Autor Wątek: Cena a jakość kawy  (Przeczytany 45533 razy)

Offline Cielak Mężczyzna

  • Wiadomości: 176
  • Ekspres: Rocket Giotto Evoluzione V2
  • Młynek: Macap M4D
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #75 dnia: 12 Kwiecień 2016, 22:09:00 »
Andrzeju tylko skoro ktoś ma taki "pomysł" na biznes (czyli taniej kupić drogo sprzedać) to nie wolno na niego wylewać wiadra pomyj publicznie...uważam że każdy klient w końcu zauważy że u ciebie nawet tak samo nazywające się ziarno ale 20zł droższe na kg jest smaczniejsze i pójdzie do ciebie...a ten któremu ta tańsza wersja smakuje to niech smakuje. Nie można zabronić ludziom zarabiać dużymi łyżkami bo sami zarabiamy małymi !! Jest wolny rynek i tyle. 

Lobo_M

  • Gość
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #76 dnia: 12 Kwiecień 2016, 22:11:42 »
A Wy dalej swoje:-)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10664
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #77 dnia: 12 Kwiecień 2016, 22:15:57 »
Ale nie wylałem pomyj na nikogo. Naprawdę jestem od tego bardzo daleko. Nawet nie wspomniałem o kogo mi chodzi i nikt nie dociekał jaką firmę mam na myśli, bo to nie ma znaczenia, bo to tylko przejaw szerszego zjawiska. Już się z tego wątku wyłączam: sam lubię kawy niedrogie, niekoniecznie wyjątkowe, zwykłe, takie do 100 zł za 1kg. Te konwencjonalne kawy (o których Ela też wspomniała) wcale nie muszą być złe... Czasami się sprzeczamy: czasami mnie ciągnie do zakupu takich konwencjonalnych, tanich Brazylii, Kolumbii, Gwatemali, Etiopii itd. bez konkretnego pochodzenia ale przyzwoitych, ale wtedy Ela wylewa na mnie pomyje. Bo pewnie za 80 zł/kg sprzedałbym te kawy od razu, a nad tymi speciality muszę się bardzo zamartwiać...
« Ostatnia zmiana: 12 Kwiecień 2016, 22:37:16 wysłana przez Antonio »

Offline Cielak Mężczyzna

  • Wiadomości: 176
  • Ekspres: Rocket Giotto Evoluzione V2
  • Młynek: Macap M4D
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #78 dnia: 12 Kwiecień 2016, 22:40:01 »
Ale nie wylałem pomyj na nikogo. Naprawdę jestem od tego bardzo daleko. Nawet nie wspomniałem o kogo mi chodzi i nikt nie dociekał jaką firmę mam na myśli, bo to nie ma znaczenia, bo to tylko przejaw szerszego zjawiska. Już się z tego wątku wyłączam: sam lubię kawy niedrogie, niekoniecznie wyjątkowe, zwykłe, takie do 100 zł za 1kg. Te konwencjonalne kawy (o których Ela też wspomniała) wcale nie muszą być złe... Czasami się sprzeczamy: czasami mnie ciągnie do zakupu takich konwencjonalnych, tanich Brazylii, Kolumbii, Gwatemali, Etiopii itd. bez konkretnego pochodzenia ale przyzwoite, ale wtedy Ela wylewa na mnie pomyje. Bo pewnie za 80 zł/kg sprzedałbym te kawy od razu, a nad tymi speciality muszę się bardzo zamartwiać...


Faktycznie może pomyje to nie ale to było zagranie w stylu "inteligentnej niby wrzutki". Czyli autor "absolutnie" nic do nikogo a jednak. I oto chodziło. Parę osób się zapieniło bo zrozumiało co miałeś na myśli i kogo. Mam kilkoro takich "przypadków" nibywrzutek w swoim otoczeniu w pracy i bardzo mnie to irytuje. Ale sobie z tym jakoś radzę:)

P.S. może zmień faktycznie nastawienie. Kup trochę tańszej kawy abyś się tymi speciality nie zamartwiał. I zrób z nich cudo:) Zarób wiele a twój fach niech ci przyniesie chwałę i splendor (i kasę:D ). Może wtedy i Ela odpuści;)

Lobo_M

  • Gość
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #79 dnia: 12 Kwiecień 2016, 22:49:46 »
Widzisz kolego Cielak, dla mnie jesteś właśnie przykładem takiego zachowania o którym pisałem. Nierozumiem dlaczego tak z miejsca piszesz, że inni na pewno to co by nie robili to i tak kawy dobrze nie wypalą. Dlaczego wypowiadacie się w systemie zero jedynkowym. Tomjest wlasnie to co pisałem, albo wypowiadasz się wg wzorca, albo jesteś zły.
Antonio, chyba faktycznie za bardzo się spinasz, bo poprawiasz swoje posty po kilka razy. Pyszne palisz kawy, ale inni też mają dobre, choć nie wiem czy surowiec mają tańszy czy droższy.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10664
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #80 dnia: 12 Kwiecień 2016, 22:53:19 »
Poprawiam posty? Rozszerzam tylko treści, zdania wygładzam... ;) Sensu chyba i treści nie zmieniam. Przyjemnej nocy życzę :).

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #81 dnia: 12 Kwiecień 2016, 22:53:51 »
P.S. może zmień faktycznie nastawienie. Kup trochę tańszej kawy abyś się tymi speciality nie zamartwiał. I zrób z nich cudo:) Zarób wiele a twój fach niech ci przyniesie chwałę i splendor (i kasę:D ). Może wtedy i Ela odpuści;)
Tych "cudo" kaw i palarni co te cuda tworzą jest już trochę na rynku. Nie słuchaj Andrzej tych "podpowiadaczy" :nienie:. Moim zdaniem idziesz w dobrym kierunku. Twój post pozwolił mi na zrozumienie jak wygląda rynek kawy. Teraz będę bardziej świadomym klientem i chyba o to tu chodzi.

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #82 dnia: 12 Kwiecień 2016, 23:05:47 »
P.S. może zmień faktycznie nastawienie. Kup trochę tańszej kawy abyś się tymi speciality nie zamartwiał. I zrób z nich cudo:) Zarób wiele a twój fach niech ci przyniesie chwałę i splendor (i kasę:D ). Może wtedy i Ela odpuści;)
Tych "cudo" kaw i palarni co te cuda tworzą jest już trochę na rynku. Nie słuchaj Andrzej tych "podpowiadaczy" :nienie:. Moim zdaniem idziesz w dobrym kierunku. Twój post pozwolił mi na zrozumienie jak wygląda rynek kawy. Teraz będę bardziej świadomym klientem i chyba o to tu chodzi.

Dzięki, Lubusz :kwiat:

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6339
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #83 dnia: 12 Kwiecień 2016, 23:08:00 »
Nie pijam JW, ani Balan...
popieram, tu płaci się głównie za naklejkę. Ja z kolei nie lubię bourbonów bo są za słodkie dla mnie. Z colą można pić wszystko tak jak kawę z mlekiem i cukrem każdą ;)
Lagavulin i Laphroaig
Uwielbiam torfy z Islay :) Żona każe mi co prawda pić na drugim końcu mieszkania, ale tak to zacne napoje. Marzy mi się kiedyś pojechać na coroczny festiwal.

Jednak gdyby odnieść półki cenowe JW RL czy Bal. Fin. 40 - 50 zł za 0,7 do Laphroaig, Lagavulin 160 - 220 zł za 0,7. To ja bym powiedział że odnosimy się do kaw od 80 zł/kg odpowiednik tych tańszych whisky, do kaw 4x droższych czyli 320 zł/kg, a takich pochodzących z polskich palarni, to raczej za dużo się nie spotyka.

Moim zdaniem kawosze i tak są w lepszej sytuacji, bo więcej ciekawych smaków znajdziemy w ziarnach kawy za 80 zł/kg niż w tanich whisky ;)

Szczerze mówiąc Lobo_M nie wiem, która wypowiedź z tym wzorcem kawy Ci się kojarzy.

P.S. może zmień faktycznie nastawienie. Kup trochę tańszej kawy abyś się tymi speciality nie zamartwiał. I zrób z nich cudo:) Zarób wiele a twój fach niech ci przyniesie chwałę i splendor (i kasę:D ). Może wtedy i Ela odpuści;)
Ja chyba się domyślam o co może chodzić Eli, z Andrzejem osiągnęli już pewien poziom i może być im zwyczajnie szkoda życia na rzeczy poprawne.


Offline Cielak Mężczyzna

  • Wiadomości: 176
  • Ekspres: Rocket Giotto Evoluzione V2
  • Młynek: Macap M4D
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #84 dnia: 12 Kwiecień 2016, 23:15:09 »
Widzisz kolego Cielak, dla mnie jesteś właśnie przykładem takiego zachowania o którym pisałem. Nierozumiem dlaczego tak z miejsca piszesz, że inni na pewno to co by nie robili to i tak kawy dobrze nie wypalą. Dlaczego wypowiadacie się w systemie zero jedynkowym. Tomjest wlasnie to co pisałem, albo wypowiadasz się wg wzorca, albo jesteś zły.

Po primo wódki nie piliśmy więc nie wiem czemu kolego:D po drugie chyba mnie z kimś pomyliłeś :D weź przeczytaj moje posty i twoje... na pewno moje nie potwierdzają tego co piszesz...gdzie ja sugerowałem że inni dobrej kawy nie wypalają?

Żeby było jasne - kawy Antoniowe są gitarka :) mimo to w tym aspekcie go nie bronie bo wg mnie wylewanie żali na forum że wybrało się taką a nie inną drogę i cała ta martyrologia (jaki to on uciemiężony musi się bronić przed tanimi najeźdźcami) którą Antoś uprawia jest deko słaba.

Antonio, chyba faktycznie za bardzo się spinasz, bo poprawiasz swoje posty po kilka razy. Pyszne palisz kawy, ale inni też mają dobre, choć nie wiem czy surowiec mają tańszy czy droższy.

I tu się zgadzamy;]
« Ostatnia zmiana: 12 Kwiecień 2016, 23:17:24 wysłana przez Cielak »

Lobo_M

  • Gość
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #85 dnia: 12 Kwiecień 2016, 23:19:05 »
...uważam że każdy klient w końcu zauważy że u ciebie nawet tak samo nazywające się ziarno ale 20zł droższe na kg jest smaczniejsze i pójdzie do ciebie...a ten któremu ta tańsza wersja smakuje to niech smakuje...

Offline Cielak Mężczyzna

  • Wiadomości: 176
  • Ekspres: Rocket Giotto Evoluzione V2
  • Młynek: Macap M4D
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #86 dnia: 12 Kwiecień 2016, 23:47:14 »
a ten któremu ta tańsza wersja smakuje to niech smakuje...


to był wielokropek bez wyrzutu :D nie chodziło mi ze jak komuś smakuje to my się obrażamy. Wręcz przeciwnie- skoro komuś smakuje ziarno za 50zł za kg to bardzo dobrze !! W końcu chodzi właśnie o to aby było niebo w gębie jak to mawiał pan W. :) Napisałem jasno - że jeśli u Antonia będzie smaczniejsze to klient (świadomy) pójdzie do niego :) Ale skoro tu mu smakuje wyśmienicie (i to za 50zł/kg) to nie musi przeca kruca bomba.

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #87 dnia: 13 Kwiecień 2016, 01:01:51 »
Jako życiowa partnerka Andrzeja jestem pewna, że Antonio nie uprawia martyrologii. Jego wypowiedź być może wynika z faktu, że to ja śmiem nieustannie twierdzić, że cała linia Synestezja sprzedawana jest ze zbyt niskimi marżami, że zbyt niska wartość dodana wynika z naszego wkładu pracy. Prawda jest taka, że ja kupuję coraz lepsze ziarna a górny pułap cen naszych wyrobów pozostaje stały: na poziomie pewnej "bariery psychologicznej" dotyczącej nie klientów, lecz samego wytwórcy. Moim zdaniem istnienie tej bariery jest nieuzasadnione: na całym świecie niszowe, towary kosztują drożej: ich wytworzenie wymaga zarówno istnienia "know how" jak i odpowiednio dobrego surowca. Kiepskiej kawy nie uczyni się "wybitną" za pomocą żadnej techniki palenia. Nie dokona tego chociażby "Mistrz Świata Roasterów":-)

Słuszne są natomiast uwagi Krystiansa.
Krystians zauważył trafnie, że rzeczywiście szkoda mi życia na "przeciętne kawy", że potrzebuję stale nowych wrażeń oraz nowych wyzwań. Najważniejsza jest dla mnie możliwość pójścia własną drogą i radość tworzenia.

Gdybym na pierwszym miejscu stawiała materialne dobra, pewnie wybrałabym sobie inny zawód..i być może innego partnera, gdyż także Antonio nie jest materialistą. Antonio, zanim został roasterem, był dobrze zapowiadającym się naukowcem: elektronikiem z tytułem doktorskim.

To Antonio jednak zajmuje się teraz całą prozą życia: zamówieniami, ZUS-em i podatkami. Ja w którymś momencie wspólnego życia urodziłam naszą wspaniałą córkę, potem przez chwilę myślałam o interesach a w końcu zostałam "kawowym artystą", tworząc moją własną linię Synestezja. To ja uznałam, że będę się tą linią zajmować jako kobieta..a mężczyzna (Antonio) niechaj niesie "prozę życia", czyli wszystkie "ciemniejsze" palenia oraz całą związaną z tym logistykę.

Czy Andrzejowi jest z tym dobrze? Może wolę się nad tym nie zastanawiać? Może to egoizm?
Może to potrzeba autoekspresji i poszukiwania ciągle czegoś nowego? Prawdą jest, że kiedy stoję przy palarce, rozgryzając i wąchając ziarenka, czuję się szczęśliwa.  To Antonio jest tak uprzejmy, że wrzuca mi ziarna do palarki i zmienia butle z gazem a potem nasze wypieki sprzedaje :brawa:
Kiedy dyskutujemy o cenach, czasem jednak robi się gorąco  :ups:

Wiem natomiast, że w swoich wypowiedziach mój mąż jest szczery i że w momencie, kiedy pisze, jego celem jest raczej zrozumienie świata a nie jakaś ukryta krucjata..W głębi duszy Antonio wciąż jest naukowcem, zadającym sobie pytanie: "dlaczego"?

Skoro wspommniałam o "chęci zrozumienia",  osobom zainteresowanym "obiektywnym mierzeniem jakości kawy" podsyłam linka:

http://www.scaa.org/?page=resources&d=green-coffee-protocols

Jak tu widać, jakość kawy przekłada się na konkretne liczby..a w domyśle na konkretne ceny.

Życzę wszystkim spokojnej nocy  :)
« Ostatnia zmiana: 13 Kwiecień 2016, 01:28:38 wysłana przez Elka »

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #88 dnia: 13 Kwiecień 2016, 01:05:52 »
Jeszcze jeden cytat, z tego samego źródła:

http://www.scaa.org/?page=resources&d=cupping-protocols

Nie budzi chyba niczyjej wątpliwości, że "good" lub "very good" kosztować będzie mniej niż "extraordinary" czy "outstanding" i że "below specialty grade" oznacza niższą cenę surowca czy też wyrobu finalnego.

Zdaniem Luigi Odello, mojego niekwestionowanego Mistrza, jeśli tzw. "jakość dostarczona" wyższa jest od "oczekiwanej" czy też "akceptowanej" a tym bardziej od "percepowanej", to z punktu widzenia przedsiębiorcy mówimy o "marnotrawstwie".

Pomimo wszystko nie mam poczucia bycia "marnotrawcą".. :szampan:


« Ostatnia zmiana: 13 Kwiecień 2016, 01:27:19 wysłana przez Elka »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6339
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #89 dnia: 13 Kwiecień 2016, 01:56:17 »
Ciekawość świata to piękna rzecz. Sam też jestem specjalistą od formułowania zdań i pytań opacznie rozumianych.

Prawdziwym marnotrawstwem byłoby nie wykorzystywać zdobytej wiedzy i potencjału. Gdybym miał takie możliwości to chętnie sam bym kupował worki 90+ i oddawał Wam żeby tylko móc spróbować co z tego pięknego wyczarowaliście. Niestety też nie urodziłem się materialistą.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi