Autor Wątek: Ekspres na co dzień - system ESE (3k-5k)  (Przeczytany 6718 razy)

Offline labud Mężczyzna

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Lelit Victoria, aeropress, tygielek elektryczny
  • Młynek: DF64
Odp: Ekspres na codzień - system ESE (3k-5k)
« Odpowiedź #15 dnia: 18 Listopad 2020, 10:36:24 »
Z tym mini zestawem to radziłbym ostrożnie. Zanim się oswoisz z pierwsza kawą i ustawisz młynek, może zlecieć 250g. Sugeruję kupić minimum w opakowaniach po 250 i nie zmieniać ziarna dopóki nie oswoisz z ekspresem i młynkiem.

Offline gumikr

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Lelit Victoria PL91T
  • Młynek: Lelit William PL72
Odp: Ekspres na codzień - system ESE (3k-5k)
« Odpowiedź #16 dnia: 18 Listopad 2020, 12:54:17 »
Z tym mini zestawem to radziłbym ostrożnie.

Przyznam szczerze, że nie miałem już siły wybierać kawy i wziąłem dwie całkowicie losowo:

- Kawa ziarnista Vergnano Gran Aroma 1kg;
- Kawa ziarnista Kimbo Espresso Bar Extreme 1kg;

mam nadzieję, że nie popełniłem jakiegoś kawowego faux pas.. przynajmniej są duże opakowania..

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Ekspres na codzień - system ESE (3k-5k)
« Odpowiedź #17 dnia: 18 Listopad 2020, 14:52:51 »
Z tym mini zestawem to radziłbym ostrożnie.

Przyznam szczerze, że nie miałem już siły wybierać kawy i wziąłem dwie całkowicie losowo:

- Kawa ziarnista Vergnano Gran Aroma 1kg;
- Kawa ziarnista Kimbo Espresso Bar Extreme 1kg;

mam nadzieję, że nie popełniłem jakiegoś kawowego faux pas.. przynajmniej są duże opakowania..

Faux pas nie - ale...

Polecam raczej albo czarnakawka czy Santos z blueorcacaffe czy coś w tym stylu z allegro ale koniecznie świeżo-palonego - będzie zdecydowanie lepsze niż to co kupiłeś...

Potem palarnia Euro Cafe i Polish horse - a jak opanujesz sprzęt - Ariadna z Mastro Antonio :D

Da Ci to fajny przekrój jak wchodzić w świat kawy świeżo palonej - a w/w kawy są dość łatwe do opanowania

i potem na zmianę Antonio i Euro Cafe :D lub inne palarnie - ja najczęściej korzystam z oferty tych dwóch - i z czystym sercem mogę Ci je polecić kawka kawka kawka
Never Give UP †

Offline gumikr

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Lelit Victoria PL91T
  • Młynek: Lelit William PL72
Odp: Ekspres na codzień - system ESE (3k-5k)
« Odpowiedź #18 dnia: 06 Grudzień 2020, 11:50:27 »
Ekspres już doszedł i ogólnie jestem bardzo zadowolony! Bardzo wszystkim dziękuję za rady.

Mam jeszcze trzy drobne dodatkowe pytania:

1) Młynek Lelit William PL72 był ustawiony fabrycznie na około 3.0, jak chodzi o grubość mielenia. Gdy używałem takich ustawień do kawy, którą kupiłem (Kawa ziarnista Vergnano Gran Aroma), to nic nie wypływało. Metodą prób i błędów przestawiłem grubość na około 5.6 (przy czasie mielenia 3.4'' i temp. na ekspresie 95C). Czy takie ustawienia są ok? Kawa wychodzi dobra, ale chciałem potwierdzić, że różnica względem ustawień fabrycznych może być aż tak duża?

2) Chciałbym dokupić sobie sitko do saszetek ESE (do 58mm), żeby porównać - zakładam, że koszt tutaj nie jest wielki i wynosi około 20-30pln? Czy ktoś wie, gdzie mogę coś takiego dostać? Znalazłem tego typu sitka tylko w zestawach z portafiltrem, ale chyba nie ma sensu kupować tylu rzeczy tylko dla sitka.

3) Nie wiem, czy dobrze obsługuję opcję 'pary wodnej'.
 - Instrukcja mówi: (a) Przełącz włącznik pary wodnej; (b) Poczekaj aż ekspres osiągnie odpowiednią temperaturę, o czym poinformuje kontrolką LED lub na wyświetlaczu; (c) Przekręć pokrętło pary wodnej/gorącej wody. Przez pierwsze kilka sekund będzie leciała woda, a następnie para wodna; (d) Zakręć pokrętło pary wodnej/gorącej wody i umieść pod dyszą naczynie z zimnym mlekiem; (e) Ponownie odkręć pokrętło pary wodnej/gorącej wody i spień mleko; (f) Gdy uzyskasz odpowiednią temperaturę i konsystencję zakręć ponownie pokrętło pary wodnej/gorącej wody.
- Z instrukcji wynika, że trzeb nacisnąć guzik 'pary wodnej' tylko raz, na samym początku. Gdy tak robię, to po spienieniu mleka chce wyłączyć opcję "pary wodnej" naciskając ponownie guzik. Wtedy jednak zaczyna pracować pompa i nie da się jej wyłączyć. Musze dopiero 'spuścić' dyszą trochę pary, i wszystko się wyłącza. Czy tak ma być? A może jednak po (b) a przed (c) należy ponownie nacisnąć guzik 'pary wodnej'? Różnica jest taka, że w jedny przypadku spieniam przy włączonej pompie, a w drugim bez włączonej pompy.

Z góry dziękuję za pomoc / wyjaśnienie.

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres na codzień - system ESE (3k-5k)
« Odpowiedź #19 dnia: 06 Grudzień 2020, 15:40:20 »
Młynek Lelit William PL72 był ustawiony fabrycznie na około 3.0, jak chodzi o grubość mielenia. Gdy używałem takich ustawień do kawy, którą kupiłem (Kawa ziarnista Vergnano Gran Aroma), to nic nie wypływało. Metodą prób i błędów przestawiłem grubość na około 5.6 (przy czasie mielenia 3.4'' i temp. na ekspresie 95C). Czy takie ustawienia są ok? Kawa wychodzi dobra, ale chciałem potwierdzić, że różnica względem ustawień fabrycznych może być aż tak duża?
To normalne. Niemniej jednak polecałbym przygotowanie kaw na podwójnym sitku.

Chciałbym dokupić sobie sitko do saszetek ESE (do 58mm), żeby porównać - zakładam, że koszt tutaj nie jest wielki i wynosi około 20-30pln? Czy ktoś wie, gdzie mogę coś takiego dostać? Znalazłem tego typu sitka tylko w zestawach z portafiltrem, ale chyba nie ma sensu kupować tylu rzeczy tylko dla sitka.
Wpisz w wyszukiwarkę ESE 58mm i powinny pojawić się oferty. Z tego co widzę są oferty zagranicznych sklepów, ale takie sitka są dodawane do Ascaso, napisz na pchlim targu może ktoś ma i nie używa...

Nie wiem, czy dobrze obsługuję opcję 'pary wodnej'.
 - Instrukcja mówi: (a) Przełącz włącznik pary wodnej; (b) Poczekaj aż ekspres osiągnie odpowiednią temperaturę, o czym poinformuje kontrolką LED lub na wyświetlaczu; (c) Przekręć pokrętło pary wodnej/gorącej wody. Przez pierwsze kilka sekund będzie leciała woda, a następnie para wodna; (d) Zakręć pokrętło pary wodnej/gorącej wody i umieść pod dyszą naczynie z zimnym mlekiem; (e) Ponownie odkręć pokrętło pary wodnej/gorącej wody i spień mleko; (f) Gdy uzyskasz odpowiednią temperaturę i konsystencję zakręć ponownie pokrętło pary wodnej/gorącej wody.
- Z instrukcji wynika, że trzeb nacisnąć guzik 'pary wodnej' tylko raz, na samym początku. Gdy tak robię, to po spienieniu mleka chce wyłączyć opcję "pary wodnej" naciskając ponownie guzik. Wtedy jednak zaczyna pracować pompa i nie da się jej wyłączyć. Musze dopiero 'spuścić' dyszą trochę pary, i wszystko się wyłącza. Czy tak ma być? A może jednak po (b) a przed (c) należy ponownie nacisnąć guzik 'pary wodnej'? Różnica jest taka, że w jedny przypadku spieniam przy włączonej pompie, a w drugim bez włączonej pompy.
Sądząc po oryginalnej angielskiej instrukcji na koniec spieniania należy ponownie wcisnąć przycisk pary:
H.3 When the desired result has been achieved, close the steam/hot water knob
(11) turning it clockwise and press the steam switch (4) to turn off the steam function.

https://espresso.lelit.com/uploads/attachments/5c0a543feacf3.pdf

Offline Mireksm

  • Wiadomości: 222
  • Ekspres: Lelit pl91t, kremina, florina 6tz
  • Młynek: i1 mini, mym54, mym55
Odp: Ekspres na co dzień - system ESE (3k-5k)
« Odpowiedź #20 dnia: 06 Grudzień 2020, 19:33:09 »
3) Nie wiem, czy dobrze obsługuję opcję 'pary wodnej'.
Naciśnij przycisk pary, poczekaj na ok, odkręć zawór, rozgrzej dyszę, spień mleko, zakręć zawór, naciśnij przycisk trybu pary, poczekaj aż uklad uzupełni się wodą i gotowe.
 Opcja druga: Nacisnij przycisk pary i obserwuj pasek postępu na wyświetlaczu. Zobacz co dzieje się kiedy maksymalnie odkręcisz pokrętło kiedy pasek jest na początku , w połowie lub pod koniec. Uważaj na gorącą dyszę. Dobrze jest przygotować sobie wcześniej wilgotną ścierkę do wytarcia dyszy po spienianiu i przetarcia przed spienianiem(schłodzenie). Po spienianiu naciśnij przycisk pary aby ekspres sam odpowietrzyl się.
Długość czasu automatycznego uzupełniania wody można zmienić w menu serwisowym. Myślę że w okolicach 4 sekund jest już ok. Zawsze możesz uzupełnić wodę naciskając przycisk pompy i odkręcając zawór pary.

Offline gumikr

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Lelit Victoria PL91T
  • Młynek: Lelit William PL72
Odp: Ekspres na co dzień - system ESE (3k-5k)
« Odpowiedź #21 dnia: 06 Grudzień 2020, 22:48:57 »
@Mireksm, @skansen bardzo dziękuję za odpowiedź.

polecałbym przygotowanie kaw na podwójnym sitku.

tzn. robić podwójne espresso (z 14g)? Czy dawać mniej kawy do większego sitka? Dlaczego tak jest lepiej? Zakładam, że ustawienia młynka mają być do tego podobne?

poczekaj aż uklad uzupełni się wodą

Faktycznie może chodzci o to, że układ zwyczajnie uzupełnia wodę..

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres na co dzień - system ESE (3k-5k)
« Odpowiedź #22 dnia: 06 Grudzień 2020, 23:15:46 »
polecałbym przygotowanie kaw na podwójnym sitku.

tzn. robić podwójne espresso (z 14g)?
Dokładnie tak. Sitko "podwójne" jest łatwiejsze do opanowania.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4890
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres na co dzień - system ESE (3k-5k)
« Odpowiedź #23 dnia: 09 Grudzień 2020, 20:06:47 »
Sitko do saszetek E.S.E. z ASCASO kosztuje raptem 16,00 zł. Nie ma sensu szukać używanych.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline KLS Mężczyzna

  • Wiadomości: 86
  • Ekspres: Lelit Elizabeth, Ascaso Arc, Pintinox Bella
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3 RedClix
Odp: Ekspres na co dzień - system ESE (3k-5k)
« Odpowiedź #24 dnia: 10 Grudzień 2020, 19:24:29 »
Sitko do saszetek E.S.E. z ASCASO kosztuje raptem 16,00 zł. Nie ma sensu szukać używanych.

A sitka od Ascaso są tej samej jakości co IMS.

Offline gumikr

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Lelit Victoria PL91T
  • Młynek: Lelit William PL72
Odp: Ekspres na co dzień - system ESE (3k-5k)
« Odpowiedź #25 dnia: 12 Grudzień 2020, 11:41:41 »
Sitko do saszetek E.S.E. z ASCASO kosztuje raptem 16,00 zł. Nie ma sensu szukać używanych.

A gdzie można je dostać? Szukałem np. na Twojej stronie, ale nie znalazlem. Jest tylko zestaw 'filtrów' precyzyjnych, ale nie ma tam dokładnego opisu no i zestaw chyba zawiera wiele elementów. Jeżeli ono pasuje do portafiltra lelit (58mm), to faktycznie trzeba brać :)..
« Ostatnia zmiana: 12 Grudzień 2020, 11:44:03 wysłana przez gumikr »

Offline gumikr

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Lelit Victoria PL91T
  • Młynek: Lelit William PL72
Odp: Ekspres na co dzień - system ESE (3k-5k)
« Odpowiedź #26 dnia: 23 Grudzień 2020, 16:17:20 »
Polecam raczej albo czarnakawka czy Santos z blueorcacaffe czy coś w tym stylu z allegro ale koniecznie świeżo-palonego - będzie zdecydowanie lepsze niż to co kupiłeś...

Idąc za Twoją radą kupiłem kawę z blueorcacaffe i ... wybitnie mi nie smakują, tzn. są strasznie kwaśne. Już po jej odpakowaniu zapach był dosyć kwaskowaty, a same nasiona bardzo jasne (kupiłem 'Carribean Blue' i 'Black Vesuvius').. testowałem z ustawieniami grubości mielenia, temperatury, czy wagi ale nie udało mi się dość do dobrego smaku niestety. Coś robiłem źle, czy te kawy mają być takie kwaśne?

Offline gumikr

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Lelit Victoria PL91T
  • Młynek: Lelit William PL72
Odp: Ekspres na co dzień - system ESE (3k-5k)
« Odpowiedź #27 dnia: 23 Grudzień 2020, 16:21:01 »
Sitko do saszetek E.S.E. z ASCASO kosztuje raptem 16,00 zł. Nie ma sensu szukać używanych.

Dla przyszłych pokoleń: sitko ASCASO do ESE niestety nie Pasuje do ekspresów Lelit. w dużym skrócie jest za płytkie - po włożeniu saszetki nie można 'zapiąć' portafiltra w ekspresie bo jest za mało miejsca między prysznicem a saszetką :( .. Pozostaje szukać dalej, eh.

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres na co dzień - system ESE (3k-5k)
« Odpowiedź #28 dnia: 23 Grudzień 2020, 16:24:26 »
Zapytaj w @CoffeSite. Mają w ofercie takie sitka:
https://www.coffeesite.pl/sitka-i-czesci-do-portafiltra/867-sitko-portafiltra-do-saszetek-ese.html
i ekspresy Lelit, powinni pomóc...

Offline gumikr

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Lelit Victoria PL91T
  • Młynek: Lelit William PL72
Odp: Ekspres na co dzień - system ESE (3k-5k)
« Odpowiedź #29 dnia: 23 Grudzień 2020, 16:30:41 »
Zapytaj w @CoffeSite. Mają w ofercie takie sitka:
...
i ekspresy Lelit, powinni pomóc...

Spróbuję. W opisie jest:

--
Pasuje do portafiltrów m.in.: Rocket, Bezzera, Rancilio, ECM, Profitec
NIE pasuje do portafiltrów: San Marco, Spaziale, Dalla Corte
--

Co mi absolutnie nic nie mówi. No, ale może faktycznie trzeba zapytać. Spróbuję może tez napisać do konesso, bo tam mają z kolei dedykowany portafilter do ESE (PLA584S), co jest dosyć niepokojące..

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi