Autor Wątek: Delonghli magnifica S, nie dobra kawa, mocno przypalony smak  (Przeczytany 11028 razy)

Offline Yaxiz

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Delonghli magnifica s
Dzień dobry, posiadam ekspres taki jak w temacie. Od dłuższego czasu smak kawy jest dość kiepski. Nie jestem kawoszem, ale już mam z 6 różnych kaw wszystkie smakują podobnie i źle. Na próbę kupiłem kawę jak u teścia i u niego całkiem inny smak ma. Smak kawy jest moim zdaniem jakiś taki mocno przypalony, nie ważne jaką kawę zasypie. Żona też mówi, że czuję metaliczny zapach. Ekspres wyczyszczony, filtr założony, do tego wodę z kranu też filtruje przez dzbanek. Wiecie co może być nie tak?

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1109
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Delonghli magnifica S, nie dobra kawa, mocno przypalony smak
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Styczeń 2021, 10:07:35 »
A może pokrętło mielenia jest maksymalnie skręcone na 'fine'? Tam gdzie wsypuje się kawę można zmienić mielenie z drobnego na grubsze.

Jak zbyt oczywiste, to przepraszam

Pozdrawiam,
Paweł

Offline Yaxiz

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Delonghli magnifica s
Odp: Delonghli magnifica S, nie dobra kawa, mocno przypalony smak
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Styczeń 2021, 10:41:57 »
Każda porada jest cenna :) pokrętło mam ustawione na 4 czyli średnia wartość

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Delonghli magnifica S, nie dobra kawa, mocno przypalony smak
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Styczeń 2021, 13:08:11 »
Wiecie co może być nie tak?

Czy wyjmujecie i czyścicie aparat zaparzający? Czy jest regularnie odkamieniany? To podstawa.

Ile lat ma ekspres?

Po pierwsze należy wyjąć aparat zaparzający i go wyczyścić.



Po drugie na wyjętym aparacie należy włożyć rękę do góry ekspresu, w dłoni mieć szmatkę, i oczyścić sitko i jego uszczelkę, wygląda to tak jak poniżej na zdjęciu. Szmatka musi być wilgotna.



Tam gdzie się wsypuje kawę mieloną należy otworzyć, włożyć jakąś małą gąbkę i przecisnąć ją w dół do wnętrza ekspresu, należy też wyczyścić pochylnię po której zsypuje się kawa, wszystko dostępne od boku po wyjęciu bloku zaparzającego.

Polecam ustawić pokrętło młynka na minimalne mielenie, zmiany dokonujemy w czasie gdy młynek pracuje.

Powinno pomóc, od drugiej kawy po oczyszczeniu.

Offline Yaxiz

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Delonghli magnifica s
Odp: Delonghli magnifica S, nie dobra kawa, mocno przypalony smak
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Styczeń 2021, 08:15:42 »
Wyjmujemy i czyścimy. Odkamieniany jest na bieżąco, do tego filtrowana woda na kamień jest podwójnie.
Tego sitka rzeczywiście nigdy nie czyściłem, bo nie wiedziałem o tym.
Pokrętłem bawiłem się w każdą stronę rzeczywiście, od kawy która była akceptowalna do kawy którą nie mogłem wypić, musi mielić najbardziej drobno i ustawione na najmocniejszą. Ekspres ma z2 lata i i używany jest na weekendy na jedną albo dwie kawy.

Offline Yaxiz

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Delonghli magnifica s
Odp: Delonghli magnifica S, nie dobra kawa, mocno przypalony smak
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Styczeń 2021, 11:38:52 »
Po zrobieniu kilku kaw i kreceniu młynkiem wyszła, kawa nawet ok, na drugi dzień już znowu jakąś taka spalona dziwna w smaku. Nie wiem czy ma, to znaczenie, ale czasem ma też tak że raz spieni mleko a za 5 min już nie.

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Delonghli magnifica S, nie dobra kawa, mocno przypalony smak
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Styczeń 2021, 18:42:39 »
znowu jakąś taka spalona dziwna w smaku.

A czy to ta sama kawa co zawsze, czy zmieniłeś na inny rodzaj? Jaki jest stopień wypalenia kawy? Jaką macie ustawioną temperaturę parzenia?

Tę śrubke jeszcze mozna odkręcić i wyczyścić wszystko co pod spodem, napewno tam sporo będzie ;). Sprawdzić pod światło czy to sitko jest wszędzie drożne. Ja swoje czyściłem maą igłą do szycia.



raz spieni mleko a za 5 min już nie

Tak. Trzeba nabrać doświadczenia w spienianiu dyszą. Najlepsze mleko wg mnie to Łaciate Junior 3.8%. Nie jest wodniste jak pozostałe, dużo lepiej się pieni.
Co do spieniania. Należy zdjąć plastikowa nasadkę i spieniać bez niej. Zaczynając przy samej powierzchni mleka, trzeba to wyczuć. Świetnie się spienia, niemal na jogurt. Ja mam powtarzalność 100% :]. Zasada spieniania tyczy się też  większości ekspresów kolbowych z niższej półki.

Offline matyspio

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: Jura E8 (EB) White Piano
Odp: Delonghli magnifica S, nie dobra kawa, mocno przypalony smak
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Styczeń 2021, 19:04:38 »
do tego filtrowana woda na kamień jest podwójnie.

Po takim zabiegu na pewno nie wyjdzie dobra kawa, sam tego doświadczyłem...

Offline Yaxiz

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Delonghli magnifica s
Odp: Delonghli magnifica S, nie dobra kawa, mocno przypalony smak
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Styczeń 2021, 08:34:24 »
Kawa jest zawsze ta sama, ustawienia temp raczej fabryczne, tutaj nic nie kombinowałem, zastanawia mnie trochę, że raz wyszła dobra od dłuższego czasu i teraz znowu ten dziwny smak spalonego. Stopień nie wiem obecnie, ale jest to kawa typu creame, więc myślę, że bardzo wypalana nie jest, zwłaszcza, że każda jaka robię to tak smakuje, nie ważne jakiej firmy.

Wodę filtruje przez dzbanek a potem jeszcze ten filtr w ekspresie. Zrezygnować z któregoś?

Offline matyspio

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: Jura E8 (EB) White Piano
Odp: Delonghli magnifica S, nie dobra kawa, mocno przypalony smak
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Styczeń 2021, 16:51:37 »
Po takim zabiegu woda jest za miękka. Zrezygnuj z jednego filtrowania, wszystko jednego z którego. Zrób jak ci wygodniej.
 
 

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Delonghli magnifica S, nie dobra kawa, mocno przypalony smak
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Styczeń 2021, 17:39:49 »
Po takim zabiegu woda jest za miękka. Zrezygnuj z jednego filtrowania, wszystko jednego z którego. Zrób jak ci wygodniej.

No może być to kwestia wody. A zalej zwykłą kranówkę, albo polecaną na forum źródlaną Żywiecki Kryształ i sprawdź czy jest różnica. Tam w ekspresie nie ma nic coby mogło dodawać Ci posmaku.

Jakie są ciastka kawowe w pojemniku? Zwarte? w całości, czy strzępy? Pokaż fotke jak możesz.

Offline Saul_Goodman

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: AeroPress, Tchibo Cafissimo Mini
Odp: Delonghli magnifica S, nie dobra kawa, mocno przypalony smak
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Listopad 2022, 13:55:12 »
@lukaszt2004 Możesz rozwinąć, dlaczego istotna jest forma ciastek kawowych? O czym świadczy ich forma?

Offline Plastik1989

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: Lelit Mara X v2
  • Młynek: Ceado e6p
Odp: Delonghli magnifica S, nie dobra kawa, mocno przypalony smak
« Odpowiedź #12 dnia: 31 Grudzień 2022, 17:25:30 »
@lukaszt2004 Możesz rozwinąć, dlaczego istotna jest forma ciastek kawowych? O czym świadczy ich forma?
Pewnie juz po fakcie, bo post troche wisi, ale może ktoś przeczyta i mu to pomoże.
Jeżeli ciastko jest „rozpaćkane”, mokre, albo zostaje breja z mokrej kawy zamiast ciastka, to znaczy ze ekspres jest w słabej kondycji. Powodów moze byc kilka, ale zazwyczaj sprowadza sie do tego, ze ciśnienie wody w infuserze gdzieś ucieka. Ta woda dostaje sie do środka i tam ja można zaobserwować po wyjęciu szarego bloku zaparzającego. Jeżeli po zrobieniu kawy, w środku infuzera (pomarańczowy, przezroczysty tłok) widać wodę, to na 100% cos jest nie tak. Tam może byc kilka kropel na ściankach, natomiast stojąca woda na jego spodzie to objaw usterki. Należy go wyjąć, rozkręcić, zmienic oringi, wentyl i nasmarować. Albo kupic nowy, bo operacja naprawy wymaga troche wprawy. W bloku zaprzańcy, szarym czyścimy sitko, zmieniamy oringi, smarujemy. Odkurzamy i czyścimy windę. Smarujemy śrubę windy.  Po takich zabiegach, zwykle ekspres wraca do życia i serwuje przyzwoita kawę, a ciasteczka sa suche i zbite. Czasem pierwsze moze byc rozwalone, bo spada z wysokości, ale kolejne od drugiego trzeciego i następne powinny byc Ok.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi