Autor Wątek: Dlaczego na forum królują tylko dwie marki?  (Przeczytany 10813 razy)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5441
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Dlaczego na forum królują tylko dwie marki?
« Odpowiedź #30 dnia: 14 Kwiecień 2023, 16:41:10 »
Masz na myśli: szybko, dużo i dobrze? ...i żeby aż w pięty poszło...
Chyba coś Ci się pomieszało?
》tertium non datur《

Offline ikpara

  • Wiadomości: 184
Odp: Dlaczego na forum królują tylko dwie marki?
« Odpowiedź #31 dnia: 14 Kwiecień 2023, 16:53:33 »
Tak mi się skojarzyło, że kiedyś ktoś kupował automat (dawno to było i automaty to było och,ach!) w sklepie (chyba EURO AGD) i tłumaczył, że ma być najlepszy, tzn. jego wymagania były następujące: żeby jak najszybciej robił świetne espresso i żeby to była porządna szklanka i musi być mocne bo jak rano wstaje to musi dostać "kopa". Może to za duży skrót myślowy, ale wyobraziłem sobie tamtego gościa jak waży czy tej kawy zrobiła się odpowiednia ilość...

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5441
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Dlaczego na forum królują tylko dwie marki?
« Odpowiedź #32 dnia: 14 Kwiecień 2023, 17:11:13 »
Może to za duży skrót myślowy, ale wyobraziłem sobie tamtego gościa jak waży czy tej kawy zrobiła się odpowiednia ilość...
Miłośnicy espresso piją mniej, takie ratio 1:2, plus minus. W każdym automacie też można pomierzyć czas ekstrakcji, poważyć uzyski, poustawiać parametry, aby kawa była jak najbardziej pijalna.
« Ostatnia zmiana: 14 Kwiecień 2023, 17:18:20 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline ikpara

  • Wiadomości: 184
Odp: Dlaczego na forum królują tylko dwie marki?
« Odpowiedź #33 dnia: 14 Kwiecień 2023, 21:13:01 »
No tak, ale ja wyobraziłem sobie jak gostek stawia na wagę pełną szklankę typu arcoroc (bo te najlepsze!) i sprawdza czy jest te 250 gramów czy nie.
A tak wracając do tematu - ja nie wykluczam automatów - w końcu mają sporo zalet:
- po prawidłowym ustawieniu i przy dobrym surowcu otrzymuje się co najmniej średni napój (a to już jest dobrze);
- wiele osób nie jest w stanie  - z różnych zresztą powodów - prawidłowo zrobić espresso w kolbie lub dźwigni;
- w środowisku "biurowym" po prostu nie ma czasu i możliwości na "babranie się" się w kawie, albo automat (ten sprzęt niejako "wypada mieć" w firmie - "goście to widzą") albo przelew (to jest "passe" - oczywiście niesłusznie);
A w sumie jest mi to obojętne - nie mam i nie planuje automatu.
« Ostatnia zmiana: 14 Kwiecień 2023, 21:31:53 wysłana przez ikpara »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5441
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Dlaczego na forum królują tylko dwie marki?
« Odpowiedź #34 dnia: 14 Kwiecień 2023, 21:41:38 »
Nie zauważyłem Twojego komentarza.

A jak dokładnie sprawdzić ta ekstrakcję najdłuższą?  Jakie ustawienia i do kiedy się obserwuję
Gdy komuś ustawiam automat, to przestawiam od razu na najdrobniejsze mielenie, maksymalną dozę (różne mają pojemności moduły zaparzające nawet do 18g) i oberwuje 30, 35, 40ml ekstrakcję. Jeśli kawa tylko kapie, to pogrubiam. Dodatkowo dopasowuję temperaturę do stopnia palenia ziarna.
do kiedy się obserwuję, az woda przestaje lecie czy jak widać inny kolor kawy gdy leci z dyszy?
Nic Ci nie da, że wcześniej zdejmiesz filiżankę. Najlepiej, aby ekstrakcja trwała minimum 20s, a najlepiej ze 30s od włączenia pompy. Zależy też od ziarna.

Moje testy na WMF-ie:

Następna tura testów.

Po zrobieniu kilkudziesięciu kaw przestawiliśmy młynek na najdrobniejsze mielenie: z 2 na 1 i powiem, że espresso wyszło jeszcze lepsze niż tydzień temu, prawdopodobnie przez dłuższy czas parzenia od pierwszego włączenia pompy. Ilość mielonki, moc jak poprzednio, tj ●●●●:

¹ espresso > doza 30ml > czas 35,7s > uzysk 28,0g
² ristretto > doza 25ml > czas 33,7s > uzysk 21,1g
³ espresso > doza 30ml > czas 35,5s > uzysk 27,8g

W espresso naprawdę ładna crema, a ciastko zwarte i suche. 

Trzeba wyciągnąć z danego automatu, ile się da. Oczywiście bez dobrego i świeżego ziarna nie ma sensu tego robić,  bo to strata czasu.
« Ostatnia zmiana: 14 Kwiecień 2023, 21:46:25 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline nike21 Mężczyzna

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: Lelit Bianca V3
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: Dlaczego na forum królują tylko dwie marki?
« Odpowiedź #35 dnia: 16 Kwiecień 2023, 16:14:35 »
Rozumiem, że chodzi Ci o czas robienia espresso? Od którego momentu włączyć stoper?
Jak tylko włączy się pompa, bo może być też jakaś preinfuzja. Weź też wagę, to będziesz miał pełny obraz espresso z automatu.
Pierwsze "ekspresso" poszło w ok 25-27 sekund i wyleciało ok 50g (ustawiona była doza 50ml). Drugie stwierdziłem, że zrobię jak najmniejsze, ale niestety minimalna ilość to 40ml i wyleciało ok 38g w ok 20 sekund. Jeszcze przetestuję jak będzie z ristretto, ale to innym razem bo i tak byłem już po 4 kawach pod rząd i więcej już nie chciałem w siebie wlewać.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5441
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Dlaczego na forum królują tylko dwie marki?
« Odpowiedź #36 dnia: 16 Kwiecień 2023, 16:56:07 »
Pierwsze "ekspresso" poszło w ok 25-27 sekund i wyleciało ok 50g (ustawiona była doza 50ml). Drugie stwierdziłem, że zrobię jak najmniejsze, ale niestety minimalna ilość to 40ml i wyleciało ok 38g w ok 20 sekund.
A ustawiłeś na: maksymalną dozę i młynek na najdrobniejsze mielenie?
》tertium non datur《

Offline nike21 Mężczyzna

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: Lelit Bianca V3
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: Dlaczego na forum królują tylko dwie marki?
« Odpowiedź #37 dnia: 16 Kwiecień 2023, 17:29:51 »
Ten ekspres nie ma możliwości ustawienia wielkości dozy, a przynajmniej jej nie znalazłem. Jest jedynie funkcja DARK (wg instrukcji daje bardziej wyrazista kawę) oraz EXTRA SHOT. Młynek ustawiony na najdrobniejsze mielenie jeszcze przed zasypaniem pojemnika kawą.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5441
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Dlaczego na forum królują tylko dwie marki?
« Odpowiedź #38 dnia: 16 Kwiecień 2023, 17:36:40 »
Ten ekspres nie ma możliwości ustawienia wielkości dozy, a przynajmniej jej nie znalazłem. Jest jedynie funkcja DARK (wg instrukcji daje bardziej wyrazista kawę) oraz EXTRA SHOT.
Chyba siostrzeniec ma podobny. Musisz rozgryźć, co znaczą te terminy, bo z tego co pamiętam, chyba w którymś więcej jest pakowanej mielonki do modułu zaparzającego.
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi