;

Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 401993 razy)

Offline Szczympek Mężczyzna

• Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, Mythos One, Eureka Zenith
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2685 dnia: 21 Styczeń 2021, 10:53:23 »
Sprawdz ten, po wejściu na jego profil masz cały przepis, łącznie z klikami. Tak, wiem ze to nie jest kalita ;)
U mnie przelewa się 3 minuty na 20 kliku ;)
Śmieszkuje z kawy i baristów na www.instagram.com/specialty_mista_barista

Offline pmichal Mężczyzna

• Ekspres: Caravel v1.2, alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Comandante
« Odpowiedź #2686 dnia: 22 Styczeń 2021, 05:55:09 »
Dzięki @Szczympek - 25 klik, 97 stopni, 2:50 się przelewało.
W smaku trochę za dużo kwasowości więc spróbuje drobniej.
Dużo kawy zostaje na ściankach, a sam coffee bed nie wyglada zbyt ładnie - czy robić lekki spin jak @korea83 czy nie przejmować się tym?

Offline Szczympek Mężczyzna

• Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, Mythos One, Eureka Zenith
« Odpowiedź #2687 dnia: 22 Styczeń 2021, 09:21:50 »
Ja bym poszedł oczko drobniej, ale zwiększył temperaturę do max - zwiększy się ekstrakcja, a czas może nawet pozostać ten sam (gorętsza woda = szybszy przepływ). Ja zawsze kołysze czy mieszam, czy ma to zbawienny wpływ? Nie wiem, ale wole nie myśleć później co by było gdybym zamieszał ;)
Śmieszkuje z kawy i baristów na www.instagram.com/specialty_mista_barista

Offline WaAaFeL

• Ekspres: Aeropress, kawiarka Bialetti 4tz, Hario v60-02
  • Młynek: Severin KM 3873
« Odpowiedź #2688 dnia: 26 Styczeń 2021, 21:44:07 »
Szukam pomocy :)
Zastanawiam się nad kolejnym narzędziem do parzenia kawy i nie mogę zdecydować co wybrać. Co według Was jest warte polecenia? Szukam czegoś do przelewania co mógłbym postawić obok V60-02 i zrobić dwie kawy jedna we wspomnianym hario a druga w nowym driperze by porównywać napary. Rozważam Gabi, kalite, drugie v60 by robić np dwa przelewy na różnych przemiałach lub? Chemex jest raczej za duży, przelew robię najczęściej dla 1 rzadziej dla 2 osób. Phin też rozważam ale to raczej jako osobna metodę, niż coś do równoległego porównywania.

Offline picasso83 Mężczyzna

• Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
« Odpowiedź #2689 dnia: 26 Styczeń 2021, 22:20:36 »
Z podanych zaparzaczy zdecydowanie polecam kupić Gabi. Jestem fanem V60. To moja ulubiona alternatywna metoda zaparzania, choć wszystkie przez ciebie wymienione sprzęty posiadam i okazjonalnie z nich korzystam. Ostatnio jednak przyszła mi faza na Gabi, która przy odpowiednich parametrach zaparzania daje bardzo podobne, a nawet lepsze, bo lepiej zbalansowane napary niż v60.
Początkowo się zraziłem do tej metody, ale wynikło to ze złej dla mnie receptury (95°C, 20g kawy/330g wody, 23 klik na Comandante). Okazuje się, że ten zaparzacz pokazuje to co ma najlepsze w dozach do 15g kawy. Powyżej tej dozy napary z Gabi już mi nie smakują (czuć zwiększoną intensywność z goryczką, mniej niuansów sensorycznych w naparze).

Offline korea83 Mężczyzna

• Ekspres: Bezzera Mitica Top
  • Młynek: Eureka Olympus 75E, Kinu M47
« Odpowiedź #2690 dnia: 26 Styczeń 2021, 22:26:50 »
Weź Gabi i Kalitę, serio. To dwa różne światy, ale ciężko zdecydować który lepszy  :mrgreen:

Kawy o owocowym profilu świetnie wychodzą w Gabi, napar jest lekki, ale fajny, wyrazisty w smaku. Kalita natomiast potrafi wyczarować prawdziwe cuda i dać tyle słodyczy i balansu jak żaden inny dripper.

Offline WaAaFeL

• Ekspres: Aeropress, kawiarka Bialetti 4tz, Hario v60-02
  • Młynek: Severin KM 3873
« Odpowiedź #2691 dnia: 26 Styczeń 2021, 23:20:16 »
Zamówiłem kalite 185 zobaczymy co z tego wyjdzie :)
Gabi zniknęło na razie z allegro to przy następnej okazji się skusze. Dzięki za pomoc

Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi