Autor Wątek: Oliwa z oliwek: kryteria jakości  (Przeczytany 22467 razy)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5928
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》MAHLKÖNIG ek43S Limited Edition: THE ICON nr 937/999 》 1Zpresso K-plus 》
Odp: Oliwa z oliwek: kryteria jakości
« Odpowiedź #90 dnia: 16 Czerwiec 2024, 17:01:17 »
Niestety oliwa ostatnio mocno zdrożała :-\

Dostałem coś takiego: "4. Opakowanie: Preferuj oliwy w ciemnych butelkach, które chronią przed światłem. Nasza oliwa przechowywana jest w oryginalnych puszkach 5 litrowych, którą przelewamy do szklanych butelek o pojemności 1L."

https://casadelprimitivo.pl/oliwa-z-oliwek-wszystko-co-warto-o-niej-wiedziec/
« Ostatnia zmiana: 16 Czerwiec 2024, 17:30:53 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: Oliwa z oliwek: kryteria jakości
« Odpowiedź #91 dnia: 16 Czerwiec 2024, 17:24:40 »

Aplikacje vivino polecam.

Można się zdziwić.

Oj można. Nieraz straszliwy syf ma genialne oceny. Używałem kilka lat temu, potem pojawił się wysyp ocen i recenzji który - jak dla mnie - totalnie zaburzył balans i oceny staly się kompletnie niemiarodajne i losowe.
Jeśli aplikacja ma charakter społecznościowy, to można w niej kupić oceny.
 Edit: Sorry za necroposting...

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1522
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Oliwa z oliwek: kryteria jakości
« Odpowiedź #92 dnia: 16 Czerwiec 2024, 17:45:06 »
Moi sąsiedzi kupują bezposrednio od zaprzyjaźnionego wytwórcy, w 5 litrowych puszkach. Jak brałem od nich to wychodziło bodajże kolo 11 euro za litr, tyle że to było w zeszłym roku kalendarzowym. Jakby co to mogę ich zapytać.
A ja bym chętnie skorzystał z tej podpowiedzi.

Offline Anonimus

  • Wiadomości: 35
  • Ekspres: Victoria
  • Młynek: Eureka
Odp: Oliwa z oliwek: kryteria jakości
« Odpowiedź #93 dnia: 17 Czerwiec 2024, 09:20:49 »
Oliwa którą polecałem kilka postów wyżej w styczniu kosztowała mnie ~69zł za 1l. Dzisiaj chciałem zamówić ponownie i cóż...~89zł  :wow2:  Ja rozumiem wzrosty cen z różnych powodów, ale tutaj to już ostro poszli  :ohyda:

Da się dzisiaj kupić coś dobrego w jakichś bardziej sensownych pieniądzach?

Trochę wstyd się przyznać, ale od dłuższego czasu w PL jadę na oliwie z popularnej sieciówki z krótką nazwą na literkę L :)
Oliwa Primoli  0,5l Terra di Bari Castel del Monte D.O.P kosztuje niestety przy każdym zakupie drożej, ostatnio ~32 zł z butelkę. Ma wyrazisty, dość mocny smak, co lubię. Wygląda na pochodzącą z IT z Apulii, przynajmniej wedle oznaczenia, ale kto to wie na 100%. We włoskich marketach wcale nie jest łatwo znaleźć oliwę "100% Italiano". Zwykle przywoziłem oliwę z Włoch i testowałem sporo, trochę tego u nas w domu schodzi. Oczywiście ten smak nie każdemu może podchodzić, innych oliw z tego sklepu nie próbowałem.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 3056
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Oliwa z oliwek: kryteria jakości
« Odpowiedź #94 dnia: 17 Czerwiec 2024, 09:54:52 »
Zapas uzupełniony u Szalonego Greka. Nieustająco wysoka jakość.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Derdi

  • Wiadomości: 89
Odp: Oliwa z oliwek: kryteria jakości
« Odpowiedź #95 dnia: 17 Czerwiec 2024, 11:20:00 »
@Fux  Dla porządku proszę o info czy poniższą nabyłeś?
https://szalonygrek.pl/produkt/oliwa-z-oliwek-extra-virgin-puszka/

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10815
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Oliwa z oliwek: kryteria jakości
« Odpowiedź #96 dnia: 17 Czerwiec 2024, 11:28:12 »
To single-origin ;).

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 3056
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Oliwa z oliwek: kryteria jakości
« Odpowiedź #97 dnia: 17 Czerwiec 2024, 12:05:53 »
« Ostatnia zmiana: 17 Czerwiec 2024, 12:08:06 wysłana przez Fux »
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10815
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Oliwa z oliwek: kryteria jakości
« Odpowiedź #98 dnia: 17 Czerwiec 2024, 13:12:01 »
Bardzo dobrze :).

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5928
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》MAHLKÖNIG ek43S Limited Edition: THE ICON nr 937/999 》 1Zpresso K-plus 》
Odp: Oliwa z oliwek: kryteria jakości
« Odpowiedź #99 dnia: 17 Czerwiec 2024, 14:49:41 »

Cytat: Antonio w Dzisiaj o 11:28:12
To single-origin .

A to źle czy dobrze?
Taką oliwę to możecie sobie kupić gdzieś na wsi, gdzie od pokoleń babcia lub dziadek wyciskają dla siebie lub rodziny w małych ilościach. Kiedyś właśnie żona przywiozła od swojej włoskiej koleżanki, od jej dziadków. Była niesamowicie smaczna.
》tertium non datur《

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: Oliwa z oliwek: kryteria jakości
« Odpowiedź #100 dnia: 17 Czerwiec 2024, 15:27:56 »
Ja od paru lat kupuję oliwę z Sycylii. W puszkach. Eko. Podobno. Jak ktoś  ma ochotę zweryfikować, to google Incampagna.
Ja jestem zadowolony.
Ale nie jestem ortodoksem, ostatnio kupiłem bańkę hiszpańskiej w Barcelonie i też jest ok, choć pmbez wątpienia inna.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 3056
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Oliwa z oliwek: kryteria jakości
« Odpowiedź #101 dnia: 17 Czerwiec 2024, 18:56:16 »

Cytat: Antonio w Dzisiaj o 11:28:12
To single-origin .

A to źle czy dobrze?
Taką oliwę to możecie sobie kupić gdzieś na wsi, gdzie od pokoleń babcia lub dziadek wyciskają dla siebie lub rodziny w małych ilościach. Kiedyś właśnie żona przywiozła od swojej włoskiej koleżanki, od jej dziadków. Była niesamowicie smaczna.


Już lecę na Kretę.....
😉
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5928
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》MAHLKÖNIG ek43S Limited Edition: THE ICON nr 937/999 》 1Zpresso K-plus 》
Odp: Oliwa z oliwek: kryteria jakości
« Odpowiedź #102 dnia: 17 Czerwiec 2024, 20:14:49 »
Jak poszukasz na miejscu, to znajdziesz 8)
Chodziło mi o to stwierdzenie Andrzeja: "single-origin", gdzie są we Włoszech, Grecji czy Hiszpanii mniejsze czy wieksze spółdzielnie rolnicze, które produkują wysokiej jakości oliwę, a jednorodną jak moje ekologiczne super czereśnie o punktacji SCA 99,99 😁 w rodzinym gospodarstwie.
》tertium non datur《

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 3056
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Oliwa z oliwek: kryteria jakości
« Odpowiedź #103 dnia: 17 Czerwiec 2024, 20:21:17 »
Przywiozę z Sardynii.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5928
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》MAHLKÖNIG ek43S Limited Edition: THE ICON nr 937/999 》 1Zpresso K-plus 》
Odp: Oliwa z oliwek: kryteria jakości
« Odpowiedź #104 dnia: 03 Lipiec 2024, 21:06:06 »
Kupiłem m.in. ze względu na ceramiczne naczynie wielokrotnego użytku, na dolewanie. W zestawie jest praktyczny korek z dziubkiem. Sama oliwa bardzo delikatna o zdecydowanym cytrynowym zapachu:

Arbequina is a mild, light and sweet variety with a delicate texture. Arbequina EVOO, thanks to its softness and lightness, is recommended for fresh and cooked vegetables, steamed fish, as well as delicate dishes, sauces and pastries, because it adds flavor without masking others.                

https://beneoliva.es/gb/premium-oils/red-line-extra-virgin-olive-oil.html#/2-size-500_ml/6-variety-arbequina
« Ostatnia zmiana: 03 Lipiec 2024, 21:22:38 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi