Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1556482 razy)

Offline adthinzad Mężczyzna

  • Wiadomości: 93
    • https://www.otwarteklatki.pl/
  • Ekspres: ECM Casa V
  • Młynek: ECM S-Manuale 64
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6375 dnia: 18 Marzec 2020, 16:53:41 »
Upodobałem sobie SW. Nie potrafię (tak naprawdę) powiedzieć dlaczego... Próbowałem już innych (w tym CHW), i z jakichś powodów od kilku zamówień trafiało do mła E#1 (bardzo!), ostatnio African Ex, były też Syn Rd ale za każdym razem - Sztormiak! Uwodzi mię wprost! małaczarnawysokooktanowa/moka/s3kawa - SW!   :poklon: :poklon: :poklon:

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6376 dnia: 18 Marzec 2020, 18:53:59 »
Pytanie do użytkowników "Etiopia Yirgacheffe Aricha Natural" - podajcie proszę swoje proporcje zaparzania i ustawienia młynka do V60. Dziękuję.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10643
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6377 dnia: 18 Marzec 2020, 19:16:33 »
Ach, to ona Ci się tak zatyka? ;) Jutro dam Ci znać co i jak z klikami :).

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6378 dnia: 18 Marzec 2020, 19:20:00 »
Są jeszcze inne czynniki: temperatura i woda, czas, objętość wody, temperatura preinfuzji :-)
Ostatnie palenie jest dosyć ciemne. Jutro zaparzę w kalicie i coś napiszę.

Młynek, którego używam standardowo (Malkoenig Gwatemala) daje też inną dystrybucję średnicy drobin namiału, niż np. młynek ręczny, którego używaliśmy jedynie w podróży.

Liczy się też "technika polewania". Przy teoretycznie podobnych pozostałych parametrach zaparzania dwie osoby stosujące nieco odmienną technikę otrzymać mogą dość znacząco różniące się napary.

Może trochę na ten temat wkrótce napiszę.
Pozdrawiam  :kwiat: :szampan:

Offline groovy

  • Wiadomości: 22
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6379 dnia: 18 Marzec 2020, 20:37:26 »
Po kilku latach intensywnego 'polewania' stwierdziłem, że czas na zmiany.
Zakupiłem Moccamastera i wszystko, co mi kurier przyniesie albo w paczkomacie znajdę przez niego przepuszczam. Zaleta - powtarzalność. Jedne kawy smakują mi lepiej z V60, ale inne mniej (zakładam, że kiepsko polewałem?).
Za dużo jednak piję, a nieopatrznie zaraziłem moją lepszą połowę przelewem i bark mnie rozbolał.
Piłem arichę z Moccamstera i wyszła ekstra.
Niedługo przyjdzie czas na inne Synestezje - nie wiem czy się uda, ale zmierzam spróbować wszystkich.
Dopóki palicie i wysyłacie będę zamawiał.
 :kawa: :kawa: :kawa: :kawa:
« Ostatnia zmiana: 18 Marzec 2020, 20:43:23 wysłana przez groovy »

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6380 dnia: 18 Marzec 2020, 22:22:51 »
 Dziękujemy!  :kwiat:  :kwiat: 

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6381 dnia: 19 Marzec 2020, 17:21:07 »
Pomóżcie - co jest u mnie nie tak?

Driper Hario V60, 02, filtr 100W, młynek Comandante IH, konewka.

Wczoraj walczyłem z Etiopią Yirgacheffe Aricha Natural która przy maksymalnie gorącej wodzie i agresywnym nalewaniu w środek dawała mi na 35 kliku Comandante wyniki w okolicach 4:00, a przy ustawieniu 32 w metodzie 1:1:1 i proporcji 20/300 ostatnie 100 ml spływało od 1:40 do 6:00 przy braku kołysania kielichem.

Dzisiaj Kolumbia La Cristalina Natural, w metodzie tradycyjnej nalewania młynek ustawienie 25 wynik 2:00 - niedoparzona, ustawienie 20 i dodatkowo mniej agresywne zalewanie wynik 2:30 - przeparzona.

Czy ktoś miał aż takie rozstrzały jak ja?

Do tej pory nigdy nie miałem aż takich problemów z V60, uważałem wręcz że wstrzelenie się z ustawieniem młynka jest proste i małe korekty robię bardziej temperaturą wody niż ustawieniem młynka. Różnica 15 klików przy normalnej osi to są kilometry...
« Ostatnia zmiana: 19 Marzec 2020, 17:27:40 wysłana przez Kasper »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10643
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6382 dnia: 19 Marzec 2020, 18:12:08 »
Daj mi trochę czasu, wezmę komesia i ziarna.

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6383 dnia: 19 Marzec 2020, 18:35:33 »
Moje kawy pakowane są natychmiast po wypaleniu, żeby zachować maksimum aromatu.
Dziś zajęłam się paleniami i nie miałam czasu na zaparzanie.

Radziłabym jednak spróbować zastosować bardzo długą preinfuzję. Odczekać też parę minut między zmieleniem a zaparzaniem.
Kawy palone dzisiaj wyszły bardzo fajnie  :ok:

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10643
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6384 dnia: 20 Marzec 2020, 17:02:05 »
@Kasper, właśnie sobie zaparzyłem Arichę z 15 lutego. Wziąłem 20g, zmieliłem na 24 kliku, wsypałem do brązowego papierka, umieszczonego w otwartym dripperze E&B. Woda prawie zawrzała. Na etapie preinfuzji po prostu wlałem do kawy 60ml wody i poczekałem 40 sekund. Kolejne nalanie też na środek, może niewielkimi kołami ale szeroką strugą do 150ml. Gdy woda przelała się całkowicie trzecia dolewka -- do 250ml. Ostatnia do 330ml, szeroką strugą ale szerszym kołem. Żadnego kołysania ani mieszania narzędziami. Całość trwała mniej niż 3 minuty i jest bardzo OK. Tutaj końcówka:




Mimo wielu obaw, jakie się rodzą w obecnej sytuacji, postanowiłem palić dalej, bo z moich kaw zostały dziś tylko Ariadna, CW i robusta. Mamy zatem nowe palenia: Stormy Weather, Espresso #1, Espresso Exquisite, Mefisto, Brazylia Minas Gerais oraz to, co przetestuję i ewentualnie "poblenduję" jutro. Do zabawy jest Brazylia Pantano Yellow Bourbon, jakaś fajna Gwatemala i Rwanda Honey -- wszystko palone do espresso. Wkrótce znajdzie się to w sklepie z jutrzejszą datą.
« Ostatnia zmiana: 20 Marzec 2020, 17:23:40 wysłana przez Antonio »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6331
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6385 dnia: 20 Marzec 2020, 17:22:57 »
C40 IH ma trochę inne żarna i na początku chyba nawet miał trochę gęstszy gwint. Zrobili go jakby z myślą o drobniejszym mieleniu, ale potem się wycofali z tego typu żaren. Na pewno wersja Iron ma inną dystrybucję frakcji niż Nitro. Jak sprawdzaliśmy na spotkaniu forumowym to było sporo drobnej frakcji.
« Ostatnia zmiana: 20 Marzec 2020, 17:25:04 wysłana przez krystians »

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6386 dnia: 20 Marzec 2020, 18:50:40 »
@Antonio dzięki za pomoc, tym bardziej nie wiem co jest u mnie nie tak.

@krystians żarna IH i Nitro wyglądają identycznie tak samo. Wg producenta są twardsze - w związku z tym ciężko mi zrozumieć dlaczego miałby bardziej pylić... Gęstszy gwint dostępny jest z osią rex clix. Z tego co wiem wycofali się z tych żaren ze względu na wysokie koszty produkcji...

Offline makma

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: kawiarki Aerolatte i Bialetti, V60 02, AP
  • Młynek: wyprodukowany dla Tchibo/Melitta Calibra
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6387 dnia: 20 Marzec 2020, 19:03:59 »
@Antonio Jutro też tak zrobię twoją Arichę. Data produkcji 10.03.2020.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10643
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6388 dnia: 20 Marzec 2020, 19:13:32 »
Mam nadzieję, że przepis zadziała. Aricha jest Eli inwencją: od zakupów ziarna do ich palenia :).

Wg producenta są twardsze - w związku z tym ciężko mi zrozumieć dlaczego miałby bardziej pylić...

Nie wiem jak tutaj jest ale z żarnami bywa zabawnie. Niedawno wysłałem komuś z naszego forum żarna 64mm do młynka Ceado E37 -- do wersji J, bo przypuszczałem, że takie będą stosowne. Okazało się, że młynek potrzebował szybszych żaren od wersji R. W wyglądzie prawie to samo -- w pracy żarna R są tak szybkie jak 83mm stosowane w wersji S.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6331
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6389 dnia: 20 Marzec 2020, 20:25:27 »
@Kasper producent mówi tylko to co chce, ja porównywałem bezpośrednio C40 NB i IH i mielą inaczej, trochę  inaczej smakuje też kawa przy tym samym poziomie ekstrakcji.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi