Autor Wątek: "Metalowe" pogaduszki...  (Przeczytany 10791 razy)

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: "Metalowe" pogaduszki...
« Odpowiedź #45 dnia: 28 Grudzień 2018, 14:21:56 »
Myśle, że chodzi o aluminiowy bojler. Niektórzy mają bardzo silne emocje w kierunku tego. Ja myślę, z perspektywy czasu, że lepiej jest zmiękczać wodę i nie odkamieniać takiego ekspresu, a cieszyć się Gaggią Classic. Ale to moje zdanie.

Jak to jest? Czy dobrze kojarzę, że model 2015 miał stalowy bojler? Jeśli tak, to dziwna ta strategia Philipsa na ten produkt, chcieli zrobić dobrze to wycofali się całkiem do wersji 1, a można było z tej 2015 wziąć co było dobre.

Offline Argot Mężczyzna

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: Grimac la uno
  • Młynek: Kazak tura espresso
Odp: "Metalowe" pogaduszki...
« Odpowiedź #46 dnia: 28 Grudzień 2018, 16:36:29 »
Oczywiście, że alu bojler. Widocznie, jak napisał rubin, główny właściciel chciał więcej zarobić i wpakował zamiast stali aluminium. Dali coś ekstra - dysza pary prof., kolba prof. - to żeby wyrównać stratę, dali B alu. A mogła to być tania wzorcowa konstrukcja na poprawne espresso. Ciekawe, ile by było drożej z B ze stali chirurgicznej @Michał

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: "Metalowe" pogaduszki...
« Odpowiedź #47 dnia: 28 Grudzień 2018, 16:52:57 »
stali chirurgicznej
Masz spore wymagania.

Odnośnie ceny takiego bojlera, była by nieopłacalna w produkcji dla tej klasy urządzenia. Nie znam dokładnie budowy, ale mogło by się okazać, że nie jest w ogóle możliwe wykonanie takiego bojlera z nierdzewki.

Offline Dota Kobieta

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Szukam
  • Młynek: Szukam
Odp: "Metalowe" pogaduszki...
« Odpowiedź #48 dnia: 28 Grudzień 2018, 17:15:25 »
@hi_aro chciałam kupić nową Gaggię, ale jak wyszło, że ma bojler aluminiowy, to zrezygnowałam. Na moją decyzję wpłynęły komentarze na forum, m.in. z tego wątku.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 655
  • Ekspres: Lelit Elizabeth, Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: "Metalowe" pogaduszki...
« Odpowiedź #49 dnia: 28 Grudzień 2018, 18:06:00 »
@hi_aro chciałam kupić nową Gaggię, ale jak wyszło, że ma bojler aluminiowy, to zrezygnowałam. Na moją decyzję wpłynęły komentarze na forum, m.in. z tego wątku.
Te bzdury że niby alu jest szkodliwe w bojlerach? No to Twoja strata bo to fajny ekspres.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: "Metalowe" pogaduszki...
« Odpowiedź #50 dnia: 28 Grudzień 2018, 18:21:22 »
Nie jestem jakimś freekiem zdrowego żywienia, czy anty szczepionkowcem, jednak proste wyszukanie w google daje, między innymi taki link:
https://wiadomosci.wp.pl/kontakt-z-aluminium-powoduje-grozne-choroby-i-uszkadza-mozg-6031315848901761a
To nie jest portal typu, "odkrywamy, zakryte". Może niech ktoś poda link do badań, czy cuś. Może nowy wątek...może nie, będzie za duża zadyma.

Odnośnie norm EU i faktu braku zakazu stosowania aluminium. Obecne normy są oparte na podstawie badań (lub ich braku) przynajmniej sprzed 10-15lat. Podobnie jest w spożywce, np pieczywo itd. Obecnie prowadzone są nowe badanie na podstawie obecnego stanu wiedzy i możliwości badawczych. . Może się okazać niebawem zupełnie coś innego...

EDIT.
Jeszcze jedna kwestia. Aluminium stosowane w przemyśle czy spożywce to nie jest czyste aluminium. W zależności jakie ma mieć własciwości manipuluje się dodatkami. Magnez, glin, silikon. Aby zrobić odlew w formie kokilowej, trzeba zwiększyć zawartość silikonu aby uplastycznić. O ile przy "poprawienia biustów" używa się silikon do kontaktu z ludzką tkanką, to w przypadku odlewnictwa mam obawy, czy silikon jest to celów spożywczych.

Dodatkowo, jaki jest wpływ wody o bardzo złych parametrach i jakości na aluminium? Czy ktoś to wie? 
« Ostatnia zmiana: 28 Grudzień 2018, 19:58:39 wysłana przez hi_aro »

Offline wasku

  • Wiadomości: 321
Odp: "Metalowe" pogaduszki...
« Odpowiedź #51 dnia: 28 Grudzień 2018, 19:02:50 »
Zaraz się okaże, że nic nie można kupić, bo wszystko liche, i to przez jeden komentarz multikonciarza ;-)
¯\_(ツ)_/¯

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 655
  • Ekspres: Lelit Elizabeth, Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: "Metalowe" pogaduszki...
« Odpowiedź #52 dnia: 28 Grudzień 2018, 20:12:40 »
To nie jest portal typu, "odkrywamy, zakryte". Może niech ktoś poda link do badań, czy cuś.

WP powołujące się na Rzepę, która powołuje się na antyszczepionkowca Exley'a, no bardzo wiarygodne... - stado chemtraillowców w komentarzach się zleciało jak muchy do g*.
A linki do badań leżą na pubmedzie, np. (usuń spację z htt ps bo z nowego konta nie mogę wrzucać jeszcze linków)
htt ps://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5651828/
do luźnego poczytania przy kawie może być na przykład to (nie całkiem na temat ale uczy dystansu)
htt ps://respectfulinsolence.com/2017/11/29/christopher-exley-using-bad-science-to-demonize-aluminum-adjuvants-in-vaccines/

Tylko jeszcze trzeba odróżnić to co "jest szkodliwe" od tego "co może nam zaszkodzić". Te wykwity w bojlerze, które tak niektórych przerażają to zapewne chlorek (di)hydroksoglinu - nie jest traktowany jako szkodliwy, choć potencjalnie może. W praktyce nie ma żadnego znaczenia - więcej go wypijamy z kranówą.

A co do odlewania - to sprawdź jeszcze raz w słowniku angielsko-polskim o jaki "silikon" chodzi ;-)


Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4979
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: "Metalowe" pogaduszki...
« Odpowiedź #53 dnia: 28 Grudzień 2018, 20:30:26 »
Bojlery są pewnie robione ze stopów aluminium. A stopy są znacznie trwalsze, wytrzymalsze i mniej reaktywne od czystego aluminium.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3465
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: "Metalowe" pogaduszki...
« Odpowiedź #54 dnia: 28 Grudzień 2018, 20:46:01 »
A browar czy Cola w puszcze nie mają kontaktu z aluminium? (Czy zmienili już technologie)?
Opakowania czekolady, wieczka jogurtów, masło? To nie są jakieś folie aluminiowe?
Co nie zmienia faktu, że jeżeli budżet pozwala warto wybrać bojler miedziany/stalowy.

Offline Argot Mężczyzna

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: Grimac la uno
  • Młynek: Kazak tura espresso
Odp: "Metalowe" pogaduszki...
« Odpowiedź #55 dnia: 28 Grudzień 2018, 21:09:55 »
@pj.w. różnicę robi  temperatura: wrzątek albo  ponad 100 stopni przy spełnianiu  mleka a o odkamienianiu chemią już nie wspomnę

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: "Metalowe" pogaduszki...
« Odpowiedź #56 dnia: 28 Grudzień 2018, 22:17:37 »
Ja używałem przez 4 lata i żyję. Wiem, że to mało przekonujący przykład, bo długoterminowe konsekwencje itd.

Ale po co odkamieniać jak można wodę filtrować? I kawa będzie smaczniejsza i ekspres zdrowszy, mniej awaryjny, łatwiej go potem odsprzedasz.

Offline BikerDS

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Rancilio Silvia E
  • Młynek: Graef CM702
Odp: "Metalowe" pogaduszki...
« Odpowiedź #57 dnia: 29 Grudzień 2018, 01:53:49 »
OK, zatem pomyślę bardziej nad Rancillo Silvia, jak bardzo zły zatem mam młynek ? Mówiąc szczerze, jestem z niego zadowolony, ale używałe go w Poemia, zatem z pewnościa bakuje mi porównania. Ale czy na prawdę jest to jakiś tragiczny młynek pod Rancillę ?

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: "Metalowe" pogaduszki...
« Odpowiedź #58 dnia: 29 Grudzień 2018, 11:15:24 »
A browar czy Cola w puszcze nie mają kontaktu z aluminium? (Czy zmienili już technologie)?
Opakowania czekolady, wieczka jogurtów, masło?
Z tego co wiem, puszki są raczej pokrywane wewnątrz jakąś powłoką, może lakierem. Gdyby Cola miała kontakt z aluminium, to by to aluminium kwas z coli zjadł.  Aluminium reaguje dość mocno z kwasami. Masło ma w opakowaniu 2 warstwy. Papier jest od strony masła a folia aluminiowa od zewnątrz. Czekolady nie lubię i nie wiem jakie jest jej opakowanie. Te co widziałem nie miały aluminiowych opakowań. Wydaje mi się, że "sreberka" odeszły do lamusa. Co do reszty to nie mam pojęcia czy są to folie czysto aluminiowe, czy pokrywane czymś. Aluminium jest pewnie tak samo bezpieczne jak azbest, dopóki nie ruszy się struktury czy to mechanicznie (azbest) czy chemicznie (aluminium) To taka bombka jest nieszkodliwa, ale tyka.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: "Metalowe" pogaduszki...
« Odpowiedź #59 dnia: 29 Grudzień 2018, 11:22:10 »
Wydaje mi się, że "sreberka" odeszły do lamusa.
Wydaje Ci się ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi