Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1516154 razy)

Offline sccoty Mężczyzna

  • Wiadomości: 313
  • Ekspres: Nuova Personal 1
  • Młynek: Mahlkonig ek43, mazzer SJ Timer Mod, Mazzer Major Timer Mod
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3945 dnia: 22 Październik 2017, 17:29:13 »
można jeszcze wypalać ;)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3946 dnia: 22 Październik 2017, 19:53:10 »
Mieliśmy już jakiś czas temu przyjemność z "wypalaczem" kawy ;). Na pewno schludna i śnieżnobiała koszula mistrza ze wspomnianej przez Elę firmy została celowo uszyta na miarę naszego rynku. Mnie w związku z tym na myśl przychodzi jedna z amerykańskich palarni. Nie pamiętam już jak się nazywa, ale faceci od palenia mają brody do pasa i spodnie na szelkach  :smiech:.

Jak pewnie zauważyliście, od dawna w niniejszym wątku szala ważności i ważkości przechylona jest w stronę jasno palonych przez Elę kaw single-origin tudzież jej blendów. Moja robota jest na marginesie. W sumie byłoby to zgodne z przemianą kawowych preferencji, jaka od kilku lat ogrania świat... Ale dam o sobie znać trochę :). Jakiś czas temu, kilka miesięcy temu, parę osób wyraziło zdanie, że moje mieszanki są dość trudne, co mnie dziwi -- dotyczyło to również Ariadny. Przez cały miniony rok, do wakacji moje blendy opierały się na pięknej kawie z regionu Cerrado o wdzięcznej nazwie Rose Diamond, pochodzącej z zasłużonej dla jakości plantacji. Była to kawa o wyraźnie owocowej i kwaskowatej tonacji. Rok temu bardzo ją polubiłem, jako czystą, słodką, niecierpką kawę. Jednym pasowała, innym nie. Zatem teraz zmiana :). Zamieniłem tę owocową i odlotową Brazylię na Brazylię bardzo czekoladową i mniej z natury kwaskowatą. Zresztą wkrótce kolejna zmiana będzie na jeszcze bardziej czekoladową i słodką kawę. Dajcie znać jak tam się mają moje mieszanki w waszych ekspresach? :)

Od paru dni zaparzam Eli palenia mieszanki od Maurycego Salaverria -- Mauricio Secret Blend. Jest to blend różnych odmian, 70% stanowi w nim ziarno z obróbki mokrej, 30% to naturale. Dziś zaparzyłem zarówno espresso i V60. Obie formy bardzo dobre, oczywiście espresso kwaskowate i wymagające bardzo drobnego mielenia i dużej dozy. Drip bardzo sympatyczny, słodki, lekko kwaskowaty -- ale dla tych, który nie lubią intensywnej kwaskowatości np. Kenii. Jest to bardzo jasne palenie. Warto spróbować, bo pewnie kolejne Eli palenia będą mocniejsze, do espresso.

Parę dni temu zrobiliśmy 3 palenia tejże kawy przy użyciu małego pieca GW1. Ela zrobiła dwa, ja jedno -- ale za to ciemniejsze :). Espresso z tego mojego palenia jest bardzo interesujące, bogate, aromatyczne. Mam dwie paczki po 200g do rozdania. Tylko komu je dam? Kto lubi espresso?  :kwiat:

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3947 dnia: 22 Październik 2017, 19:58:53 »
Ja chciałabym tę kawę zachować do testów: to ciemne palenie.  Nie wiem, czy kolejne palenia Eli będą "ciemne"..

Offline Edwin Jagger Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Alternatywy
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3948 dnia: 22 Październik 2017, 20:00:23 »
Nie wiem, czy Państwo zauważyli, że "Mistrz Prażenia" nosi nieskazitelnie białą koszulę, z zaprasowanymi idealnie mankietami a "procesem prażenia" steruje..pilot automatyczny? :-). De facto ten Mistrz Prażenia nie jest tam potrzebny: komputer steruje wszystkim.
"Mistrz Prażalnictwa" należy do klasy społecznej "białych kołnierzyków"..w porównaniu z nim ja i Antonio to "plebs".
Elu, Andrzeju myślę, że najważniejsze to, że nie zostaliście "Mistrzami Przypału" :)

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3949 dnia: 22 Październik 2017, 20:01:31 »
 :ok:  :szampan:  :kwiat:

Offline Edwin Jagger Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Alternatywy
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3950 dnia: 22 Październik 2017, 20:03:02 »
 :uklony:

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3951 dnia: 22 Październik 2017, 20:06:18 »
 :smiech:

Śmiech to zdrowie  :taniec:

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3952 dnia: 22 Październik 2017, 20:11:11 »
Tak na marginesie: zacytuję, co mówi wikpedia o "przypale":

"Przypał został wynaleziony przez Ewę z Raju, która uległa represji ze strony nielegalnej władzy. Ewa zrobiła przypał całej ludzkości, przez co od tamtej pory każdego człowieka na świecie może spotkać przypał. Niestety, przypał Ewy zainicjował także przypał Adama z Raju."  :szampan:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/68/Masaccio%2C_The_Expulsion.jpg/220px-Masaccio%2C_The_Expulsion.jpg
« Ostatnia zmiana: 22 Październik 2017, 20:13:56 wysłana przez Elka »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3953 dnia: 22 Październik 2017, 20:12:14 »
Ale to Nonsensopedia.

Ja chciałabym tę kawę zachować do testów: to ciemne palenie.  Nie wiem, czy kolejne palenia Eli będą "ciemne"..
Do testów masz 500g. Do rozdania mam 2 x 200g. Do pieca wrzuciłem ponad 1kg ;). Kto chętny?  :mrgreen:
« Ostatnia zmiana: 22 Październik 2017, 20:15:33 wysłana przez Antonio »

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3954 dnia: 22 Październik 2017, 20:15:18 »
Ja chciałabym tę kawę zachować do testów: to ciemne palenie.  Nie wiem, czy kolejne palenia Eli będą "ciemne"..
Do testów masz 500g. Do rozdania mam 2 x 200g. Do pieca wrzuciłem ponad 1kg ;). Kto chętny?  :mrgreen:

acha.. kawka
« Ostatnia zmiana: 22 Październik 2017, 20:18:25 wysłana przez Elka »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3955 dnia: 22 Październik 2017, 20:16:55 »
@Antonio jeśli się nadaje do moki to ja mogę przy okazji spróbować.

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 502
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3956 dnia: 22 Październik 2017, 20:26:36 »
Andrzej, chętnie spróbuję tego espressowego palenia :-)

Offline macias Mężczyzna

  • Wiadomości: 100
  • Ekspres: Sylvia, Chemex, AP, FP
  • Młynek: Eureka Zenith E65, Iberital, Rhinowares
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3957 dnia: 22 Październik 2017, 21:11:29 »
Ale to Nonsensopedia.

Ja chciałabym tę kawę zachować do testów: to ciemne palenie.  Nie wiem, czy kolejne palenia Eli będą "ciemne"..
Do testów masz 500g. Do rozdania mam 2 x 200g. Do pieca wrzuciłem ponad 1kg ;). Kto chętny?  :mrgreen:
Ja też proszę [emoji39] Chyba, że są bardziej godni.
Mogę przy okazji zakupów.

Offline mibb32 Mężczyzna

  • Wiadomości: 52
  • Ekspres: La Ma aeropress,syfon,kawiarka,frenchpress,drip, tygielek,chemex
  • Młynek: Ek43
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3958 dnia: 22 Październik 2017, 21:27:39 »
Czy można jeszcze poprosić o próbkę?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3959 dnia: 22 Październik 2017, 21:28:57 »
Albo jutro podzielimy to na 4 x 100 albo zrobimy losowanie ;).

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi