Autor Wątek: Kawiarka G.A.T - czy aby na pewno  (Przeczytany 5863 razy)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawiarka G.A.T - czy aby na pewno
« Odpowiedź #15 dnia: 07 Marzec 2017, 22:49:52 »
Ja robię tak, że przy pierwszych kroplach kawy zmniejszam płomień do minimum, wtedy ekstrakcja przebiega łagodnie.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kawiarka G.A.T - czy aby na pewno
« Odpowiedź #16 dnia: 07 Marzec 2017, 23:07:46 »
Coś więc źle robię 
Masz cały wątek o kawiarkach, z przepisami przeróżnymi.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6328
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Kawiarka G.A.T - czy aby na pewno
« Odpowiedź #17 dnia: 07 Marzec 2017, 23:08:18 »
Zamówienie mielenia pod kawiarkę tak na prawdę, nie koniecznie może się sprawdzać dla danego zestawu kawiarki i kawy. Niemniej kawy zawsze syp do sitka tak żeby na środku było trochę wyżej niż krawędź. Potem lekko rozprowadzasz dół, góra, lewo, prawo. Przemiał powinien być  równomiernie rozłożona w sitku, milimetr dwa poniżej rantu. U mnie to w zależności od kawy jest na ogół 17 a 18g. W zbiorniczku woda najlepiej się u mnie sprawdza podgrzana.
 

Offline crik Mężczyzna

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: G.A.T. 3tc, Phin, Kalita 155 SS, AP, V60-02, Gabi, La Peppina - renowacja
  • Młynek: Kinu M38
Odp: Kawiarka G.A.T - czy aby na pewno
« Odpowiedź #18 dnia: 07 Marzec 2017, 23:22:43 »
Masz cały wątek o kawiarkach, z przepisami przeróżnymi.
Czytam ciągle, przerobiłem nawet wątek http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=107.0 ale jednak czasami, coś sie nie udaje, ale fakt, już rzadziej jak częściej :) Jednak jakaś wiedza z czytania płynie :)

Ja robię tak, że przy pierwszych kroplach kawy zmniejszam płomień do minimum, wtedy ekstrakcja przebiega łagodnie.

Marek.
Tak też robię jednak jak napisałem czasami coś nie "pyknie"

Zamówienie mielenia pod kawiarkę tak na prawdę, nie koniecznie może się sprawdzać dla danego zestawu kawiarki i kawy. Niemniej kawy zawsze syp do sitka tak żeby na środku było trochę wyżej niż krawędź. Potem lekko rozprowadzasz dół, góra, lewo, prawo. Przemiał powinien być  równomiernie rozłożona w sitku, milimetr dwa poniżej rantu. U mnie to w zależności od kawy jest na ogół 17 a 18g. W zbiorniczku woda najlepiej się u mnie sprawdza podgrzana.
 
Z podgrzana rzadziej się nie udaje. Tak jak napisałeś, może to kwestia mielenia, poluje na młynek, jak się uda to będę miał możliwości różnych prób. Tymczasem jutro zrobię dokładnie jak napisałeś i sprawdzę jeszcze jak wygląda to w gramach.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Kawiarka G.A.T - czy aby na pewno
« Odpowiedź #19 dnia: 08 Marzec 2017, 09:54:54 »
ilość naparu zależy głównie od sposobu wykonania, również od samej kawy. Ja z moki 2tz lejąc do zbiornika wodę 85'C mogę mieć 50ml ale mogę też zrobić 100ml - zależy jak się ustawi ekstrakcję. Z tego co zauważyłem te droższe są bardziej esencjonalne i stawiają większy opór wodzie, co za tym idzie łatwiej uzyskać z nich małe pojemności.
Bez młynka ani rusz, zamawianie zmielonej kawy nie ma sensu bo to wietrzeje błyskawicznie.

Offline crik Mężczyzna

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: G.A.T. 3tc, Phin, Kalita 155 SS, AP, V60-02, Gabi, La Peppina - renowacja
  • Młynek: Kinu M38
Odp: Kawiarka G.A.T - czy aby na pewno
« Odpowiedź #20 dnia: 21 Kwiecień 2017, 19:19:08 »
Powyżej 15 g nie udało mi się uzyskać spojonego i jednostajnego wypływu kawy. Smak też jakoś nie powała, ale odnośnie smaku, to może akurat kwestia znudzenia, bądź polubienia naparu z phina. Albo po prostu nie jestem w stanie dobrać przemiału. Jednakże, zamawiałem też od Antonia (Brazylia  Aparecida) mieloną pod kawiarkę i równiej wychodziło (nie zawsze) tylko, gdy porcja była poniżej 15 g. Nie wiem co i jak robiłem kiedyś, kiedy jeszcze się to udawało czyt. smakowało  :mhh:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi