Autor Wątek: Dlaczego LaMa Linea Mini a nie coś innego?  (Przeczytany 7556 razy)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4831
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Dlaczego LaMa Linea Mini a nie coś innego?
« dnia: 30 Sierpień 2022, 12:52:01 »
Tytułowe pytanie jest nieco przewrotne ale właśnie na nie od dłuższego czasu poszukuję odpowiedzi. Ale po kolei:
Jak niemal każdego miłośnika kawy co jakiś czas nachodzą mnie myśli o upgrade posiadanego sprzętu. Mocno przywiązuję się do tego co mam (obecny ekspres użytkuję ponad 13 lat, a młynek chyba jeszcze dłużej), więc żeby pojawiły się takie pomysły musi być naprawdę mocny impuls. I takich powodów jest kilka. Mam typowego średniaka w technologii HX, a więc LNE Cuadra, który współpracuje ze stareńkim (bodajże 34 letnim) Mazzerem Mestre.
Zalety tego zestawu to:
- przyzwoity przemiał i efekt w filiżance
- powtarzalność
- niezawodność
- prostota
- pary do mleka nieograniczone ilości
- całkiem nieźle się prezentuje
- przyzwyczaiłem się do niego
Wady natomiast:
- długi czas rozgrzewania
- ogromne ilości zrzucanej podczas flushu wody
Właśnie to ostatnie niesamowicie mnie ostatnio drażni. Najpierw wlewam do zbiornika uzdatnioną wodę, potem rozgrzewa się ona w sporym bojlerze, a następnie wylewam ją w ściek, żeby schłodzić przegrzaną grupę. Marnuję wodę, energię i ciągle biegam, żeby dolać wody do zbiornika. Zresztą powód nieważny, istotne jest to że powoli dojrzewam do zmiany sprzętu. I tu czekają kolejne, bolesne niespodzianki – koszty ;-).
Zacznijmy od sprecyzowania warunków brzegowych:
Czego nie chcę:
- HX
- grupy E61 (wiem - jest znakomita, piękna, solidna, zapewnia po rozgrzaniu stabilność temperaturową, a przy okazji upierdliwa do mycia i łatwo się oparzyć)
- zbyt wielu chromów (nie znoszę tego ciągłego polerowania i czyszczenia zakamarków – co innego czystość i higiena ekspresu a co innego ciągłe latanie ze ściereczką „bo się palcuje” ;-))
Czego nie potrzebuję:
- profilowanie ciśnienia
- zawór z gorącą wodą
Co chcę koniecznie:
- solidność, trwałość i bezawaryjność – najlepiej sprzęt na najbliższe 40 lat
- sprzęt do którego dokupię części przez cały okres użytkowania
- dwa bojlery – moi domownicy piją dużo kaw mlecznych, ja i część gości espresso
- prosty panel przedni, łatwy do utrzymania w czystości
- PID
- pompa rota lub coś równie cichego i wydajnego
- zbiornik na wodę i tacka na ścieki
- oczywiście manometry – technicznie ma być nie gorzej niż w tej chwili
- kompaktowe rozmiary – to w końcu sprzęt do domu
- prostota użytkowania – ma sobie z nim poradzić i pięcio- i osiemdziesięciopięcio-latek
Co chciałbym, ale nie koniecznie:
- timer/stoper – coś co pokaże mi czas ekstrakcji
- wskaźnik temperatury, chyba że PID na tyle sztywno trzyma ustawienia
- wagę lub wskaźnik przepływu
- wskaźnik ilości wody z zbiorniku

I to w zasadzie tyle, te najostrzejsze warunki nie są zbyt wygórowane (no może poza solidnością ;-)). Robiąc niewielki przegląd rynku i godząc się na pewne kompromisy wytypowałem 3 maszyny:
- La Marzocco Linea Mini
- Londinium R24
- Dalla Corte Studio.
Wszystkie 3 mi się podobają, choć moim faworytem jest DC – ma w zasadzie chyba wszystko czego potrzebuję. Tylko jakoś nie wierzę w jego niezawodność – nie przez zakłady czas „forever” – czy jestem w błędzie? Najbliższa spełnienia wszystkich istotnych dla mnie wymogów (chyba) jest LaMa, ale też jest „najuboższa” (pomijam informacje z aplikacji, bo nie będę stał przy ekspresie z telefonem, apka dla mnie to tylko do zmiany ustawień i wstępnej kontroli).  Abstrahując od wyboru zawsze zakup kończy się wydaniem złotówek i tu jest poważny problem, a w zasadzie ponad 20 tys. problemów. Ogromna kwota, na którą w tej chwili mnie po prostu nie stać i chyba nie jestem w tym osamotniony. Zwłaszcza, że niewiele firm oferuje systemy ratalne 0%, a raty 10x0 czy nawet 20x0 to przy tej kwocie troszkę mało ;-(.
Idąc na dalsze kompromisy w kwestii wymagań znacznie redukujemy koszty (+- o połowę) – i tu wybór jest znacznie większy np. Rocket R58, Lelit itd. - w większości oczywiście masa chromów i E61, a od tego chcę uciec.

W ten sposób zostają trzy drogi:
- iść na daleki kompromis i kupić DB za ok 7-10 tys.
- znaleźć za 50% ceny LaMa coś bardzo podobnego (istnieje cos takiego?)
- znaleźć racjonalnie wytłumaczenie dlaczego warto dać za LM, DC czy Londinium aż tak dużo pieniędzy.

Ja tego ostatniego nie potrafię a Wy?

[EDIT]
Gwoli wyjaśnienia, na dzień dzisiejszy wszystko powyższe to tylko rozważania. Ewentualny zakup ekspresu lub zestawu z młynkiem może zmaterializuje się za kilka/kilkanaście miesięcy.
« Ostatnia zmiana: 30 Sierpień 2022, 14:12:46 wysłana przez Spinacz »

skansen

  • Gość
Odp: Dlaczego LaMa Linea Mini a nie coś innego?
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Sierpień 2022, 13:14:03 »
Przy takich kryteriach dopisałbym do listy La Spaziale S1 Vivaldi/Mini Vivaldi/Dream/Dream T.
Kosztują 30-50% ceny LaMy.
Pewną niedogodnością jest grupa 53mm oraz pompa wibracyjna w wersjach ze zbiornikiem. Rotacyjna jest w wersjach ze stałym podłączeniem do wody, nie mających zbiornika. Swoją drogą warto przemyśleć stałe podłączenie do wody, żeby jej już nigdy więcej jej nie dolewać :)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4831
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Dlaczego LaMa Linea Mini a nie coś innego?
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Sierpień 2022, 13:24:49 »
Stałe podłączenie nie wchodzi w grę - za daleko od pionu.

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Dlaczego LaMa Linea Mini a nie coś innego?
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Sierpień 2022, 13:35:47 »
Ze swojej strony proponuję Ascaso BABY T Plus. Właściwie spełnia dokładnie wszystkie Twoje oczekiwania. Bojler pary (2,3l) Grupa termodynamiczna (stabilność 0,5 stopnia) pompa rotacyjna (możliwość pracy na zbiorniku lub sieci), PID (kontrola temp. pre-inzfuzja, shot timer itd) Większość elementów z nierdzewki i izolacje termiczne.

https://www.ekspresdokawy.pl/pl/o/ekspres-do-kawy-acsaso-baby-t-plus---czarny-10448.html

Dostępny w różnych kolorach.


Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1494
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Dlaczego LaMa Linea Mini a nie coś innego?
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Sierpień 2022, 14:15:24 »
@Spinacz, a poczciwy młynek zostaje czy też planujesz wymianę? Przy tej półce cenowej to ja chyba wolałbym się pobawić każdym przez kilka dni (pewnie niemożliwe do zrobienia) żeby sprawdzić czy to jest właśnie to. Okres na zakupy też nie najlepszy (z drugiej strony im później tym będzie pewnie gorzej), chyba że polować na używkę w PL czy na forum HB. Chętnie popatrzę na alternatywy, bo w dalszej przyszłości też mam plan wymienić na LM lub Londinum (tu o serwis się martwię).

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4831
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Dlaczego LaMa Linea Mini a nie coś innego?
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Sierpień 2022, 14:22:18 »
Na razie niemam pomysłu na młynek, ale nim będę kupował (o ile wogóle) to coś pewnie znajdę.

Offline Coil Mężczyzna

  • Wiadomości: 203
  • Ekspres: La Spaziale S1 Mini Vivaldi, Moka, Drip
  • Młynek: BB005, F83E
Odp: Dlaczego LaMa Linea Mini a nie coś innego?
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Sierpień 2022, 14:36:50 »
Przy takich kryteriach dopisałbym do listy La Spaziale S1 ... pompa wibracyjna w wersjach ze zbiornikiem

Dodam tylko, że sprawuje się ona wyjątkowo cicho (nie wiem czy taki typ czy wytłumienie) ale w porównaniu z np. Rocketem to absolutnie inny poziom dźwięku. Na + zbiornik na wodę wysuwany od przodu i podwójny prysznic, który jakoś rozbroił mnie swoją prostotą w pomyśle i łatwością w czyszczeniu.

skansen

  • Gość
Odp: Dlaczego LaMa Linea Mini a nie coś innego?
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Sierpień 2022, 14:55:57 »
w dalszej przyszłości też mam plan wymienić na LM lub Londinum (tu o serwis się martwię).
W Londinium nie bardzo ma się co zepsuć. W razie czego ogarnięty serwis bez problemu powinien pomóc. Ekspresy dla Londinium produkuje Fracino -  można zapytać Fraicno Polska czy zajmują się też serwisowaniem Londinium. 
« Ostatnia zmiana: 30 Sierpień 2022, 15:27:46 wysłana przez skansen »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4872
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Dlaczego LaMa Linea Mini a nie coś innego?
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Sierpień 2022, 16:14:23 »
Na razie niemam pomysłu na młynek, ale nim będę kupował (o ile wogóle) to coś pewnie znajdę.

Może w przyszłym roku pojawi się coś nowego. Ale póki co to proponuję abyś na listę wpisał młynek G-RISTO z programowaniem wagi zmielonej do portafiltra kawy. Możesz o niego podpytać się użytkowników. RanGo także go używa w palarni.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1443
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Dlaczego LaMa Linea Mini a nie coś innego?
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Sierpień 2022, 16:36:07 »
te 3 maszyny które wytypowałeś dość zasadniczo się różnią :) ale w zasadzie wszystkie kryteria spełnia tylko DC STUDIO

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4831
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Dlaczego LaMa Linea Mini a nie coś innego?
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Sierpień 2022, 18:35:18 »
Fakt, łączy je tylko przedział cenowy, ale każda jest na swój sposób kusząca ;-). Rzeczywiście, DC wydaje się najbardziej kompletne.
Niemniej przy wszystkich pozostaje aktualne pytanie CZY i DLACZEGO warto kupować jakikolwiek sprzęt z tej półki?

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1443
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Dlaczego LaMa Linea Mini a nie coś innego?
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Sierpień 2022, 18:53:15 »
zdecydowałeś się na przesiadkę z HX na dwa bojlery bez grupy E61 , pijesz dużo kaw mlecznych więc spienianie musi być na odpowiednim poziomie więc zawęziłeś wybór :):)z tej trójki wybrałbym DC , kwestia ceny i dlaczego to już temat rzeka :):).

Offline idolw

  • Wiadomości: 87
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Chemex, French Press
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Dlaczego LaMa Linea Mini a nie coś innego?
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Sierpień 2022, 18:57:23 »
Co do długowieczności i niezawodności, mnie najbardziej przeraża fakt, że co najmniej 2 z tych ekspresów mają aplikację. Nawet jak ma być używana od wielkiego dzwonu, to jednak myślę, że to najsłabszy punkt.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4831
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Dlaczego LaMa Linea Mini a nie coś innego?
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Sierpień 2022, 19:02:54 »
Na szczęście aplikacja tylko ułatwia korzystanie a nie jest niezbędna do użytkowania
@rollo45 właśnie o taką dyskusję chodzi. Wybór samego sprzętu to zawsze kompromis dostępności, kieszeni, gustu i możliwości

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1443
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Dlaczego LaMa Linea Mini a nie coś innego?
« Odpowiedź #14 dnia: 30 Sierpień 2022, 19:14:49 »
DC Studio mnie osobiście bardzo się podoba :):):)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi