Autor Wątek: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic  (Przeczytany 14677 razy)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4941
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #45 dnia: 02 Listopad 2018, 17:11:40 »
Rzecz gustu...A kierunek dobry. Jeśli jednak będziesz brał na raty to pomyśl już o zestawie z młynkiem.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Halik

  • Gość
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #46 dnia: 02 Listopad 2018, 18:07:30 »
Uch, dzięki. [emoji38]
Więc z ekspresu za 500 złotych nagle zrobił mi się taki za pięć tysięcy + jeszcze młynek i dobrze, że w taki sam sposób nie kupuję samochodów, bo bym zaczął od Fiata Pandy, a skończył na Jaguarze w sześcioletnim leasingu. :P

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #47 dnia: 02 Listopad 2018, 18:27:01 »
kupiłbym raz, a porządnie i bez odsetek.
Czy idę w dobrym kierunku, czy już może całkiem pobłądziłem?
Nie mam pojęcia jak wygląda spłata takiego kredytu, więc o tym nie będę się wypowiadał.
Kompletować zestaw trzeba zacząć od rozważenia jakie masz oczekiwania co do zestawu, jak będziesz podchodził do zrobienia kawy, ile poświęcisz czasu na to, ile masz miejsca na zestaw, jak przyjmie to reszta domowników. Jak określisz już te oczekiwania, wówczas określ budżet. Do tego budżetu dopasuj model ekspresu i młynka. KAŻDY rodzaj ekspresu, czy to będzie HX, dwu czy jednobojlerowiec, automat lub dźwignia ma wady i zalety. Najpierw określ rodzaj ekspresu jaki będziesz chciał posiadać i z tej grupy wybierz taki, który mieści się w budżecie na ekspres (druga część budżetu to młynek) i Ci się po prostu podoba. Potem zajmij się wyborem młynka. Wiadomo, że do domu raczej taki mielący bezpośrednio do kolby. Wybór w zależności od kwoty jest szeroki. Im wyższa, tym więcej modeli do wyboru. Tu trzeba się zastanowić. Wysoki budżet powoduje dużą swobodę, ale też po czasie może przyjść otrzeźwienie. Co wtedy?
Konkludując, radzę Ci dokonać rozsądnego wyboru i nie uleganiu emocjom. Wiadomo, że każdy by chciał to co najlepsze. Jeśli możesz sobie na to pozwolić i jesteś, lub zaczynasz być, wielkim pasjonatem espresso, kup wypasiony zestaw godny kawowego mistrza. Jeśli tylko po prostu lubisz się napić dobrej kawy, kup bardzo dobry młynek, który spełni oczekiwania do espresso i alternatyw i spróbuj kawy z alternatywnych metod parzenia. Możesz być zaskoczony dobrą jakością kawy. Później, gdy dojrzejesz do picia espresso, kupisz ekspres. Wśród młynków w cenie 2-3 tys zł masz wielki wybór. Poniżej tej kwoty są jedynie młynki mielące co najwyżej poprawnie.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Halik

  • Gość
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #48 dnia: 02 Listopad 2018, 18:52:44 »
Pięknie mnie wystudziłeś. :P

Espresso piję od kilku lat. Tak teraz liczę, że to już przeszło dziesięć. Wcześniej właściwie w ogóle kawy nie piłem, a zacząłem mieszkając na północy kontynentu i sam nie wiem - czy to przez ciemności, czy może ciśnienie jest tam niższe, czy w ogóle przez ten mroczno-mulący klimat lasów, jezior i bagien. W każdym razie takie smaczne to piłem tylko w kawiarniach, w różnych miejscach na świecie, a w domu namiastki z kawiarek Bialetti, a od roku z ekspresu na kapsułki, które mogę napełniać własną kawą, ale to nie jest absolutnie to, czego oczekuję i nie jest nawet namiastką tych gęstych, słodkich kaw kawiarnianych. Po tym roku doszedłem do wniosku, że kupno tego ekspresu było pomyłką i teraz już bym nie chciał popełnić podobnego błędu. Chciałbym kupić raz i mieć sprzęt na lata, którego z przyjemnością bym mógł się uczyć, ciesząc się smaczną kawą w domu, stąd moje kręcenie się wokół własnego ogona i szukanie w Was wsparcia. :)
Nigdy nic nie kupowałem na raty, ani nie mam żadnego kredytu, więc także nie wiem, z czym to się dokładnie wiąże, ale jeśli to są naprawdę raty nieoprocentowane, to mógłbym spokojnie spłacać sobie jakiś lepszy sprzęt np. przez rok po kilkaset złotych miesięcznie.

Jeszcze wrócę do ekspresów/młynków używanych - miernik i lutownica nie są mi obce, klucze, wiertarki, wkrętarki i tego typu sprzęt także posiadam, więc nie przeraża mnie wizja naprawy. Dosyć hobbistycznie zajmuję się wraz z moim przyjacielem renowacją klasycznych komputerów (Elwro, Amiga, Commodore), więc w miarę obyty jestem z bolączkami starych urządzeń i wiem, ile mogą wymagać cierpliwości i kombinacji, żeby je odratować i tak samo jest pewnie z ekspresami.

W każdym razie dziękuję Wam za wszystkie porady i nakierunkowania.  :poklon:

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #49 dnia: 02 Listopad 2018, 19:23:39 »
Chciałbym kupić raz i mieć sprzęt na lata
Uuuu, to teraz dopiero będzie ciekawie. Taki zestaw nie istnieje.  8)
Sprzęt na lata to przede wszystkim młynek gastronomiczny. Ekspres może dwubojlerowiec koniecznie z regulacją temperatury osobno do każdego z bojlerów i ustawianiem ciśnienia. Ceny są wysokie i myślę, że trochę poniżej 10 000zł może być wystarczające. Trwałość i wysoka jakość MUSI być droga. Inną sprawą jest kupno używanego sprzętu. To się wiąże ze znacznie niższą kwotą, ale też pracy będzie sporo. W zasadzie miałem każdy rodzaj ekspresu i młynków też sporo. Na dzień dzisiejszy mam dźwigniowego La Pavoni Europiccola lekko przerobiony do moich potrzeb i młynek NS Grinta z płaskimi żarnami 50mm. Taki zestaw DLA MNIE jest w zupełności wystarczający. Gdy muszę zrobić więcej kaw, korzystam z kawiarki lub przelewowca. Mój zestaw NOWY kosztuje około 4000zł, więc też tani nie jest. Ekspres ma swoje wady i jest chimeryczny, ale espresso wychodzi naprawdę dobre, gdy się go w końcu opanuje. 
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3465
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #50 dnia: 02 Listopad 2018, 20:01:53 »
Młynek: przy tej ilości kaw, potrzebujesz czegoś z minimalną retencją, przystosowany do single dosing i zapewniający bardzo dobrą jakość przemiału.
Jeżeli rozważasz opcję ręczną pomyśl o Pharos 2.0.
Jeżeli elektryczny Niche Zero.
Ekspres: opcja ekonomiczna to Robot / Flair.
Zestaw Pharos/Robot to w tej chwili prawdopodobnie najlepszy stosunek jakości do ceny w świecie domowego espresso. Proste, niezniszczalne, niedrogie i w przypadku odsprzedaży gwarantujące minimalną stratę.

Jak za tanio to przyjrzyj się Lelit Bianca, maszyna zbiera super recenzje i też powinna być Twoim ekspresem docelowym bo nic jej nie brakuje.

Za dużo elektroniki? Dźwignia z komercyjną grupą np. Londinium R. Bez uwag :).

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #51 dnia: 02 Listopad 2018, 20:36:03 »
Cytat: Halik w Dzisiaj o 18:52:44
Chciałbym kupić raz i mieć sprzęt na lata
Uuuu, to teraz dopiero będzie ciekawie. Taki zestaw nie istnieje. 
Rocketa mam od 4 lat (za chwilę rocznica) i niczego mi w nim nie brakuje, nie sądzę żeby to się zmieniło. Jak zacznie brakować to pomyślę o podłączeniu go do wody i kanalizy żeby z tacką nie latać.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #52 dnia: 02 Listopad 2018, 20:49:32 »
Sam doskonale wiesz, że króliczka goni się do upadłego. Jak ktoś uważa, że ma już zestaw końcowy, to gratuluję, najwidoczniej swojego króliczka złapał. ZAWSZE chce się mieć coś lepszego, zawsze znajdzie się coś nie halo w posiadanym ekspresie, coś się znajdzie w sieci czy przy jakiejś okazji prezentacji, wystawy czy spotkań lepszego. Zawsze mając nawet najlepszy dostępny sprzęt na rynku ma się z tyłu głowy tego diabełka podsuwającego pomysły.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #53 dnia: 02 Listopad 2018, 21:39:57 »
ZAWSZE chce się mieć coś lepszego
Współczuję. Serio.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3175
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #54 dnia: 02 Listopad 2018, 21:44:52 »
Współczuję. Serio.
Kiedy w hobby chyba tak jest, że się szuka doskonałości i nigdy do końca się jen nie osiąga. To takie trochę gonienie własnych marzeń. Ktoś kiedyś powiedział, że marzenia ma się za młodu, a potem nie ma się marzeń, ma się tylko plany. Myślę, że to nie do końca prawda.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #55 dnia: 02 Listopad 2018, 22:06:26 »
Współczuję. Serio.
No tak, ten Cellini to Twój pierwszy ekspres. No i już ostatni.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #56 dnia: 02 Listopad 2018, 23:03:11 »
Nie pierwszy. Czy ostatni? Pewnie też nie. Współczuję materializmu - że zawsze chcesz mieć coś lepszego, jak żona rybaka od złotej rybki. Sprzęt ma być wystarczający do potrzeb. Tylko tyle i aż tyle. Przedmioty to tylko przedmioty, w życiu jest tyle ważniejszych spraw niż jakieś klamoty - choćby samo życie. Dziś nie zrozumiesz o czym mówię i to w sumie lepiej żebyś się o tym nie przekonywał na własnej skórze. Pomyśl może o wolontariacie w jakimś hospicjum czy na onkologii żeby się nauczyć doceniania tego co masz.

Offline kursor

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: La Pavoni Prof;Flair Espresso Maker;Aeropress
  • Młynek: Commandante Mk3 ; Ceado E5P ; Lido E
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #57 dnia: 03 Listopad 2018, 07:47:35 »
Jeszcze wrócę do ekspresów/młynków używanych - miernik i lutownica nie są mi obce, klucze, wiertarki, wkrętarki i tego typu sprzęt także posiadam, więc nie przeraża mnie wizja naprawy.
To poszukaj czegoś do czego dostaniesz części (www.coffeparts.pl, www.atp-czesci.pl....może ktoś jeszcze podpowie), znajdziesz dokumentację.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #58 dnia: 03 Listopad 2018, 14:17:01 »
żeby się nauczyć doceniania tego co masz
Jak zwykle nie rozumiemy się. Twierdzisz, że współczujesz ludziom, którzy chcą mieć coś lepszego niż mają, a sam zmieniasz sprzęt na lepszy (bo nie sądzę, że robisz downgrade). Proponujesz zajęcie się wolontariatem... O co Ci chodzi? To coś złego, że ludzie chcą postępu? Może zostańmy przy dwóch kamieniach trących ziarna kawy zalewane wrzątkiem gotowanym na ognisku. Nie mam już ochoty na ciągnięcie tej dyskusji, bo wyjdzie na to, że z gównianej sprawy ponownie robi się kłótnia.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #59 dnia: 03 Listopad 2018, 15:28:21 »
O co chodzi?
O to:
ZAWSZE chce się mieć coś lepszego,

Nie, nie ZAWSZE.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi