Autor Wątek: Preinfuzja  (Przeczytany 50133 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4979
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #75 dnia: 18 Styczeń 2017, 19:27:25 »
W Musice z włączoną preinfuzją, po uruchomieniu pompa przez chwilę pracuje, później się zatrzymuje na kilka sekund, ale zawory są otwarte i woda leci z grupy, ale z mniejszym impetem, później pompa rusza i pracuje aż do końca ekstrakcji. I taką preinfuzję można włączyć i wyłączyć. Masz ją w Oscarze? Na stałe?

essewissa

  • Gość
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #76 dnia: 18 Styczeń 2017, 19:50:16 »
Faktycznie, tutaj Musica

z preinfuzją

bez preinfuzji
W Oscarze II wygląda to jeszcze inaczej:

W Musica woda leci od razu, od naciśnięcie klawisza, w Oscar II jest chwila pracy bez pompowania wody.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4979
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #77 dnia: 18 Styczeń 2017, 20:10:22 »
A nie w każdej, bo w mojej akurat nie, zawór też przez chwilę trzyma wodę. I nie można w Musice tego wyłączyć, jak o tym pisałeś. To według w tym ekspresie korzystam z dwóch różnych preinfuzji?  :)

essewissa

  • Gość
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #78 dnia: 18 Styczeń 2017, 20:28:08 »
Musica miała dwie wersje, do 2012 (chyba?) i po 2012 wersja silent, może coś grzebali innego jeszcze. Jeżeli patrzeć na to w ten sposób, czyli zatrzymania przepływu to Oscar II nie ma preinfuzji. Na forach i Youtube mówią o 1s preinfuzji, ale chyba to bzdura. Preinfuzja to wstępne namoczenie ciastka, tego w Oscar II nie ma. Inna sprawa jeszcze to rodzaje preinfuzji, soft, hard i profilowana.  W Musica chyba jest twarda, 2 X pełny przepływ, może w Oscar II jest soft, mniejszy przepływ na początku ekstrakcji, ale wątpię, trzeba by było zbadać przepływ. Podsumowując, póki nie ma więcej danch, w Oscar II nie ma preinfuzji.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1336
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #79 dnia: 18 Styczeń 2017, 20:36:08 »
na filmie poniżej  porządna preinfuzja, na starym sprawdzonym ekspresie



« Ostatnia zmiana: 18 Styczeń 2017, 20:39:20 wysłana przez PiotrekBM »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4979
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #80 dnia: 18 Styczeń 2017, 21:14:40 »
Podsumowując, póki nie ma więcej danch, w Oscar II nie ma preinfuzji.

I było się sprzeczać :). Od razu Ci to napisałem, może niezbyt "bogato", ale wystarczająco.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #81 dnia: 18 Styczeń 2017, 21:27:10 »
Pewnie się niektórym myli, każdy ekspres (albo znakomita większość) NS ma coś co powoduje powolne narastanie ciśnienia. To nic nadzwyczajnego, ale NS chwali się tym w każdej broszurze pod postacią tajnych skrótów literowych. Ktoś może to wziąć za preinfuzję.

essewissa

  • Gość
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #82 dnia: 19 Styczeń 2017, 19:55:54 »
Sam już nie wiem jak to jest z tą preinfuzją w Oscarze. Dzisiaj zrobiłem pierwszy raz w Oscarze espresso z npf i na początku ekstrakcji pojawiło się kilka kropel kawy na dole sitka, pózniej krótka przerwa i dalej ekstrakcja. Nie było to stałe narastanie ciśnienia,ciągle  napełnienie sitka wodą bo była wyraźna przerwa. Wiem jak wyglada ekstrakcja na npf bo kilka lat tak kawę parzyłem na innym ekspresie. Dla mnie wyglądało to na krótkie namoczenie ciastka przed właściwą ekstrakcją. Także na dziś, na teraz, nie wiem jak to tam jest z tą preinfuzją w Oscarze.  :)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4979
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #83 dnia: 19 Styczeń 2017, 20:56:39 »
Ale Cię chłopie wzięło :). Napisz o swoich spostrzeżeniach do producenta Oscara.

essewissa

  • Gość
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #84 dnia: 19 Styczeń 2017, 21:24:10 »
Nie wzięło, lubię wiedzieć. Było pytanie do NS a odpowiedź była, że 1s mechaniczna preinfuzja, tak jaka w tym filmiku Seattle Coffe Gear. Po tym co dzisiaj widziałem u siebie na npf to bym był skłonny przyjąć, że jest to krótkie wstępne namoczenie ciastka.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4979
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #85 dnia: 19 Styczeń 2017, 22:42:05 »
Jakąś tam preinfuzję dla swojego ekspresu zawsze znajdziesz. Według producentów jest ich całkiem sporo. Elektroniczna, mechaniczna, statyczna, w komorze parzenia, błyskawiczna (jednosekundowa) :) itp.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1336
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #86 dnia: 20 Styczeń 2017, 09:34:00 »
Nie wzięło, lubię wiedzieć. Było pytanie do NS a odpowiedź była, że 1s mechaniczna preinfuzja, tak jaka w tym filmiku Seattle Coffe Gear. Po tym co dzisiaj widziałem u siebie na npf to bym był skłonny przyjąć, że jest to krótkie wstępne namoczenie ciastka.
Wzięło wzięło , tylko nie dopuszczasz tej myśli do siebie 😉
Z preinfuzją czy bez , jakkolwiek to nazywają , powinien liczyć się dla nas smak kawy ale niestety patrzymy tez na bonusy techniczne w naszych ekspresach.
"Prawdziwą " preinfuzje przesłałem na filmiku wyżej, Oskar takiej na pewno nie ma , ale tez  tego od ekspresu pokroju Oskar nikt nie oczekuje.
ps. wzięło nas wszystkich w mniejszym lub większym stopniu, czuje to tez po sobie bo zastanawiam się czy brać ekspres z czy bez preinfuzji 😉
« Ostatnia zmiana: 20 Styczeń 2017, 10:01:32 wysłana przez PiotrekBM »

essewissa

  • Gość
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #87 dnia: 20 Styczeń 2017, 09:47:49 »
"Porządnej", "prawdziwej" preinfuzji takiej jak w Twoim filmiku to pewnie nie uświadczysz w maszynie za mniej niż 10 koła. Dla mnie nie ma czegoś takiego jak "prawdziwa", "porządna" preinfuzja. Producenci rozwiązują to w różny sposób, inaczej wgląda to w Musica, Oscar, Appia, dźwigniowcach, w ekspresach z podłączeniem do sieci wodociągowej, czy bez, z profilowaniem jak w Slayerze itd. 

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1336
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #88 dnia: 20 Styczeń 2017, 10:24:18 »
"Porządnej", "prawdziwej" preinfuzji takiej jak w Twoim filmiku to pewnie nie uświadczysz w maszynie za mniej niż 10 koła. Dla mnie nie ma czegoś takiego jak "prawdziwa", "porządna" preinfuzja. Producenci rozwiązują to w różny sposób, inaczej wgląda to w Musica, Oscar, Appia, dźwigniowcach, w ekspresach z podłączeniem do sieci wodociągowej, czy bez, z profilowaniem jak w Slayerze itd. 

No nie uswiadczysz ponizej 10 tys porządnej preinfuzji, dlatego sa ekspresy za 20, 30 czy 60 tys.
Sam zauważyłeś, ze sposób namoczenia kawy w  sitku  przed właściwą ekstrakcją moze znacznie się róznić.
Jedni proponują wyrzut wody 1, czy kilkusekundowy, przerwa i dopiero po przerwie  pełne załączenie pompy np Nuova Simonelli. Jeszcze inni stawiają na przepływ wody jednostajny bez przerw z regulacja (profil  flow)jak np La Marzocco w nowym Gs3 MP z 2017 r albo Strada MP, EP( zaczynasz od kapania kilku kropli  i stopniowo zwiękasz do pełnego "prysznica" . Jeszcze inni jak Slayer daja zastawke do ustawienia przepływu w pozycji pre brew, tu ustawiasz stały przepływ wody ,ale mozesz go zmienić ustawiajac parametry pre infuzji ). Jeszcze inni daja miks tego co wyzej np Dalla Corte w nowej Mina (daje troche tego co La Ma i troche tego co Slayer) masz 5 poziomów szybkosci przepływu wody, zwiekszasz stopniowo ( z ograniczeniem jednak do 5 pozycji).
Więc wątek pre infuzji  jest naprawde polem do popisu dla producentów ekspresów.
Ważne jest jednak to żeby na koncu  pre infuzji i infuzji  kawa smakowała. ;)

 
« Ostatnia zmiana: 20 Styczeń 2017, 10:27:57 wysłana przez PiotrekBM »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3175
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #89 dnia: 20 Styczeń 2017, 10:26:23 »
Ważne jest jednak to żeby na koncu  pre infuzji i infuzji  kawa smakowała.
A w Twoim odczuciu preinfuzja zmienia smak kawy?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi