Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1555781 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3825 dnia: 28 Wrzesień 2017, 14:18:44 »
Dziś wieczorem otworzę Pacamarę, jakieś wskazówki? Czego mogę się spodziewać i jak to docenić?
Wskazówki?  Cieszyć się poszukiwaniem w kawie, zamiast oczekiwać grala. :szampan:

Offline tored Mężczyzna

  • Wiadomości: 260
  • Ekspres: V60-2, Melitta, Phin, Aeropress, G.A.T 2tc, G.A.T 6tc
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3826 dnia: 28 Wrzesień 2017, 14:24:52 »
Tu nie chodzi o gralla, tylko o to, że osoba, która zaczyna swoją przygodę z kawą może być na początku zagubiona. A takie przepisy ułatwiają start.

Jeżeli ktoś dopiero się uczy, może coś robić źle i stwierdzić, że ta kawa jest niedobra, bo co by nie próbował zawsze wychodzi gorzka/kwaśna. I palarnia jest "spalona".

To nikomu nie wyjdzie na złe ;-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3827 dnia: 28 Wrzesień 2017, 14:38:33 »
Widzisz, ja się cały czas uczę, nie ufam przepisom, sprawdzam wszytko co wydaje mi się godne sprawdzenia, a na koniec i tak nic nie wiem. I to jest najpiękniejsze w kawie.

Pomijam, że każdy ma inny młynek, inną wodę, inne doświadczenia smakowe i inne oczekiwania.
« Ostatnia zmiana: 28 Wrzesień 2017, 14:56:24 wysłana przez donkiszot »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10643
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3828 dnia: 28 Wrzesień 2017, 14:52:37 »
Od kilku dni coś takiego u nas "wisi":

http://mastroantonio.pl/news/n/87/Jak-zaparzyc-kawe-przelewowa

Od dłuższego czasu nie mogę znaleźć czasu na reaktywację mojego bloga. Jeśli mi się to w końcu uda, to na pewno tam będzie "się działo" ;).
« Ostatnia zmiana: 28 Wrzesień 2017, 15:28:22 wysłana przez Antonio »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3465
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3829 dnia: 28 Wrzesień 2017, 15:31:44 »
Od kilku dni coś takiego u nas "wisi":

http://mastroantonio.pl/news/n/87/Jak-zaparzyc-kawe-przelewowa

Od dłuższego czasu nie mogę znaleźć czasu na reaktywację mojego bloga. Jeśli mi się to w końcu uda, to na pewno tam będzie "się działo" ;).
Bomba :) Jeszcze bym dodał paragraf na jakiej wodzie to robicie i nic więcej nie trzeba :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10643
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3830 dnia: 28 Wrzesień 2017, 19:53:08 »
W sklepie mamy już kolejne, wybitne nowości: Salwador Divisadero Caturra Natural (topowe espresso/drip), Honduras Miriam Elisabeth Peres Natural (bdb drip/espresso), Brazylię Sao Jose Natural (espresso)... Jak widzicie -- znowu naturale :).

W związku z tym, proponujemy nieco niższe ceny znanych wam już kaw :). Zapraszamy.

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3831 dnia: 29 Wrzesień 2017, 07:43:24 »
Tu taka mała ciekawostka : obraz "ciastek kawowych" przygotowanych do pomiaru koloru wypalonej kawy za pomocą Tonino.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10643
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3832 dnia: 29 Wrzesień 2017, 08:01:13 »
To 3x Kenia Kiini (w tym dwie Synestezji) i jedna Slopes of 8. Różnice w kolorze znikome.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3465
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3833 dnia: 29 Wrzesień 2017, 08:07:26 »
Różnice w kolorze znikome
To chyba bardzo dobrze?:)
A co dokładnie chcesz zbadać? Powtarzalność paleń?
A jak w porównaniu wygląda jakiś Twój blend espresso?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10643
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3834 dnia: 29 Wrzesień 2017, 08:08:56 »
Mój popularny blend jest znacznie ciemniejszy. Cynamon vs kasztan ;).

Tutaj wczorajsze palenia Eli. Honduras i Salwador. Bardzo jasne, jaśniejsze niż Kenie (Tonino 116-120). Moje Espresso ma wg Tonino 92. Im niższe wskazanie, tym ciemniej...



To są ciasteczka wyjęte ze ślepego sitka. Kawę bardzo drobno mielimy i ubijamy w sitku tamperem. MyTonino mierzy kolor powierzchni. W ślepym sitku mieści się 9g. Kawy z fotografii zmieliłem przy użyciu Kinu M47. Te pierwsze wymagały dużej siły i około 100 obrotów korbką na ustawieniu "8". Ta trzecia kawa tyleż samo obrotów, ale znacznie lżej się kręciło. Widać w moim ciasteczku resztki poprzedniej kawy czyli Salwadoru. Kontrast chyba bardzo wyraźny... :)

Obie kawy Eli: Honduras Miriam Elisabeth i Salwador El Divisadero Caturra są z obróbki naturalnej. Tak bardzo jasne palenia świetnie się sprawdzają w metodach przelewowych. Dziś je zaparzyłem, jak zwykle za pomocą V60 i przepisu Scotta. Honduras jest mega słodki i aromatyczny, Salwador jest dużo bardziej czysty w smaku, może inny w wyrazie i intensywności, bardziej subtelny. Espresso z tychże kaw jest problematyczne bez super gorącego sprzętu, ale daje nam więcej informacji o aromatach i smaku. Honduras jako espresso, choć crema jest blada, jest słodki i aromatyczny. Salwador zaś wyraźnie kwaskowaty, bardziej owocowo-kwiatowy. Zapewne widać w Salwadorze mistrzostwo Mauricio w obróbce naturalnej...

@pj.walczak, poprawione:
http://mastroantonio.pl/news/n/55/Dostawa
« Ostatnia zmiana: 29 Wrzesień 2017, 09:48:06 wysłana przez Antonio »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10643
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3835 dnia: 29 Wrzesień 2017, 10:49:20 »
Jeszcze parę zdań komentarza na wątek z działu "Opinie o kawach", traktujący o mieszance RED.

RED jest zawsze oparty na najlepszych kawach z Brazylii i Hondurasu, ew. Etiopii. Te Brazylie są słodkie, czyste, soczyste. Ostatnia wersja ma 40% Brazylii Fazenda Ambiental Fortaleza i 60% świetnego Hondurasu Marcala z kooperatywy COMSA.

Ariadna przez lata naszej działalności nie zmieniała swojego składu, bo zawsze jest to Brazylia Cerrado i India robusta. Różne bywały to Brazylie, z roku na rok zmienne. Przez cały ubiegły rok było to ziarno wielce ciekawe i pochodzące z bardzo dobrej plantacji. Mnie ta Brazylia smakowała bardzo, była może bardziej "owocowa" niż inne. Od paru tygodni mamy świeżą, kolejną Brazylię, a nawet parę Brazylii z regionu Cerrado. Tym razem charakter tych ziaren jest jednoznacznie "kawowy" i "czekoladowy". Warto spróbować :).

Warto też spróbować najnowszego blendu Eli, tym razem złożonego ziaren palonych przez nas oboje. Większość stanowi kolejna, nowa Brazylia z regionu Mogiana -- palona przeze mnie. Spory udział stanowią: Salwador Villa Galicia i Etiopia Binitu Ambela. Znowu są to tylko naturale. Nazwaliśmy ten blend mianem Mastro Antonio Top.

Różnice w kolorze znikome
A co dokładnie chcesz zbadać? Powtarzalność paleń?
To było związane z dociekaniem różnic między poszczególnymi Keniami Kiini (13/09, 25/09, Auduna 19/09) oraz Slopes of 8 (13/09, 25/09). Wyniki pomiarów koloru okazały się dla nas zaskakujące. Normalnie raczej nie robimy pomiarów koloru naszych paleń, ufając bardziej testom w cuppingu. W przypadku tak bardzo jasnych kaw z mokrej obróbki, ważne jest by do pomiaru koloru zmielić ziarna bardzo drobno. Mielenie przy użyciu naszej Guatemali mniej więcej jak do espresso przyniosło raczej jednakowe wyniki, nie do odróżnienia gołym okiem. Kenie Kiini prawie jednakowe, Kenie S8 zupełnie jednakowe (choć zupełnie inne przebiegi procesu palenia i wyraźnie różne wrażenia w filiżance). Drobniejsze zmielenie przy użyciu Kinu na ustawieniu 8-10 dało już jaśniejsze wyniki MyTonino. Okazało się, że Kenia Auduna jest najjaśniejsza (118, choć w filiżance wydawała się najciemniejsza), potem jest Kenia z 13/09 (116), a ostatnia Kiini z 25/09 jest nieco ciemniejsza (114). Takie testy coś nam mówią, ale kolor też jest rzeczą zmienną w czasie, podobnie jak walory sensoryczne kawy. Tak czy owak, jest to jakaś informacja. Mnie osobiście najbardziej zaskoczyło to, że obie Kenie S8 mają ten sam kolor, choć ta z 13/09 palona była w niezbyt komfortowej dla Eli sytuacji...
« Ostatnia zmiana: 29 Wrzesień 2017, 11:38:34 wysłana przez Antonio »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3465
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3836 dnia: 29 Wrzesień 2017, 11:56:28 »
Kenie S8 zupełnie jednakowe (choć zupełnie inne przebiegi procesu palenia i wyraźnie różne wrażenia w filiżance).
Hmmm, to jak to wytłumaczyć? To samo ziarno, ten sam stopień palenia a wyraźnie różne wrażenia w filiżance. Podejrzewasz, że wpływ na smak ma czas od palenia czy jeszcze coś innego?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10643
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3837 dnia: 29 Wrzesień 2017, 12:02:30 »
Wszystko ma wpływ ;). Do tego samego koloru prowadzą przeróżne drogi.

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3838 dnia: 02 Październik 2017, 21:44:45 »
Kenie S8 zupełnie jednakowe (choć zupełnie inne przebiegi procesu palenia i wyraźnie różne wrażenia w filiżance).
Hmmm, to jak to wytłumaczyć? To samo ziarno, ten sam stopień palenia a wyraźnie różne wrażenia w filiżance. Podejrzewasz, że wpływ na smak ma czas od palenia czy jeszcze coś innego?

Obie Kenie mają ten sam kolor, gdyż w teoretycznie doprowadzam ziarna do takiego samego stopnia wypalenia. Krzywe temperatur w Artisanie też będą wyglądały identycznie. Zasadniczo różny był airflow: w jednym paleniu był stały a w drugim zmienny.

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, Fiorenzato All Ground Sense, C40
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3839 dnia: 04 Październik 2017, 10:22:27 »
Heja.
Wpadl mi dziś Wasz Honduras Marcala COMSA Natural

Ma to sens Dziękuje.

No i Juicy - podstawa udanego popołudnia od dłuższego już czasu, na inne przelewy  nawet nie patrzę.

Pozdrawiam Andrzej

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi