Autor Wątek: Jaki ekspres tylko do kaw czarnych.  (Przeczytany 2017 razy)

Offline wjp

  • Wiadomości: 195
  • Ekspres: QM AQUILA, La Pavoni Europiccola, Flair 2 Pro
  • Młynek: SanRemo SR70, comandante c40 mk3
Jaki ekspres tylko do kaw czarnych.
« dnia: 23 Maj 2024, 21:10:47 »
Moja znajoma szuka jakiegoś małego ekspresu do domu tylko do kaw czarnych. Znalazłem w sieci modele:

1.  JURA ENA 4
2.  Melitta Purista

Czy ktoś z Was miał przyjemność obcowania z tymi ekspresami?
Chodzi o mały ekspres, który zaparzy smaczną kawę.

Uprzedzając komentarze........ tak tak ..... będzie tam wsypana porządna kawa :)


Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5505
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Jaki ekspres tylko do kaw czarnych.
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Maj 2024, 21:34:36 »
Niech kupi C8, jakby już stanęło na Jurze, bo:
¹ większy moduł zaparzający 16 vs 11g. Gwarantuję, że espresso będzie lepsze, bo sprawdziłem nieraz
² tylko 5 stów droższy
³ a jak się zlezą goście, amatorzy mlecznych kaw, to też zrobi piankę
Niestety jeszcze nie testowałem.
« Ostatnia zmiana: 23 Maj 2024, 21:45:59 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline wjp

  • Wiadomości: 195
  • Ekspres: QM AQUILA, La Pavoni Europiccola, Flair 2 Pro
  • Młynek: SanRemo SR70, comandante c40 mk3
Odp: Jaki ekspres tylko do kaw czarnych.
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Maj 2024, 22:01:49 »
Niekoniecznie musi być JURA. Ten C8 trochę przekracza budżet choć może udałoby się uzyskać jakiś rabat. A co sądzicie o tym Melitta? Warto brać go pod uwagę? Cena i rozmiar zachęca. 

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6340
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Jaki ekspres tylko do kaw czarnych.
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Maj 2024, 22:53:29 »
To jest trochę poprawiona Melitta Solo, mój tata taką ma od 3 lat i jest zadowolony, kupił sobie drugą do biura. Jak dla mnie jeśli ktoś pije filiżankę czarnej kawy, to można bardzo smaczne rezultaty uzyskać ze średnio palonej kawy. Mój tata akurat pije Etiopię paloną do espresso i wg mnie wychodzi to bardzo smacznie. Jednak jak ktoś chciałby espresso to nie ten adres.
« Ostatnia zmiana: 23 Maj 2024, 22:57:15 wysłana przez krystians »

Offline wjp

  • Wiadomości: 195
  • Ekspres: QM AQUILA, La Pavoni Europiccola, Flair 2 Pro
  • Młynek: SanRemo SR70, comandante c40 mk3
Odp: Jaki ekspres tylko do kaw czarnych.
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Maj 2024, 10:12:38 »
Czyli jak wsypiemy dobrą kawę to "zwykły" amator kawy powinien być zadowolony?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5505
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Jaki ekspres tylko do kaw czarnych.
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Maj 2024, 10:47:04 »
Z automatami jest prosta zasada. Jeśli na najdrobniejszym ustawieniu młynka, maksymalnej dozie i świeżej kawie z wylewek leje się jak z wiadra, to przy tak krótkiej ekstrakcji lepsza arabika jest kwaśna. Ratunkiem jest spalenizna z robustą, wtedy dominuje gorycz i jest w jakimś stopniu akceptowalna, bo nie kwaśna. Ciekawa i zabawna jest  sytuacja, gdy ludzie kupują droższy, dobry ekspres, np Jura z modułem 16g i sypią kiepskiej jakości ziarna, wtedy dostają jeszcze gorszy napar, niż użytkownicy tańszych, słabszych ekspresów automatycznych z takim ziarnem.

Poza tym każdy automat można ustawić optymalnie, tj wyciągnąć maksimum jego możliwości.
« Ostatnia zmiana: 24 Maj 2024, 10:54:20 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6340
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Jaki ekspres tylko do kaw czarnych.
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Maj 2024, 12:16:19 »
Czyli jak wsypiemy dobrą kawę to "zwykły" amator kawy powinien być zadowolony?
Myślę że tak, kolega który jest od lat baristą, a teraz ma też palarnię, mówił że jego rodzice też mają Melittę Solo i zwykłe kawki palone do espresso mu smakują u rodziców. Podejrzewam, że nie każda kawa i nie w każdej ilości da super rezultat, ale jeśli się poświęci chwilę i popróbuje, to można smaczną filiżankę się napić.

W kwestii doboru kawy to np. mój tata ma znajomego, który sprzedaje w sklepie kawy z palarni i wziął sobie kilka na próbę i wybrał po prostu jaka najbardziej mu pasuje.  Jedna rzecz, że trzeba mielenie raczej ustawić na najdrobniejsze lub nieco grubsze w zależności czy ktoś chce filiżankę kawy ok 100 - 150 ml czy cały kubek 250 - 300 ml. W tym ekspresie fajne jest to, że masz bardzo prostą obsługę, pokrętło od ilości wody, guzik od ilości kawy i właściwie tyle. Lać dobrą przefiltrowaną wodę codziennie, przepłukiwać grupę przynajmniej raz na parę dni, czyscić chemią i odkamieniać w zależności od ilości zaparzanej kawy i twardości wody.
« Ostatnia zmiana: 24 Maj 2024, 15:05:19 wysłana przez krystians »

Offline wjp

  • Wiadomości: 195
  • Ekspres: QM AQUILA, La Pavoni Europiccola, Flair 2 Pro
  • Młynek: SanRemo SR70, comandante c40 mk3
Odp: Jaki ekspres tylko do kaw czarnych.
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Maj 2024, 15:21:02 »

Przedstawię dwie wersje mojej znajomej. Niech wybierze coś z tej dwójki i weźmie pod uwagę model C8.

Dziękuję za Wasze odpowiedzi :)  [emoji106]

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5505
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Jaki ekspres tylko do kaw czarnych.
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Maj 2024, 15:42:51 »
Wytłumacz jej, gdyby nie piła espresso, a długie kawy i ekspres nie będzie miał funkcji americano, to niech doleje wody, a nie przelewa przez zużyte ciastko w module. Kawa jest dużo lepsza.
》tertium non datur《

Offline wjp

  • Wiadomości: 195
  • Ekspres: QM AQUILA, La Pavoni Europiccola, Flair 2 Pro
  • Młynek: SanRemo SR70, comandante c40 mk3
Odp: Jaki ekspres tylko do kaw czarnych.
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Maj 2024, 15:50:58 »
 [emoji106]

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5505
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Jaki ekspres tylko do kaw czarnych.
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Maj 2024, 18:31:15 »
@wjp
Może mi pomożesz. Masz pod nickiem młynek San Remo. Orientujesz się w nich? Fiorenzato robi dla San Remo? Tabliczka ze zdjęcia i nie mogę znaleźć informacji necie o tym młynie :(
« Ostatnia zmiana: 24 Maj 2024, 18:38:52 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline wjp

  • Wiadomości: 195
  • Ekspres: QM AQUILA, La Pavoni Europiccola, Flair 2 Pro
  • Młynek: SanRemo SR70, comandante c40 mk3
Odp: Jaki ekspres tylko do kaw czarnych.
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Maj 2024, 08:05:24 »
Tak mam San Remo SR70. To tak naprawdę fiorenzato F64. Ale nie wiem jaki to odpowiednik z Twojej etykiety.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5505
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Jaki ekspres tylko do kaw czarnych.
« Odpowiedź #12 dnia: 25 Maj 2024, 18:30:21 »
Wygląda jak Fiorenzato F4 Evo, tylko większy.
》tertium non datur《

Offline Katarynka

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: aeropress, przelewowy, drip
Odp: Jaki ekspres tylko do kaw czarnych.
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Czerwiec 2024, 21:45:26 »
Wytłumacz jej, gdyby nie piła espresso, a długie kawy i ekspres nie będzie miał funkcji americano, to niech doleje wody, a nie przelewa przez zużyte ciastko w module. Kawa jest dużo lepsza.

Zastanawiam się, czy na co dzień bym korzystała z tej opcji dla smaku. Gdy mam okazję, to piję kawę z ekspresu ciśnieniowego, ale słabszego, właśnie taką "długą" - 100 ml, przelewaną przez jedno ciastko kawowe i dodaję nieco mleka - czy w takiej opcji różnica w smaku byłaby nadal wyczuwalna? Z tego powodu zastanawiam się nad tym modelem C8 albo E8 (który ma opcję dolania gorącej wody do espresso, ale jest droższy).

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6340
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Jaki ekspres tylko do kaw czarnych.
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Czerwiec 2024, 23:06:14 »
To zależy od tego jakiej dozy użyje się w trakcie zaparzania i czego się oczekuje, w ekspresie zawsze jest jakiś zakres ilości używanej kawy i regulacji przemiału.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi