Autor Wątek: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?  (Przeczytany 30091 razy)

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 866
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #60 dnia: 28 Wrzesień 2016, 14:33:16 »
Tak samo, bo większość jak nie wszystkie odkamieniacze składają się z kwasów organicznych, w tym cytrynowego.
« Ostatnia zmiana: 28 Wrzesień 2016, 14:41:42 wysłana przez Kekacz »
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #61 dnia: 28 Wrzesień 2016, 14:42:02 »
w termobloku jest o tyle prosta sytuacja że kanalik wodny jest malutki, cały układ mieści ok. 20 ml wody. Czyli kilkanaście x mniej niż bojler. I ta woda nie leżakuje tam przez kilkanaście dni będąc w międzyczasie podgotowywana wiele razy. To ile osadu może się wytrącić w takiej rurce? Coś tam osiądzie na ściance, ale tam nawet miejsca specjalnie nie ma na to, zwłaszcza że rurka jest ciągle przepłukiwana.
A nawet jakby osad jednak był, to całą wodę z rurki termobloku wypłuka nawet maleńki flush przed parzeniem i do kawy leci świeża woda zaciągnięta przed momentem ze zbiornika, która kontakt z rurką termobloka miała przez 3 sekundy. I przez te 3 sekundy ile ona wchłonie osadu? W bojlerze 300ml przy 3 kawach dziennie zużycie całej wody zajmie kilka dni. I cały ten czas ta woda tam leży, gotuje się ileś razy i wchłania sobie takie błotko. To jest tysiące razy dłuższy kontakt wody ze zbiornikiem niż 3 sekundy w termobloku.

Może to wyliczenie jest amatorskie ale chodzi o rząd wielkości, nie o dokładne liczby.

Powiem więcej, rurki wodne termobloka są ze stali nierdzewnej, metalu który nie wchodzi w reakcje z wodą. Bojlery są z głównie mosiądzu, miedzi, niektóre z aluminium, bardzo rzadko ze stali. Są to metale nieszlachetne, które reagują z wodą i tworzą nowe związki, właśnie takie różne błotka. 
Który z tych metali jest zalecany dla żywności i szeroko stosowany w gastronomii to chyba sami wiecie. Z czego macie garnki, sztućce - z mosiądzu?

TB odkamienia prewencyjnie się tak samo, choćby po to żeby zachował zdolność grzewczą. Być może tylko okresy są rzadsze. Na wodzie filtrowanej Janusz podawał kiedyś, że można co pół roku.
« Ostatnia zmiana: 28 Wrzesień 2016, 15:19:33 wysłana przez grex »

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #62 dnia: 28 Wrzesień 2016, 14:50:37 »
Sitko czyszczę częściej natomiast odkamienianie 3-4 mc. Muszę wypróbować kwaskiem tylko poproszę proporcję czyli standardowe opakowanie na litr wody czy jakiś inny schemat. Nie jest dziwne że do tej pory bojler był cacy a jak wchodzi TB to nagle bojler szkodzi zdrowiu. Mi tam nikt nie mówił przed zakupem ze kupuję urządzenie które cichcem mnie wykańcza.

Offline ristretto Mężczyzna

  • Wiadomości: 122
  • Ekspres: Jest: Sage BES875 Był: Lelit PL042EMI; Phin
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #63 dnia: 28 Wrzesień 2016, 14:52:46 »
Ekspresy domowe z tego co kojarzę to mają raczej małe bojlery w przedziale 0,3 do 0,5 litra. Chyba  że się mylę?

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #64 dnia: 28 Wrzesień 2016, 14:57:08 »
jeśli idzie o wodę używaną do napojów to mieszkańcy krajów gdzie uprawia się herbatę stosują te zasady dot. używanej wody od tysięcy lat, a nie od czasu wprowadzenia termobloków dla ich reklamy :). Wystarczy się tym zainteresować i poczytać. Zresztą równie dobrze można powiedzieć że jest to reklama alternatyw, bo tam teżnie używasz wody ugotowanej wcześniej 10x tylko świeżej. Zajrzyjcie sobie do wątku o wodzie http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=1933.30 jest tam parę linków.
« Ostatnia zmiana: 28 Wrzesień 2016, 15:20:59 wysłana przez grex »

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #65 dnia: 28 Wrzesień 2016, 15:13:43 »
Ale to już się bardziej w akademicką dysputę zamienia.

Bo właśnie termoblok z racji małej rurki trzeba częściej odkamieniać, żeby ta rurka się nie zatkała i żeby utrzymać wydajność grzałek.  :diabelek:

W bojlerze 2L przy 3 kawach dziennie zużycie całej wody zajmie 26 dni.

A powyższe to już jest totalny bullshit i nie godzę się na takie naginanie faktów i mieszanie w głowie.  :nienie: @grex pokaż proszę choć jedną maszynę z bojlerem kawowym wielkości 2 litrów, jedynie w dwubojlerowcach bojler kawowy może mieć ponad pół litra, a i to nie często.
Nawet jak bojler techniczny ma 10, 20 czy 40 litrów to w środku jest wymiennik (HX) o pojemności max kilkuset mililitrów. I wystarczy te ~200ml wody sobie wymienić ze zbiornika - przy 4 kawach dziennie wychodzi jeden dzień na zużycie tej wody zalegającej w HXie.

Off-Topic:
A co do pracy termobloków i trudności związanymi z ich stabilnością - od lat są one w przelewowcach, tam maszyny z bojlerami można na palcach policzyć. Co z tego jak 95% tych przelewowców nie jest w stanie utrzymać stałej temperatury podczas polewania kawy.
LMWDP #469

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #66 dnia: 28 Wrzesień 2016, 15:25:54 »
w sumie to nic dziwnego, bo tamtejsze termobloki sa malutkie i nie połączone z metalową grupą ani kolbą, coś jak w ekspresach marketowych. A to musi swoje ważyć, nie ma innej możliwości.

Offline michi99 Mężczyzna

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo
  • Młynek: Eureka Zanith Club 60e, Baratza Vario, Comandante, Timemore Slim
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #67 dnia: 28 Wrzesień 2016, 15:32:44 »
Pomimo bardzo ciekawych spostrzeżeń ze strony grex-a, wypada jednak zgodzić się z DrUsagi. Jest to logiczne.
Mam jeszcze pytanie: od kiedy stosowane są te nowe termobloki w Ascaso? Chodzi mi o to, kiedy weszły do niższych modeli?

Offline Dodo

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo Prof Termoblok
  • Młynek: i-mini i1
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #68 dnia: 28 Wrzesień 2016, 16:37:30 »
Widzę że wojenki ciąg dalszy, tylko dlaczego nikt nie pyta co daje stabilniejszą temperaturę i odpowiednie ciśnienie zaparzania? Po co te spory o jakieś stereotypy skoro już zostało napisane że w filiżance nie ma różnicy a to chyba najważniejsze. Może jakiś producent jakiegoś HXa lub ekspresu z bojlerem porównywalnego cenowo stanie do testów z nowym UNO PROF? Pewnie nie jeden kupujący byłby zainteresowany takimi danymi.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4979
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #69 dnia: 28 Wrzesień 2016, 16:54:42 »
Do Ascaso z termoblokiem nie będę miał raczej dostępu. Ale jeżeli chcesz opiszę wrażenia z użytkowania Steela z Pid-em i Hx-a, przez kilka lat miałem je obok siebie.

Offline Dodo

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo Prof Termoblok
  • Młynek: i-mini i1
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #70 dnia: 28 Wrzesień 2016, 17:20:34 »
Bardzo chętnie poznam Twoje wrażenia z użytkowania tych ekspresów. Wreszcie będzie jakiś konkret.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #71 dnia: 28 Wrzesień 2016, 17:22:50 »
Panowie,  ale to już w nowym wątku proszę.
LMWDP #469

Offline michi99 Mężczyzna

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo
  • Młynek: Eureka Zanith Club 60e, Baratza Vario, Comandante, Timemore Slim
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #72 dnia: 28 Wrzesień 2016, 20:54:38 »
Jeśli można to nadal w tym wątku ponawiam pytanie do Janusza: od kiedy stosowane są obecne termobloki w Ascaso? Chodzi mi o to, kiedy weszły do niższych modeli (Basic, Arc i Dream)?

Online Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4878
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #73 dnia: 28 Wrzesień 2016, 21:07:14 »
Przecież już na to pytanie odpowiadałem. Może w Supermarkecie ale na pewno.
Termobloki weszły do ekspresów BASIC, ARC i DREAM w 2012 roku w kwietniu. Od kwietnia 2016 r mamy w ofercie ekspresy DREAM z termoblokiem i opcjonalnych elektronicznym termostatem. Jednocześnie te termobloki z elektronicznym termostatem zostały wprowadzone do ekspresów gastronomicznych BAR 1GR oraz BAR 2GR. Obecnie to rozwiązanie jest rozszerzane na modele STEEL PROF.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline michi99 Mężczyzna

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo
  • Młynek: Eureka Zanith Club 60e, Baratza Vario, Comandante, Timemore Slim
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #74 dnia: 28 Wrzesień 2016, 21:12:18 »
Rzeczywiście, chyba czytałem, ale zapomniałem. Pomieszało mi się już po prostu i myślałem, że od tego roku we wszystkich modelach są jakieś nowe konstrukcje, ale już się dowiedziałem, że nie. Dzięki za info.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi