Autor Wątek: Saeco Aroma SE 50 - ciekawy eksper  (Przeczytany 10466 razy)

skansen

  • Gość
Odp: Saeco Aroma SE 50 - ciekawy eksper
« Odpowiedź #15 dnia: 14 Czerwiec 2020, 21:49:13 »
brak manometru
Z tego co widzę, to jednak ma manometr (zdjęcie ze strony https://www.saecoprofessional.it/ ). Sam się zdziwiłem jak dziś oglądałem...
11736se-50-rev2.png11736se-50-rev2.jpg
Najgorsza jest sama nazwa
Saeco "do domu" (głównie domowe automaty) i Saeco Professional (większe automaty, kolby SE50/100/200/3000 i Steel itp.) to od kilku lat dwie różne firmy. Pierwsza należy do Philipsa. Druga, profesjonalna do grupy Evoca. 
Tak samo "podzielono Gaggię"-"domowa" została przy Philipsie a profesjonalna jest częścią Evoca Group.
« Ostatnia zmiana: 14 Czerwiec 2020, 21:55:19 wysłana przez skansen »

Offline Attisko

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Saeco se 50
  • Młynek: Eureka Mignon specialita
Odp: Saeco Aroma SE 50 - ciekawy eksper
« Odpowiedź #16 dnia: 15 Czerwiec 2020, 20:02:01 »
Witajcie forumowicze,

Ja mam ten ekspres i faktycznie ma manometr. Sama nazwa mnie nie zraziła, wybierałem go właśnie ze względu na thermobloki.  Szybko się nagrzewa, grupa podgrzewana elektrycznie.  To jest mój pierwszy ekspres kolbowy i jak na razie nie udaje mi się z nim prawidłowego ekspresu zrobić.  Młynek mam Eureka Mignon Specialita i na razie nie wiem czy to kwestia młynka czy kwestii ekspresu, ale mam na manometrze nadciśnienie (ok. 13 bar) a 35 ml naparu już mam po 17 sekundach.  W kolbie sitko pojedyncze  10 g kawy.  Pokierujcie mnie proszę od czego zacząć poprawy, a będę mógł wam opisać lepiej działanie takiego duetu ;)     

Offline szym-h Mężczyzna

  • Wiadomości: 432
  • Ekspres: phin, pl41tem
  • Młynek: Cunill Tron, mym54
Odp: Saeco Aroma SE 50 - ciekawy eksper
« Odpowiedź #17 dnia: 16 Czerwiec 2020, 23:21:00 »
W mojej ocenie proponowałbym zacząć od sitka podwójnego na tym samym przemiale

Offline wielkik

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Gaggia Classic 2019/Gaggia Baby Twin 2010
  • Młynek: Saeco M50
Odp: Saeco Aroma SE 50 - ciekawy eksper
« Odpowiedź #18 dnia: 21 Lipiec 2020, 14:03:01 »
Miałem okazję ostatnio potestować i zajrzeć do środka ekspresu SAECO SE50, a nawet dokonałem jego małej modyfikacji.

Ekspres ewidentnie chińskiej produkcji, w środku wygląda identycznie jak Graef Contessa. Jedyna różnica między tymi modelami to przyciski, układ dysz gorącej wody/pary oraz umieszczenie manometru, Graef ma odwrotnie zainstalowane dysze. W zasadzie takiej modyfikacji możemy dokonać sami i możemy sobie ten układ zamienić miejscami.

Słowo o konfiguracji technicznej:
Ekspres posiada 3 termobloki; jeden jest wykorzystywany do pary wodnej, drugi do podgrzewania gorącej wody oraz wstępnie wody do espresso, trzeci jest połączony z grupą i kontroluje temperaturę wody do zaparzania espresso oraz podgrzewa grupę.
Każdy z termobloków posiada osobny czujnik temperatury. Na plus że czujniki są umieszczone bliżej wylotu z termobloków. W termoblokach umieszczono rurki ze stali nierdzewnej, co wg mnie jest też na duży plus.
Co ciekawe termobloki do pary i gorącej wody są identyczne jak te używane w ekspresach Decent, a przynajmniej wyglądają na identyczne. Nie miałem okazji osobiście "dotkąć" termobloku używanego w Decent więc pewny nie jestem.
Urządzenie posiada też dwie pompy wibracyjne czy jak kto woli tłoczkowe. Jedna to ULKA EP5 druga to ODE P600L. Ulka jest wykorzystywana do gorącej wody i zaparzania espresso, ODE jest wykorzystywana jako osobna pompa do podawania wody do termobloku pary. I tutaj duży plus można wydawać parę i zaparzać kawę jednocześnie bez straty na wydajności każdego z układów. Na minus brak OPV i to póżniej okazało się największym minusem tego urządzenia.

Ogólna jakość wykonania bez zachwytów, okablowanie nie najwyższej jakości, gumowe uchwyty pomp przynitowane do spodu maszyny(bez sensu). Zawory mogły by być lepszej jakości, mikrozaworki o podstawach z dziwnego tworzywa - nie mosiężne. Ale na plus jest zawór trójdrożny do grupy.

Z zewnątrz maszyna jest fajnie wykonana, wszystko ze stali nierdzewnej w połysku. Sama konstrukcja - chasis jest też ze stali nierdzewnej.
Spasowanie obudowy jest na plus, natomiast po zdjęciu paneli bocznych i próbie ich założenia okazało się, że nieco trzeba się pobawić żeby wszystko ładnie spasować ale też nie było to jakieś wymagające.
Uchwyt filtra wykonany ze stali nierdzewnej. Dziwnie skonstruowany prysznic z dwoma sitkami - nie spotkałem wcześniej czegoś takiego, może to wpływać na późniejsze utrzymanie czystości w tych zbędnych przestrzeniach. Uszczelka grupy silikonowa ale raczej nie nada się nic dostępnego na rynku gdyż jest specjalnie profilowana i jednocześnie jest usczelką pod zewnętrze sitko prysznica.
Pokrętła pary i gorącej wody to nie kraniki - służą one jedynie to przełączenia mikroswitcha który odpowiada za podanie sygnały wysterowującego odpowiednią sekwencję dla gorącej wody i pary. To samo z dźwigienką grupy - służy ona tylko to przełączenia mikroswitcha.

W zestawie z maszyną otrzymujemy jeden uchwyt filtra(trochę mało), dwa sitka, igiełkę do czyszczenia wylotu dyszy pary oraz zamienną końcówkę dyszy pary.


Co do oprogramowania, ustawień i sterowania. Producent podaje, że temperaturą termobloków steruje PID - nie byłem w stanie tego zweryfikować. Możemy sterować bezpośrednio temperaturą wody? Jak mniemam chodzi o temperaturę wody do zaparzania. Termoblok pary ma stałą temperaturę natomiast możemy sterować wilgotnością pary za pomocą preprogramowanych ustawień(chyba jest ich 7 o ile dobrze pamiętam) które modulują pracę pompy co w następstwie wpływa na ilość wody podawaną do termobloku. Dodatkowo urządzenie wyświetla czas parzenia podczas zaparzania manualnego(dźwigienka) oraz pozwala za zaprogramowanie preinfuzji z różnych predefiniowanych ustawień. Ustawienia te polegają na różnym czasie pracy pompy w pierwszej fazie oraz na różnym czasie przerwy pomiędzy preinfuzją a infuzją.


Podczas używania ekspresu na plus jest czas nagrzewania, grupa jest porządnie wygrzana po ok.12 minutach, a same termobloki w zasadzie po 3-4 minutach od włączenia sygnalizują gotowość do pracy.
Natomiast na minus od razu wychodzi brak OPV. Otóż objawia się to tym, że przy drobniejszym zmieleniu ciśnienie rośnie do końca skali, a przepływ spada praktycznie do zera. Przy grubszej frakcji, zaparzanie trwa zbyt krótko i cieżko zniwelować efekt niedoparzenia i kwaśnych nut smakowych.
Po zastosowaniu małej modyfikacji w postaci zaworu OPV ustawionego na 10bar okazało się, że jest to naprawdę przyzwoita maszynka do kawy i powyższe problemy kompletnie ustały. Bez problemu uzyskujemy za pomocą niewielkiej regulacji stopnia zmielenia możemy uzyskać zakres czasu parzenia dozy 15-16g. od 20 do 33s. dla książkowych objętości już zaparzonego naparu.
Dla porównania postawiłem obok swoją zmodyfikowaną Gaggie Classic i jestem w stanie stwierdzić, że lepsze rezultaty otrzymywałem z SAECO.
Dodam, że młynek którego użyłem do testów do Macap M2D.

Urządzenie posiada automatyczny cykl odkamieniania - tutaj warto wspomnieć, że faktycznie jest to specjalny cykl, a nie po prostu podawanie wody jakimś obiegiem oraz programowalne dozy(nie używałem).




Podsumowując urządzenie w stanie fabrycznym jest bardziej zabawką ale po założeniu OPV staje się całkiem fajnym urządzeniem o powtarzalnych i łatwych do otrzymania rezultatach.
Generalnie na plus, uważam, że w tej cenie można dołożyć do modyfikacji OPV kilka złotych i uzyskać coś całkiem fajnego. Jednakże jest to niesamowita głupota, że zamiast producenta musi to zrobić użytkownik... Ale cóż..
























 



skansen

  • Gość
Odp: Saeco Aroma SE 50 - ciekawy eksper
« Odpowiedź #19 dnia: 21 Lipiec 2020, 14:14:35 »
Fajna recenzja, dzięki za pokazanie również wnętrza maszyny. Plus ode mnie.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Saeco Aroma SE 50 - ciekawy eksper
« Odpowiedź #20 dnia: 21 Lipiec 2020, 15:25:20 »
Od dłuższego czasu dostępny jest u chińczyków, pod różnymi nazwami.

WELHOME KD-310
« Ostatnia zmiana: 21 Lipiec 2020, 15:27:43 wysłana przez Bacek »

Offline wielkik

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Gaggia Classic 2019/Gaggia Baby Twin 2010
  • Młynek: Saeco M50
Odp: Saeco Aroma SE 50 - ciekawy eksper
« Odpowiedź #21 dnia: 21 Lipiec 2020, 17:27:58 »
Widzę że w Polsce prawie takie same ceny co na Ali, średnio się to opłaca. Swoją drogą ciekawe że chińscy producenci trzymają ceny...
« Ostatnia zmiana: 21 Lipiec 2020, 17:35:35 wysłana przez wielkik »

skansen

  • Gość
Odp: Saeco Aroma SE 50 - ciekawy eksper
« Odpowiedź #22 dnia: 23 Lipiec 2020, 10:53:17 »
Ciekawa kwestia z tymi cenami. Jako ciekawostkę dodam, że jest wersja Welhome/WPM KD-310J2  z podłączeniem do wody.
WPM KD-310J2.jpg

Offline Preocc

    • Bewley's
  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: LaMarzocco Mini, Jura X7C
  • Młynek: Mazzer Mini Super Jolly
Odp: Saeco Aroma SE 50 - ciekawy eksper
« Odpowiedź #23 dnia: 07 Wrzesień 2020, 11:48:44 »
"...
Witajcie forumowicze,

Ja mam ten ekspres i faktycznie ma manometr. Sama nazwa mnie nie zraziła, wybierałem go właśnie ze względu na thermobloki.  Szybko się nagrzewa, grupa podgrzewana elektrycznie.  To jest mój pierwszy ekspres kolbowy i jak na razie nie udaje mi się z nim prawidłowego ekspresu zrobić.  Młynek mam Eureka Mignon Specialita i na razie nie wiem czy to kwestia młynka czy kwestii ekspresu, ale mam na manometrze nadciśnienie (ok. 13 bar) a 35 ml naparu już mam po 17 sekundach.  W kolbie sitko pojedyncze  10 g kawy.  Pokierujcie mnie proszę od czego zacząć poprawy, a będę mógł wam opisać lepiej działanie takiego duetu ;)   
..."

Witam Attisko.
Pierwsze co sie ustawia to ilość kawy do koszyka. (6-11g na Pojedynczym 14-18 na podwójnym)
Druga to ilość kawy jaka ma się znależć w filiżance. Czyli trzeba zaprogramować ilosc wody jaka ma przepłynąć zeby osiagnąc żądaną ilość płynu.
Kolejna to jest ustawienie czasu ekstrakcji poprzez zmianę ustawienia grubośi mielenia. Jesli ekstrakcja jest zbyt krótka to przesuwamy o jeden lub kilka ząbkow na ustawieniach młynka, pamietając ze jeden "ząbek" to zmiana czasu ekstrakcji o 3 sekundy. Wazne ze po kazdej zmianie trzeba Oczyścić komore mielenia w Młynku. Najlepsze cisnienie do parzenia kawy to jest 9 bar. Zbyt krotka ekstrakcja kawa kwaśna, zbyt długa kawa jest spalona i gorzka. Warto tez sprawdzic termometrem jaka temperatura wody na wyjsciu z grupy. (powinna byc ok 92stopni)
Czyli:
-Załadowac odpowiednią ilość kawy do koszyka na wadze.
-ustawić ilość wody do filiżanki.
-zrobić ekstrakt z pomiarem czasu (21-25s dla kaw lekko palonych czyli fasolki matowe jasno brązowe; 23-28s dla mocno palonych, ziarenka połyskujące i ciemno brązowe)
Jesli ekstrakt za krotki np 17s to robimy 2 znaczniki na skali młynka w stronę "Fine" czyli kawa drobniej zmielona..
Polecam zrobić kilka ekstraktów, jesli ustawenia sa zawsze te same a mimo wszystko czas jest w cały świat to należy rozważyć sprawdzenie ostrzy młynka.
Przypominam ze po kazdej zmianie ustawinia młynka należy go opróżnić ze zmielonej kawy.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 07 Wrzesień 2020, 11:59:30 wysłana przez Preocc »

Offline Attisko

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Saeco se 50
  • Młynek: Eureka Mignon specialita
Odp: Saeco Aroma SE 50 - ciekawy eksper
« Odpowiedź #24 dnia: 10 Listopad 2020, 14:00:15 »
Wielkik, a możesz poinstruować jaki OPV,  jak dołożyłeś?   

W moim ekpresie wszystko działa tak jak ty pisałeś, i chodź jeszcze jest na gwarancji, wizja przerobienie mojej "zabawki" na fajne urządzenie, rozochociło mnie.

Preocc  wielki dzięki za twoje wskazówki, zgodnie z podpowiedzią moderatora, w tej sprawie przenoszę się na wątek robienia espresso.

Ja dokupiłem do swojego ekspresu 2 kolby od Contessa ES1000 a oryginalnej kolbie odciąłem spód.  Na kolbach zamkniętych wszystko już wydawało mi się dobrze opanowany, lecz na NPF , szczególnie na pojedynczym sitku kanały, kanały kanały... :(


Offline Attisko

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Saeco se 50
  • Młynek: Eureka Mignon specialita
Odp: Saeco Aroma SE 50 - ciekawy eksper
« Odpowiedź #25 dnia: 29 Listopad 2020, 23:59:50 »
Międzyczasie dołożyłem OPV do mojego SE50.  Ekstrakcja się uspokoiła. Poszkodowana jest tylko moja żona, która do swoich mlecznych kaw potrzebowała bardziej ilość niż jakość.

Offline Attisko

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Saeco se 50
  • Młynek: Eureka Mignon specialita
Odp: Saeco Aroma SE 50 - ciekawy eksper
« Odpowiedź #26 dnia: 12 Grudzień 2020, 16:57:18 »
@wielkik, może wiesz skąd pochodzi ta para przy starcie maszyny?  www. youtube.com/watch?v=WMResQGEyIE&t=169s    po filmiku na YT dostałem kilka komentarzy, że to nie ekspres tylko parowóz :)

Offline wielkik

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Gaggia Classic 2019/Gaggia Baby Twin 2010
  • Młynek: Saeco M50
Odp: Saeco Aroma SE 50 - ciekawy eksper
« Odpowiedź #27 dnia: 12 Grudzień 2020, 17:04:08 »
Hmm, Musiałbym dokładnie sprawdzić schemat budowy. Postaram się zerknąć w nast. tygodniu. Generalnie z tego co pamiętam to ten model tak robi przy uruchamianiu, nie zagłębiałem się jednak co jest powodem.

Offline wielkik

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Gaggia Classic 2019/Gaggia Baby Twin 2010
  • Młynek: Saeco M50
Odp: Saeco Aroma SE 50 - ciekawy eksper
« Odpowiedź #28 dnia: 12 Grudzień 2020, 17:05:50 »
Ale widzę, że bypass zrobił robotę.  :uklony:

Offline Attisko

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Saeco se 50
  • Młynek: Eureka Mignon specialita
Odp: Saeco Aroma SE 50 - ciekawy eksper
« Odpowiedź #29 dnia: 12 Grudzień 2020, 18:07:00 »
Tak, po zamontowaniu OPV nagle stałem się lepszym baristą ;)   

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi