Autor Wątek: E61 - profilowanie ciśnienia.  (Przeczytany 4985 razy)

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: E61 - profilowanie ciśnienia.
« Odpowiedź #15 dnia: 06 Listopad 2019, 10:03:48 »
Cytat: Kasper w Dzisiaj o 07:14:43
Wobec tego czy 'espresso' przygotowywane na profilowaniu ciśnienia nadal powinno się tak nazywać?
Powiem więcej, espresso zrobione w ekspresie o stałym ciśnieniu nie jest espresso...

Czy INEI nie podaje w wytycznych 9 bar  +/-1? Nie wiem czy jest tam coś powiedziane na temat stałości lub zmienności ciśnienia.

Maszyny z pompami też chyba naśladowanie tegoż profilu miały na celu?
Jakie maszyny masz na myśli? O ile pompa wibracyjna z E61 zapewnia łagodny wzrost to chyba pompa rotacyjna praktycznie od razy osiąga zadaną wartość. Jeśli chodzi o koniec to w maszynach z pompą zamknięcie zaworu zawsze powoduje nagły stop, prawda? Ostatnio bawię się w zmianę położenia dźwigni w E61 do 45 stopni na ostatnie kilka sekund ekstrakcji, wtedy ciśnienie trochę spada. Można też delikatnie otworzyć dolne zawory żeby uzyskać większy spadek. Nie wiem czy ma to realny sens. Pytanie też w której sekundzie ekstrakcji to robić.
Do tego w maszynie nie podłączonej do sieci można zrobić jedynie 'prewetting', którego sens jest raczej kwestionowany...
« Ostatnia zmiana: 06 Listopad 2019, 10:17:06 wysłana przez Kasper »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: E61 - profilowanie ciśnienia.
« Odpowiedź #16 dnia: 06 Listopad 2019, 10:58:48 »
Czy INEI nie podaje w wytycznych 9 bar  +/-1? Nie wiem czy jest tam coś powiedziane na temat stałości lub zmienności ciśnienia.
INEI przede wszystkim podaje profil sensoryczny espresso i przede wszystkim zajmuje się edukacją sensoryczną. Najważniejszy moduł tejże edukacji nazywa się: Espresso Italiano Tasting. Techniczne sprawy są ważne ale nie aż tak, jak edukacja sensoryczna.

Na myśli mam maszyny z profilowaniem ciśnienia. Jak pisałem już na forum, E61 bardzo fajnie można przysposobić do łagodnej preinfuzji: ogranicznik ciśnienia na wejściu i środkowe położenie dźwigienki. Tę samą pozycję można wykorzystać do zakończenia procesu zaparzania. Mniej więcej tak:


Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: E61 - profilowanie ciśnienia.
« Odpowiedź #17 dnia: 06 Listopad 2019, 11:04:35 »
W najbardziej popularnej w tym momencie grupie używanej w ekspresach dźwigniowych, mamy pojedyncza sprężynę. 
Przy standardowym ciśnieniu pre-infuzji w okolicach 3 bar, ekstrakcja rozpocznie się przy ciśnieniu około 7,5 bar. Przy niższym ciśnieniu preinfuzji dźwigniania łapie wyżej, czyli niższe ciśnienie startowe, 7 bar. Przy preinfuzji 6 bar, prawdopodobnie, ekstrakcja zacznie nam się w okolicach 10-11 bar, ale to w przypadku naprawdę jasnych ziarenek robimy.
Potem mamy nieznaczny spadek, do około 6,5 bar, gdy dźwignia jest po kątem około 45 stopni. W momencie  gdy dźwignia jest pionowo - mamy około 5 bar, najczęściej to jest ratio w okolicach 2,5:1.
Także w większości przypadków, współczesne dźwignie poruszają się w przedziale 7,5 - 5, bar - taki jest najczęstszy profil ciśnienia.

Ładnie to widać na tym video:

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: E61 - profilowanie ciśnienia.
« Odpowiedź #18 dnia: 06 Listopad 2019, 11:07:14 »
Przy standardowym ciśnieniu pre-infuzji w okolicach 3 bar

W jaki to sposób jest regulowane?

Mnie tam wszystko jedno: ważne, żebym mógł zrobić pyszne espresso i miał możliwość regulacji, zmiany czegokolwiek.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: E61 - profilowanie ciśnienia.
« Odpowiedź #19 dnia: 06 Listopad 2019, 11:10:41 »
Albo ciśnieniem w wodociągu, jeżeli masz maszynę podłączoną do sieci, albo pompą w przypadku maszyny ze zbiornikiem  (jak w LR).
Wspominałeś 12 bar, tak, ale to na maksymalnie ściśniętej sprężynie, nie ma szans raczej rozpocząć ekstrakcję w takiej pozycji sprężyny, no chyba, że zmielimy na pył :)
Są jeszcze grupy z podwójną sprężyną, ale nie wiem co one zmieniają, prawdopodobnie, będziemy mili bardziej płaski profil ciśnienia.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: E61 - profilowanie ciśnienia.
« Odpowiedź #20 dnia: 06 Listopad 2019, 11:15:34 »
12 bar -- cytuję kogoś z firmy Rossi tudzież Biff wspomniał 12 bar w Astorii.

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: E61 - profilowanie ciśnienia.
« Odpowiedź #21 dnia: 06 Listopad 2019, 11:22:50 »
Panowie, ale temat o E61 a nie o dziwgniowcach  :)

Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: E61 - profilowanie ciśnienia.
« Odpowiedź #22 dnia: 06 Listopad 2019, 21:03:57 »
@Antonio:

Wszyscy Włosi z jakimi się spotkałem mieli bardzo luźny stosunek do jakichkolwiek parametrów, od tampingu kawy do czasu realizacji zamówienia towaru włącznie ;). A tak na poważnie, to zawsze były okolice 7 barów (+-1). Rzuć proszę okiem na któryś z poniższych filmików. Żaden nie jest mój, ale też w żadnym ciśnienie nie przekracza 9 barów (nawet statyczne) i to tylko dlatego, że owe magiczne 9 barów przywędrowało wtórnie z maszyn z pompą, które przecież powstały później. Ta liczba stała się w pewnym momencie wyznacznikiem espresso i klienci oczekiwali tego samego od dźwigni, stąd mocniejsze sprężyny. Nie wiem co Ci ten Włoch powiedział, ale ja miałem styczność z nowymi grupami (12 barów), które zastąpiły klasyczne rossi i z własnego doświadczenia stwierdzam, że to lypa ;).







@pj.w:

Antonio miał na myśli klasyczną konstrukcję dźwigni ("dipper") gdzie woda na kawę idzie z bojlera roboczego, pod ciśnieniem jakie w nim panuje. Twoja dźwignia to zupełnie inna konstrukcja więc ciężko cokolwiek porównywać.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: E61 - profilowanie ciśnienia.
« Odpowiedź #23 dnia: 06 Listopad 2019, 21:31:19 »
No dobra, przekonałeś mnie. Zresztą nie mam żadnej takiej maszyny... Wg tego Włocha i wg Rossi, większe ciśnienie daje większy uzysk, espresso jest bardziej esencjonalne. Ale jakie były losy Rossi, pewnie wiesz...

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2365
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: E61 - profilowanie ciśnienia.
« Odpowiedź #24 dnia: 06 Listopad 2019, 21:41:08 »
La Pavoni Diamante lever ładnie trzyma 9 barów. Jak znajdę czas to ustawie drugą grupę na mniejsze/większe ciśnienie i bezpośrednio porównam.


Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: E61 - profilowanie ciśnienia.
« Odpowiedź #25 dnia: 06 Listopad 2019, 22:00:53 »
La Pavoni Diamante lever ładnie trzyma 9 barów. Jak znajdę czas to ustawie drugą grupę na mniejsze/większe ciśnienie i bezpośrednio porównam.
Nie znam tej konstrukcji. W jaki sposób regulujesz ciśnienie?

Wg tego Włocha i wg Rossi, większe ciśnienie daje większy uzysk, espresso jest bardziej esencjonalne. Ale jakie były losy Rossi, pewnie wiesz...
Być może tak jest, problemem były natomiast kwestie techniczne - ciężko wypowiadać się na temat doznań smakowych kiedy dźwignia działa jakby miała problemy z prostatą ;). Co do losów to prawdę mówiąc nie wiem, możesz przybliżyć?

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: E61 - profilowanie ciśnienia.
« Odpowiedź #26 dnia: 07 Listopad 2019, 19:54:02 »
Ciekawi mnie jak to jest zrobione wewnątrz
- tu jest budowa
- tu jest montaż

Wobec tego czy 'espresso' przygotowywane na profilowaniu ciśnienia nadal powinno się tak nazywać? Może odpowiedź brzmi 'nie'?
I to wcale nie muszą być dywagacje utrudniające życie.
Według mnie masz błędne założenia, bo skupiasz się za bardzo na aspektach technicznych i zbyt bardzo komplikujesz sobie przez to picie kawy.
Oczywiście sprzęt powinien spełniać jakieś wymagania, aby dało się uzyskać kawę o odpowiedniej chociażby konsystencji, ale kawa w naszych (większości) domowych warunkach to według mnie ma być przyjemność, poznawanie, doznania.



Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: E61 - profilowanie ciśnienia.
« Odpowiedź #27 dnia: 08 Listopad 2019, 09:05:43 »
Ciekawi mnie jak to jest zrobione wewnątrz
- tu jest budowa
- tu jest montaż

Wobec tego czy 'espresso' przygotowywane na profilowaniu ciśnienia nadal powinno się tak nazywać? Może odpowiedź brzmi 'nie'?
I to wcale nie muszą być dywagacje utrudniające życie.
Według mnie masz błędne założenia, bo skupiasz się za bardzo na aspektach technicznych i zbyt bardzo komplikujesz sobie przez to picie kawy.
Oczywiście sprzęt powinien spełniać jakieś wymagania, aby dało się uzyskać kawę o odpowiedniej chociażby konsystencji, ale kawa w naszych (większości) domowych warunkach to według mnie ma być przyjemność, poznawanie, doznania.




Dzięki za filmiki.

To nie utrudnienie tylko forumowe dywagacje.

W moim mniemaniu zrozumienie i prawidłowe zastosowanie aspektów techniczne pozwala wyeliminować cześć zmiennych i skupić się na najsłabszym ogniwie łańcucha czyli na mnie jako bariście. Jeśli nie zapanuję nad techniką to zawsze to 'ale' może być po jej stronie, mając technikę pod kontrolą łatwiej naprawiać swoje błędy.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: E61 - profilowanie ciśnienia.
« Odpowiedź #28 dnia: 08 Listopad 2019, 10:39:06 »
@Kasper - nie cytuj całych wypowiedzi, jeżeli jest to ostatnia i się do niej odnosisz, bo to nieczytelne się robi :)
A wracając do tematu to jesteś najsłabszym i najmocniejszym ogniwem i według mnie w domu, nie kawiarni, kawa powinna być przyjemnością i poszukiwaniem więc nie sprowadzałbym espresso do jednych wytycznych tylko właśnie próbował różnych zmiennych jak czas, doza, ratio itd.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi