Autor Wątek: Grimac MIA - zamiana solenoidu na Ulkę  (Przeczytany 3618 razy)

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 711
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: Grimac MIA - zamiana solenoidu na Ulkę
« Odpowiedź #15 dnia: 30 Sierpień 2018, 20:20:30 »
Obydwie powinny dać radę. U mnie działa Ulka i też ma pod górę z ~20cm do zbiornika. Pytanie tylko, czy Twoja pompka działa. No i czy jest lepsza? Chyba bardzo podobna.
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Grimac MIA - zamiana solenoidu na Ulkę
« Odpowiedź #16 dnia: 30 Sierpień 2018, 21:21:38 »
Wygląda na to ze te pompy umożliwiają podpięcie do rury (ciśnienie na wejściu pompy) czego z ULKą nie można zrobić

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Grimac MIA - zamiana solenoidu na Ulkę
« Odpowiedź #17 dnia: 30 Sierpień 2018, 21:52:54 »
Wymontuj ten zawór co jest na wejściu pompki, on może być niesprawny. Przede wszystkim sprawdź tę pompkę, która jest w Twoim ekspresie. Podłącz do jej wejścia jakiś wężyk, drugi koniec wężyka do jakiegoś pojemnika z wodą. Jeśli nie zassie, to się nie nadaje. Kup Ulkę, Ulka pociągnie wodę ze zbiornika bez problemów, nawet jak mówisz z dzbanka pod górkę.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline bino40

  • Wiadomości: 35
  • Ekspres: Grimac MIA+ (IMS200um, kontroler temp, Ulka)
  • Młynek: Macap M2M++ (wyłącznik czasowy)
Odp: Grimac MIA - zamiana solenoidu na Ulkę
« Odpowiedź #18 dnia: 30 Sierpień 2018, 22:04:34 »
Zawór odpiąłem ale i tak po chwili działania [zassało około szklanki wody] znowu stanęło, a przy próbie flush'a z grupy, włączał się sygnał braku wody, niby słychać było pracę pompki ale już nic nie zaciągnęła wody :sciana:

A z innej beczki - znacie jakieś tanie rozwiązanie z rotacyjną ? chodzi mi o silnik małogabarytowy który mógłby się zmieścić w tak ograniczonej przestrzeni?
« Ostatnia zmiana: 30 Sierpień 2018, 22:06:40 wysłana przez bino40 »

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Grimac MIA - zamiana solenoidu na Ulkę
« Odpowiedź #19 dnia: 30 Sierpień 2018, 22:47:03 »
Sprawdziłeś czy wszystko jest drożne? Sprawdź też samą pompkę czy pompuje wodę.
Tania i niewielka pompa rotacyjna? Ja nie znam. Pompka z silnikiem nowa, to coś około 1000zl. Może ktoś z kolegów ma jakąś sprawną używkę. 
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 711
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: Grimac MIA - zamiana solenoidu na Ulkę
« Odpowiedź #20 dnia: 30 Sierpień 2018, 23:00:36 »
Tę "szklankę" wody wciągnęło do bojlera? Hm, skoro zadziałało, to powinno iść dalej. Może problem jest gdzie indziej.
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline bino40

  • Wiadomości: 35
  • Ekspres: Grimac MIA+ (IMS200um, kontroler temp, Ulka)
  • Młynek: Macap M2M++ (wyłącznik czasowy)
Odp: Grimac MIA - zamiana solenoidu na Ulkę
« Odpowiedź #21 dnia: 31 Sierpień 2018, 10:57:51 »
Wszystko wskazuje na to, że pompka była trochę zapowietrzona - bo dziś znowu podłączyłem bez zaworu, z wężykiem teflonowym wprost w dzbanku z wodą i jak uruchomiłem zasilanie to od kopa zaciągnęło wodę i potem po paru testach porcjometru [sprawdzałem opcje dozowania wody z panelu przyciskowego] nadal działało sprawnie - czyli póki co muszę lecieć po króciec na 1/8" oraz wężyk - żeby to swobodnie pociągnąć do dzbanka.

Co będzie dalej dam znać :)
[tak to jest, jak człowiek nie ma spokojnych 2-3 godzin czasu żeby sprawdzić sprzęt.... urok posiadania potomstwa  [emoji38] ]

Co do rotacyjnej - pytanie? Jaka musi być moc i ilość obrotów żeby silnik nadawał się pod rotacyjną?

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Grimac MIA - zamiana solenoidu na Ulkę
« Odpowiedź #22 dnia: 31 Sierpień 2018, 11:07:57 »
To super, że udało się to uruchomić, mniej wydatków. Gdy będziesz chciał podłączyć ekspres do sieci wodnej to będzie jak znalazł. Teraz trzeba sprawdzić ten zawór wejściowy. Może się przydać kiedyś. A do zaciągania wody ze zbiornika wystarczy wężyk silikonowy. Przy pompie rotacyjnej raczej chodzi o sprzężenie pompy z silnikiem. A o silnikach poszukaj choćby TUTAJ
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline bino40

  • Wiadomości: 35
  • Ekspres: Grimac MIA+ (IMS200um, kontroler temp, Ulka)
  • Młynek: Macap M2M++ (wyłącznik czasowy)
Odp: Grimac MIA - zamiana solenoidu na Ulkę
« Odpowiedź #23 dnia: 31 Sierpień 2018, 15:35:38 »
No i po zawodach... znowu coś nie tak: próbowałem kolejny raz i jakby pompka nie ciągła wody  :sciana:
Czyli mus wymienić tę nieszczęsną pompkę albo ja rozebrać i przeczyścić... a już było światełko w tunelu

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Grimac MIA - zamiana solenoidu na Ulkę
« Odpowiedź #24 dnia: 31 Sierpień 2018, 16:19:08 »
Albo dać jej minimalne ciśnienie na wejściu - czyli zbiornik nad pompą i niech grawitacja działa
LMWDP #469

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 711
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: Grimac MIA - zamiana solenoidu na Ulkę
« Odpowiedź #25 dnia: 31 Sierpień 2018, 19:21:03 »
Jakby co to Ulka to koszt rzędu 50 zł, tragedii nie ma.
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline bino40

  • Wiadomości: 35
  • Ekspres: Grimac MIA+ (IMS200um, kontroler temp, Ulka)
  • Młynek: Macap M2M++ (wyłącznik czasowy)
Odp: Grimac MIA - zamiana solenoidu na Ulkę
« Odpowiedź #26 dnia: 31 Sierpień 2018, 20:49:51 »
Kolejna próba i nie zaciąga, nawet nie łapie minimalnie a słychac że chodzi i po chwili działa awaryjne wyłączanie... a rano aż się zdziwiłem że złapalo i widać było wyraźnie że pompuje  :(
Trochę dojście do niej jest wąskie... mocy ma 70W więc jest mocniejsza od Ulki, zasada działania ta samo u obu, trzeba by ją wykręcić i rozkręcić. Może da się ją reaktywować - ostatecznie wymiana.
Tylko nadal nie mam jednoznacznej pewności czy w razie czego montować Ulkę (z tego co czytałem jest głośniejsza ale sporo tańsza) czy wymienić na nową Fluidotech'u (koszt około 230zł z przesyłką)
Przydała by mi się opinia kogoś kto zajmuje się serwisem i ma doświadczenie praktyczne...

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Grimac MIA - zamiana solenoidu na Ulkę
« Odpowiedź #27 dnia: 31 Sierpień 2018, 21:06:34 »
Nie wiem czy w środku identyczna budowa ale może sprobuj rozebrać i dobrze wyczyścić jeżeli potrzeba.

Ja u siebie też pompę zmieniałem a wyszło ze problem był w nomen omen solenoidzie który puszczał wodę do tacki zamiast na grupę.
« Ostatnia zmiana: 31 Sierpień 2018, 21:08:40 wysłana przez Bacek »

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Grimac MIA - zamiana solenoidu na Ulkę
« Odpowiedź #28 dnia: 31 Sierpień 2018, 22:10:48 »
Rozbierz ją, dokładnie obejrzyj czy nie ma uszkodzeń, osadów kamienia, czy sprężyny nie są popękane itp. Jak ją poskładasz, to załącz. Jak nie będzie znów pompować, to zrób jak jak radzi DrUsagi. Daj jej troszkę ciśnienia na wejściu. Zbiornik z wodą nieco wyżej. Ta pompka może tego ciśnienia na wejściu wymagać i wówczas tylko podłączenie pod sieć, albo zbiornik wyżej. Przy podłączeniu do sieci przyda się ten elektrozawór, który będzie odcinał ciśnienie gdy ekspres czy pompa nie pracuje. W instrukcji pompy, którą podał Ci DrUsagi jest napisane, że zaleca się montaż pompy poniżej zbiornika na wodę, żeby uniknąć zapowietrzania. https://www.fluidotech.it/site/assets/files/1331/mono-solenoid-pump-manual-1.pdf
« Ostatnia zmiana: 31 Sierpień 2018, 22:17:30 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline bino40

  • Wiadomości: 35
  • Ekspres: Grimac MIA+ (IMS200um, kontroler temp, Ulka)
  • Młynek: Macap M2M++ (wyłącznik czasowy)
Odp: Grimac MIA - zamiana solenoidu na Ulkę
« Odpowiedź #29 dnia: 03 Wrzesień 2018, 13:04:46 »
 :brawa: wielkie wszystkim  :brawa:

Największe dla tych, co przeczytali instrukcję od pompki i podali mi cenne informacje.

Dziś wreszcie miałem od rana trochę czasu żeby całość rozebrać i jeszcze raz spokojnie potestować.
Na odpowiednio węższym wężyku, odpowietrzając go - żeby pompka nie miała pod górkę, idąc za radą Jeżyka i DrUsagi udało się zastartować  :taniec: jak już pociągła sobie spokojnie wody tak i dalej prawidłowo pracuje. Tylko muszę zwracać uwagę żeby nie zapowietrzać układu bo stąd potem te gorączkowe domniemania czemu raz działa a raz nie :)

Wszystkim WIELKIE dzięki za wszelkie rady.
Póki co wątek uważam za zamknięty.

[teraz powoli muszę się rozglądać za młynem]

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi