Autor Wątek: Przyszłość speciality coffee  (Przeczytany 83410 razy)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #225 dnia: 02 Luty 2018, 10:55:54 »
Nikt w tym temacie nie krytykuje kaw speciality. Zaczęło się od opisu kawy Izzo Gold. Antonio tej kawy nie lubi, a ja lubię. To wszystko.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 710
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #226 dnia: 02 Luty 2018, 10:56:21 »
Z przyjemnością pomówię o tym w nowym temacie np. Kawy z certyfikatem INEI. :)
To może poprosimy admina o wydzielenie części do nowego wątku i posprzątanie tego? Proszę :)
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #227 dnia: 02 Luty 2018, 11:13:33 »
Jestem za. Dobry pomysł JanekdF. Do tego jeszcze jak ktoś z Was spróbuje tych kaw i je opisze, może być to bardzo pożyteczny temat.  :)
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #228 dnia: 02 Luty 2018, 11:47:46 »
Tedi, lubi nie lubi -- to nie o to chodzi. Napisałem wcześniej w kontekście tytułu wątku.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #229 dnia: 23 Lipiec 2019, 21:07:07 »
Słyszeliście już? Ponad 1 tys. $$ za funt na aukcji Best of Panama. Tym razem Elida. Mają rozmach...

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #230 dnia: 23 Lipiec 2019, 22:29:23 »
Tak, widziałem to info. Nawet sobie nie zawracałem głowy czytaniem tego artykułu, po co sobie zaprzątać głowę czymś co mnie nie dotyczy i raczej nigdy nie będzie dotyczyć

Z ciekawości, jacyś Azjaci?

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #231 dnia: 24 Lipiec 2019, 13:18:23 »
bo to najwyżej oceniona na aukcji, na 95.25 pkt, to jakaś histeria jest, poszło parę kaw po 200-300 $/lb i jedna za ponad tysiąc, ale drugą w cenie była prawdopodobnie ta sama, przynajmniej tez geisha z tej samej farmy z oceną jedynie 95 ;) tylko że myta nie natural, przez tego samego kupca wzięta za 350$/lb.

Swoją droga innych nie kupili, te dwie najwyżej ocenione i po zakupach. Według mnie to zakup tylko dla marketingu, nie ważna jest kawa, ważne żeby mieć tę najlepszą, bo sprzeda się za każdą cenę, nawet obojętne jak to wypalić, i tak pójdzie, co niestety pokazuje coraz większe zmanierowanie w środowisku, wymuszona ekskluzywność i elitaryzm się sprzedają
« Ostatnia zmiana: 24 Lipiec 2019, 13:20:37 wysłana przez trez »

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #232 dnia: 25 Lipiec 2019, 09:51:26 »
Takie kawy to bardziej prestiż, prezent, marketing. Coś jak winogrona - Rekordowa cena za kiść - 24 winogrona sprzedane za 41 tysięcy zł

LMWDP #469

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #233 dnia: 28 Wrzesień 2019, 13:47:04 »
Dziś do mnie dotarła niesamowita wiadomość: otóż w Rumii firma Darboven uruchamia palarnię kawy :). Wow! ;)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #234 dnia: 28 Wrzesień 2019, 15:34:52 »
tylko nie wiem czemu ale podejrzewam jedynie przemysłową palarnie i więcej przedstawicieli Alfredo :(

Offline Raven_CL Mężczyzna

    • Coffee Lovers
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 14
    • Wszystko robię z miłości do kawy :)
  • Ekspres: ACS Minima, Vesuvius ACS, Vostok ACS 2G, San Remo ZOE, ESE POD, FAP, Mokka, etc.
  • Młynek: Mazzer Kold S EL, SJ El., inne
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #235 dnia: 28 Wrzesień 2019, 16:23:36 »
Teoria jest piękna.  Ale ja widzę to chyba ciut inaczej bo z punktu konsumenta. Kawiarnie speciality mogą zdobyć przewagę ma rynku ale ziarno dla Kowalskiego to inna para kaloszy. Skąd je brać? W końcu ma być super smak,  a takie plantacje nie powstaną w 5 czy 10 lat. Na rynku chyba nie ma moim skromnym zdaniem tyle kawy speciality żeby speciality dało się obowiązującym standardem.
A nawet jeśli speciality ma być standardem to  co będzie segmentem premium?
Czytałem rok czy dwa temu o speciality jako robuscie, miało  być jej dużo miala być super jakość i smak.  Jakoś sprawa ucichła.
Z powszechnością speciality pewnie też będzie podobnie bo skąd wielkie koncerny ziarno wezmą? Jak utrzymają cenę? Bo nie ukrywam ,  ale dobre ziarno nawet przy  zamówieniu kontenerów będzie dużo droższe niż produkt obecnie dominujący na rynku.
Speciality to nie tylko surowiec ale przede wszystkim jego obróbka,  do palenia włącznie. A to generuje koszta.


Uchm, wydaje się wręcz oczywistę, że to niemożliwe. Skąd tyle: warunków klimatycznych, zdrowej (nie zatrutej) gleby, odpowiednio skonfigurowanych plantacji, jakości ziaren i ich uprawy, obróbki, selekcji, mistrzowskiego palenia, świadomych baristów, etc. Poza tym "specialty" to ze wyjątkowej natury rzadkość, stąd chyba to określenie. W dobie, w której erozja świadomości ma taką dynamikę (ujemną), spodziewam się raczej podobnej erozji jakości. Z drugiej strony może to także być erozja standardów i niedługo zupełnie przeciętne espresso stanie się "specialty", bo będziemy mieli do czynienia z przerostem formy nad treścią (co już dziś często się zdarza). Jakże często dziś "ocet" określany jest "specialty", a ludzie nim częstujący mają się za kawowe braterstwo/lubienie/kochanie/szaleństwo, albo jakieś inne przejawy wtajemniczenia w arkana kawowej magii :) Smacznego i oby każdy jak najczęściej cieszyć mógł swe zmysły tym, co mu najbardziej smakuje :)
Raven_CL
Jako że Wiliam Blake zainspirował mnie do koncentracji na ziarenku i możliwości dostrzeżenia tam wszystkiego... :)

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #236 dnia: 28 Wrzesień 2019, 16:38:45 »
Jakże często dziś "ocet" określany jest "specialty", a ludzie nim częstujący mają się za kawowe braterstwo/lubienie/kochanie/szaleństwo, albo jakieś inne przejawy wtajemniczenia w arkana kawowej magii

Ocet? Nigdy nie trafiłem na ocet...
Kiedyś, na początku przygody z tzw. specialty, trafiłem natomiast na wyraziste cytryny ;)  Były tak wyraziste, że na początku pomyślałem sobie, że mi ktoś psikusa zrobił i całą cytrynę do kawy wcisnął. Otrzepywało mnie z każdym łykiem. Ale to był chyba mój błąd w zaparzaniu albo wina mojego starego młynka. Nigdy nie udało mi się tych cytryn powtórzyć.  A teraz chciałbym je powtórzyć w pełni świadomie i nie potrafię. Ma ktoś może jakiś pomysł? Samo obniżanie temperatury w kawach jasno palonych nie pomaga. Kombinowanie z grubością przemiału też nie. Hmmm :mhh:

Offline Tadżko

  • Wiadomości: 29
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #237 dnia: 28 Wrzesień 2019, 17:16:25 »
U mnie w domu tylko ja lubię kwaśne kawy. Za to inne osoby patrzą na mnie  jak na wariata. Co zrobić gdy mi smakuje.

Offline Raven_CL Mężczyzna

    • Coffee Lovers
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 14
    • Wszystko robię z miłości do kawy :)
  • Ekspres: ACS Minima, Vesuvius ACS, Vostok ACS 2G, San Remo ZOE, ESE POD, FAP, Mokka, etc.
  • Młynek: Mazzer Kold S EL, SJ El., inne
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #238 dnia: 29 Wrzesień 2019, 14:44:05 »

Ocet? Nigdy nie trafiłem na ocet...
Kiedyś, na początku przygody z tzw. specialty, trafiłem natomiast na wyraziste cytryny ;)  Były tak wyraziste, że na początku pomyślałem sobie, że mi ktoś psikusa zrobił i całą cytrynę do kawy wcisnął. Otrzepywało mnie z każdym łykiem. Ale to był chyba mój błąd w zaparzaniu albo wina mojego starego młynka. Nigdy nie udało mi się tych cytryn powtórzyć.  A teraz chciałbym je powtórzyć w pełni świadomie i nie potrafię. Ma ktoś może jakiś pomysł? Samo obniżanie temperatury w kawach jasno palonych nie pomaga. Kombinowanie z grubością przemiału też nie. Hmmm :mhh:

[/quote]

Używając określenia "ocet" mam na myśli coś odległego od szlachetnych kwaskowatości (owocowych, kwiatowych, etc.) wybitnych ziaren Arabiki wdzięcznie buzujących w ustach, tj. chamskiego i nieprzyjemnego kwasu z w/w nie mającego nic wspólnego. Nie chodziło mi o to, że ktoś dolał octu do filiżanki, oczywiście ;)
Raven_CL
Jako że Wiliam Blake zainspirował mnie do koncentracji na ziarenku i możliwości dostrzeżenia tam wszystkiego... :)

Offline Tadżko

  • Wiadomości: 29
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #239 dnia: 30 Wrzesień 2019, 19:55:30 »

 Ma ktoś może jakiś pomysł? Samo obniżanie temperatury w kawach jasno palonych nie pomaga. Kombinowanie z grubością przemiału też nie. Hmmm :mhh:


Pobaw się czasem ekstrakcji raz go zmniejszając, dwa zwiększając. Jest to bardzo dobre narzędzie pod warunkiem gdy masz dobrze zgraną gradację zmielonego ziarna na potrzeby espresso. No i dobry ekspres. Różnice w smaku bardzo szybko wyczujesz.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi