;

Autor Wątek: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu  (Przeczytany 12359 razy)

Offline Avanti

• brak
  • Ekspres: Lelit Anna
  • Młynek: Macap
Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
« Odpowiedź #60 dnia: 09 Czerwiec 2018, 00:34:49 »
Ujęcie 2: zawór przeciwzwrotny->zbiornik ciśnieniowy na trójniku-> trójnik na wylewkę do zlewu -> mineralizator chyba dolomitowy-> trójnik na wylewkę do zlewu i do ekspresu.

Hej! Chciałem lekko temat odgrzać bo w planie mam nabyć drogą kupna rota-Rocket z przyłączem wody. Posiadam już RO ale ciagle szukam potwierdzenia, że stosunkowo małe ciśnienie na wyjściu zasobnika jest wystarczające, żeby zasilić ekspres na przyłączu wodociągowym.
@Miklas - czy Twój RO zasila ekspres przez przyłącze wodociągowe? Czy są jakieś minusy wynikające z niskiego ciśnienia na wejściu wody do ekspresu (np. dłuższe napełniania bojlera czy wydatek pary)?
Adam

Wysłane z mojego XT1562 przy użyciu Tapatalka
« Ostatnia zmiana: 09 Czerwiec 2018, 00:40:13 wysłana przez Avanti »

Offline Miklas Mężczyzna

• Ojciec Chrzestny
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
« Odpowiedź #61 dnia: 09 Czerwiec 2018, 05:24:07 »
Musisz mieć wpięty w instalację zbiornik ciśnieniowy, poza tym żadnych minusów.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline rubin Mężczyzna

• Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R
  • Młynek: Rocket Fausto, Comandante
« Odpowiedź #62 dnia: 09 Czerwiec 2018, 11:08:48 »
Ujęcie 2: zawór przeciwzwrotny->zbiornik ciśnieniowy na trójniku-> trójnik na wylewkę do zlewu -> mineralizator chyba dolomitowy-> trójnik na wylewkę do zlewu i do ekspresu.

Hej! Chciałem lekko temat odgrzać bo w planie mam nabyć drogą kupna rota-Rocket z przyłączem wody. Posiadam już RO ale ciagle szukam potwierdzenia, że stosunkowo małe ciśnienie na wyjściu zasobnika jest wystarczające, żeby zasilić ekspres na przyłączu wodociągowym.
@Miklas - czy Twój RO zasila ekspres przez przyłącze wodociągowe? Czy są jakieś minusy wynikające z niskiego ciśnienia na wejściu wody do ekspresu (np. dłuższe napełniania bojlera czy wydatek pary)?
Adam

W instrukcji do Rocketa jest tylko napisane, że w sytuacji zasilania z zewnetrznego zbiornika ( RO chyba pod to podchodzi), gdy ciśnienie jest małe, to należy zainstalować „non-return valve” ( zawór zwrotny? - nie znam sie).

Offline siewcu Mężczyzna

• Ekspres: La Pavoni Europiccola, V60, AP, Severin KA 5702, FP, Melitta AromaSignature Deluxe
  • Młynek: MSJ, serbski ręczny, Wilfa, Aergrind, Faema trup
« Odpowiedź #63 dnia: 09 Czerwiec 2018, 11:20:34 »
Zwrotny ;) Ja u siebie mam takie coś, choć nie wiem czy producent przewidział zasilanie ze zbiornika... Zaraz za wyjściem z pompy.

Offline Avanti

• brak
  • Ekspres: Lelit Anna
  • Młynek: Macap
« Odpowiedź #64 dnia: 09 Czerwiec 2018, 14:19:56 »
Super wiadomość! Jestem coraz bliżej Rockiety i zostania coff-monautą ;-)
A prawie kupiłem Giotto-V... To trudno że muszę dozbierać dodatkowy tysiączek, jadnak mam wrażenie, że z podłączonym RO (przy braku miejsca na wyciąganie zbiornika) będę zadowolony jakby bardziej :-) Dzięki!

Wysłane z mojego XT1562 przy użyciu Tapatalka

Offline rubin Mężczyzna

« Odpowiedź #65 dnia: 08 Listopad 2018, 22:12:37 »

Na czym polega zbiornik ciśnieniowy? Skąd w nim słowo „ciśnieniowy”? Czy jest to związane z ciśnieniem jakie podaje na wyjściu? Czy generalnie zbiorniki dostępne w zestawach do RO są ciśnieniowe?

Offline Miklas Mężczyzna

• Ojciec Chrzestny
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
« Odpowiedź #66 dnia: 08 Listopad 2018, 23:36:34 »
Tak to o takim właśnie zbiorniku pisałem. Jego konstrukcja wygląda w ten sposób, że na sucho wypełniony jest balonem z powietrzem. Woda pod ciśnieniem z sieci napełnia zbiornik i ściska balon, wytwarza w ten sposób ciśnienie potrzebne do w miarę szybkiego wypchnięcia wody kiedy zwolnisz zawór/elektrozawór, czy tam pompę w ekspresie.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline rubin Mężczyzna

Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
« Odpowiedź #67 dnia: 08 Listopad 2018, 23:48:06 »
Dziękuję za wyjaśnienie. W tym samym wątku pisałeś, że masz zawór przeciw cofaniu (pytałem o to gdzieś, to już wiem). Mierzyłeś może ciśnienie jakie ten zbiornik podaje na wyjściu?
Jak to w ogóle działa, że da się wepchnąć w taki balon powietrzny wodę - woda z membrany musi z konkretną siłą się przeciskać? Do tej pory (czytając teorię) wydawało mi się, że na membranie osmotycznej są największe straty ciśnienia.
« Ostatnia zmiana: 08 Listopad 2018, 23:51:56 wysłana przez rubin »

Offline Miklas Mężczyzna

• Ojciec Chrzestny
    • Instagram
« Odpowiedź #68 dnia: 09 Listopad 2018, 09:57:37 »
Ale jak zamkniesz zawór, to ciśnienie się wyrównuje z tym z sieci, więc jest pewnie 4-5 atmosfer. Membrana ogranicza przepływ, dla tego ciśnienie szybko spada po otworzeniu zaworu, ale chwilowo woda potrafi nieźle siknąć. Zbiornik ciśnieniowy oddaje to ciśnienie dłużej niż krótki kawałek rurki. Taki zbiornik ciśnieniowy ma tylko jedno przyłącze, nie jest  przepływowy, woda do niego wpływa pod ciśnieniem i wypływa tym samym przyłączem po odkręceniu zaworu.

Zawór przeciw zwrotny, przeciw cofaniu wody montuje się między membraną a zbiornikiem ciśnieniowym, jak najbliżej membrany, dla tego, że membrana filtruje tylko wtedy kiedy jest różnica ciśnień. Kiedy ciśnienie wyrównuje się po obu stronach wtedy jony z wody swobodnie przypływają przez membranę. Dla tego za membraną, a przed zaworem przeciwzwrotnym zawsze zbierze się trochę wody źle przefiltrowanej/nieprzefiltrowanej. Tej wody jest na tyle mało, raptem kilkadziesiąt mililitrów, że przy normalnym kuchennym użytkowaniu nie jest to zauważalne. Gorzej, kiedy używamy tej wody wyłącznie, albo prawie wyłącznie do espresso, tak jak u mnie. Wtedy kilkadziesiąt mililitrów to licząc flush i trochę wody do nagrzania filiżanki robi się mimo wszystko znaczną ilością w stosunku do całej użytej wody. W związku z tym nieznacznie osadza mi się kamień na czajniku, po dwóch latach jest niewielki biały film, a ostatnio zaczęło mi kapać z wylewki ciepłej wody. Zastanawiam się nad odkamienianiem ekspresu.

Marek.
« Ostatnia zmiana: 09 Listopad 2018, 10:10:08 wysłana przez Miklas »

Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi

anything