Autor Wątek: Osad w kawiarce Bialetti  (Przeczytany 19572 razy)

Offline gamer7772

  • Wiadomości: 2
Osad w kawiarce Bialetti
« dnia: 25 Grudzień 2015, 18:57:12 »
Witam, dostałem wczoraj kawiarke bialetti. Po kilku zrobionych kawach zauważyłem, że na dnie w dolnym zbiormiczku gromadzi sie dziwny jasny osad. Używałem wody z kranu, kawiarkę myłem tylko wodą. To kamień czy coś innego?  Powinienem się martwić?

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4424
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Osad w kawiarce Bialetti
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Grudzień 2015, 19:05:59 »
Nie powinieneś się martwić.

Offline gamer7772

  • Wiadomości: 2
Odp: Osad w kawiarce Bialetti
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Grudzień 2015, 19:26:48 »
Nie powinieneś się martwić.


To kamień?

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4424
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Osad w kawiarce Bialetti
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Grudzień 2015, 19:34:00 »
Nie jestem jasnowidzem ale tylko woda gotowana z mojego kranu nie powoduje kamienia. Najprawdopodobniej tak. No ale w czym Ci to przeszkadza?

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Osad w kawiarce Bialetti
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Grudzień 2015, 23:06:38 »
To kamień kotłowy. Zagotuj wodę w czajniku i dopiero potem wlej do kawiarki - wieksza część osadu wytrąci się w czajniku zamiast w zbiorniku kawiarki. Kup sobie dzbanek, np. brita, dafi to problem ograniczysz do minimum.
Tymczasem wsyp trochę kwasku cytrynowego tam, gdzie nalewasz wodę i podgrzej.
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Osad w kawiarce Bialetti
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Grudzień 2015, 23:36:00 »
Te zbiorniki aluminiowych kawiarek tez dość łatwo korodują, więc jak chcesz długo utrzymać go w porządku, to po zrobieniu kawy trzeba przepłukać i najlepiej wytrzeć od razu do sucha. 

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Osad w kawiarce Bialetti
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Grudzień 2015, 23:44:04 »
Aluminium łatwo koroduje? Oczywiście kawiarka nie jest wykonana z czystego aluminium i to dodatki powodują, że stop koroduje ale nie widziałem rdzy na aluminiowej kawiarce porządnej firmy. Korozja to domena tanich stalowych chińczyków.
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Osad w kawiarce Bialetti
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Grudzień 2015, 23:53:05 »
Te zbiorniki aluminiowych kawiarek tez dość łatwo korodują
Przez kilkanaście lat używałem aluminiowej kawiarki przynajmniej dwa razy dziennie i służy do tej pory.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Osad w kawiarce Bialetti
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Grudzień 2015, 00:32:00 »
pewnie nie jest to taka korozja jak stali, ale następuje jakaś reakcja i oprócz osadu coś jeszcze tam zostaje/powstaje. Tak przynajmniej było z moją pierwszą kawiarką kilkanaście lat temu. Może to było spowodowane złym traktowaniem. Ostatnio gdzieś chyba na vlogu arabean natrafiłem na taką uwagę żeby najlepiej wycierać po wypłukaniu co myślę, że może być sensowne.

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Osad w kawiarce Bialetti
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Grudzień 2015, 00:41:51 »
Utlenianie stopu, z którego zrobiona jest kawiarka ma charakter powierzchniowy i jeśli ktoś chce zachować jak najlepszy wygląd swojej kawiarki, to warto wycierać ją dokładnie po umyciu.
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Osad w kawiarce Bialetti
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Grudzień 2015, 01:09:12 »
może i powierzchowny ale, u mnie w zbiorniczku zrobiło się nie fajnie i zapach taki metaliczno kwaśny był..  myślę że to przez to że często robiłem kawę przed wyjściem zapominając o jej myciu w związku z czym mokra kawa zostawała w kawiarce po zaparzeniu kawy na pół dnia.

Offline aszmian

  • Wiadomości: 3
Odp: Osad w kawiarce Bialetti
« Odpowiedź #11 dnia: 17 Sierpień 2016, 11:05:51 »
Aby otworzyć poniższe obrazki kliknij prawy przycisk myszy i otwórz w nowym oknie/tabie,
nie wiem dlaczego nie działają poniżej w podglądzie  :(





Mi też niestety pojawia się czasami taki jak na zdjęciach osad. To o taki chodziło w powyższej rozmowie?
Czy to jest ten dodatkowy produkt utleniania aluminium? Bo mi to wygląda na pochodną pleśni... :( Chciałabym się upewnić.
Czy ktoś się orientuje na 100% co to jest?
« Ostatnia zmiana: 17 Sierpień 2016, 11:11:42 wysłana przez aszmian »

Offline WasylGd Mężczyzna

  • Wiadomości: 85
  • Ekspres: LaPavoni Professional, phin, Mukka Exspress, Bialetti Brikka, džezva z Sarajewa
  • Młynek: Macap M2M
Odp: Osad w kawiarce Bialetti
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Sierpień 2016, 11:48:01 »
To są tlenki Al, które powstają albo od kwaśnej wody (warto sprawdzić pH) lub od mycia płynami do naczyń z kwaskiem cytrynowym.
W instrukcji obsługi moich kawiarek wyraźnie zaznaczono, żeby nie myć w zmywarkach i nie stosować płynów z zawartością kwasków.
Kwaśnego odczynu wody trudno się pozbyć bez systemu filtrów, osmozy etc.
Można sprawdzić natomiast jaką tanią wodę w dużych bańkach i z niej robić kawkę.

Kiedyś dla doświadczenia umyłem starą kawiarkę alu w zmywarce. Po wyjęciu wyglądała jakby ktoś ją wypiaskował grubym piaskiem.

Offline aszmian

  • Wiadomości: 3
Odp: Osad w kawiarce Bialetti
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Sierpień 2016, 20:04:12 »
Kilka razy zdarzyło się umyć ludwikiem.... Ale dosłownie kilka razy...
Czy teraz kawiarka nadaje się do wyrzucenia? Czy to możliwe, że to nie ludwika wina a wody?
Jeżeli wody... to czym wyczyścić te tlenki? Wrzącą wodą? kilka razy a potem przepłukać normalną o dobrym ph?
(z reguły używam kranówy przepuszczonej przez Brittę)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Osad w kawiarce Bialetti
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Sierpień 2016, 20:19:44 »
Tlenek glinu jest bardzo twardą i trwałą substancją. Powstaje w kontakcie metalu z powietrzem. Aluminium ulega korozji w kontakcie z wodą. Po użyciu umyj i wszystko wysusz, zostaw rozłożone na części, tak by był dostęp powietrza. Wtedy z czasem powierzchnia sama się utwardzi.

Używając Ludwika i jakichś ostrych przyrządów do mycia mogłeś usunąć ochronną warstwę tlenku (korundu). Gołe aluminium w kontakcie z wodą po prostu znika, zamienia się w pył. To ta niby pleśń...
« Ostatnia zmiana: 18 Sierpień 2016, 20:30:57 wysłana przez Antonio »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi