;

Autor Wątek: 1zespresso/MYM 54  (Przeczytany 7169 razy)

Offline Burek

• Ekspres: Hario v60, Aeropress
  • Młynek: Timemore Nano
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #120 dnia: 17 Kwiecień 2019, 11:24:59 »
Robert-o mógłbyś w wolnej chwili napisać coś o modelu mym55 w porównaniu z timemore? Powoli zbieram się do zakupu nowego młynka, a jako, że to zakup na lata to dopłacenie różnicy między mym54 a mym 55 nie jest problemem. Pytanie tylko czy warto, bo odprawianie egzorcyzmów nad żarnem to jednak nie dla mnie.

Offline Pawcio

• Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut
« Odpowiedź #121 dnia: 18 Kwiecień 2019, 11:23:39 »
Jednak w przypadku gdy masz już ten pierwszy młynek i w dodatku prawdopodobnie z tym samym żarnem, to ciężko stwierdzić czy poczujesz dużą różnice

Intuicja podpowiada mi to samo :) Chestnuta, jeśli już to zmieniłbym jedynie na coś z "wyższej półki" typu Kazak/Kinu. Ale to też raczej ze względu na kaprys, walory wizualne niż rzeczywistą potrzebę.

A jak ci się sprawuje Hiku? Jesteś prawdopodobnie jedyną osobą na forum, która go posiada?

Offline robert-o Mężczyzna

• Ekspres: Venus: 4tz, 6/3tz, ; FP, AP, V60-01, Clever
  • Młynek: Wilfa, Timemore G1S, 1Zpresso Q oraz E, Hiku
« Odpowiedź #122 dnia: 18 Kwiecień 2019, 20:13:12 »
Robert-o mógłbyś w wolnej chwili napisać coś o modelu mym55 w porównaniu z timemore?

Głównym atutem jak dla mnie, jest wspomniana wcześniej przy MYM54 konstrukcja i precyzja osadzenia osi i żaren. Zobaczymy jak to będzie wyglądało po dłuższym użytkowaniu. Stabilizacja osi względem łożysk regulowana jest poprzez nacisk sprężyny. W Chestnut występuje nakrętka kontrująca, która wymaga optymalnej siły dokręcenia. Jak za mocno to wzrasta opór i łożyska dostają po tyłku. Jak za lekko to występuje luz.
Regulacja grubości mielenia jest niestety skokowa(12 klików na obrót), jednak gwint jest drobnozwojny co daje większą dokładność. Sama konstrukcja regulacji jest ciekawie wymyślona, czytelna i szybka. Drobnym minusem jest to, że przy każdorazowym zdjęciu rączki a następnie wieczka, trzeba pamiętać jak były osadzone. Żeby wskazywały te same wartości po ponownym złożeniu. Ułatwiłem sobie nanosząc 2 kreski markerem.
Samo mielenie jest przyjemne i lekkie mimo krótszej rączki. Trzeba jednak trochę więcej kręcić niż w Chestnut. Wydaje mi się że to kwestia konstrukcji mniejszego "przepływu" ziaren.
MYM55 mieści jednorazowo około 23g kawy, Chestnut 30g.

A jak ci się sprawuje Hiku?

Chyba nie jestem jedyny i jeszcze JanekdF skusił się na ten młynek :) Ogólnie nastawiłem się na cudownie jednorodny przemiał z tego powiększonego żarna. I trochę się zawiodłem. Kilka prób które podjąłem dały mi dużo pyłu i spory rozrzut przy grubszym przemiale. Może przy drobnym, do espresso byłoby lepiej, ale nie mam jak przetestować. I tak naprawdę młynek stoi i się kurzy. Stąd te zakupy MYM54 i 55 żeby poprawić sobie humor :D Przy okazji większej ilości wolnego czasu postaram się dać mu szansę i przetestować raz jeszcze. Sama jakość wykonania jest super. Pomysł na regulację grubości przemiału bardzo fajny, nie wiem jednak czy na tyle dokładny żeby mielić nim pod espresso. Spora średnica wymaga dużej dłoni i mocnego chwytu. Dokupiłem silikonową opaskę, taką na nadgarstek bo bez tego było dużo ciężej go utrzymać. Niestety nie udało mi się wybrać na ostatnie forumowe spotkanie w Łodzi, i ominął go dosyć ciekawy test z tego co wyczytałem. Może uda się następnym razem:)

Offline kafcio Mężczyzna

• Ekspres: VBM Junior HX, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Zenith 65E, Santos#4, Handground, Porlex

Offline krystians Mężczyzna

• Ojciec Chrzestny
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, kompresso
  • Młynek: leinbrock's mokka, Zassen Quito, Kinu m47
« Odpowiedź #124 dnia: 19 Kwiecień 2019, 15:27:28 »
Przede wszystkim producent inny. MYM54 to 1Zpresso, a MYM59 Timemore.

Offline pafcio0 Mężczyzna

• Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Fiorenzato F6, MYM54, Xeoleo, Peugeot, Dienes etc.
« Odpowiedź #125 dnia: 19 Kwiecień 2019, 15:53:47 »
Niezależnie od brandowo-producenckich zawiłości, faktycznie wygląda jak Timemore. Na moje Mym54 lepszy.

Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi