Autor Wątek: Tani ekspres do latte art ?  (Przeczytany 7339 razy)

Offline adiibr

  • Wiadomości: 5
Tani ekspres do latte art ?
« dnia: 21 Styczeń 2015, 15:51:08 »
Witam, niedawno ukończyłem kurs baristyczny i wiem że wgl nie ma sensu kupować taniego ekspresu jednak chcę się zatrudnić w dobrej kawiarni i muszę poćwiczyć latte art. Nie mam większych środków na ekspres i dobry młynek. Czy ekspres za 300-400 zł w ogóle się do tego nada? Czy De longhi ec155, będzie w stanie odpowiednio spienić mleko? Posiadam odpowiedni dzbanek do latte art a w moim domu nikt nie jest smakoszem kawy więc każdy po prostu cieszyłby się cappuccino z serduszkiem ;) ale czy wgl. na takim ekspresie będzie to możliwe?
« Ostatnia zmiana: 21 Styczeń 2015, 16:03:12 wysłana przez adiibr »

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Tani ekspres do latte art ?
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Styczeń 2015, 15:55:38 »
Jeśli chcesz tylko spieniać mleko to może jakieś urządzenie do tego trzeba kupić ale na stówę nie będzie to dobrze spienione mleko pod art. A o co chodzi z tym "wgl" ?

Offline adiibr

  • Wiadomości: 5
Odp: Tani ekspres do latte art ?
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Styczeń 2015, 16:02:21 »
wgl. - "W ogóle" sorry za skróty ;)

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: Tani ekspres do latte art ?
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Styczeń 2015, 16:19:55 »
Są nawet ręczne spieniacze do mleka, które kosztują około 30 zł i działają na baterie. Można spienić w tanich, słabych ekspresach, można w nich zrobić espresso z cremą. Udowodnił to Michał Pluta na ostatnich targach gastronomicznych w Krakowie. Da się, ale trzeba dużej wprawy i umiejętności obsługi takiego sprzętu. Zatrudnij się w jednej z kawiarni sieciowych, nie potrzebujesz doświadczenia (duża rotacja, duże zapotrzebowanie na pracowników) i tam na ich sprzęcie ćwicz. Dostajesz kasę, robisz co chcesz i lubisz i jeszcze nie wydałeś na to ani złotówki.




Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Tani ekspres do latte art ?
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Styczeń 2015, 16:36:45 »
Są jeszcze takie dzbanki z tłoczkiem do całkiem manualnego spieniania.
Za 25 zeta kupiłem teściowej ale czy to mleko nadaje się do malowania, śmiem wątpić.
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline KiT

  • Wiadomości: 587
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Tani ekspres do latte art ?
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Styczeń 2015, 16:46:20 »
Nie spotkałem żadnego spieniacza poza dobrym steamer'em w ekspresie który daje fakturę mleka odpowiednią do late-art. Tym bardziej, że np.: rozety potrzebujesz trochę inną fakturę niż do  tulipana. Tak samo nie widzę szans na prawidłowy podział mieszania i spieniania w innych rozwiązaniach, a jest to krytyczne dla malowania.
Jeśli chcesz ćwiczyć poprawne ruchy i mieć przełożenie na rzeczywiste malowanie potem w lokalu to niestety minimum jest ekspres z wymiennikiem ciepła czyli tzw. HX. Jeśli oczywiście rozmawiamy o technice malowania laniem mleka.

Może warto trochę zmienić kurs i zainteresować się 3D late-art. Tutaj wymagania względem piany są bliższe mechanicznym spieniaczom, a że kluczem do sukcesu jest  inwencja i wyobraźnia, jest co ćwiczyć.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Tani ekspres do latte art ?
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Styczeń 2015, 17:04:14 »
Popieram wersję z sieciówką! :ok: Tylko najpierw się rozeznaj czy aby na automatach nie pracują. Parorurka niby ręczna, ale nawyki z kolbą się przydają.
A mleka się tam leje, że hej!

3D late-art
:wow2: A po co to komu? Szacun na dzielni nie do odzyskania. Ani to wypić, ani to ładne, ani to dobrze spienione, ani to smaczne. Zaprawdę powiadam, nie idź tą drogą.

A jeśli chodzi o malowanie na ręcznie spienionym mleku, to też się da. Tylko do ćwiczeń nie polecam, bo jest to znacznie trudniejsza droga, a więc i dłuższa.

Offline adiibr

  • Wiadomości: 5
Odp: Tani ekspres do latte art ?
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Styczeń 2015, 19:39:26 »
Dzięki za cenne rady! Właśnie o to się martwiłem bo espresso i crema by jako taka pewnie wyszła z takiego ekspresu ale czy ładnie spieni mleko tego nie wiem, w sumie nie znalazłem w internecie nawet filmu jakoby ktoś próbował zrobić wzorek mlekiem spienionym z takiego ekspresu ;p

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: Tani ekspres do latte art ?
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Styczeń 2015, 19:47:12 »
Wspomniane wcześniej targi:

http://images68.fotosik.pl/542/59eb26c8e7f9a8e7.jpg
Tani ekspres do latte art ?




Offline adiibr

  • Wiadomości: 5
Odp: Tani ekspres do latte art ?
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Styczeń 2015, 19:53:51 »
o kurczę no jak to udało się wykonać za pomocą taniego ekspresu to efekt jest zadowalający, ale wiadomo do tego potrzebna jest jeszcze wyćwiczona ręka

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: Tani ekspres do latte art ?
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Styczeń 2015, 20:05:39 »
Na pewno ciężej jest uzyskać dobry efekt za pomocą tańszego sprzętu niż droższego. Jeśli sprzęt jest słaby to Ty będziesz musiał więcej pracować, ćwiczyć i bardziej się starać, ale jak widać się da.

Ale chwila. Zobacz to:


I jeszcze jedno. Samo ćwiczenie możesz zrobić za pomocą wody i kropli płynu do naczyń.






Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Tani ekspres do latte art ?
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Styczeń 2015, 20:21:55 »
To ode mnie takie:


Zaręczam jednak, że 90% tego filmu to wiedza i doświadczenie, pozostałe to ćwiczenia.

Offline adiibr

  • Wiadomości: 5
Odp: Tani ekspres do latte art ?
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Styczeń 2015, 23:52:39 »
Dzięki, świetne filmy. Jutro idę po spieniacz elektryczny kakao i siadam do ćwiczeń. Widzę że dzięki wam zakup beznadziejnego ekspresu okaże się zbędny :D

Offline KiT

  • Wiadomości: 587
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Tani ekspres do latte art ?
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Styczeń 2015, 01:16:10 »
o kurczę no jak to udało się wykonać za pomocą taniego ekspresu to efekt jest zadowalający, ale wiadomo do tego potrzebna jest jeszcze wyćwiczona ręka
Tyle ze Twoje pytanie jest zgola inne, czy na tanim ekspresie mozna tak wycwiczyc reke.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Tani ekspres do latte art ?
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Styczeń 2015, 03:28:11 »
Otóż to! Jeśli nie ma się pojęcia jak powinno wyglądać mleko podczas każdej fazy całego procesu, długa i ciężka droga przed nim, a co dopiero o ćwiczeniu ręki mówić.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi