;

Autor Wątek: Phin  (Przeczytany 99239 razy)

Offline mr_blend Mężczyzna

• Extract Coffee Roasters
    • insta
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Kalita Wave, Nel, Aeropress, Chemex, Phin, moka pot, Hario Cold Brew+Fretta, V60, Syphon, Bodum French Press
  • Młynek: ROK, Ditting KR1203
Odp: Phin
« Odpowiedź #555 dnia: 04 Maj 2018, 00:57:33 »
Bardzo smaczny przepis  :szampan:
Muszę jednak pokombinować z grubszym przemiałem, bo mój organizm źle toleruje napar. Podobne dozy z Prismo przechodzą bez problemu wyłącznie z pozytywnym "kopem", tutaj niestety kawa wchodzi aż za mocno, do tego żołądek się buntuje.

Sama idea koncentrat + dolewka bardzo mi jednak pasuje pod kątem wyjazdów, gdzie muszę zrobić kawę dla czterech osób. Miałem kombinować z Prismo, ale mielenie 80 gramów pod kawiarkę lub drobniej jest jednak wyzwaniem.
Zamówiłem Phina 450 ml, jeśli uda mi się dopracować przepis pod kątem tolerancji, to będzie idealnie.
450 może zdać egzamin dla większej ilości osób :) Tak się tylko zastanawiam czy to sprawa przemiału i problemów z żołądkiem. Jeśli weźmiemy 25g kawy na ostateczne ok. 200g naparu to wychodzi proporcja wody do kawy jak z moki. Może więcej wody będzie lepsze dla żołądka? Pewnie 450 ogólnie lepiej się sprawdzi i dla siebie samego.
https://www.instagram.com/mr_blend/

Dobra kawa nigdy nie jest gorzka, dobry barista zawsze...

Offline Felix Mężczyzna

• Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
« Odpowiedź #556 dnia: 04 Maj 2018, 15:57:54 »
Właśnie obstawiam nie same proporcje (z Aeropressu robię podobne bez problemu) a czas kontaktu wody z kawą.
Dlatego kombinuję w stronę grubszego przemiału/mniejszej dozy, żeby skrócić czas.
Po zejściu do 15g i grubszego przemiału toleruję znacznie lepiej, za to smak mniej mi pasuje. Popróbuję jeszcze z mniejszą dolewką wody.
Mam miesiąc czasu na testy, coś wykombinuję ;)
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline Mr.Ed Mężczyzna

• Ekspres: Rancilio Silvia V4,Bialetti Venus 4tz,Phin
  • Młynek: Bodum Bistro,Baratza Vario
« Odpowiedź #557 dnia: 04 Maj 2018, 16:18:59 »
Ja mam takiego o pojemności 340ml, doza 24-28g, zależy ja mi się sypnie, przemiał jak do kawiarki, czyli w moim przypadku dość drobno, i czasy około 8-10 minut, nie mierzę dokładnie. Jedno jest pewne, trzęsie mnie po takiej kawie jak starego epileptyka, więc dość rzadko korzystam z phina. Dobrze że to same arabiki, bo po robuście chyba bym zjechał.

Offline Evanduril Mężczyzna

• Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips
  • Młynek: Rhinowares, Wilfa Svart CGWS-130b
« Odpowiedź #558 dnia: 06 Maj 2018, 21:26:03 »
Właśnie obstawiam nie same proporcje (z Aeropressu robię podobne bez problemu) a czas kontaktu wody z kawą.
Dlatego kombinuję w stronę grubszego przemiału/mniejszej dozy, żeby skrócić czas.
Po zejściu do 15g i grubszego przemiału toleruję znacznie lepiej, za to smak mniej mi pasuje. Popróbuję jeszcze z mniejszą dolewką wody.
Mam miesiąc czasu na testy, coś wykombinuję ;)

Chyba nie w tę stronę idziesz. Z mojego doświadczenia - im kawa bardziej kwasowa, tym więcej problemów żołądkowych - więc raczej dłuższe parzenie powinno te kwasy zniwelować. Niech mnie ktoś poprawi, jeśli gadam głupoty odnośnie zależności czasu i kwasu ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

• Ojciec Chrzestny
  • Ekspres: v ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗'] …
  • Młynek: C40MK3; KM3873; Wilfa; Serbski Młynek Turecki; Santos Silent
« Odpowiedź #559 dnia: 06 Maj 2018, 21:41:28 »
Gadasz głupoty. Smak kwaśny to nie to samo co kwas. A skoro jakiś kwas się już rozpuścił, to trzeba by go czymś zneutralizować.
A substancje drażniące to jeszcze inny temat, bo niekoniecznie o kwasy chodzi. Proponuję sprawdzić phina z papierowym filtrem. Ale jeśli chodzi tylko o dawkę lub stężenie, to filtry nie pomogą.

Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi