Autor Wątek: Kawa a zdrowie  (Przeczytany 18016 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kawa a zdrowie
« Odpowiedź #30 dnia: 08 Marzec 2018, 10:00:13 »
Goryczka już mnie nie prześladuje. Ariadna dziś rano była niczym gorzka, cudowna czekolada 100% ;). Cukru w kawie nie toleruję. Dzięki za miłe słowa  kawka.

Offline KiT

  • Wiadomości: 586
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Kawa a zdrowie
« Odpowiedź #31 dnia: 19 Listopad 2018, 14:26:48 »
(...) bo w ogóle już nie piję kawy (...).
A co sie stało?

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Kawa a zdrowie
« Odpowiedź #32 dnia: 19 Listopad 2018, 17:39:03 »
Kawa niestety nie jest zdrowa. Zwłaszcza dla kolarzy czy biegaczy po czterdziestce  ;) Nie licząc kawy w Karmie idzie się zdrowo i smacznie wyżywić stąd moje dobre słowo o tym lokalu.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Kawa a zdrowie
« Odpowiedź #33 dnia: 19 Listopad 2018, 22:04:13 »
Kawa niestety nie jest zdrowa. Zwłaszcza dla kolarzy czy biegaczy po czterdziestce

To bardzo ciekawe. Ostatnio były w mediach przytaczane wyniki badań na temat kawy i właśnie osoby po czterdziestce powinny ją pić w dużych ilościach ponieważ jest bardzo zdrowa. Temat dla mnie interesujący, tym bardziej, że od wiosny do jesieni przejeżdżam rowerem ok 10 tys km każdego roku.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kawa a zdrowie
« Odpowiedź #34 dnia: 19 Listopad 2018, 23:13:30 »
W dużych ilościach? Powinny? Wow! ;)

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Kawa a zdrowie
« Odpowiedź #35 dnia: 19 Listopad 2018, 23:32:31 »
W sensie, że bardzo wskazana a nie, że szkodliwa ;) I komu ja bidny żuczek mam tera wierzyć?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kawa a zdrowie
« Odpowiedź #36 dnia: 20 Listopad 2018, 07:58:04 »
Prawda jest pośrodku. Jeśli jesteś zdrowy i masz ochotę na kawę, to czemu nie? Jeśli masz jakieś problemy ze zdrowiem, to nie trzeba go dodatkowo kawą obciążać. Niestety, sam idę tą drugą drogą ze względów zawodowych...

Karma jest bardzo fajną knajpką. To taki "must visit" na mapie Krakowa. Podobnie jak Wesoła :).

Offline Drinker

    • coffeedrinkers.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 376
    • coffeedrinkers.pl
  • Ekspres: V60, Clever, Chemex, Aeropress, Brewista smart, moka, Gabi, Severin
  • Młynek: Severin 3873, c40
Odp: Kawa a zdrowie
« Odpowiedź #37 dnia: 20 Listopad 2018, 08:50:42 »
Kawa a zdrowie to dosc ciekawy temat, ponieważ w jednym artykule jest zdrowa a w drugim nie, dlatego ostatnio przy okazji rutynowych badań krwi poprosiłem o sprawdzenie poziomu magnezu. Wynik który otrzymałem mieścił się dokładnie pośrodku normy, a pijam dziennie 400-1000ml kaw przelewowych, myślę że średnia to 600ml.
Jeden mit udało mi się obalić na własne potrzeby ;)
Właściciel sklepu www.coffeedrinkers.pl

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kawa a zdrowie
« Odpowiedź #38 dnia: 20 Listopad 2018, 08:55:03 »
Chyba nie spodziewałeś się zerowej ilości magnezu... ;) Jego niedobór ma bardzo wymierny wpływ na nasze samopoczucie. Jeśli jesteś zdrowy, czujesz się świetnie, to wszystko jedno ile kaw wypijesz :). Jesteś na plusie i tyle.

Offline Drinker

    • coffeedrinkers.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 376
    • coffeedrinkers.pl
  • Ekspres: V60, Clever, Chemex, Aeropress, Brewista smart, moka, Gabi, Severin
  • Młynek: Severin 3873, c40
Odp: Kawa a zdrowie
« Odpowiedź #39 dnia: 20 Listopad 2018, 09:17:41 »
nie miałem oczekiwań co do poziomu magnezu, tylko czytałem artykuły, w których było napisane iż kawa wypłukuje magnez, jak również artykuły gdzie było napisane iż nie jest to prawdą, a jest wręcz przeciwnie. Z racji tego że się nie znam, to postanowiłem sprawdzić kto ma racje ;)
Właściciel sklepu www.coffeedrinkers.pl

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Kawa a zdrowie
« Odpowiedź #40 dnia: 20 Listopad 2018, 09:21:07 »
Temat poruszany wiele razy. Polecam lekturę:
Kawa wypłukuje magnez z organizmu?

Powszechnie uważa się, że kawa wypłukuje magnez z organizmu. Owszem, po spożyciu kawy następuje nieco zwiększone wydalanie magnezu z moczem, które utrzymuje się przez kilka godzin. Kofeina zawarta w kawie doprowadza do utraty magnezu w ilości kilku mg na dobę. Jednak kawa jest źródłem nie tylko kofeiny, lecz także... magnezu. 100 g ziaren dostarcza 3 mg tego pierwiastka. W świetle amerykańskich tabel składu żywności porcja kawy, w zależności od metody parzenia, dostarcza 7-24 mg magnezu, natomiast według danych krajowych 100 ml naparu kawy dostarcza 12 mg tego pierwiastka.5 W związku z tym kawa jest źródłem magnezu dla organizmu (co prawda nie za dobrym, przeciętna filiżanka kawy pokrywa ok. 5 % zalecanego dziennego spożycia magnezu, zatem wzrost podaży tego składnika poprzez kawę nie wydaje się istotny)5, jednak najważniejsze jest to, że filiżanka kawy dostarcza więcej magnezu niż wypłukuje z organizmu. W związku z tym bilans jest dodatni.

Cały artykuł na stronie poniżej:
https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/kawa-wlasciwosci-lecznicze-i-zastosowanie-kawy-aa-j4sB-syGF-sYpM.html

Kawa jest zdrowa w odpowiednich ilościach

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Kawa a zdrowie
« Odpowiedź #41 dnia: 20 Listopad 2018, 09:54:12 »
Parafrazując Paracelsusa, wszystko jest lekarstwem i wszystko jest trucizną.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Kawa a zdrowie
« Odpowiedź #42 dnia: 20 Listopad 2018, 10:13:45 »
dla mnie od paru lat najlepszym tekstem o zdrowotności/szkodliwości kawy jest ten:
https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/what-is-it-about-coffee

nie za długi, wsparty autorytetem takiej małej amerykańskiej szkółki, z jak że głębokim wnioskiem w podsumowaniu: Pijesz kawę? to dobrze, nie pijesz? Też dobrze. Chlejesz na umór? No domyśl się ;)

Ludzie mają taką naturalną skłonność do upraszczania, niestety żyjemy w czasach, kiedy opiniotwórcze są nagłówki podrzędnych pismaków, a one muszą brzmieć klikalnie jak: kawa szkodzi, od samego wąchania skonasz w męczarniach, kawa jest zdrowa, starbaks ratuje świat sprzedając ją w litrowych kubkach ;)

Aluzja offtopic:
kiedyś, ale naprawdę, nie że se wymyślam, przez parę lat, pracowałem z kolesiem, który przez cały dzień pił tylko kawę i energetyki, sam juz nie wiem czy on zapijał redbula kawą, czy kawę redbulem. Przechu. był z niego taki, że do kawy dosypywał jakiejś mielonej guarany z jego turbo słoiczka, żeby lepiej kopała. Serio, a o czym to świadczy? w gruncie rzeczy o niczym, no tylko o tym że ciekawego osobnika poznałem w życiu :)

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Kawa a zdrowie
« Odpowiedź #43 dnia: 20 Listopad 2018, 11:18:48 »
w jednym artykule jest zdrowa a w drugim nie

Otóż to :) Tak jest z każdym produktem spożywczym, o którym bym nie czytał. Wychodzi na to, że najbardziej szkodliwi dla mojego zdrowia są dziennikarze  :evil:
Ostatnio znoszę do domu butelki z Żywcem Zdrój oraz Primaverą. I tu też wujek Google krzyczy: Nie pijta wody w plastikowych butelkach! W każdej przebadanej wodzie butelkowej stwierdzono tony Bisfenolu A.
I teraz zastanawiam się co mi bardziej zaszkodzi: kawa czy Bisfenol.
Najwyżej pójdę do lekarza, który przepisze mi leki na serce, które zaszkodzą mi na wątrobę. Wtedy pójdę do drugiego, który przepisze mi leki na wątrobę, które zaszkodzą mi na oczy :) I będę wreszcie zdrowy bo nie będę miał jak czytać tych wszystkich artykułów  :mrgreen:

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Kawa a zdrowie
« Odpowiedź #44 dnia: 20 Listopad 2018, 11:20:16 »
sam juz nie wiem czy on zapijał redbula kawą, czy kawę redbulem
Cienias, twardziele parzą kawę na RedBulu.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi