Autor Wątek: Flatex  (Przeczytany 38453 razy)

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Flatex
« Odpowiedź #90 dnia: 22 Lipiec 2016, 23:12:46 »
A czy ja mogę ten filtr co mam kupić, czy muszę wysłać dalej?

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1313
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Flatex
« Odpowiedź #91 dnia: 24 Lipiec 2016, 21:41:56 »
Możesz bez problemu. Dla ewentualnych dalszych chętnych wyślemy.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4979
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Flatex
« Odpowiedź #92 dnia: 24 Lipiec 2016, 22:18:41 »
Flatexa C2 używałem w dripperze Hario V60-02. Przepływ był wolniejszy niż przy białych filtrach, więc musiałem zwiększyć grubość mielenia, żeby czas ekstrakcji był prawidłowy. Można było przyspieszyć przelewanie, przez zwiększenie początkowych porcji wody, ale przy tym filtrze taki zabieg jest niekorzystny z powodu dosyć silnej filtracji bocznej ponad przemiałem. Dawałoby to słabszy napar. Co do smaku, to dripy wychodziły dosyć łagodne, trochę uboższe i przez to z wyeksponowaną, bardziej jednowymiarową kwaskowatością. Oczywiście, może to być kwestia kawy, jakiej używałem. A gorsze czy lepsze niż z papierowych filtrów, to już indywidualna sprawa.
Zaletą Flatexa jest elastyczność, przez co układa się w serwerach o różnej średnicy. Można go używać w różnych urządzeniach, dripperze, Chemeksie, Fretcie czy kawiarce z Duki.
Korzystając z okazji, chciałbym podziękować @Malkosowi za udostępnienie filtra do testów.
« Ostatnia zmiana: 24 Lipiec 2016, 22:21:23 wysłana przez WS »

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Flatex
« Odpowiedź #93 dnia: 25 Lipiec 2016, 04:59:21 »
Możesz bez problemu. Dla ewentualnych dalszych chętnych wyślemy.
W takim razie poproszę. Wysyłam priva.

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1313
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Flatex
« Odpowiedź #94 dnia: 25 Lipiec 2016, 09:22:45 »
Flatexa C2 używałem w dripperze Hario V60-02. Przepływ był wolniejszy niż przy białych filtrach, więc musiałem zwiększyć grubość mielenia, żeby czas ekstrakcji był prawidłowy. Można było przyspieszyć przelewanie, przez zwiększenie początkowych porcji wody, ale przy tym filtrze taki zabieg jest niekorzystny z powodu dosyć silnej filtracji bocznej ponad przemiałem. Dawałoby to słabszy napar. Co do smaku, to dripy wychodziły dosyć łagodne, trochę uboższe i przez to z wyeksponowaną, bardziej jednowymiarową kwaskowatością. Oczywiście, może to być kwestia kawy, jakiej używałem. A gorsze czy lepsze niż z papierowych filtrów, to już indywidualna sprawa.
Zaletą Flatexa jest elastyczność, przez co układa się w serwerach o różnej średnicy. Można go używać w różnych urządzeniach, dripperze, Chemeksie, Fretcie czy kawiarce z Duki.
Korzystając z okazji, chciałbym podziękować @Malkosowi za udostępnienie filtra do testów.

DZIĘKI!
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Flatex
« Odpowiedź #95 dnia: 25 Lipiec 2016, 09:52:47 »
Kto następny w kolejce do C2?

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1313
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Flatex
« Odpowiedź #96 dnia: 25 Lipiec 2016, 11:11:52 »
No właśnie chciałem zapytać do kogo wysyłacie teraz.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Flatex
« Odpowiedź #97 dnia: 28 Lipiec 2016, 13:43:00 »
Flatex zalany dziś po raz pierwszy. Pierwsze wrażenie - jakie to gęste, myślałem że to będzie bardziej siatkowe a to prawie jednolita struktura jest.

Najwięcej wody "idzie" chyba poprzez dziurki od szwu po boku. Ale może mi się zdaje. W porównaniu do V60 faktycznie kawa leci dłużej, ale przy energicznym polewaniu można strumień przyspieszyć - i przy okazji wymieszać kawę. W filiżance widać olejkowe plamy.

A co do smaku to jeszcze sobie tylko ślepy test zafunduje i zobaczymy jak to będzie. Wydaje mi się że Flatex bardziej podbił kwaski.
LMWDP #469

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Flatex
« Odpowiedź #98 dnia: 28 Lipiec 2016, 14:32:40 »
Kto następny w kolejce do C2?

Nikt?

Offline Czarny_II Mężczyzna

  • Wiadomości: 66
  • Ekspres: Aeropress, Alto Air, Kalita, Phin
  • Młynek: Comandante C40 Mk3
Odp: Flatex
« Odpowiedź #99 dnia: 28 Lipiec 2016, 15:03:38 »
Ja chętnie, ale wydaje mi sie, że przede mną było jeszcze kilka osób.

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1313
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Flatex
« Odpowiedź #100 dnia: 28 Lipiec 2016, 15:14:51 »
A co do smaku to jeszcze sobie tylko ślepy test zafunduje i zobaczymy jak to będzie. Wydaje mi się że Flatex bardziej podbił kwaski.

Ciekawe spostrzeżenie :)

Ja chętnie, ale wydaje mi sie, że przede mną było jeszcze kilka osób.

Jak się nikt nie zgłasza, to nie ma co czekać :)
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Flatex
« Odpowiedź #101 dnia: 28 Lipiec 2016, 15:29:53 »
@Czarny_II
Odezwij się na pw, bo widzę, że może się bez przesyłki obędzie :)

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Flatex
« Odpowiedź #102 dnia: 28 Lipiec 2016, 15:53:57 »
Dostałem i ja egzemplarz Flatex'a, a dokładnie Flatex C2. Na początku trochę martwiłem się o silnie metaliczny zapach filtra, ale po solidnym płukaniu wrzątkiem pachnie zupełnie neutralnie - dobry znak :) Dziś wieczorem pierwsze parzenie :) Ciekawy jestem jak szybko filtr ułoży się w dripie/chemexie. Pierwsza przymiarka nie była zbyt udana, ale po przepłukaniu i lekkim dopasowaniu jest znacznie lepiej. Jakie są wasze doświadczenie w tym względzie?
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Flatex
« Odpowiedź #103 dnia: 28 Lipiec 2016, 16:06:47 »
Nie szybko :jezyk:

Mi bardzo pomogło zagięcie wzdłuż "szwu", tak jak normalnego filtra do V60. Przy okazji ograniczyło to do minimum efekt szybszego przepływu o którym pisał Dr.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6328
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Flatex
« Odpowiedź #104 dnia: 28 Lipiec 2016, 19:14:40 »
W kwestii czasu, to wczoraj zmieliłem kawę o oczko grubiej niz zwykle i odsiałem pył, ale i tak przpływ trwał 45 sekund dłużej niż standardowo trwa dla tej samej kawy przy papierowym filtrowaniu.

Dziś robiłem równolegle dwa dripy z 10 sekundowym przesunięciem. Pierwszy z flatexem, a drugi z tym samym co wcześniej papierowym filtrem VCF-02-100W. Obok zrobiłem też zalanie cuppingowe w filiżance.

Kawę do flatexa zmieliłem dwa oczka grubiej niż do papierowego filtra. Z wszystkich przemiałów odsiałem drobiny poniżej 0,25mm.  Pomimo grubszego przemiału ekstrakcja w flatexie trwała dłużej o ok. 25 sekund. W papierku 2:20 w flatexie 2:45

Generalnie, niezależnie od długości trwania ekstrakcji i użytej kawy, flatex jak dla mnie daje kawę bardziej krągłą, cielistą i słodką. Charakter przypomina mi napar uzyskany z phina lub french pressa. Myślę że ma to związek z przepuszczaniem olejków i drobinek kawy. Inaczej odbieram słodycz i kwaski z flatexa niż z papierowego filtra. W siateczkowym filtrze słodycz wychodzi na pierwszy plan, a kwaski są gładsze i jak dla mnie mają coś jakby metalicznego w smaku. Takie samo odczucie mam w przypadku naparu z phina. Natomiast z papierka słodycz jest bardziej w tle, a kwaski są bardziej rześkie, ich smak jest bardziej intensywny, ale też krócej się utrzymuje w ustach.

W cuppingu ta sama kawa wyszła najbardziej kompleksowa i najsłodsza :)

Jeszcze kwestia czyszczenia. Usunięcie pyłków, które dostają się między warstwy flatexa nie jest wygodne. Nie jest to na pewno jego zaletą. Najlepiej doczyszcza się małą szczoteczką do akcesoriów dziecięcych. Taka szczoteczka lekko stożkowa o grubości małego palca ręki.

Główną zaletą tego akcesorium jest prostota jego użytkowania i składanie na płasko do transportu. Jest to fajny sprzęt na wyjazd, bo super pasuje do plastikowego v60-02, ale można go używać i bez stożka. Konstrukcja jest na tyle sztywna, że można bezpiecznie oprzeć flatexa na krawędzi kubka, dzbanka bądź czymkolwiek bardziej lub mniej okrągłym o średnicy mniejszej niż filtr. Jakieś prowizoryczne konstrukcje kempingowe jak najbardziej się zdadzą.

Flatexa polecałbym osobom, które lubią dripa w podróży, kawę o większej cielistości i gładkości oraz wszystkim tym, którzy nie chcą zużywać papieru przy zaparzaniu kawy, a nie lubią fusów między zębami.

Pierwsza przymiarka nie była zbyt udana, ale po przepłukaniu i lekkim dopasowaniu jest znacznie lepiej. Jakie są wasze doświadczenie w tym względzie?
U mnie lepiej pasuje do plastikowego niż do szklanego V60-02. Główną różnicę robi tu średnica otworu u dołu, w plastikowym większa o 5 mm. Przez to filtr wchodzi głębiej i lepiej układa się w stożku, który w plastikowym v60 jest też wyższy.

Najwięcej wody "idzie" chyba poprzez dziurki od szwu po boku.
Nie zauważyłem u mnie takiej tendencji, ale filtr od początku na szwie mam zagięty tak jak przy papierowym. Może to jest rozwiązanie problemu wyciekania, tak jak pisał Maciek.
« Ostatnia zmiana: 28 Lipiec 2016, 21:08:10 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi