Autor Wątek: Znikoma ilość cremy :/  (Przeczytany 10595 razy)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Znikoma ilość cremy :/
« Odpowiedź #15 dnia: 29 Czerwiec 2017, 09:39:13 »

Z cremą nie jest tak najgorzej, są kawy które mają jej więcej, inne mniej. Kawa "tańczy. Powinna lać się jednostajnym, równym i cienkim strumykiem. Ekstrakcja jest za długa, powinna mieć najwyżej 30 s licząc od załączenia pompy. Pokaż ciastko najlepiej po ekstrakcji. Na 100% masz kanałowanie. Masz 3 zmienne do opanowania: grubość mielenia, siła ubicia i ilość kawy w sitku. Na początek spróbuj drobniej zmielić kawę, co za tym idzie zwiększ odrobinę czas mielenia, żeby kawy było tyle samo. Ubij tak samo, jeśli nic nie poleci, zostań przy tej ilości i mieleniu kawy, jednak ubij słabiej. I tak dalej. Zmniejszaj ilość kawy przy stałym ubiciu i takim samym mieleniu. Mam nadzieję, że kawa jest świeża. Zmieniaj zawsze tylko jedną czynność, pozostałe dwie minimalnie. Dobrze byłoby mieć NPF, wtedy dokładnie widać co się dzieje z kawą. Jakimś wyjściem (to nie jest to samo co NPF!) jest odkręcenie wylewki, wtedy będzie widać strumyk kawy, jak się zachowuje bez zakrętów w wylewce.
« Ostatnia zmiana: 29 Czerwiec 2017, 09:44:30 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3174
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Znikoma ilość cremy :/
« Odpowiedź #16 dnia: 29 Czerwiec 2017, 12:00:41 »
igłą, spinaczem, czymś cienkim w każdym razie,
Ja dziubię widelczykiem do ciasta o cienkich zębach.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 3002
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Znikoma ilość cremy :/
« Odpowiedź #17 dnia: 29 Czerwiec 2017, 17:17:02 »
igłą, spinaczem, czymś cienkim w każdym razie,
Ja dziubię widelczykiem do ciasta o cienkich zębach.
Jeszcze szamana wezwijcie.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline w0jtek123

  • Wiadomości: 21
Odp: Znikoma ilość cremy :/
« Odpowiedź #18 dnia: 30 Czerwiec 2017, 09:34:05 »
0. Jak ta kawa smakuje?
1. Kup sobie świeżo palona kawę na początek. (do 2 tygodni po paleniu, np Java 007).
2. Ile gram mielonej kawy wrzucasz do portafiltra i jaki masz uzysk?
3. Niektórzy sugerują Ci mielenie jeszcze drobniej, moim zdaniem i tak masz troche przydługi czas ekstrakcji.
4. W domowych warunkach sprawdza się WDT, czyli pomieszanie kawy w portafiltrze igłą, spinaczem, czymś cienkim w każdym razie, aby poprawić dystrybucję. 



0. Lekko kwaskowata
1. Moja ma już przynajmniej z miesiąc
2. Około 16g (za dużo do tego sitka się nie zmieści)
4. Dzięki, spróbuję :)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3174
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Znikoma ilość cremy :/
« Odpowiedź #19 dnia: 30 Czerwiec 2017, 10:24:59 »
Jeszcze szamana wezwijcie.
Jeśli to tylko pozwoli zrobić kawę marzeń, to czemu nie.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3462
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Znikoma ilość cremy :/
« Odpowiedź #20 dnia: 30 Czerwiec 2017, 11:08:21 »
0. Lekko kwaskowata1. Moja ma już przynajmniej z miesiąc2. Około 16g (za dużo do tego sitka się nie zmieści)4. Dzięki, spróbuję
2. Miesiąc od palenia, czy miesiąc od otwarcia paczki?
3. To tyle kawy sypiesz, teraz jeszcze warto zważyć uzysk, zacznij w okolicach 32 gram. I tak dobierz sobie przemiał, żeby te 32 g uzyskać w okolicach 25 sekund na początek.

Offline w0jtek123

  • Wiadomości: 21
Odp: Znikoma ilość cremy :/
« Odpowiedź #21 dnia: 01 Lipiec 2017, 11:10:33 »
0. Lekko kwaskowata1. Moja ma już przynajmniej z miesiąc2. Około 16g (za dużo do tego sitka się nie zmieści)4. Dzięki, spróbuję
2. Miesiąc od palenia, czy miesiąc od otwarcia paczki?



Od otwarcia paczki z 3 tygodnie a około miesiąc od palenia

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3462
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Znikoma ilość cremy :/
« Odpowiedź #22 dnia: 01 Lipiec 2017, 11:48:01 »
OK, to wszystko powinno być ok :)
Próbuj :)

Jak masz pewność co do jakości przemiału, stosunku wagi kawy do uzyskanej ilości naparu (możesz użyć ciut większej dozy niż 16 g), poprawnej dystrybucji, to zwróć jeszcze uwagę na wodę. Jeżeli jest zbyt twarda, będzie miało to wpływ na ilość cremy (mniej).

I filiżanka, mniejsza. Ciepłe, wąskie naczynie utrzyma cremę dłużej. Np. Loveramics Egg pod espresso (80 ml).

« Ostatnia zmiana: 01 Lipiec 2017, 12:11:25 wysłana przez pj.walczak »

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1065
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Znikoma ilość cremy :/
« Odpowiedź #23 dnia: 01 Lipiec 2017, 13:46:57 »
Pracowałem na tym ekspresie i tej konkretnej kawie i wiem, że espresso jest dość trudne do opanowania  kawka
ale da się je zrobić. Wspomniałeś o 3 tygodniach od otwarcia, czy zabezpieczyłeś kawę przed wietrzeniem?
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1336
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Znikoma ilość cremy :/
« Odpowiedź #24 dnia: 03 Lipiec 2017, 21:41:33 »
Witam,
borykam się z problemem małej ilości cremy, posiadam ekspres do kawy Lelit Anita PL042TEMD z wbudowanym młynkiem. Próbowałem robić espresso z różnych kaw lecz nigdy
nie ze świeżo palonych prosto z palarni. Używam 100% arabic, stosowałem różne ilości zmielonej kawy w portafiltrze, grubości, z ubijaniem też eksperymentowałem. Filiżanki mam nagrzane, temperatura wody to 92*C. Zaglądałem tutaj http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=4325.45 lecz nie znalazłem tego czego potrzebowałem.
Bardzo proszę o pomoc.  kawka - kawa, którą używam aktualnie "Bazzara DODICIGRANCRU"
Poniżej przykłady niektórych eksperymentów. Jeśli byłoby to pomocne to mogę nagrać filmik z ekstrakcji.

Pozdrawiam
Espresso musi być właściwie zaparzone, żeby  crema  w ogóle była ( nie moze być "niedoparzone"( zbyt szybka ekstrakcja) ani  "przeparzone" (zbyt wolna ekstakcja, bo zbyt drobno zmielona kawa) .
Poza tym pamiętaj, że więcej "cremy" dają mieszanki  arabica/robusta niż sama arabica. Kawa musi byś świeżo palona (max 2 miesiace wstecz) najlepiej nie przekraczać miesiąca.
ps. Na pierwszym Twoim zdjęciu wcale crema źle nie wygląda. Ze 100% arabici nie uzyskasz bardzo trwałej cremy.

« Ostatnia zmiana: 03 Lipiec 2017, 21:49:50 wysłana przez PiotrekBM »

Offline daniel.milewski91

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Lelit Anita PL042TEMD (z młynkiem)
  • Młynek: Zintegrowany z ekspresem
Odp: Znikoma ilość cremy :/
« Odpowiedź #25 dnia: 05 Maj 2022, 12:02:15 »
Hej, podbijam temat, ten sam ekspres, podobny problem, kawa świeża, palona tydzień temu.
Wczoraj piłem w palarni, mega crema, mało goryczy,, u mnie padaka, wodnista, minimalna crema.
Temperatura 97 na Lelicie (podobno zaniża względem wyświetlacza)
Kawę przeczesałem szpilką przed tampowaniem.
Ciśnienie na barometrze 9-10 bar.
Sitko pojedyncze - 8g kawy
Czas 30 sekund - 30 ml
Kawa Brazylia Patrocinio Cerrado Speciality
Na podwójnym sitku podobnie przy dozie 14-15g.

Czy zdjęcie kolby wskazuje na kanałowanie?
Co dalej próbować? Dzięki

Wysłane z mojego SM-A715F przy użyciu Tapatalka


Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2411
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Znikoma ilość cremy :/
« Odpowiedź #26 dnia: 05 Maj 2022, 12:58:08 »
Nie wiem jaki jest prysznic ale wygląda na kanałowanie, czemu taka mała doza i aż 30 ml kawy? Zmień ratio na ok 1:2, najlepiej 8g/16g naparu lub zwiększ dozę do 12g/24g naparu itd. Zobacz testem monety ile kawy więcej wejdzie do tego pojedynczego sitka.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1797
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Znikoma ilość cremy :/
« Odpowiedź #27 dnia: 05 Maj 2022, 13:35:23 »
Może na początek tylko namiel i ubij (bez grzebania), staraj się  żeby kawa praktycznie kapała. Pamiętaj że więcej kawy, drobniejsze mielenie da Ci wolniejszy przepływ. Ubicie na początku proponowałbym nie za mocne. Jak już będzie te kapanie, delikatnie zmniejsz dozę lub grubszy przemiał.

Offline popcorn

  • Wiadomości: 352
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: Znikoma ilość cremy :/
« Odpowiedź #28 dnia: 05 Maj 2022, 13:41:40 »
Cześć Daniel! Twoja Anita chyba nie ma barometru, tylko manometr ;). Dużo łatwiej jest się nauczyć robić espresso na podwójnym sitku, więc to pojedyncze na razie odłóż i w ogóle nie używaj.
Żeby espresso nie było wodniste dobrze jest celować w proporcje około 1:2, czyli np. z 15g kawy w sitku chcesz uzyskać 30g - 35g kawy w filiżance, w około 30s - to chyba jedyny parametr jaki miałeś dobry ;).
Czyli musisz ustawić młynek żeby drobniej mielił i tak jak Ci mlopus radzi, sypać chyba więcej kawy do sitka, bo to ze zdjęcia wygląda na kanałowanie, na za mało kawy w pojedynczym sitku ;). Jak się nie doszukasz na forum, jak zrobić test monety, to zacznij od zasypania sitka do pełna, lub prawie do pełna, przed tampowaniem.
To mieszanie szpilką też sobie możesz chyba darować, bo o ile można sobie czymś takim pomóc - jak się wie co się robi, to chyba łatwiej sobie zaszkodzić.

Co do tej temperatury, to może ktoś kto ma Lelita Ci lepiej doradzi...


« Ostatnia zmiana: 05 Maj 2022, 13:47:20 wysłana przez popcorn »
Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

skansen

  • Gość
Odp: Znikoma ilość cremy :/
« Odpowiedź #29 dnia: 05 Maj 2022, 13:46:48 »
@daniel.milewski91 Ustaw 93 stopnie na PID i na razie nie zmieniaj. Jeśli zmieniłeś ustawienia PID to przywróć fabryczne. Jest filmik na forum opisujący działanie PID, znajdziesz w moich postach...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi