Autor Wątek: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo  (Przeczytany 33465 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6234
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #165 dnia: 18 Czerwiec 2020, 10:20:15 »
@trez Nivona może zatkać zwykłe sitko nie mówiąc już o ciśnieniowym. Podejrzewam, że Tchibo podobnie drobno może mielić. Do sitka z zaworkiem super crema każdy zmieli. Przy czym jak ktoś podstawia kubek do napełnienia, to lepiej zmielić grubiej.

To nie do końca jest tak, że "tani" ekspres z supercremą musi być zły. Da się często na nim zrobić smaczną kawę. Nie będzie to oczywiście espresso, jednak większość użytkowników wcale tego nie oczekuje. Dobierając odpowiednio kawę i parametry z większości urządzeń można zrobić napar, który będzie dla użytkownika "ok".

Który będzie najwygodniej używać rodzicom nie wiem. Wszystkie nie są duże. Nivone uruchamia się tylko na jeden sposób - pokrętłem od czasu mielenia, Severina przyciskiem włącz/wyłącz + opcja timer. Tchibo ma najwięcej opcji. W przypadku moich rodziców im prościej tym lepiej.

Przeważnie jeśli ktoś nie jest kawowym hobbystą i chce kubek kawy,  to najlepiej sprawdza się np. ekspres przelewowy z młynkiem np. Melitta Aroma Fresh .

Wymiary omawianych młynków:
Nivona 28x21x12 cm
Severin 28x19x15 cm
Tchibo 35x23x14 cm
« Ostatnia zmiana: 18 Czerwiec 2020, 11:01:36 wysłana przez krystians »

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #166 dnia: 18 Czerwiec 2020, 11:49:40 »
... Nivona może zatkać zwykłe sitko nie mówiąc już o ciśnieniowym. Podejrzewam, że Tchibo podobnie drobno może mielić. ...

jeju, nożowym zatkasz gastro ekspresy za kilkadziesiąt tysięcy, aż boję się jakie można by z tego wnioski wyciągnąć ;) przecież wiesz dobrze, że nie o to chodziło. Niemniej przyznaję rację, krócej i ładniej opisałeś problem.

To nie do końca jest tak, że "tani" ekspres z supercremą musi być zły. Da się często na nim zrobić smaczną kawę. Nie będzie to oczywiście espresso, jednak większość użytkowników wcale tego nie oczekuje. Dobierając odpowiednio kawę i parametry z większości urządzeń można zrobić napar, który będzie dla użytkownika "ok".

Tu pozwolę sobie zaoponować, bo to przesadne koloryzowanie. Masz absolutną rację w tym, że da się wiele i wielu będzie smakowało, ale i to moim zdaniem duże ale, ALEEE wręcz :D To że się coś, jako tako da, to nie jest powód do zachwalania a już wogóle w środowisku fanowskim. Zazwyczaj masz z nich niedoparzony i wodnistawy kompromis, za kilka stówek, za które można kupić zaparzacze, które nie muszą udawać taniego automatu.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6234
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #167 dnia: 18 Czerwiec 2020, 12:08:15 »
No tak, ale tu nie doradzamy zakupu takiego ekspresu, tylko rzeczony sprzęt jest już na stanie. Trzeba jakiś niedrogi i niewielki młynek, który zrobi dobrze swoją robotę, czyli bardziej pomoże niż utrudni ;)
Ja osobiście jakbym kupował do takiego zastosowania dla rodziców, to wziąłbym Nivonę.
« Ostatnia zmiana: 18 Czerwiec 2020, 12:11:47 wysłana przez krystians »

Offline LEoPARD

  • Wiadomości: 2
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #168 dnia: 18 Czerwiec 2020, 12:34:49 »
@trez Ta najzwyklejsza kolba to Saeco Poemia HD8423.
Wybór padł szyko i niestety bez zastanowienia, była to jedynie moja kontra do ekspresu na kapsułki, który jak im szybko zobrazowałem wychodził drogo i zmuszał do korzystania z kaw kilku producentów.
Gdybym wtedy miał czas i i trafił na to forum wcześniej, może skończyłoby się inaczej. Na razie spróbuję powalczyć z tym co jest ;)

To o czym wspominał @krystians efekt jaki chciałbym uzyskać to „ok”, w dodatku jeśli można to połączyć z jak najprostszą obsługą.
Dzięki za informacje o sposobie działania/uruchamiania i wymiarach!
Konkluzja z tego taka, że którykolwiek z tych trzech omawianych młynków wybiorę efekt powinien być podobny.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #169 dnia: 18 Czerwiec 2020, 12:46:17 »
Co prawda to prawda, z Nivoną nie miałem przyjemności, a czasami nachodzi mnie, co by nie je...ć tymi hariami i kupić se przelewową np melittę i encora, ale przy omawianym zastosowaniu nie potrafił bym wykazać argumentów za dopłaceniem do baratzy, więc niech to tylko dygresja będzie :)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #170 dnia: 18 Czerwiec 2020, 13:47:00 »
Ja bym szukał Severina i np takiej Melitty jak mam, jeśli chodzi o wygodę to świetna sprawa...

Offline heja banana

  • Wiadomości: 23
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #171 dnia: 18 Czerwiec 2020, 22:39:04 »
Szukam czegoś dla mamy, której kupiłem najzwyklejszy ekspres kolbowy Saeco, tylko po to żeby nie musiała pić i korzystać z "walorów" plujki.

ja doszedłem do wniosku że nie ma co uszczęśliwiać na siłę:) skoro moja mama lubi plujkę i jej smakuje to żadnych krucjat prowadzić nie będę. Kupuję jej po prostu dobra kawę z palarni o zgrozo mieloną:)

Ale chyba kupię ten młynek z Tchibo bo to będzie taki drobny krok naprzód. Już prawie nabyłem Wilfę ale stwierdzam że do plujki Tchibo powinien wystarczyć:)

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #172 dnia: 19 Czerwiec 2020, 23:27:41 »
Co chcesz polecić severina do kolby? Nie będę komentował, buźka wystarczy
Rozumiem forumowiczu, że chciałbyś zarekomendować koledze jakiś młynek dedykowany do espresso... 😂

Offline cointreau

  • Wiadomości: 3
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #173 dnia: 23 Czerwiec 2020, 23:51:15 »
Przemiał jest podobnej jakości, jak z innych młynków z takimi żarnami, Nivon, Severinów itp. Do alternatyw wystarczy, jeżeli ktoś ma niewygórowane oczekiwania. Ale jeżeli lubi się takie kawy, to trzeba sięgnąć po lepsze młynki.

Jakie konkretnie młynki masz na myśli pisząc "lepsze młynki"? Znajomy stoi przed podobnym wyborem jak ja...Żeby realnie wskoczyć na wyższą półkę i osiągnąć wymiernie lepsze efekty, to o czym powinien myśleć: Baratza Encore, czy dopiero Baratza Virtuoso+

Wracając do kwestii producenta Melitta, to zamieszczam kilka zdjęć z wewnątrz...Być może pomoże to komuś w analizie Melitta&Tchibo?
« Ostatnia zmiana: 23 Czerwiec 2020, 23:56:53 wysłana przez cointreau »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6234
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #174 dnia: 24 Czerwiec 2020, 10:31:22 »
W końcu jakieś dobre zdjęcia tego żarna, dzięki. Czyli jednak nie jest łączone tylko jedna część jest nieobrabiana dokładnie.

A do czego ma służyć koledze ten młynek? W grubszych przemiałąch na pewno Baratza będzie lepsza. Zarówno Encore jak i Virtuoso.
« Ostatnia zmiana: 24 Czerwiec 2020, 10:33:23 wysłana przez krystians »

Offline Emhabe

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: AP, FP, moka, przelew, Lelit Anita PL042EMI, Kazak Rota
  • Młynek: Rhino, MYM55, Niche Zero
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #175 dnia: 24 Czerwiec 2020, 11:46:31 »

Ale chyba kupię ten młynek z Tchibo bo to będzie taki drobny krok naprzód. Już prawie nabyłem Wilfę ale stwierdzam że do plujki Tchibo powinien wystarczyć:)

[/quote]
Mam na zbyciu takie Tchibo, kupiony w marcu w oryginalnym pudełku. Jak jesteś zainteresowany to pisz na priv.

Offline cointreau

  • Wiadomości: 3
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #176 dnia: 24 Czerwiec 2020, 11:48:27 »
Koledze ma slużyć...podobnie jak u mnie: kawiarka oraz cold brew + być może (w jakieś perspektywie) drip.

W końcu jakieś dobre zdjęcia tego żarna, dzięki. Czyli jednak nie jest łączone tylko jedna część jest nieobrabiana dokładnie.

Zatem, to, że "nie jest łączone" skutkuje tym, że przy grubszym przemiale jest zbyt duży rozrzut?
« Ostatnia zmiana: 24 Czerwiec 2020, 11:51:17 wysłana przez cointreau »

Offline Tasak69 Mężczyzna

  • Wiadomości: 316
  • Ekspres: Slowpresso, V60, QM Andreja Premium
  • Młynek: Q1, WSFB-100S, ZF64W
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #177 dnia: 29 Lipiec 2020, 09:29:18 »
Udostępnię chętnemu na kilka dni swoją melittę calibrę do testów porównawczych z młynkiem czibo vel melitta.
Optymalnie było by gdyby tester posiadał sitka cruve (najlepiej min. sześciopak - chwilowo ja ich nie mam).
Forum chyba wyraźnie czeka na taki test.
Jeśli ktoś ma chęć się tym zająć niech da znać na priv - wyślę mu młynek.
Zdrówka!
Tasak

Offline Nikopol Mężczyzna

  • Wiadomości: 87
  • Ekspres: V60, Phin, AP, FP, Kawiarka
  • Młynek: Nivona 130
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #178 dnia: 19 Sierpień 2020, 12:41:17 »
1)
Udostępnię chętnemu na kilka dni swoją melittę calibrę do testów porównawczych z młynkiem czibo vel melitta.
Optymalnie było by gdyby tester posiadał sitka cruve (najlepiej min. sześciopak - chwilowo ja ich nie mam).
Forum chyba wyraźnie czeka na taki test.
Jeśli ktoś ma chęć się tym zająć niech da znać na priv - wyślę mu młynek.

Bardzo chętnie zobaczyłbym takie porównanie!

2) Co do kwestii "kawa dla rodziców" - znam temat, u nas "parzocha" została w menu, ale za to przekonałem rodziców do mielenia w Nivonie - mają kawę taką jaką lubią a ja nie czuję w domu zapachu kawy pt "fort" albo "tchibo family" (to nie snobizm z mojej strony, zapach tych dwóch kaw wywraca mi trzewia na lewą stronę)

3) Zaintrygowała mnie kwestia pełnego hoppera - sam używam Nivony 130, trzymam hopper pusty mieląc tylko odważoną ilość kawy (jak wrzucę 15g i po mieleniu opukam Nivonkę po pleckach, to wypada 15g, jeśli wierzyć mojej wadze) - czy mieląc z zasypanym hopperem jakość przemiału w jakiś sposób byłaby lepsza?
« Ostatnia zmiana: 19 Sierpień 2020, 12:44:53 wysłana przez Nikopol »

skansen

  • Gość
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #179 dnia: 19 Sierpień 2020, 13:18:23 »
Na www.kaffee-netz.de napisano, że te dwa młynki mają takie same, pasujące do siebie (wymienne) części. W świetle tej opinii Tchibo to "obcięta" wersja młynka Melita. Tym bardziej jestem ciekaw wyników porównania "w realu"...

BTW podobieństwa w wyglądzie nie widzę dalej, chyba, że przyjmiemy, że wszystkie ekspresy typu włoskie "pudła" z E61 wyglądają tak samo :) 

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi