Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 308065 razy)

Offline zielonkawa11 Kobieta

  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: Moccamaster One-Cup, Aeropress, Kalita Wave, Kalita Dripper, MiiR Pourigami
  • Młynek: Fellow Ode, Timemore Chestnut Slim
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1470 dnia: 02 Lipiec 2024, 14:33:23 »
USTM Silver RO z dodatkowymi mineralizatorami?
Chyba najbardziej sensowna i ekonomiczna opcja, jedyne co bym zamienił miejscami wkłady na pierwszy węglowy, drugi sendymentacyjny moim zdaniem tak jest lepiej dla żywotności membrany.

Tylko patrzę, że te sedymentacyjne piankowe do Silvera to mają tylko w mikronażu 5. A jeśli chodzi o mineralizatory to tylko L-Vita, które są niestety liniowe.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5107
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1471 dnia: 02 Lipiec 2024, 14:50:13 »
To jakie inne mineralizatory chcesz montować, jeśli nie mogą być liniowe? Od razu napisz z jakiego powodu będą lepsze.

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 643
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1472 dnia: 02 Lipiec 2024, 15:29:45 »
Tylko patrzę, że te sedymentacyjne piankowe do Silvera to mają tylko w mikronażu 5. A jeśli chodzi o mineralizatory to tylko L-Vita, które są niestety liniowe.
Wkłady są standardowe 10" więc później łatwo sobie kupisz jaki Ci pasuje, ja używam nawet 0,5 mikrona. Mineralizatory z reguły są liniowe, ja kupiłem 2 korpusy T33 wielokrotnego użytku i zasypuję je sam tym co mi pasuje wychodzi taniej i mogę dobrać media do swoich potrzeb.

Offline zielonkawa11 Kobieta

  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: Moccamaster One-Cup, Aeropress, Kalita Wave, Kalita Dripper, MiiR Pourigami
  • Młynek: Fellow Ode, Timemore Chestnut Slim
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1473 dnia: 02 Lipiec 2024, 16:29:20 »
To jakie inne mineralizatory chcesz montować, jeśli nie mogą być liniowe? Od razu napisz z jakiego powodu będą lepsze.
Cytuję to co byłu tu gdzieś napisane

"Na koniec wielka UWAGA dotycząca tanich i kiepsko wykonanych mineralizatorów: Sposób montażu takiego mineralizatora ma kluczowy wpływ na stopień mineralizacji. Niestety kiepskie mineralizatory w ułożeniu poziomym prawie w ogóle nie działają a tak właśnie są montowane do zestawów RO przez producentów. Zamontowany w ułożeniu pionowym mineralizator działa znacznie lepiej a ściślej mówiąc w ogóle działa. Dla czego tak się dzieje dowiadujemy się po rozcięciu filtra. Poziome usytuowanie filtra sprawia, że pomiędzy obudową w górnej części a powierzchnią granulowanego złoża mineralizującego powstaje minimalna przestrzeń, którą to woda pokonuje szybko i bez oporów omijając złoże górą więc kontakt wody ze złożem jest znikomy w związku z czym nie dochodzi do nasycenia wody minerałami.
Przy pionowym usytuowaniu filtra i przepływie wody z dołu do góry (odwrotnie opór złoża powoduje większy spadek ciśnienia) woda przepływa przez całą objętość złoża co skutkuje większą mineralizacją. Marnej jakości mineralizator łatwo rozpoznać. Gdy się go potrząśnie słychać jak wsad (granulat) się w środku przemieszcza."

Ja się kompletnie nie znam, próbuję jedynie złożyć te 99 stron wątku do kupy 😅

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 643
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1474 dnia: 02 Lipiec 2024, 23:13:36 »
To go postaw pionowo, proste.

Offline Tukidydes Mężczyzna

  • Wiadomości: 105
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T
  • Młynek: DF64 Gen 2; Timemore Chestnut C2
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1475 dnia: 04 Lipiec 2024, 20:20:34 »
Ja się kompletnie nie znam, próbuję jedynie złożyć te 99 stron wątku do kupy 😅

To jaka alternatywa bezpojemnikowa obecnie, te R600 Mini lub USTM Silver RO z dodatkowymi mineralizatorami?

Może trochę pomogę :)
Ja mam u siebie już od jakiegoś czasu odwróconą osmozę Supreme RO6 Premium. Długo się zastanawiałem co tu zainstalować, żeby mieć dobrą wodę i wybór padł na wspomniany zestaw. Po pierwszych próbach z kawą i testach samej wody zdecydowałem się dołożyć dodatkowy mineralizator, a potem kolejny... w sumie są 3, wszystkie liniowe, wszystkie produkcji Supreme filters, przy czym ten ostatni jest zamontowany pionowo. Skorzystałem z tej samej rady, którą Ty zacytowałaś.

Parametry jak na zdjęciach, oprócz tego z testów kropelkowych:
  • twardość węglanowa (KH) = 3,0 - 3,5 dH
  • twardość ogólna (GH) = 3,5 - 4,0 dH

Znaczy się, że spełnia to o czym mowa na stronie SCA.






Sam model urządzenia (z pojemnikiem lub bez) nie powinien mieć znaczenia dla jakości wody, pod warunkiem, że jakość samych filtrów i membrany jest wystarczająca. Najtrudniej trafić z tymi mineralizatorami. Próbowałem różnych marek i dla przykładu Aquafilter mineralizował wyjątkowo skutecznie (1 filtr = 50-60 ppm), ale przy okazji podnosił pH wody do szałowych 10-11, co już było czuć w jej smaku...  :-(

Panika przy zmieszaniu z kranówą dyskwalifikuje Akvo(to małe, domowe) na dzień dobry. Załóż zwykłą osmozę, dwa mineralizatory na wyjściu i nie kombinuj. A baterią się nie przejmuj, jeżeli nie używasz jej do skażonej wody to jakaś minimalna ilość wody z wodociągu nic nie zrobi.
Czyli uważasz, że BWT może sobie nie poradzić z taką twardością lub też, że RO z 2x mineralizacją deklasuje BWT? Ja mam małe mieszkanie i montaż RO trochę utrudnia sprawę chyba, że mogę pociągnąć system RO 1-2m dalej do drugiej szafki.

Filtry oraz pojemnik można zamontować po drugiej stronie kuchni i wszystko połączyć rurkami - zasilanie (zimna woda) ze ściany trafia z jednej strony do urządzenia i z drugiej strony wychodzi w kierunku wylewki. W moim przypadku jest to około 60 cm, ale rurki są poprowadzone za jedną szafką cargo. Nie stanowi to najmniejszego problemu :)
« Ostatnia zmiana: 04 Lipiec 2024, 20:32:00 wysłana przez Tukidydes »

Offline zielonkawa11 Kobieta

  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: Moccamaster One-Cup, Aeropress, Kalita Wave, Kalita Dripper, MiiR Pourigami
  • Młynek: Fellow Ode, Timemore Chestnut Slim
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1476 dnia: 05 Lipiec 2024, 19:38:14 »
Dzięki wielkie wam wszystkim :D

Offline L3m0n3K

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Hario V60, Hario Switch, Aeropress
  • Młynek: ZP6 Special
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1477 dnia: 14 Lipiec 2024, 14:02:28 »
Cześć, potrzebuję porady w sprawie wody, przeczytałem prawie cały (jeśli nie cały) wątek, mam jakieś wnioski, ale może doradzicie, czy na pewno dobrze myślę:) Niestety nie mam jeszcze dokładnych pomiarów twardości, ale znajomemu mieszkającemu niedaleko wyszło około 16 stopni niemieckich.


Więc tak, celem jest oczywiście instalacja filtra w nowym mieszkaniu do celów kawowych (obecnie tylko i wyłącznie kawa, nomen omen, filtrowana) i pitnych, ale zależy mi też na tym, żeby w mieszkaniu nie odkładał się kamień.
Założenia instalacji:
  • Jak najmniej kamienia odkładającego się w kuchni i łazience
  • Smaczna woda pitna i do kawy
  • Możliwość spróbowania wody przed instalacją filtra (to może być bardzo trudne kryterium, i pewnie zależy też od wody wejściowej, ale coś "close enough" byłoby w zupełniości wystarczające)

Mój obecny plan wygląda tak:
  • Instalacja zmiękczacza wody na całe mieszkanie
  • Instalacja BWT Bestmax Premium (o ile spełni 3cie kryterium, ale tutaj mam nadzieję udałoby się spróbować wody wcześniej) pod zlewem, który byłby podłączony do baterii trójdrożnej
  • Korzystanie z przefiltrowanej wody do zastosowań kawowych i pitnych

I tutaj pojawiają się pytania:
  • Czy jest sens instalacji BWT Bestmax Premium, jeśli woda i tak będzie już zmiękczona? Może na potrzeby takiej sytuacji istnieją jakieś sensowne alternatywy?
  • Czy woda uzyskana z BWT Bestmax Premium jest w porządku do picia (czy nie jest np. pozbawiona zbyt wielu związków mineralnych)?
  • Czy takie rozwiązanie (zmiękczasz + BWT) ma sens? Może jest coś, o czym nie wiem, co by tutaj lepiej pasowało, np. instalacja innego filtra do wody pitnej, i używanie jakiegoś dzbanka do zastosowań kawowych? A jeśli jest OK, to czy znacie może jakieś miejsca w Warszawie, gdzie można spróbować wody z BWT Bestmax Premium 'na surowo'?

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 643
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1478 dnia: 14 Lipiec 2024, 15:54:24 »
Najlepsze i najtańsze rozwiązanie na długą metę będzie zmiękczacz na wejściu i RO z mineralizatorem z wylewką dla wody pitnej.

Offline L3m0n3K

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Hario V60, Hario Switch, Aeropress
  • Młynek: ZP6 Special
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1479 dnia: 14 Lipiec 2024, 20:00:17 »
Dzięki za odpowiedź. Kurczę, tyle razy zmieniałem treść wiadomości, że zapomnialem o kluczowej informacji - myślałem o RO, ale odrzuca mnie trochę ilość odrzucanej wody - z tego, co widziałem, to najbardziej efektywne instalacje produkują około 1 czysty litr na 2 litry wody. Chyba, że istnieje jakiś sposób na podkręcenie tego współczynnika, albo sposób na sensowne użycie tej wody? Niestety np. zbiorniki retencyjne w mojej sytuacji odpadają.

Jeśli nie, i zakładając, że odrzut wody jest dla mnie "deal-breakerem", to czy filtry BWT będą najlepsze, czy jest sens bawić się np. w rozwiązania do ultrafiltracji (z tego, co rozumiem, to nie powodują odrzutu)?

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 643
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1480 dnia: 14 Lipiec 2024, 21:46:31 »
A ile tej wody do picia będziesz dziennie zużywał że się tak przejmujesz odrzutem? Systemy z pompą będę miały lepsze rezultaty, podają nawet 1:1, zmiana restryktora odrzutu wody do ścieków też pomoże ale nie możesz za dużo ograniczyć bo membrana będzie szybciej się zużywać. Zabawa w inne filtry będzie droższa i przeważnie da gorsze rezultaty, chyba że woda z kranu jest już dosyć miękka.
« Ostatnia zmiana: 14 Lipiec 2024, 22:05:15 wysłana przez Artisz »

Offline L3m0n3K

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Hario V60, Hario Switch, Aeropress
  • Młynek: ZP6 Special
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1481 dnia: 15 Lipiec 2024, 10:53:18 »
Pewnie nam wyjdzie powiedzmy litr na kawę, litr na herbatę, załóżmy 4 litry do picia, to pewnie z 6 litrów będzie. Stosunek 1:1 widziałem, np. w Ro Padzie możliwym do kupienia w sklepie osmozy. Szczerze to najbardziej chyba mnie boli to, że ta woda się jakby "marnuje", chociaż jak teraz czytam, to straty powstające przy braniu prysznica są dużo większe..

No dobra, to jak tak przekonujesz do RO, to załóżmy ten wariant:) Czy takie "gotowce" jak ten Ro Pad wymieniony wcześniej są OK, czy lepiej konstruować coś "swojego", bardziej generycznego? Z tego, co zdążyłem przeczytać, to w Ro Padzie zamykałbym się na niestandardowe filtry, ale na szczęście mógłbym użyć dowolnych mineralizatorów - czy któreś są najbardziej polecane? Na plus wychodzi też kwestia zajmowanego miejsca, wątpię, by udało się ją pobić. Czytałem też o konkretnych membranach i w kilku miejscach na forum mocno polecano membrany Filmtec'a, których z tego co rozumiem raczej nie mógłbym zainstalować w takim Ro Padzie?

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 643
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1482 dnia: 15 Lipiec 2024, 13:12:32 »
Popatrz na USTM silver RO z mineralizatorem, używa standardowych 10" filtrów, wyjdą taniej i jest większy wybór.
« Ostatnia zmiana: 15 Lipiec 2024, 13:16:25 wysłana przez Artisz »

Offline smichal

  • Wiadomości: 35
  • Ekspres: Ascaso Duo Plus, V60, Aeropress, kawiarka, tygielek
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1483 dnia: 15 Lipiec 2024, 14:41:51 »
Popatrz na USTM silver RO z mineralizatorem, używa standardowych 10" filtrów, wyjdą taniej i jest większy wybór.
Zgadza się, mam i polecam. Fajnie chodzi i odpad wody nawet mniejszy niż 1:1. Ja np. jak napełniam pojemnik 5l to wody z odpadu jest jakieś 3l.

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 643
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1484 dnia: 15 Lipiec 2024, 22:45:35 »
Ja np. jak napełniam pojemnik 5l to wody z odpadu jest jakieś 3l.
Ciekawe tylko jaka będzie żywotność membrany przy tak niskim odpadzie?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi