Autor Wątek: Herbata  (Przeczytany 172724 razy)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Herbata
« Odpowiedź #360 dnia: 09 Sierpień 2016, 21:07:53 »
źle zrozumiałaś moją wypowiedź, jasne że wszystko traci aromat, ale herbata zdecydowanie wolniej niż kawa, co znacznie ułatwia nabycie liści w dobrym stanie. Gdzieś czytałem też, że herbata "lubi" być przechowywana w większej ilości, nie w mikro porcjach.

Offline Joanna Bożek Kobieta

    • Herbaciara
  • Wiadomości: 257
    • Joanna Bożek o herbacie
  • Ekspres: French Press, Kawiarka
  • Młynek: Made in Albania
Odp: Herbata
« Odpowiedź #361 dnia: 09 Sierpień 2016, 22:00:25 »
Pamiętasz może gdzie o tym czytałeś?
>Luty 2018 - Herbaciana wyprawa do Wietnamu!<
Prowadzę bloga o herbacie, herbatyzm jest moją życiową filozofią.
www.joannabozek.pl
https://www.facebook.com/joannabozekoherbacie/

Offline Joanna Bożek Kobieta

    • Herbaciara
  • Wiadomości: 257
    • Joanna Bożek o herbacie
  • Ekspres: French Press, Kawiarka
  • Młynek: Made in Albania
Odp: Herbata
« Odpowiedź #362 dnia: 03 Październik 2016, 23:11:31 »
Zamieściłam konkurs na swoim blogu. Do wygrania bardzo ciekawa herbata, mianowicie japoński oolong w tajwańskim stylu :) Warto zerknąć.... :)
>Luty 2018 - Herbaciana wyprawa do Wietnamu!<
Prowadzę bloga o herbacie, herbatyzm jest moją życiową filozofią.
www.joannabozek.pl
https://www.facebook.com/joannabozekoherbacie/

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1313
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Herbata
« Odpowiedź #363 dnia: 14 Październik 2016, 11:43:12 »
Mamy na forum jakiś herbaciarzy, którzy chcieliby zaparzyć nasze herbaty i wyrazić swoją opinię?
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4979
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Herbata
« Odpowiedź #364 dnia: 14 Październik 2016, 12:22:48 »
Herbaty lubię i piję, za eksperta się nie uważam, ale wyrazić opinię mogę.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Herbata
« Odpowiedź #365 dnia: 14 Październik 2016, 12:31:08 »
Mamy na forum jakiś herbaciarzy, którzy chcieliby zaparzyć nasze herbaty i wyrazić swoją opinię?
jeśli chcecie wypróbuję i zdam relację, od kilku lat piję wyłącznie herbaty speciality i zdążyłem już przetestować sporą część tego co jest dostępne na polskim  rynku.
« Ostatnia zmiana: 14 Październik 2016, 14:24:18 wysłana przez grex »

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1313
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Herbata
« Odpowiedź #366 dnia: 14 Październik 2016, 14:18:22 »
Planujemy zrobić jakieś testy. Nie wiem jeszcze w jakiej formie. Postaram się po weekendzie opisać w oddzielnym wątku.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Herbata
« Odpowiedź #367 dnia: 04 Styczeń 2017, 12:47:03 »
[...]Napisz prosze tu albo w PW, jaką herbatę zieloną byś polecił laikowi, i jaką czarną. Próbuję się przekonać do herbat ale nie potrafię... są dla meni bardzo taniniczne i ściągające czego nie lubię. Fajnie jak by też nie były drogie. Zależy mi na herbatach czystych bo pijąc herbatę chciał bym czuć jej smak a nie dodatków.
Nieczystych nie znam wcale ;)

Niestety taniość często idzie w parze z nadmiarem cierpkości, a może to w ogóle jedyny smak jaki możne z tanich herbat wydobyć?

Z zielonymi to jestem pod prąd, bo większość chwali Japonię, a ja japońskich zielonych nie bardzo, zdecydowanie wolę chińskie, górskie. Japońskie są bardziej żywe,  bardziej zielone, też słodsze, ale i bardziej gloniaste w smaku. No i łatwo je zniszczyć złym parzeniem. Chińskie zielone będą miały niższą słodycz, delikatną gorycz na końcu i górską świeżość (nie wiem jak to inaczej opisać).

Z czarnymi to zupełnie inna historia, bo w świecie herbaty (nie mam pojęcia czemu) czarne herbaty są traktowane jako zło konieczne, a są tam przeróżne pyszności, tylko ciężko znaleźć i cena też rośnie. Tu przede wszystkim szukam lepkiego, aksamitnego ciała i aromatów w stronę miodu i gęstych, tropikalnych owoców.

Co do ceny, to herbatę trzeba zupełnie inaczej liczyć/pić. Tysiąc złotych za kilo brzmi przerażająco, ale 9g herbaty wystarcza na 3 gaiwany po przynajmniej 3 parzenia, czyli ~900ml.


Co mogę polecić, z dostępniejszych i tańszych rzeczy to linię Gold z Oscara. Zielona (nie widzę teraz w sklepie) jest ok, czarna jest bardzo ok.


Stety mam eherbatę na miejscu więc na dziś głównie tam się zaopatruję we wszystko. Użytkowo Ceylon Nuwara Eliya jest bardzo przyzwoita i miodowa, ale to tańsza herbata, czyli chwila nieuwagi i będzie cierpka jak nie lubisz.
Taki Yunnan Golden Tips jest o wiele delikatniejszy, ale i z górskim pazurem, ale dopiero Yunnan Golden Buds to płynny, słodki aksamit :pycha:
Sklep polecam w całej rozciągłości, nie znam drugiego takiego sklepu w żadnej branży, w którym zatrudniane osoby mają taką wiedzę i chęci pracy właśnie w tym. Mają herbaty niższych lotów (od których można tylko tego oczekiwać), ale i mają sporo herbat sporo ciekawszych. I co najważniejsze, wszystko to rotuje, czyli prawdopodobieństwo kupienie zwietrzałego starocia jest dość niskie. Można też wybrać taki Zielony czy inny zestaw. Myślę, że można też spróbować z nimi pogadać (nie wiem jak to działa, telefon? mail czy inny FB? mam to szczęście, że rozmawiam z ludźmi) powinni być pomocni. Przy większości herbat podają sugerowany przepis. Są też filmy na YT.


Co do przepisów, to ważna sprawa. Woda i temperatura, i czas w herbacianej przygodzie są równie ważne lub nawet ważniejsze niż w kawie. Może być tak, że dobrze zaparzona herbata jest dla Ciebie zbyt wodnista w smaku i ciągniesz ja dalej w taniny i gorycz. Jeśli tak jest, to warto pójść na siłę na kilka dni i nie pic nic bardziej intensywnego -- herbata odda Ci wtedy stracone na cierpienia cierpkości lata ;)

Offline Joanna Bożek Kobieta

    • Herbaciara
  • Wiadomości: 257
    • Joanna Bożek o herbacie
  • Ekspres: French Press, Kawiarka
  • Młynek: Made in Albania
Odp: Herbata
« Odpowiedź #368 dnia: 04 Styczeń 2017, 13:01:40 »
Donkiszocie, serce rośnie jak się czyta takie wypowiedzi  :poklon:
>Luty 2018 - Herbaciana wyprawa do Wietnamu!<
Prowadzę bloga o herbacie, herbatyzm jest moją życiową filozofią.
www.joannabozek.pl
https://www.facebook.com/joannabozekoherbacie/

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Herbata
« Odpowiedź #369 dnia: 04 Styczeń 2017, 13:31:00 »
 :redface:

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Herbata
« Odpowiedź #370 dnia: 04 Styczeń 2017, 13:41:03 »
Mam co prawda wszystkie herbaty z Twinnings, czy ta gold to mniej więcej ten poziom?  Mam Prince of Wales, English Breakfast no i resztę w tym darjeling. I jakoś nadal pije bardziej z nastawieniem "a może to ten dzień kiedy się przekonam do herbaty" ale ten dzień jakoś nie nadchodzi. Z każdym łykiem kawy wyczuwam coś innego delektuję się smakiem, a w herbacie tak nie mam.
« Ostatnia zmiana: 04 Styczeń 2017, 13:48:00 wysłana przez Expel »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Herbata
« Odpowiedź #371 dnia: 04 Styczeń 2017, 14:06:13 »
Raczej pozycjonowałbym to o wiele niżej. To angielska szkoła, czyli niskich lotów Indie i Sri Lanka, połamane liście, intensywne blendy do mleka. Słowem, wszystko czego nie lubisz powinieneś tam znaleźć ;) A jeśli dobrze pamiętam to różnica między darjelingiem, a tą ich wersją jest znaczna.

Może wpadnij do Czarki czy Czajowni do Krakowa, albo do Kafo lub Synergii -- tak na herbatę, w Kafo na pewno mają liście i wiedzę z czajnikowego.pl a w Synergii jeśli dobrze pamiętam podobne źródło liści.

Offline Joanna Bożek Kobieta

    • Herbaciara
  • Wiadomości: 257
    • Joanna Bożek o herbacie
  • Ekspres: French Press, Kawiarka
  • Młynek: Made in Albania
Odp: Herbata
« Odpowiedź #372 dnia: 04 Styczeń 2017, 14:48:58 »
Może więcej zobrazuje porównanie do kawy? Twinnings to taki Jacobs albo Tchibo ;)
>Luty 2018 - Herbaciana wyprawa do Wietnamu!<
Prowadzę bloga o herbacie, herbatyzm jest moją życiową filozofią.
www.joannabozek.pl
https://www.facebook.com/joannabozekoherbacie/

Offline dehado Mężczyzna

  • Wiadomości: 140
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Compak K6 PB
Odp: Herbata
« Odpowiedź #373 dnia: 04 Styczeń 2017, 14:54:00 »
Ja właśnie ostatnio dostałem namiary od znajomego w pracy, który jest herbaciarzem na sklep http://www.czajnikowy.com.pl/. Z ciekawości zamówiłem dwie herbaty żółtą (nie piłem wcześniej) oraz zieloną. Żółta świetnie sprawdziła się po wieczornym jedzeniu w sylwestra, dość delikatna.
Widziałem też że mają jakieś warsztaty/szkolenia na temat herbaty.
Nie za bardzo lubię polecać takie rzeczy bo każdy lubi coś innego. Mogę tylko powiedzieć, że mi z zielonych herbat smakuje bancha, gunpowder.
Jeśli chodzi o czarne to mogę się posilić opinią znajomego, który lubi i poleca dowolnego darjeelinga, z wyłączeniem biedronokopodobnych cudów.
Może wpadnij do Czarki czy Czajowni do Krakowa, albo do Kafo lub Synergii -- tak na herbatę, w Kafo na pewno mają liście i wiedzę z czajnikowego.pl a w Synergii jeśli dobrze pamiętam podobne źródło liści.
Popieram herbata z dobrego źródła i dobrze zaparzona musi być dobra :evil:, jeśli to Cię nie przekona może to nie Twoje smaki.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Herbata
« Odpowiedź #374 dnia: 04 Styczeń 2017, 15:04:49 »
Może więcej zobrazuje porównanie do kawy? Twinnings to taki Jacobs albo Tchibo ;)

Ok, to porównanie jest dla mnie wystarczające, dziękuję :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi