Autor Wątek: Oceniaj mnie, niech jad strumieniami leje się -- czyli dyskusja o doborze słowa  (Przeczytany 65270 razy)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Tedi, tą twoją spaleniznę już wszyscy weryfikowali wielokrotnie, nic ponad asfalt i opony się z tego nie wyciśnie. Jak lubisz asfalt i palone opony bo w dzieciństwie na sobótki paliłeś, albo jesteś miłośnikiem driftu to pij w najlepsze, tylko po co nas męczysz. Ja też lubię zapach palonych opon, przypomina mi najlepsze czasy kiedy jeździłem po całej Europie na motocyklu z moja żoną, nie raz gumę na zlocie paliliśmy, nawet mieliśmy swój układ, koło w koło i palenie na dwa Moto i wygraliśmy nie jeden konkurs. Ale po co to mieszać z kawą?

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Tedi, tą twoją spaleniznę już wszyscy weryfikowali wielokrotnie, nic ponad asfalt i opony się z tego nie wyciśnie. Jak lubisz asfalt i palone opony bo w dzieciństwie na sobótki paliłeś, albo jesteś miłośnikiem driftu to pij w najlepsze, tylko po co nas męczysz. Ja też lubię zapach palonych opon, przypomina mi najlepsze czasy kiedy jeździłem po całej Europie na motocyklu z moja żoną, nie raz gumę na zlocie paliliśmy, nawet mieliśmy swój układ, koło w koło i palenie na dwa Moto i wygraliśmy nie jeden konkurs. Ale po co to mieszać z kawą?

Marek.



Sorry Marku, wszędzie jest Ciebie pełno  ;), byłby szacun pełny gdybyś o kawie zrobionej się wypowiadał, a nie przeczytanej lub też nie wrzucał wszystkiego do jednego worka.
Dla Ciebie dzisiejsza wypowiedź kolegi o ziarnie "palone dość ciemno"

Cytat z tematu:
http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=5349.new;topicseen#quickreply

Gardelli - Uganda Mzungu

 :wow2: :wow2: :wow2:
Co to jest za kawa! Czwarte miejsce na mistrzostwach świata brewers, w tym roku sporo wygranych np w Austrii. Nie dziwię się. Bardzo mocny aromat suszonych śliwek i ciemnej czekolady. Ziarna palone dość ciemno, ale świetnie sprawdzają się w przelewach. Kalita Wave 185, 21 gramów, 330 ml, mielenie drobne (23 comandante), 96 stopni, 2:45 czas. Wydawało mi się, że przelałem za szybko. Ale mimo to dostałem kopniaka w kubki smakowe. Ciemna czekolada z wiśniami i alkoholowy (whiskey, bourbon) posmak. Czegoś takiego jeszcze nie próbowałem. Żałuje, ze kupiłem tylko 250g, bo ta kawa jest wspaniała! Warto wydać trochę więcej na nią, nie będziecie zawiedzeni.
Jako bonus, przepis czwartego miejsca na świecie z użyciem tej kawy

Kalita:
3 zalania, najpierw 40g, później 80g i na końcu 130g. 94 stopnie, 16 gramów grubo zmielonej kawy, czas poniżej dwóch minut. Drobny przemiał odsiany.

Własna praca, własne spostrzeżenia nawet te nieprzychylne są bezcenne zawsze.  :)
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
To może kolega @Szczympek wypowie się o podobieństwach tej kawy do izzo Gold. Tedi zdarza mi się pić te kawy, które polecasz, nie jest to coś co mógłbym określić, że mi smakowało, zazwyczaj jeśli są poprawnie przygotowane to są pijalne, w sensie nie mam ochoty wypluć, ale zazwyczaj na wszelki wypadek zamawiam sobie do espresso tonik z lodem i najczęściej kawa ląduje w toniku.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
To może kolega @Szczympek wypowie się o podobieństwach tej kawy do izzo Gold.

On tej kawy nie zrobił, tylko ją pił. Może to wina ratio 2:1. O takim stężeniu, to ja tej kawy nie przełknę.  :nienie:


Tedi zdarza mi się pić te kawy, które polecasz, nie jest to coś co mógłbym określić, że mi smakowało, zazwyczaj jeśli są poprawnie przygotowane to są pijalne, w sensie nie mam ochoty wypluć, ale zazwyczaj na wszelki wypadek zamawiam sobie do espresso tonik z lodem i najczęściej kawa ląduje w toniku.

Marku w kawie coś jest.  :mhh: Ja dla przykładu nie lubię kwaśnych, co nie znaczy, że tej kawy nie napiję się z przyjemnością, nawet bez cukru.  :) 
Najgorsze w ciemnym paleniu jest to, że często te kawy są spalone, a niewypalone na ciemno.
Ciemne palenie powoduje niwelację kwasów co skutkuje często dodatkową goryczką. Pytanie, ile tej goryczki przybędzie? Klucz do sukcesu ;)
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Jak otwieram lodówkę to boję się, że Tedi'ego zobaczę ;)

Pijałem izzo, srebrne i czarne, raz na rok kusi mnie żeby wrócić neapolitańskich wymysłów i jeszcze szybciej tego żałuję. Generalizuje (że każda spalenizna jest ble, nawet certyfikowana), ale jeszcze dobrej nie trafiłem (a szkoda mi 30-40zł na testy).

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Sorry Marku, wszędzie jest Ciebie pełno  , byłby szacun pełny gdybyś
Ponieważ to jest mój wątek, to sobie pozwolę: proszę nie uzurpuj sobie prawa do wydawania ocen za obecność i plusików za aktywność, a tym bardziej nie szastaj szacunami, pracuj na swój swoimi wypowiedziami, a oceny, szczególnie negatywne proszę pozostaw dla siebie.

To jest wątek -- gwoli przypomnienia -- w którym chciałem podyskutować o braku pozytywnych aspektów hejtu i pochopnych wniosków.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
o ziarnie "palone dość ciemno"
Tak tylko w kwestii dopowiedzenia jednej sprawy. Kawy z suchej obróbki na ogół po wypaleniu są ciemniejsze od mytych.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47



On tej kawy nie zrobił, tylko ją pił. Może to wina ratio 2:1. O takim stężeniu, to ja tej kawy nie przełknę.  :nienie:

Otóż najczęściej jest pijalna, to Neapolitańskie palenie, kiedy ma poprawne ratio 1:2 w czasie, przynajmniej dla mnie, jak jest przeciągnięte i zajmuje ponad pół filiżanki do cappuccino, bo takie też dostawałem, z białymi plamami na cremie, to raczej ląduje w toniku. Może nie dostałem jeszcze poprawnego Lungo.

Cytuj (zaznaczone)
Marku w kawie coś jest.  :mhh: Ja dla przykładu nie lubię kwaśnych, co nie znaczy, że tej kawy nie napiję się z przyjemnością, nawet bez cukru.  :) 
Najgorsze w ciemnym paleniu jest to, że często te kawy są spalone, a niewypalone na ciemno.

Rozumiem, że izzo Gold nie jest spalona?


Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Panowie  >:(

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
donkiszot, ale ten temat w pewnym sensie pasuje - masz tu genialny przykład hejtu jasno palonych singli, bo węgiel lepszy.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Że niby wyjątek potwierdza regułę? ;)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Coś w tym jest... ;) W pewnym sensie hejt na całe forum, że nie lubią węgla.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Wyszło trochę długo, mam nadzieje, ze zrozumiałe.

Na forum jest około pół roku. Od ego czasu zakupiłem ekspres, młynek, akcesoria a wydatki i chęci sie nie kończą. Sęk w tym, ze niejako byłem zdeterminowany (o ile to słowo dobrze oddaje moje nastawienie) na kupno urządzenia, które nauczy mnie przyrządzać prawdziwa kawę.
Czy to robię? Pewnie jeszcze nie i długa droga przede mną, ale sie uczę.
Czy mam do tego odpowiedni sprzęt? W mojej ocenie tak, w innych pewnie nie.

Do czego zmierzam. Jak wiele osób zaczynających na tym forum rozpocząłem temat jaki sprzęt wybrać do x kwoty. Powinienem zacząć od czytania innych wątków - to prawda, jednak w moim wątku wywiązała sie dyskusja poboczna, która nie była związana jakkolwiek z moim zapytaniem i tylko powodowała moje zmieszanie co jest dobre co nie. Od tego czasu przewertowałem mnóstwo tematów, przeczytałem mnóstwo wypowiedzi, opisów, trochę czasu forum zajęło w moim życiu. Na pewno to pomogło, wiem już mniej więcej co sie z czym je.
Niestety jest kilka osób, które maja chyba za cel uprzykrzanie życia innym, starają sie udowodnić coś wyjątkowego, co w końcowej fazie często nie ma racji bytu, krytukuja innych użytkowników czy sprzętu, których nie posiadają, których nigdy nie widzieli na oczy. 

Pomagajmy nowym użytkowników. Jeżeli ktoś chce ekspres automatyczny to nie mówmy, ze robi zle tylko powiedzmy, ze uważamy kolbowy czy jakis inny za lepszy, ale jak chce automatyczny to doradzmy.
Jeżeli ktoś uważa jakas firmę za lepsza to ma do tego prawo, konstruktywna dyskusja i krytyka to podstawa, ale nie starajmy sie na sile wyperswadować od razu i wpajać swoje racje. Nie istnieje coś takiego jak: albo jesteś z nami albo przeciwko nam.
Zachęcajmy ludzi do picia kawy speciality, uczmy ich tak jak nauczyliście mnie jak ważna jest świeżość kawy, ale nie ma co krytykować i naskakiwać od razu, ze ktoś kupuje kawę z dyskontu, bo sie jeszcze nie zna.
Każdy musi to przejść.

Jako moje pomysły:
- proponuje zamknąć i usunac wszystkie wątki typu jaki ekspres, młynek do x kwoty.
Nowe osoby czy nawet starci użytkownicy i tak rozpoczną nowy temat dla porównania jakis sprzętów.
- proponuje zamknąć i usunąć wszystkie tematy na tematy typu czy astrofizyka i technologie masa sprawdza sie w danej maszynie.
- jeżeli zachowanie jakis osób sie nie zmieni, a bany nie pomagają proponuje po prostu usunąć dana osobę.
- oczywiście recenzje danych kaw, sprzętów, wątki na tematy, które wciąż są poruszane zostawić. 
- bądźmy wyrozumiali, nie wszyscy użytkownicy sie znają na kawie, większość dopiero sie uczy.
- bądźmy mili, pozytywne myslenie pomaga w życiu, a uśmiech i endorfiny to samo zdrowie.

Taki offtopic: mój współpracownik zapytał ile kaw pije? Na odpowiedz, ze 2-3 dziennie stwierdził, ze jakby on wydał na sprzęt tyle tysięcy co ja to by pił 4-5 albo i więcej.
Zapytał pózniej ile kosztuje mnie zrobienie jednej kawy. Po obliczeniu takim szybkim, ze gdzieś około 120zl/kg, 20g na kawę, 50 kaw z kilograma w przybliżeniu dużym, co daje około 3 złotych (mleko, prąd, woda - w przybliżeniu) On stwierdził, ze jego kapsułki kosztują 1,2 czy około tego, pije 4-5 kaw dziennie i ekspres kosztów 200-300 złotych.
Wniosek: nie przekonamy wszystkim i nie próbuje. Nie mam zamiaru udowadniać mu, ze pije chemię w kapsułkach, świeżości ta kawa nie ma itd. Kilka współpracowników ma automatyczne i nie wyobraża sobie nagrzewania 30-60 minut wcześniej ekspresu, powiedziałem raz jakie to ma znaczenie, nie ma potrzeby więcej.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
proponuje zamknąć i usunac wszystkie wątki typu jaki ekspres, młynek do x kwoty.
Nowe osoby czy nawet starci użytkownicy i tak rozpoczną nowy temat dla porównania jakis sprzętów.
I po chwili będzie tych tematów 10x więcej niż było. Popatrz sobie ile wątków zaczyna się od "po lekturze forum" a potem jeszcze raz przemyśl to, co napisałeś. Zresztą... sam z tych postów korzystałeś i zastanów się co by było, gdybyś miał czerpać wiedzę tylko ze swojego wątku ;)

Niestety jest kilka osób, które maja chyba za cel uprzykrzanie życia innym
Kto?

Ale jak tak czytam ogólnie... To nie wiem czy to kwestia złego doboru słów u Ciebie, ale wygląda to tak, jakbyś chciał skasować większość forum i jakąś część użytkowników. A tematy astrofizyki sprawdzającej się w ekspresie wcale nie są złe, mają swoją rolę na forum i IMO dobrze, że się pojawiają. Szkoda tylko, że wpada tam Tedi i próbuje przeforsować swoją fizykę alternatywną...

PS. Jak zaproponowałem w pracy przejście na kawę speciality i rzuciłem ceną to stwierdzili, że ta za 30 zł z lidla wystarczy. Tematu kolejny raz nie ruszyłem...

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Może zle dobrałem słowa.
Jest wiele tematów z przed kilku lat, które już dawno nie były odświeżane.
Jest wiele tematów osób, które raz zapytały i jak zdały sobie sprawę co i jak to więcej już sie nie pojawiły na forum.
O takie tematy mi chodzi.
Tematy i tak bedą sie pojawiać. Sam pewnie kiedyś taki założę, jeżeli bede miał zapytanie, bo zmienia sie sprzęt, producenci produkują nowe urządzenia i każdy ma inne potrzeby / finanse.

A z kwestia doboru słów to wlasnie chodziło mi o fizykę alternatywna, która jest tworzona i tylko niepotrzebne dyskusje są otwierane, a nic nie wnosi ona do tematów, wręcz przeciwnie zniechęca wielu użytkowników do kontynuowania i zagłębiania sie.

Nie chodzi o skasowanie forum, patrzę na to z innej perspektywy, bo jestem stosunkowo nowym użytkownikiem. Tak tylko wyrażam swoje spostrzeżenia :)

PS. Niestety wszystkich sie nie przekona :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi