Autor Wątek: Zachciało mi się włoszczyzny...(Mokarabia Regal)  (Przeczytany 23614 razy)

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Zachciało mi się włoszczyzny...(Mokarabia Regal)
« Odpowiedź #30 dnia: 16 Lipiec 2015, 22:23:16 »
Może na stronie nie ma "szału". Ale kawy są dobrze opisane.
Przyszła przesyłka i wypalenie kaw jest z przed tygodnia lub dwóch.
Ostatnio zachwycam się ich kawami. Lepsze niż rok temu.

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Zachciało mi się włoszczyzny...(Mokarabia Regal)
« Odpowiedź #31 dnia: 20 Lipiec 2015, 13:32:51 »
Spójrzcie na tę stronę: http://www.konesso.pl/product-pol-1663-Kawa-ziarnista-Butterworth-Son-Rwanda-Gatare-250g.html w opisie kawy jest "ocena SCAA" pierwszy raz widzę taką informację w opisie na stronie rodzimego sklepu.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10626
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Zachciało mi się włoszczyzny...(Mokarabia Regal)
« Odpowiedź #32 dnia: 20 Lipiec 2015, 14:04:52 »
Cóż nam z tego wynika? ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Zachciało mi się włoszczyzny...(Mokarabia Regal)
« Odpowiedź #33 dnia: 20 Lipiec 2015, 14:20:12 »
Że jednak istnieją oficjalne speciality, nie tylko samozwańcze skróty myślowe. W smaku pewnie niewiele.

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Zachciało mi się włoszczyzny...(Mokarabia Regal)
« Odpowiedź #34 dnia: 20 Lipiec 2015, 14:57:39 »
Cóż nam z tego wynika? ;
Nam czyli komu ? Bo nam konsumentom wynika z tego informacja, że kawa jest "specjality" jeśli ma więcej niż 80. Natomiast "nam" czyli rodzimym palaczom w kontekście trafnego spostrzeżenia kolegi Zamka i Shaqksa pewnie to nie pasuje  ;) 

W temacie wałowania produktu przez naszych rodzimych producentów.. to chyba dość powszechne zwłaszcza jeżeli chodzi o warszawskie palarnie. Tak samo jak sprzedawanie santosu pod inną nazwą jako kawy specialty pod espresso (równiez warszawka )

Ja kupując kawę kieruje się subiektywnymi kryteriami ale klikając zakładkę "kawy speciality" w sklepie internetowym wolałbym mieć jakieś potwierdzenie tego że to są kawy speciality a nie jak pisze donkiszot "samozwańcze skróty"  ;)




Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10626
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Zachciało mi się włoszczyzny...(Mokarabia Regal)
« Odpowiedź #35 dnia: 20 Lipiec 2015, 15:05:24 »
Ale co z tej tu oceny wg metodyki SCAA wynika? Kto, gdzie i kiedy dokonał tej oceny? Jest to kawa z jakiejś palarni w UK. Czy to zostało ocenione na plantacji, u dealera, w palarni? Też sobie mogę napisać, że ta czy owa kawa ma taką czy inną punktację w jakiejś tam skali... Ale raczej nie rusza mnie czyjaś ocena, dokonana gdzieś i kiedyś tam. Kupujemy ziarna na podstawie próbek, a nie czyichś ocen. Sami nie czujemy zaś potrzeby, by dokonywać oceny jakiejś kawy, wypełniając pola jakiegoś formularza... Ocena sensoryczna produktów spożywczych nie jest banalną sprawą -- tyle tu mogę powiedzieć. Klikając w google nazwy naszych singli, znajdziesz ich pochodzenie, a gwoli ciekawości mogę Ci podać źródła zakupów (też zresztą nietrudno je wytropić).
« Ostatnia zmiana: 20 Lipiec 2015, 15:13:22 wysłana przez Antonio »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Zachciało mi się włoszczyzny...(Mokarabia Regal)
« Odpowiedź #36 dnia: 20 Lipiec 2015, 15:19:46 »
Skoro ocena jest SCAA to pewnie z Cup of Excellence, a to dość jasna i konkretna, wieloosobowa ocena. Oczywiście, że na ostateczny smak ma to wpływ mocno pośredni, bo i wiele pośrednich czynników po drodze, ale skoro ktoś promuje kawy speciality i promuje siebie mówiąc sowim klientom, że sprzedaje specjality, to powinien i ocenę speciality wraz z pochodzeniem kawy podawać.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10626
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Zachciało mi się włoszczyzny...(Mokarabia Regal)
« Odpowiedź #37 dnia: 20 Lipiec 2015, 15:48:59 »
A kto promuje i ukrywa to pochodzenie i ocenę? ;)
Jeszcze jedną mam refleksję. Wspomniana wcześniej Mare Terra dziś za grosze sprzeda jakiś Salwador, który parę lat temu w cenniku miał chyba ponad 90 punktów. De facto jest i była to taka sobie zwykła kawka, niezbyt porywająca. Ale przecież Speciality ;). Inni obrażają się, gdy poprosisz o próbki. Jak to: nie ufasz naszej ocenie i barwnym opisom?

Dlatego w nosie mam tego typu oceny.

Ale wiadomo: jeśli jakiś ekspert powie, że dana kawa jest super, to tak musi być. Większości ludzi taka wskazówka jest potrzebna.
« Ostatnia zmiana: 20 Lipiec 2015, 15:58:20 wysłana przez Antonio »

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Zachciało mi się włoszczyzny...(Mokarabia Regal)
« Odpowiedź #38 dnia: 20 Lipiec 2015, 16:04:14 »
skoro ktoś promuje kawy speciality i promuje siebie mówiąc sowim klientom, że sprzedaje specjality, to powinien i ocenę speciality wraz z pochodzeniem kawy podawać.
No właśnie. Hasło 'speciality' jest od jakiegoś czasu intensywnie eksploatowane i zdziwiło mnie to, że nikt nie podaje tych danych aż do dziś. Pytanie kto pierwszy z rodzimych specialityroasterów poda te informacje. Następne pytanie czy to będzie kolejny wał ?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10626
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Zachciało mi się włoszczyzny...(Mokarabia Regal)
« Odpowiedź #39 dnia: 20 Lipiec 2015, 16:07:20 »
No ale po co to? Jakoś nie zauważyłem takich szczegółów nawet w SMC czy u Tima. Ale skoro tak dociekasz Maro, to pewnie pierwszy będzie nasz wspólny znajomy ;).

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Zachciało mi się włoszczyzny...(Mokarabia Regal)
« Odpowiedź #40 dnia: 20 Lipiec 2015, 17:13:38 »
Eeee Ty jak zwykle jakieś bzdurne wnioski wyciągasz  :picardpalm: Po prostu zauważyłem 'nowość' w opisie kawy a Ty swoim zwyczajem szukasz drugiego dna  ;-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Zachciało mi się włoszczyzny...(Mokarabia Regal)
« Odpowiedź #41 dnia: 20 Lipiec 2015, 17:38:34 »
Mi nie potrzebne oceny, za to zupełnie nie rozumiem po co wmawiać ludziom, że tylko kawa speciality, a jak przyjdzie co do czego to nie ma speciality.

A kto promuje i ukrywa to pochodzenie i ocenę?
Tzw. polski rynek speciality. ;) Palarnie, blogi, vlogi, bariści itd.


Dla mnie najważniejsze jest zaufanie do palarni i własna potem ocena. :pycha:

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10626
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Zachciało mi się włoszczyzny...(Mokarabia Regal)
« Odpowiedź #42 dnia: 20 Lipiec 2015, 17:40:45 »
Czy to aby nowość? Te oceny punktowe od dawna się stosuje i podaje. Pamiętasz, kiedy zaczęliśmy palić jakieś kawki? Kupując kiedyś np. "Malawi Mzuzu Geisha" (cokolwiek to oznaczało), widzieliśmy w cenniku tę ocenę, ale kierowaliśmy się własną oceną przede wszystkim. Coś tam pisałem o tych punktach, podobno aż 90-ciu, ale czy to miało jakiekolwiek znaczenie komercyjne? Raz było 90, innym razem 86 itp. Ale kto dokonał tej oceny, nie wiem... ;) W sumie mógłbym teraz skorzystać z modułu Artisana do oceny sensorycznej naszych kaw. Można tam sobie ustalić dowolne skale, deskryptory, można skorzystać z gotowych zestawień (SCAA, INEI itd.). Ale u mnie dana kawa będzie taka, u kogoś innego siaka, u innego owaka... ;) Dobra kawa będzie dobra, po prostu :).
Nie odcinam się ani nie potępiam tych ocen sensorycznych. One zawsze coś tam mówią... Myślę, że żeby się w tych liczbach i kawach jakoś orientować, trzeba by zająć się zagadnieniem cuppingu, testowania bardzo serio i bardzo praktycznie oddać całym czasem i sercem ;).
« Ostatnia zmiana: 20 Lipiec 2015, 17:45:46 wysłana przez Antonio »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Zachciało mi się włoszczyzny...(Mokarabia Regal)
« Odpowiedź #43 dnia: 20 Lipiec 2015, 17:47:24 »
I tego nikt raczej nie neguje. Chodzi o to, że niektórzy zamiast skupić się na smaku skupiają się na etykietce, na którą nie mają/ nie dają poparcia. Że słowo speciality coś znaczy, coś bardzo konkretnego, a stało się nic nie znaczącą etykietką pewnej części rynku wzajemnej adoracji.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10626
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Zachciało mi się włoszczyzny...(Mokarabia Regal)
« Odpowiedź #44 dnia: 20 Lipiec 2015, 18:59:31 »
Świeżo wypalana? ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi