szybko jeśli nie da rady kupić w miarę dobrego młynka od razu. Choć dla mnie to szkoda dobrej kawy mielić kiepskim młynkiem.
« Ostatnia zmiana: 20 Styczeń 2021, 15:09:54 wysłana przez krystians »

Offline WarrenB Mężczyzna

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Lelit Anita PID, Bialetti New Venus 4TZ
Odp: Młynek do Moki do 200zł
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Styczeń 2021, 00:48:58 »
Ze swojej storny moge Ci polecić  młynek Tchibo:


Jezeli zapiszesz sie do newslettera urwiesz dodatkowe 10%.
Używałem tego mlynka przed przesiadką na Lelit Anita, bylem bardzo zadowolony.

Offline szyder

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Aeropress
  • Młynek: Skerton Plus
Odp: Młynek do Moki do 200zł
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Styczeń 2021, 08:37:56 »
Mam Skerton Plusa od ok. pół roku.
Dla zupełnego laika zapewne będzie wystarczający - choć podejrzewam, że wystarczy że kupisz jakikolwiek tańszy młynek z ceramicznym żarnem i spełni on podobną funkcję. Dopiero gdy przyzwyczaisz się do naparu ze zmielonych w nim ziaren i  porównasz efekty jego pracy z lepszymi młynkami, wtedy realnie będziesz mógł ocenić czy w twoim przypadku warto dopłacać. Dla mnie pomimo tego, że żaden ze mnie znawca, różnica była wyczuwalna - więc sądzę, że dla większości ludzi będzie.
Waga, fikuśny czajniczek, filiżaneczki itp - na tym spokojnie można zaoszczędzić, ale akurat młynek to obok ziarna (i oczywiście ekspresu jeżeli pijesz z takiego:)) najważniejszy element parzenia.

Co do samego Skertona - generalnie dla mnie największą wadą jest ustawianie grubości przemiału (dla powtarzalnego efektu najlepiej oznaczyć na trzpieniu markerem wybraną pozycję) i nierównomierny przemiał. Śruba mocująca rączkę po kilku obrotach się luzuje, a sylikonowa nakładka pod słoiczek jest bardziej "podstawką" - ale do tego można się przyzwyczaić.

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Młynek do Moki do 200zł
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Styczeń 2021, 09:11:54 »
Xeleo, Timemore w promocji albo używany Severin 3873 - i zmieścisz się w budżecie!!!
Nie kupuj Hario - szkoda kasy - to był "dobry" młynek 10 lat temu ;) jak nie miał realnej konkurencji

A tak w ogóle ciekawi mnie czemu firma Hario, mająca niemal monopol na dripery i filtry nie wprowadzi do swojej oferty lepszego młynka??? Przy takim rozwoju świata kawy - aż dziwne????
Never Give UP †

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Młynek do Moki do 200zł
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Styczeń 2021, 09:30:47 »
timemore c2 (ten najtanszy) bardzo lubię, ale do 6tz chyba będzie za mały. Jak mieliłem 35g pod AP to musiałem na dwa razy, wydaje mi sie ze do 6tz wchodziło jakos koło 30 g. U mnie do kawiarki 4tz prawie zapełniam pojemnik.

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Młynek do Moki do 200zł
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Styczeń 2021, 12:16:27 »
tak samo xeleo i 1Zpresso q2 - ale co to za problem zmielić na dwa razy ;)
Jasne, że wygodniej na raz - i dlatego uważam zmianę z Q1 na JX jak najbardziej na plus - ale serio - to nie jest duży problem - i napewno będzie znacznie szybciej niż przy Hario na raz ;)
« Ostatnia zmiana: 21 Styczeń 2021, 12:33:25 wysłana przez jakub_stanecki »
Never Give UP †

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Młynek do Moki do 200zł
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Styczeń 2021, 13:41:42 »
Szczerze, miałem napisane że mi nie przeszkadzało, młynek mielił i tak bardzo szybko, ale przed wysłaniem usunąłem, bo ja to robiłem przez jakieś 2 tygodnie a potem zmieniłem przepis na bardziej ekonomiczny. Nie wiem po jakim czasie zaczyna człowiek być tym zmęczony i myśleć o zmianie, a sam nie chciałbym dołożyć do młynka a po miesiącu myśleć że warto byłoby zmienić.
W skrócie - jeśli bym dokładał to albo na np severina/tchibo które widziałem ze tu nieraz polecacie, albo od razu dołożyć na wiekszy i lepszy młynek.

A z zupełniej innej beczki, to ja bym prawdopodobnie polecał kupić "młynek z netto" jeśli naprawde sa takie jak Hario.
Ja byłem super szcześliwy jak 3 lata temu kupiłem hario, mój znajomy jak i mój brat też - po czytaniu tego forum rozumiem że wyrzuciliśmy pieniadze na markę i trochę mnie to kłuje, ale no, wiem też ze kawa nam bardziej smakowała, odkryłem swiezo wypalane kawy i to wszystko mimo że młynek był taki a nie inny. Druga sprawa - wtedy wydanie 200 zł na młynek było dla mnie juz bliskie szaleństwa i na pewno bym sie nie decydował na młynek za wiecej, natomiast teraz, jak juz kawa stała się moim hobby to muszę sie powstrzymywać zeby nie kupować coraz droższego i różnego sprzetu.

Offline piotrdab

  • Wiadomości: 151
  • Ekspres: Ascaso Uno Black, aeropress, moca, Melitta Aroma Signature
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Ascaso i-1 mini, Timemore Nano, Severin
Odp: Młynek do Moki do 200zł
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Styczeń 2021, 07:40:53 »
Jeśli ktoś nie ma w ogóle młynka do kawy i chce wydać "najmniej, jak to możliwe", to podpowiadam, że wspomniany wcześniej ręczny, ceramiczny z Netto jest obecnie dostępny w obniżonej cenie 14 złotych:
https://images91.fotosik.pl/465/094a39f1471ae1c8.jpg
Młynek do Moki do 200zł

Słowian

  • Gość
Odp: Młynek do Moki do 200zł
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Styczeń 2021, 08:12:21 »
Jeśli ktoś nie ma w ogóle młynka do kawy i chce wydać "najmniej, jak to możliwe", to podpowiadam, że wspomniany wcześniej ręczny, ceramiczny z Netto jest obecnie dostępny w obniżonej cenie 14 złotych
Jeżeli ten młynek ma dobre początkowe parametry i pozwoli przemielić poprawnie kilkadziesiąt porcji kawy pod wybraną metodę zanim się zużyje to jest bardzo dobry na start.
Ktoś wchodzi na forum z przekonaniem, że jedna kawa do drugiej podobna, czyta o kawie/młynkach/ekspresach za duże pieniądze i łapie się za głowę, że trafił na ekipę która ma świra na punkcie kawy- bo ma:). A tu za śmieszne pieniądze może się przekonać, że to co piszą ma jednak sens...

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Młynek do Moki do 200zł
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Styczeń 2021, 09:57:31 »
A tu za śmieszne pieniądze może się przekonać, że to co piszą ma jednak sens...
Może być wręcz przeciwnie - kupi za śmieszne pieniądze młynek, dobrą kawę, ale będzie miał tak nierówny przemiał, że nie da rady wydobyć choć trochę potencjału z kawy - mamy trochę lepsze czasy i porządny początkowy młynek to koszt 250 złotych - to na prawdę nie jest aż tak dużo, a w razie czego zawsze się znajdzie ktoś na odkupienie go później.
Młynek z netto będzie tylko kolejnym niepotrzebnym śmieciem w pewnym momencie :(

Słowian

  • Gość
Odp: Młynek do Moki do 200zł
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Styczeń 2021, 11:15:09 »
@pmichal, pierwsze zdanie mojego postu jest tu kluczowe, a jaka kwota to mało czy dużo to bardzo indywidualna sprawa każdego z nas.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi