Autor Wątek: Różnice pomiędzy Lelit Grace a Victoria  (Przeczytany 9658 razy)

Offline il Dottore Mężczyzna

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: Lelit Grace
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Różnice pomiędzy Lelit Grace a Victoria
« Odpowiedź #15 dnia: 01 Luty 2019, 17:49:19 »
a była to zapewne robusta,

To fantastycznie, że wiesz lepiej ode mnie co ja piję. :)
Masz coś konkretnego do powiedzenia w temacie, czy wszedłeś tu tylko po to by mnie opluć i powiedzieć mi co ja piję?
Wiesz w ogóle co robi młynek? On nie służy do tego, byś się doń modlił.
Młynek otóż mieli kawę, uświadamiam cię niniejszym. Jeśli mieli pod zadany kaliber to naprawdę mi wisi, ile on kosztuje.
Ma działać.

kupujesz najtańsze Delonghi?
Tak - kupuję najtańsze DeLonghi. I nie widzę żadnego problemu. Założenie było proste: wydać jak najmniej kasy, na spokojnie przetrwać na byle czym i w tym czasie poszukać czegoś co dobrą kawę zrobi i oko ucieszy.
Okazało się jednak, że to coś, nazywane dumnie przez producenta ekspresem do kawy, produkowało czarną gorzką wodę a nie kawę. Próbowałem wszystkiego - zero efektu. Myślę, że musiał być zepsuty, nie widzę innego wyjaśnienia.
Oddałem parę godzin temu do sklepu, zwrócili mi kasę bez słowa, zapewne nie byłem pierwszym "zadowolonym klientem" DeLonghi.
W efekcie jestem teraz bez ekspresu.
Młynek posiadam. Mieli kawę. Naprawdę.

Offline il Dottore Mężczyzna

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: Lelit Grace
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Różnice pomiędzy Lelit Grace a Victoria
« Odpowiedź #16 dnia: 01 Luty 2019, 17:57:00 »
nie da przemiału do dobrego espresso

Heh... żeś się rozpisał... a jak kulą w płot. :)
Zacznijmy od tego, że espresso z poprzedniej maszyny wychodziło świetnie. Mimo rzekomo parszywego młynka. Cud jakiś.
Z czym porównuję? Z tym, co mi dawali do picia w knajpach we Włoszech, w Hiszpanii, w Szwajcarii i w wielu innych krajach.
I to nie był McDonald's. :)
Ale ja nie o tym... Mam inny problem: jakie są różnice między Lelit Victoria a Grace?

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2413
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Różnice pomiędzy Lelit Grace a Victoria
« Odpowiedź #17 dnia: 01 Luty 2019, 18:23:03 »
Wszystkie te założenia były błędne, masz info jakie są różnice w Lelitach więc kup co uważasz i pij taką kawę jaką lubisz zamiast obrażać nas za to że mamy swoje zdanie i swoją pasję do kawy.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4979
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Różnice pomiędzy Lelit Grace a Victoria
« Odpowiedź #18 dnia: 01 Luty 2019, 19:18:18 »
Od 30 lat piję samodzielnie robioną kawę z ekspresu ciśnieniowego i wiem, czego powinieniem wymagać.

Mam inny problem: jakie są różnice między Lelit Victoria a Grace?

Po 30 latach praktyki nie potrafisz dać sobie rady z takim drobiazgiem.
Moim zdaniem temu koleżce nie warto doradzać, nie o to mu chodzi.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4888
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Różnice pomiędzy Lelit Grace a Victoria
« Odpowiedź #19 dnia: 01 Luty 2019, 19:25:38 »
Pozwólcie że i ja coś napiszę. Muszę koledze coś wyjaśnić. Po pierwsze - młynek. To że on się sprawdził przy poprzednim ekspresie nie znaczy wcale, że sprawdzi się przy ekspresie Lelit czy też innym w podobnej cenie, podobnej klasy. Przemiał który pozwalał Ci na uzyskanie kawy z pianką na poprzednim ekspresie przy nowym może być za gruby lub za miałki. Nie znajdziesz skali odpowiedniej na uzyskanie prawidłowego wypływu kawy na espresso - będzie za szybko lub za wolno. Po tygodniu nieudanych prób zaczniesz szukać nowego młynka. Tracąc przy tym na rabacie jaki mógłbyś uzyskać przy jednoczesnym zakupie ekspresu i młynka oraz tracąc na ponownej przesyłce kurierskiej. Nie piszę tego jako jakiś szczególny fanatyk kaw najlepszego sortu. Piszę jako sprzedawca (przez niektórych nazywany handlarzem) który sprzedał już tysiące dobrej jakości ekspresów i młynków. Piszę jako sprzedawca który miał do czynienia z setkami klientów którzy zapytani o młynek odpowiadali że młynek już mają. Jaki - no taki jak Twój lub podobnej klasy marketowej.  ;)
Większość z nich chciała w końcu w domu napić się espresso takiego jakiego próbowali we Włoszech. I tęskno im do tego smaku !  :)
Część z nich udawało się od razu namówić na zakup młynka.
Cześć spróbowała u nas jak mielenie wpływa na espresso i sami się przekonali do młynka.
Cześć, najczęściej ci co zamawiali przez internet nie dała się przekonać. Większość z nich po tygodniu, dwóch wróciła do nas po młynek. Pozostała malutka grupka korzysta z sitek supercema będących także na wyposażeniu ekspresów ASCASO. Korzysta najczęściej do czasu - aż ulegną one zapchaniu przypadkowo zbyt miałko zmieloną kawą. Wówczas część z nich kupuje nowe sitka supercrema i dalej wsypuje kawy zmielone w różnych miejscach, w różny sposób. Pozostali rezygnują z sitek supercrema, kupują choćby najtańszy młynek z płynną regulacją grubości mielenia i wreszcie mają z tradycyjnych sitek espresso z cremą na kawie.

Druga kwestia to Twoje porównanie. Napisałeś:
"Z czym porównuję? Z tym, co mi dawali do picia w knajpach we Włoszech, w Hiszpanii, w Szwajcarii i w wielu innych krajach."
Otóż sam też wiele po świecie podróżowałem i napiszę Ci jedno - w knajpach dobrego espresso się raczej nie należy spodziewać. I wszystko jedno w jakim kraju. Jeśli dla lepszego uogólnienia, dla lepszego ustandaryzowania wykluczymy kawiarnie specjalizujące się w kawach speciality
to dobre espresso serwowane w powtarzalny, zgodny z regułami sposób w większości lokali można praktycznie spotkać tylko we Włoszech. Kawa jaka jest podawana w lokalach (uśrednijmy - nie tylko kawiarniach) w Hiszpanii, Szwajcarii, Niemczech, Francji rzadko przypomina klasyczne włoskie espresso.  :o
A więc jeśli z poprzedniego ekspresu kawa wychodziła porównywalna do tego co Ci podawali do picia w tych knajpach to się nie ma co dziwić. I aby coś takiego uzyskać nie musisz mieć ekspresu za 3k.
I wracając do meritum sprawy - chcesz zainwestować jakąś tam kasę w ekspres do kawy. Ta maszyna na większości kartonów (wszystko jedno gdzie produkowanych - we Włoszech, w Hiszpanii czy we Francji) nosi napis "espresso coffee machine". Kupując coś co nosi taką nazwę powinieneś więc myśleć nieco szerzej - co, jak, w jaki sposób, przy użyciu czego uda mi się uzyskać. No i dlaczego inni piszą że mój Krups nie da rady... :sciana:
Tyle w kwestii wyjaśnienia.
Teraz coś na pocieszenie. Z takim stanowiskiem spotykam się na co dzień. A niekiedy wiele razy dziennie. I w pełni to rozumiem. Sądzę, że dobrze by było jakbyś mógł gdzieś porównać swój młynek przy ekspresie za ok. 3000 zł z innym młynkiem przy tym samym ekspresie i na tej samej kawie. Jakby co to możemy coś takiego zorganizować. :ups:
Reasumując - jeśli chcesz uzyskać espresso będące także podstawą do wszystkich innych napojów kawowych, mleczno - kawowych to owszem kup ekspres Lelit, UNO PROF czy też jakikolwiek inny tej klasy. Ale miej z tyłu głowy myśl o młynku.
« Ostatnia zmiana: 01 Luty 2019, 19:45:26 wysłana przez Janusz »
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Różnice pomiędzy Lelit Grace a Victoria
« Odpowiedź #20 dnia: 01 Luty 2019, 21:53:08 »


Z czym porównuję? Z tym, co mi dawali do picia w knajpach we Włoszech, w Hiszpanii, w Szwajcarii i w wielu innych krajach.
I to nie był McDonald's. :)

We Włoszech i Hiszpanii espresso które piłem od razu zaprawiałem tonikiem bo nie dało się wypić, w Szwajcarii nie piłem.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Różnice pomiędzy Lelit Grace a Victoria
« Odpowiedź #21 dnia: 01 Luty 2019, 22:59:40 »
Ale i tak do kompletu chcę młynek Lelit William PL72-P.
Nie sądzę by mielił lepiej niż mój Krups
Naprawdę posłuchaj kolegów. Tak na pierwszy rzut oka różnic nie widać, ale uwierz, że są.
Tak po chłopsku.
Najważniejsze to równość mielenia, a to zależy już od dobrego młynka. Te tanie dają nierówny przemiał. Żarna nie są dobrze spasowane, mają luzy. A już całkiem nieakceptowalne są młynki z nożykami.
Dobry młynek da Ci cząstki kawy jak najbardziej identyczne.
Jeżeli takie nie są, to co się dzieje :
mniejsze cząstki kawy spalą się, bo dla nich temperatura była za wysoka i za długo, a większe cząstki kawy nie doparzą się. I wyjdzie gorycz zmieszana z kwasem. Im więcej cząstek spalonych to większa gorycz. Im więcej cząstek niedoparzonych to większy kwas. Zatem młynek jest to bardzo bardzo ważny. Im lepszy tym lepiej. Na młynek nie żałuj kasy.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5099
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Różnice pomiędzy Lelit Grace a Victoria
« Odpowiedź #22 dnia: 02 Luty 2019, 09:24:04 »
nie da przemiału do dobrego espresso

Heh... żeś się rozpisał... a jak kulą w płot. :)
Zacznijmy od tego, że espresso z poprzedniej maszyny wychodziło świetnie. Mimo rzekomo parszywego młynka. Cud jakiś.
Z czym porównuję? Z tym, co mi dawali do picia w knajpach we Włoszech, w Hiszpanii, w Szwajcarii i w wielu innych krajach.
I to nie był McDonald's. :)
Ale ja nie o tym... Mam inny problem: jakie są różnice między Lelit Victoria a Grace?
Jeśli nazywasz to świetnym espresso to nigdy takowego nie piłeś. Wychodziło coś co Ci smakowało i nic więcej. I używaj proszę więcej słowa espresso czy pozytywnych określeń w odniesieniu do tego co piłeś, wtedy będziesz pisał zgodnie z prawdą.
« Ostatnia zmiana: 02 Luty 2019, 10:47:36 wysłana przez siewcu »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3175
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Różnice pomiędzy Lelit Grace a Victoria
« Odpowiedź #23 dnia: 02 Luty 2019, 10:14:06 »

Offline il Dottore Mężczyzna

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: Lelit Grace
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Różnice pomiędzy Lelit Grace a Victoria
« Odpowiedź #24 dnia: 02 Luty 2019, 10:22:25 »
zamiast obrażać nas

Ty umiesz czytać ze zrozumieniem?
Wchodzi jakiś typ i mnie opluwa i teraz słyszę, że to ja kogoś obrażam!
No ludzie!
To jest jakieś horrendum.
Zadałem pytanie czym się różni Skoda Fabia od Skody Favorit, wchodzi jakiś typ i mówi mi, że tak naprawdę to potrzebuję betoniarki a wgl to jestem gupi i jem gufno.
I to JA kogoś obrażam.
Fantastyczne! :)

Offline wasku

  • Wiadomości: 321
Odp: Różnice pomiędzy Lelit Grace a Victoria
« Odpowiedź #25 dnia: 02 Luty 2019, 10:29:33 »
Już? Koniec płaczu?
Sam się osmarkałeś, a twierdzisz że ktoś cię opluł.
¯\_(ツ)_/¯

Offline il Dottore Mężczyzna

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: Lelit Grace
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Różnice pomiędzy Lelit Grace a Victoria
« Odpowiedź #26 dnia: 02 Luty 2019, 10:30:35 »
Po 30 latach praktyki nie potrafisz dać sobie rady z takim drobiazgiem.

Nie, nie potrafię. Ponieważ nigdy nawet nie stałem koło ekspresów tej firmy. A spodobały mi się. Na anglojęzycznych forach piszą że to marka dosyć niszowa. Bo wysoka cena jak na jednobojlerowiec i w rezultacie mało kto to kupuje.
Dlatego zapytałem, licząc, że ktoś coś wie.
Mało wiesz, tyle powiem. Tylko jakieś pierdoły o młynkach. "Ona jemu o apostołach, on jej o spermatozoach".
Liczyłem na to, że zgłosi się jakiś posiadacz Lelita, podzieli się doświadczeniem...
A gdzie tam! Zapomnij!

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2413
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Różnice pomiędzy Lelit Grace a Victoria
« Odpowiedź #27 dnia: 02 Luty 2019, 10:33:08 »
Wiesz w ogóle co robi młynek? On nie służy do tego, byś się doń modlił.
A jak inaczej to nazwać? Sprawiasz wrażenie frustrata rozeźlonego tym że ktoś może chcieć kupić sobie lepszy młynek niż to jesteś w stanie pojąć. Pytasz i oczekujesz odpowiedzi ktora potwierdzi twoje zalozenia a one są błędne, szkoda słów na dyskusję na tym poziomie. Bez odbioru.

Offline il Dottore Mężczyzna

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: Lelit Grace
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Różnice pomiędzy Lelit Grace a Victoria
« Odpowiedź #28 dnia: 02 Luty 2019, 10:39:50 »
We Włoszech i Hiszpanii espresso które piłem od razu zaprawiałem tonikiem bo nie dało się wypić

A to współczuję.
Ja tak źle nie trafiałem.
Najczęściej trafiałem dobrze.
Ale to oczywiście kwestia szczęścia. Pamiętam jak się kiedyś cieszyłem na wizytę w knajpie wyróżnionej przez Michelina.
I lipa! Bardzo przeciętne ryby, bez pomysłu, bez wyczucia. Trzeba było iść do budki z fish & chips, byłoby smaczniej i dużo taniej.

Offline il Dottore Mężczyzna

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: Lelit Grace
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Różnice pomiędzy Lelit Grace a Victoria
« Odpowiedź #29 dnia: 02 Luty 2019, 10:43:08 »
Wiesz w ogóle co robi młynek? On nie służy do tego, byś się doń modlił.
A jak inaczej to nazwać? Sprawiasz wrażenie frustrata rozeźlonego tym że ktoś może chcieć kupić sobie lepszy młynek

Hehehehe! Dobre!
A to ja imputuję interlokutorowi (przepraszam za trudne słowa) co on tam pije? :)
Wstydź się!
Sprowadziłeś dyskusję do poziomu rynsztoka a teraz udajesz niewiniątko.
Taki typowy Janusz Nosacz - moja prawda jest najmojsza.
A żyj złudzeniami, mnie to naprawdę nie wadzi. :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi