Autor Wątek: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa  (Przeczytany 122397 razy)

Offline MarVald

  • Wiadomości: 256
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #315 dnia: 29 Listopad 2020, 17:56:22 »
@skansen - tak chodzi o pierwsze w danym dniu. Jeśli uruchamiam ekspres ponownie po paru godzinach to zakładam, że ten czas będzie krótszy. Jeśli drugie włączenie dzieliłoby 8-10 godzin to zakładałbym, że powinno być takie jak pierwsze lub bardzo zbliżone.

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #316 dnia: 29 Listopad 2020, 18:29:36 »
Korzystasz z inteligentnej wtyczki? Spróbuj jutro przed włączeniem odłączyć fizycznie kabel na kilka minut i daj znać po jakim czasie przestanie migać. 

Offline MarVald

  • Wiadomości: 256
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #317 dnia: 29 Listopad 2020, 20:31:20 »
Nie korzystam z inteligentnej wtyczki. Gdyby pił rano kawę z Mary, to by mi Żona nie wybaczyła, że bez niej sobie piję świetną kawę ;)
Ok jutro zrobię jak mówisz z tym odłączeniem wtyczki. Gdzieś w necie namierzyłem podobną dyskusję (na temat szybkiej gotowości Mary X), ale się nie wgryzłem jeszcze. Może @Michał z Konesso jest w stanie coś dorzucić do dyskusji na tym etapie?

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1068
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #318 dnia: 29 Listopad 2020, 22:11:51 »
Wrócę do Was jutro z odpowiedzią o ile nikt przede mną nie odpali rano ekspresu  w biurze 8) 
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline MarVald

  • Wiadomości: 256
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #319 dnia: 01 Grudzień 2020, 20:28:12 »
Nie pisałem ostatecznie wczoraj bo nie udało mi się wyłuskać czasu na wieczorną kawę ;) Dzisiaj się udało i mam następujące obserwacje:
- za poradą @skansen odłączyłem wcześniej ekspres od zasilania na jakieś 30 minut
- od włączenia lampka temperatury przestała migać po 14 minutach, co dodatkowo zostało poprzedzone chwilowym włączeniem pompy, manometr wskazał 2,5 bara. Według instrukcji ekspres powinien być gotowy do pracy. Grupa jest mocno gorąca w dotyku.
- po kolejnych 10 minutach wskazanie manometru zeszło do poziomu około 1,1 bara i wtedy ponownie załączyła się na moment pompa. Niby wskazanie manometru odpowiada w instrukcji technicznej trybowi X i poziomowi 0.
Cały proces dał 24 minuty, ale jak wspomniałem według informacji z instrukcji ekspres był gotowy niby po 14 minutach. Takie też opisy widziałem w jednym z wątków, gdzieś w necie na temat Mary X. I teraz pytanie czy tak właśnie powinien się zachowywać się ten model? Jeśli jest błędne to oddałbym do serwisu (mimo lęku przed uszkodzeniem w transporcie), gdyż nie ma na co czekać w okresie gwarancji. Mam zatem gorącą prośbę do innych użytkowników o podobną obserwację.
@Michał czy udało się sprawdzić albo może uda się sprawdzić zachowanie Waszej Mary X?
Jeszcze jedna sprawa czy Wam też przy uruchamianiu dyszy pary opada trochę ale widocznie wskazówka na manometrze? Przy krótkim włączeniu i wyłączeniu praktycznie od razu wraca do pozycji wyjściowej.
Nie szukam niczego na siłę tylko potrzebuję potwierdzić, że moje obserwacje są prawdziwe :)
« Ostatnia zmiana: 01 Grudzień 2020, 20:45:08 wysłana przez MarVald »

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #320 dnia: 01 Grudzień 2020, 21:17:04 »
Powodem może być zapowietrzenie grupy. Żeby uniknąć zapowietrzenia nie należy robić krótkich flushy.

Co prawda w Mara-X to zjawisko udało się mocno ograniczyć, ale chyba jednak nie całkiem wyeliminować.

Zagadnienie zostało omówione dokładnie na stronie http://www.espressomyespresso.com/stall.html .

Podobny wątek: https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=10064.0 .

Spróbuj więc przepuścić sporo wody przez grupę przed wyłączeniem ekspresu na koniec dnia, unikaj krótkich flushy.
Jednak nawet mimo tych zabiegów dioda może zaświecać się wcześniej i nie jest to powód do niepokoju. 

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1068
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #321 dnia: 01 Grudzień 2020, 22:10:26 »
Też myślę że nie jest to powód do niepokoju, ale wysłałem dziś pytanie do techników bezpośrednio w fabryce Lelit, jak tylko będę miał odpowiedź to podzielę się z Wami.
Niestety w naszym ekspresie nie byłem w stanie tego sprawdzić, ponieważ byłem po porannych ptaszkach (kawkach) którzy zdążyli już uruchomić ekspres.
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline MarVald

  • Wiadomości: 256
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #322 dnia: 01 Grudzień 2020, 22:43:36 »
@skansen - dzięki za linki, ale czy w przypadku zapowietrzenia grupa nie powinna być chłodniejsza? U mnie wszystko jest gorące. Zgłaszanie gotowości ekspresu przy 2,5 bara na bojlerze to jednak chyba mylące zachowanie :)

@Michał - dzięki i czekam na info po konsultacji z Lelitem :)

Oczywiście cały czas liczę na to, że inni użytkownicy Mary X podzielą się swoimi obserwacjami. W końcu jest ich trochę i piją każdego dnia kawy przygotowane na tym ekspresie ;)
« Ostatnia zmiana: 01 Grudzień 2020, 22:45:55 wysłana przez MarVald »

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #323 dnia: 01 Grudzień 2020, 22:57:22 »
W przypadku zapowietrzenia grupa rzeczywiście jest chłodniejsza. W Mara-X dodatkowy czujnik znajduje się w wymienniku, przed ewentualnym "korkiem powietrznym". Brak cyrkulacji w wymienniku powodowałby szybsze osiągnięcie zadanej temperatury. Sprawdź i daj znać - Marę-X miałem okazję poznać dość dobrze, ale zawsze włączana była u mnie automatycznie przed moim wstaniem...

Offline MarVald

  • Wiadomości: 256
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #324 dnia: 01 Grudzień 2020, 23:04:14 »
@skansen - co miałbym sprawdzić? :) zrobić tego długiego flusha? Swoją drogą wygrzebałem filmik na forum z zegarem i nagrzewaniem Mary X i na nim czas jest taki jak w manualu
Kurde totalnie nie mam chęci odsyłać ekspresu do serwisu :(
« Ostatnia zmiana: 01 Grudzień 2020, 23:08:02 wysłana przez MarVald »

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #325 dnia: 01 Grudzień 2020, 23:08:19 »
Dzień wcześniej spróbuj przepuścić sporo wody przez grupę.

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1068
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #326 dnia: 03 Grudzień 2020, 15:55:08 »
@MarVald informacja jaką otrzymałem bezpośrednio od Lelit to:
"Wszystko zdaje się być ok. Trudno ocenić czy coś jest nie tak nie widząc ekspresu. Poproś klienta by zmienił ustawienie temperatury na gorące lub bardzo gorące i sprawdził czy dioda zacznie mrugać.
Jeżeli dioda nie zacznie mrugać to coś jest nie tak; trzeba sprawdzić elektrykę."
"
Sprawdź i daj proszę znać jak to wygląda.
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline MarVald

  • Wiadomości: 256
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #327 dnia: 03 Grudzień 2020, 22:03:30 »
@skansen - i przepuszczałem wodę przez grupę i spuszczałem wodę z bojlera, ale niczego to nie zmieniło
@Michał - sprawdziłem i przy zmianie ustawienia temperatury na I lub II tak samo jak z I na 0 dioda zaczyna migać. Dlatego generalnie chciałem porównać czasy innych użytkowników i liczyłem, że ktoś się odezwie, ale nikt niestety nie zabrał zbytnio głosu w tej sprawie :( . @Michał dziękuję za pomoc. Trochę dziwne, że instrukcja mówi coś innego w temacie gotowości ekspresu ;)

Jeszcze jedno pytanie osoby, która zasadniczo od niedawna ma do czynienia z bojlerem i każda zmiana w zachowaniu budzi jakieś tam wątpliwości. Dotychczas jakieś syczenie i trzeszcze w bojlerze miało miejsce przy nagrzewaniu sprzętu. Dzisiaj natomiast działo się tak również podczas ekstrakcji jak i spieniania. Zakładałbym, że to normalne, ale wolę się podpytać ;)   

Offline Nataniel

  • Wiadomości: 297
  • Ekspres: Bezzera Magica PID, Kazak Rota, Caravel V1, v1.3
  • Młynek: Delicio ZF64w, Izpresso JE
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #328 dnia: 03 Grudzień 2020, 22:19:09 »
Najlepiej jakbyś nagrał filmik tego trzeszczenia bo tak to ciezko ocenic

Offline MarVald

  • Wiadomości: 256
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #329 dnia: 03 Grudzień 2020, 22:24:03 »
Nie wiem czy to złapię bo to nie jest jakiś hałas ;) No takie trzeszczenie na jakby jakaś siła działała :) Jak w filmie wojennym gdzie na łódź podwodną działa ciśnienie :P tylko że nie ten poziom głośności :) to chyba najlepsze porównanie jakie przychodzi mi do głowy ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi