;

Autor Wątek: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)  (Przeczytany 9739 razy)

Offline Krakus Mężczyzna

• Ekspres: Ascaso Arc ++
  • Młynek: Macap M2M ++
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #180 dnia: 11 Kwiecień 2018, 09:30:19 »
na 9,1bar, czas uzyskania tych 9 bar to 3s.
czas osiągnięcia 9bar - 1s
No i rewelacja. Przy pompie wibracyjnej zajmuje to około 4 - 5 sekund.

Jaki masz przepływ przy flushu? Masz może wykres przepływu w funkcji czasu przy ekstrakcji?

Offline hi_aro Mężczyzna

• Ekspres: W trakcie
  • Młynek: Mazzer SJ
« Odpowiedź #181 dnia: 12 Kwiecień 2018, 11:00:31 »
Jaki masz przepływ przy flushu?
Wstępnie miałem ustawione na 8ml/s. Tu należy się zastanowić jakie powinno być, skoro u mnie od włączenia pompy do pierwszej kropli przepływa  około 30ml? :) Wcześniej robiłem testy zaworu iglicowego i mogę ustawić płynnie dowolną wartość przepływu, od 0ml do max. Nie mam wykresu o jaki pytasz.

Po wymianie pompy jedne problemy znikły inne się ujawniły. Arduino nie radzi sobie z szybkim liczeniem impulsów z przepływomierza w momencie kiedy przepływ nie jest ograniczony przepływem przez ciastko. Jest to kolejny dowód na potwierdzenie znacznie większej wydajności pompy. Z ustawionych 75ml, przepływa 150-170ml. Nie wiem czy jest sens tym się zajmować, bo nie wiem jak arduino radzi sobie z szybkimi licznikami. Zobaczymy.

Zastanawiałem się również jak regulować czasem pre-infuzji. Wcześniej pokazywałem rozwiązanie z "odwróconym siłownikiem" stosowanym w Speedster. Chyba nie będę mógł go zastosować, przynajmniej w tym zakresie jakim chciałem z uwagi za brak konstrukcyjnych możliwości przerobienia grupy. Chodzi o to, że "odwrócony siłownik" ma za zadanie opóźnienie rozpoczęcia procesu parzenia i przedłużenie pre-infuzji. Natomiast po zakończeniu procesu, siłownik musi się samodzielnie opróżnić przez zawór trójdrożny i to w taki sposób aby nie zamaczać ciastka. Myślałem o zrobieniu "przedłużki" pod zaworem trójdrożnym i podłączenie tam całego ustrojstwa. Ale raczej się nie da.... Nie ma miejsca, budowa grupy itp, itd...

Więc w między czasie będę testował bypass na pompie. Czyli elektrozawór pomiędzy wejściem a wyjściem z pompy. Po nasączeniu ciastka będzie on opóźniał o 1-3s rozpoczęcie procesu.     

Na jakiś czas zawieszam testy. Po pierwsze muszę trochę popracować ;), po drugie demontuję grupę do przeróbek, rama również zostanie pocięta i powyginana...

Offline pj.walczak Mężczyzna

• Ekspres: Londinium R
  • Młynek: Mythos 1, C40
« Odpowiedź #182 dnia: 12 Kwiecień 2018, 11:19:58 »
Możesz wypróbować sugestię Pergera.

"I find anything between 200 and 280ml/30sec to be optimal. "

https://baristahustle.com/blogs/barista-hustle/espresso-recipes-time

Preinfuza powinna się kończyć w momencie kiedy cale ciastko kawowe jest zwilżone woda i zaczynają pojawiać się pierwsze krople na sitku. Nie wiem czy da się to jakoś zmierzyć i zautomatyzować (pewnie tak?), ale w tą stronę możesz iść.
---
Paweł
Aktualnie w młynku: Audun Coffee - Rwanda Muhondo

Offline Krakus Mężczyzna

« Odpowiedź #183 dnia: 12 Kwiecień 2018, 12:48:56 »
Arduino nie radzi sobie z szybkim liczeniem impulsów z przepływomierza
Radzi sobie, radzi, tylko zrób to w przerwaniu od przepływomierza, a nie w pętli głównej :-).
Możesz natomiast mieć inny problem - przekraczasz górną granicę przepływu dopuszczalną dla przepływomierza - i zaczyna Ci wariować.

Nie wiem czy da się to jakoś zmierzyć i zautomatyzować
Bardzo prosto - kończysz preinfuzję po przepuszczeniu zdefiniowanej ilości wody przez ciastko (u mnie 17g kawy w sitku IMS B702TCH24E wymaga 23ml wody).

Możesz sobie wtedy robić jaką chcesz preinfuzję (przynajmniej przy pompie wibracyjnej):
- Obniżone, stałe ciśnienie preinfuzji (HX w którym uchylisz dźwignię),
- Narastające powoli ciśnienie z ograniczonym przepływem (Slayer, hi_aro),
- Napełnienie ciastka wodą z pełną wydajnością pompy i odczekanie pewnego czasu przed włączeniem infuzji z wyłączoną pompą (automaty typu Krupps czy Jura, Ascaso Steel Prof w najnowszych wersjach).

Offline Krakus Mężczyzna

« Odpowiedź #184 dnia: 14 Kwiecień 2018, 23:04:30 »
Lub wyjście z OPV na wejście pompy, ale w takim przypadku trzeba by dać zawór zwrotny.
Niestety, miałeś rację. Pompa z OPV wywołują takie wibracje ciśnienia, że woda pulsacyjnie cofa się przez przepływomierz, czego ten oczywiście zliczać nie umie. Na ślepym sitku mam przepływ 0,4 ml/s :-(

Albo jakiś zawór zwrotny za przepływomierzem (tylko skąd taki wziąć?), albo wywalić OPV i zamiast tego modulować pompę zgodnie ze wskazaniami ciśnieniomierza.

Offline hi_aro Mężczyzna

« Odpowiedź #185 dnia: 15 Kwiecień 2018, 08:38:10 »
Albo jakiś zawór zwrotny za przepływomierzem
Poszukaj zawór zwrotny do RO:
https://allegro.pl/listing?string=zawór%20zwrotny%20ro&order=m&bmatch=ss-base-relevance-floki-5-nga-hcp-wp-hou-1-2-0328
lub kraj środka, np Aliexpress fraza"Stainless Steel One way Check Valve"
lub ATP
https://www.atp-czesci.pl/szukaj?controller=search&orderby=position&orderway=desc&search_query=zawór+zwrotny&submit_search=
albo po prostu przepływomierz po stronie wysokiego ciśnienienria za OPV + zawór zwrotny za OPV.   

To modulowanie, które kiedyś Topie podesłałem wygląda sensownie. Co prawda nie ma szczegółowych informacji, ale może warto skontaktować się z autorem filmu ;).

Offline hi_aro Mężczyzna

« Odpowiedź #186 dnia: 16 Kwiecień 2018, 18:19:18 »
Przeglądając YT odnalazłem filmik o Rocket Espresso R60V. Kolejny ekspres z profilowaniem ciśnienia. Zastosowano w nim "Stepper valve" cokolwiek to znaczy. Myslę, że jest to rozwiązanie podobne jakie stosuje LaCimbali, czyli zawór proporcjonalny.

W 8:51 min, krótko opisują jego działanie. Jest to pewnie znacznie tańsza alternatywa do pompy zębatej za 700E ;)

Wklejam jako ciekawostkę, jednak jak obejrzycie inne filmy z tym ekspresem, zauważycie że również ten zawór ma swoje ograniczenia...
« Ostatnia zmiana: 16 Kwiecień 2018, 18:46:02 wysłana przez hi_aro »

Offline siewcu Mężczyzna

• Ekspres: V60, AP, Severin KA 5702, Astoria CKE, FP, Melitta AromaSignature Deluxe
  • Młynek: MSJ, serbski ręczny, Wilfa, Aergrind, Faema trup
« Odpowiedź #187 dnia: 16 Kwiecień 2018, 18:47:27 »
Zawór krokowy, hmm... zwykły zawór kulowy sterowany silnikiem krokowym? :D

Offline hi_aro Mężczyzna

« Odpowiedź #188 dnia: 16 Kwiecień 2018, 19:40:11 »
Hmm, bardziej "zawór liniowy". Tzn zamiast uzwojeń na statorze (w kształcie okręgu), są uzwojenia wzdłuż elektrozaworu. Zawór wykonuje ruch posuwisto-zwrotny. Wysuwa i chowa ale w sposób płynny, na filmie właśnie to widać. Sterownie pewnie jest podobne do silnika krokowego DC, A sterowany jest zawór iglicowy.

Przynajmniej tak mi się wydaje.

Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi

anything