Autor Wątek: Młynek Baratza Preciso  (Przeczytany 19453 razy)

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Młynek Baratza Preciso
« dnia: 02 Styczeń 2015, 23:16:01 »
Od dość długiego czasu chciałem kupić młynek do alternatyw ale trudno coś odpowiedniego znaleźć mimo, że popularność tych metod przygotowania kawy rośnie w ostatnim czasie.
Po lekturze setek ocen, opinii, porównań, testów, wątków na kilku zagranicznych forach rozważałem zakup nowego pancernego Bunn-a bo miałem możliwość sprowadzić go sobie zza oceanu ale ten zacny młyn ma kilka istotnych wad: gabaryty, cena, design ;-) Używane trafiają się taniej ale przeważnie były dość intensywnie eksploatowane i trudno ocenić stan.
Grzebiąc w necie często trafiłem na młynki Baratza i tak: Forte – fajny metalowy ale odpadł bo za drogi, Vario-W fajny bo ma wbudowaną wagę ale raczej bez sensu w domu bo i tak w zasypie ląduje już zważone ziarno i mieli się go w całości, Vario w standardzie ma żarna ceramiczne które nie nadają się do mielenia pod alternatywę więc od razu trzeba kupić stalowe a ze stalowymi też podobno szału nie ma. Encore od razu odpadł bo podobno niewielka jest różnica pomiędzy nim a Conceptem. Nieco droższy jest Virtuoso, który ma lepszą przekładnię, żarna i lepiej wygląda, Preciso –którego ostatecznie wybrałem jest identyczny jak Virtuoso. Do tych młynków można dokupić dodatkowo wagę ESATTO która działa jak ta w Vario-W. Jedyne co mi się nie podoba to ilość tworzyw sztucznych użytych do budowy młynków Baratza... W Mazzerze z tworzywa miałem jedynie zasyp ziaren i izolację na kablu zasilającym ;-) Cóż takie „plastikowe” mamy czasy ;-) Pocieszające jest zakończenie dyskusji o Baratzy na jednym z zagranicznych for słowami: „this plastic work fantastic”
Młynek który kupiłem jest dedykowany do metod alternatywnych ale producent przewidział też możliwość mielenia kawy pod espresso i dodatkowo wyposażył młynek we wkład z uchwytem dla portafiltra który można stosować zamiennie z pojemnikiem na zmieloną kawę.
Preciso został też wyposażony w 11-stopniowy suwak dla precyzyjniejszego dostrojenia grubości mielenia w obrębie każdego z 40 stopni grubości mielenia. Dla mnie to rozwiązanie jest warte wydania dodatkowych około 280zł bo od czasu do czasu będę chciał zmielić kawę do espresso –  wciąż poluję na dźwignię :-) Jeśli ktoś kupuje Baratzę jako drugi młynek przeznaczony tylko do alternatywy z pewnością wystarczy model Virtuoso z 40 stopniową regulacją grubości mielenia. Jak widzi przeznaczenie swoich młynków sam producent możecie zobaczyć tu: https://www.baratza.com/wp-content/uploads/Comparison-Chart-12_17_14.pdf

O zakupie i cenie:

Gdy już zdecydowałem się na kupno Baratzy Preciso zacząłem szukać miejsca gdzie mogę go dostać za najmniejsze pieniądze i tu nie było zaskoczenia bo najtaniej jest w USA - 299$ czyli około 1050zł (bez przesyłki). Na naszym kontynencie jest po 299Euro czyli około 1250zł. A w naszym kraju ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu jest taniej, w cenie 1169zł u Deskowego http://www.coffeedesk.pl/product/914/Baratza-Preciso Zamówiłem 30 grudnia około 15-tej godziny a młynek dotarł do mnie w Sylwestra o 11-tej więc po około 20 godzinach :-) a przez kolejnych 20 godzin przemielił około 2,5kg ziaren siedmiu rodzajów. Jest już dotarty ;-)
Na ebay-u można trafić na używany młyn Preciso i Virtuoso ale jest jedna uwaga. Na początku w tym modelu montowano przekładnię która często się psuła. Obecnie montowana jest inna przekładnia GB-2.0 i z nią już nie ma podobno problmów.

„First look” czyli co przyniósł kurier:





Instrukcja w kilku językach z wyjątkiem naszego. W instrukcji szacunkowe ustawienia dla różnych metod parzenia kawy.





Gabaryty młynka podobne jak Wilfa (Concept) Obudowa z czarnego wytrzymałego tworzywa ABS, stopa i górna część ze „szczotkowanego” stopu aluminium pokrytego lakierem bezbarwnym. Zasyp na ziarno i pojemnik na kawę zmieloną z antyelektrostatycznego tworzywa PC (poliwęglan). Obydwa te elementy są jak dla mnie znacznie za duże jak na użytek domowy ale niektórzy uważają to za zaletę. Niestety pokrywa zbiornika na ziarno ma na tyle wąską krawędź, że trudno ją chwycić i zdjąć, przydał by się jakiś cycek na pokrywie – będę tuningował.







W zestawie jest uchwyt portafiltra który się zakłada zamiast pojemnika na zmieloną kawę i jakaś imitacja szczoteczki do czyszczenia nie wiem czego ;-)  Ta szczoteczka to chyba taki odpowiednik „tampera” dodawanego do porządnych ekspresów ;-) Niby jest ale nikt nie wie po co.



Grubość mielenia (kalibracja fabryczna) jest regulowana w zakresie 200-1170 mikro m. przez obrót pojemnika na ziarno. Dodatkowo poniżej jest suwak do precyzyjnej regulacji grubości mielenia. Do samych alternatyw suwak jest zbędny – przyda się pewnie przy espresso. Dużą zaletą jest możliwość kalibracji młynka (trzeba zdjąć obudowę). Można zejść z minimalną grubością mielenia poniżej 200 mikro m. lub w drugą stronę jeśli ktoś potrzebuje gruzu ;-)
Podczas mielenia na najgrubszych ustawieniach zasobnik na ziarno lekko drży gdy jest pusty (u mnie tylko raz był pełny) ale i tak nie ma porównania z Conceptem, który w końcu ma zasobnik kilka razy mniejszy.



Po zdjęciu pojemnika na ziarna widać żarna stożkowe o średnicy 40mm. Dolne żarno jest napędzane silnikiem prądu stałego 12V przez przekładnię i kręci się z prędkością 500obr/min. tę prędkość można płynnie regulować na zasilaczu silnika (po zdjęciu obudowy) w zakresie 400 – 550 obr/min. Górne żarno łatwo wyjąć a komora żaren jest bardzo mała. Górne żarno jest jak widać w plastikowej tulejce prowadzącej a na obwodzie jest o-ring uszczelniający by przemiał nie wydostawał się z komory żaren do trzewi młynka – bardzo pożyteczny patent. Wyjęcie i ponowne złożenie żarna jest dziecinnie proste i szybko się to robi co czyni ten młyn łatwym do czyszczenia. Wygląda to podobnie jak w Concepcie i kilku innych młynkach z wątku „młynki do alternatyw” z tym, że tworzywa stosowane w Baratzy są inne - dużo twardsze, żarno podparte jest w trzech a nie dwóch punktach i jest stabilniejsze po za tym ostatni odcinek ostrzy jest dodatkowo frezowany.











Dla porównania żarna Concepta:





Niestety mam złą wiadomość dla tych co się żonie w nocy nie pozwalają wyspać a rano boją się jej obudzić ;-) Pozostaje Wam młynek ręczny bo Baratza jest dość głośna. Bez ziarna emituje hałas na poziomie 75,1 dB(A) a podczas mielenia 82,2 db(A) czyli prawie dwa razy głośniej. Na pocieszenie powiem, że mieli dość szybko.



Z boku obudowy jest włącznik z mechanicznym timerem (max 60 sek.) a z przodu obudowy jest alternatywny włącznik, który uruchamia młynek gdy jest wciśnięty.





W aluminiowej stopie młynka jest przestrzeń do której można schować nadmiar przewodu zasilającego – mieści się około 50-60 cm przy całkowitej długości kabla 1,5m. Na tabliczce napis „made in Taiwan”. Zgodnie z informacją na stronie producenta młynki są produkowane na Taiwanie a żarna w Lichtensteinie.



Dane techniczne producenta:

- prędkość mielenia 1,5 – 2,4 gramy/sek.
- pojemność zasobnika na ziarna ~ 0,25 kg
- pojemność zasobnika na zmieloną kawę ~ 0,15 kg
- ciężar młynka 3,6 kg (z przewodem zasilającym)
- gabaryty: wysokość – 35cm, szerokość – 12cm, głębokość - 16cm.
- moc silnika 180W

Po zmieleniu około 3 kg kawy jestem bardzo zadowolony z tego młynka :-) Na dzień dzisiejszy myślę, że to optymalny zakup. Młynek ma to co najważniejsze przy młynku do metod alternatywnych czyli łatwo zmienić grubość mielenia i to w szerokim zakresie od tygielka do frencza i do tego jakość przemiału jest bardzo dobra.
Nie podoba mi się duży zasobnik na ziarno i przemiał. Cena oczywiście mogła by być niższa, młynek cichszy ale to nieistotne wady. Na dzień dzisiejszy nie widzę niczego co nie jest do zaakceptowania przy sprzęcie w tej klasie cenowej.

Tyle tytułem opisu. Testujemy w boju ?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Młynek Baratza Preciso
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Styczeń 2015, 00:00:43 »
Gratulacje! Sam zasadzam się na ten właśnie młynek jako drugi na blacie z zamiarem wykorzystania pod alternatywy i dźwignie.

Pytanie co do kalibracji, bo piszesz że da się drobniej niż te 200 mikronów ustawić - pod tygielek też zmieli?
LMWDP #469

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Młynek Baratza Preciso
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Styczeń 2015, 02:38:27 »
Gratki! Fajny opis.
Nie masz szans przetestować jako espresso tego młynka? Bo myślę, że
wiele osób szukających tańsze i wielofunkcyjne rozwiązania byłoby zachwycona.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Młynek Baratza Preciso
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Styczeń 2015, 10:18:03 »
A ja się zastanawiam, czy byłby sens wymieniać M2M na ten młynek (tylko i wyłącznie pod kątem alternatyw)... w M2M trochę brakuje przemiału pod chemeksa, mógłby być jeszcze wyższy zakres w górę. Ale z drugiej strony, M2M to 50mm żarna, płaskie. A tu są chyba 40 stożki.

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2379
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Młynek Baratza Preciso
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Styczeń 2015, 10:22:03 »
A może jakieś fotki przemiałów? ;)

Offline Edwin Jagger Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Alternatywy
Odp: Młynek Baratza Preciso
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Styczeń 2015, 12:37:00 »
maro - fajna recka  :ok:

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Młynek Baratza Preciso
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Styczeń 2015, 23:08:21 »
Dziś sprawdziłem jak się sprawy mają z antystatycznymi plastikami, które chwali producent i z resztkami kawy pozostającymi w trzewiach młynka po zmieleniu porcji ziaren. Do testów wziąłem dwie kawy: Etiopię Bokasso (washed - palona 19 dni temu) i Brazylię Capoeira (natural - palona tydzień temu) . W Etiopii po zmieleniu jest sporo białej łuski, która mocno się elektryzuje i fruwa podczas przesypywania a Brazylia ładnie „czysto” się mieli. W ogóle zauważyłem, że myte ziarna często mają sporo łuski ? Nie wiem czy to reguła czy przypadek.
Obydwie kawy były mielone na tych samych ustawieniach (pod Chemexa) – porcja 24 gramy. ziaren. Przed mieleniem oczywiście młynek i pojemnik był odkurzony. Zdjęcie pojemnika robiłem po delikatnym wysypaniu namiału więc widać to co się przykleiło.
W zasadzie nie mam zastrzeżeń do elektryzowania się pojemnika ale łuska z Etiopii mocno się elektryzuje do obudowy. Przy Brazylii jest już dobrze. Podobnie jest przy innych kawach, których już trochę przez te kilka dni przemieliłem. Generalnie blat wokół młynka jest znacznie czystszy niż dotychczas.


Najpierw Etiopia:





Brazylia:





Sprawdziłem ile przemiału pozostaje w młynku. Wytrzepałem z młynka 0,13 grama ale trochę wypadło podczas wyjmowania górnego żarna, jakieś drobiny zostały na samych żarnach więc mogło tego być w sumie około 0,2 grama a żeby się nie pomylić to zaokrąglę w górę i śmiało powiadam, że zostaje maksimum ćwierć grama. Bardzo często spotykałem się ze stwierdzeniem, że młynki Baratza (wszystkie modele) są bardzo czyste i nic w nich po mieleniu nie zostaje więc tu nie było żadnego zaskoczenia. Można się spodziewać większej ilości przy „tłustych” mieszankach rodem z Neapolu ale to raczej nie do alternatyw ;-)






Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Młynek Baratza Preciso
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Styczeń 2015, 22:19:09 »
Postaram się ocenić jakość przemiału Baratzy Preciso bo udało mi się pożyczyć zestaw sitek do analizy granulomertycznej. Co prawda sprzęt nie służy do kawy ale nic innego nie znalazłem ;-) Zakres grubości przemiału według producenta młynka mieści się w granicach od 200 μm na ustawieniu „1” do 1200 μm (prawie) na ustawieniu „40” można więc obliczyć grubości przemiału dla pozostałych 38 ustawień grubości mielenia. Ja sprawdzę ilość najdrobniejszych frakcji w przemiale dla ośmiu wybranych ustawień dla których teoretyczne grubości przemiału wynoszą odpowiednio:

„5” – 300 μm
„10” – 425 μm
„15” – 550 μm
„20” – 675 μm
„25” – 800 μm
„30” – 925 μm
„35” – 1050 μm
„40” - 1200 μm

W poniższej tabeli producent młynka zawarł wskazówki dotyczące ustawień dla wybranych metod zaparzania kawy:



Metodyka:

To najprostsza z metod analizy granulometrycznej – metoda sitowa http://pl.wikipedia.org/wiki/Analiza_sitowa . W tej metodzie zważoną próbkę wsypuje się do kolumny sitek – w moim przypadku były to sitka o następującej gęstości oczek 5 μm (sączek), 100 μm , 150 μm , 200 μm , 350 μm , 1500 μm.



skręcamy sitka w kolejności od najgrubszego do najdrobniejszego – każde sitko zostało wcześniej zważone:



Następnie zestaw (kolumnę) sit z umieszczoną próbką odkłada się na wibrator by przesiać próbkę przez kolejne sitka o coraz mniejszych oczkach. Kawa jest niestety zbyt lekka więc użyłem pompy próżniowej aby wspomóc nieco przesiewanie ;-). Po kilkakrotnym włączeniu pompy frakcje ładnie się rozdzieliły. Użyta kawa to Ethiopia Suke Quto (natural) palona 11 dni wcześniej.



Następnie kolumnę sitek trzeba rozkręcić każde sitko z tym co się na nim osadziło zważyć i odejmując od wyniku masę samego sitka mamy masę przesiewu.





Wyniki po przeliczeniu masy przesiewu na udział procentowy w próbce (podaję jaki procent masy próbki pozostał na poszczególnych sitkach). Ze względu na dokładność i rozdzielczość wagi wyniki zaokrąglałem tak by po końcowym obliczeniu uzyskać 100%:

Dla grubości mielenia „5” (300 μ) – końcówka zakresu przemiału pod espresso:
1500 μ - 0
350 μ – 12%
200 μ – 70%
150 μ – 12%
100 μ – 6%

Dla grubości mielenia „10” (425 μ) – zakres przemiału pod Aeropress:

1500 μ – 0
350 μ – 60%
200 μ – 28%
150 μ – 12%
100 μ – 0

Dla grubości mielenia „15” (550 μ) – końcówka zakresu przemiału pod syfon i V60:

1500 μ – 0
350 μ – 82%
200 μ – 11%
150 μ – 7%
100 μ – 0

Dla grubości mielenia „20” (675 μ) – Zakres przemiału pod Chemexa:

1500 μ – 1%
350 μ – 87%
200 μ – 10%
150 μ – 2%
100 μ – 0

Dla grubości mielenia „25” (800 μ) – zakresu przemiału pomiędzy Chemexem a French Press:

1500 μ – 3%
350 μ – 85%
200 μ – 10%
150 μ – 2%
100 μ – 0

Dla grubości mielenia „30” (925 μ) – zakres przemiału pod French Press:

1500 μ – 16%
350 μ – 83%
200 μ – 1%
150 μ – 0
100 μ – 0

Dla grubości mielenia „35” (1050 μ) – zakres przemiału pod „ekstremalny” French Press:

1500 μ – 24%
350 μ – 75%
200 μ – 1%
150 μ – 0
100 μ – 0

Dla grubości mielenia „40” (1200 μ) – najgrubszy możliwy do uzyskania przemiał:

1500 μ – 28%
350 μ – 71%
200 μ – 1%
150 μ – 0
100 μ – 0

Dla porównania wyniki dla Wilfy (Concepta) przy środkowym ustawieniu „Medium”:

1500 μ – 0
350 μ – 54%
200 μ – 24%
150 μ – 14%
100 μ – 8%

Wilfa (Concept) przy maksymalnym ustawieniu „Coarse”:

1500 μ – 34%
350 μ – 48%
200 μ – 14%
150 μ – 2%
100 μ – 2%

Na koniec zdjęcie tego co pozostało po testach:
Będzie do moki :-)



Zajęło mi to wszystko trochę czasu więc w przypadku Wilfy ograniczyłem się do dwóch grubości przemiału ale i tak różnica jest widoczna. Wilfa produkuje więcej pyłu a i tak produkuje go mniej niż Mazzer Mini E przy grubym przemiale  :) Wyższą jakość przemiału Preciso w stosunku do Wilfy (Concepta) widzę przy Chemexie. Przemiał z Wilfy musiał być „na oko” o wiele grubszy niż ten z Preciso by utrzymać czas zaparzania na poziomie 4 minut a i tak pod koniec napar kapał podczas gdy na początku dość szybko przelatywał przez filtr. Dobry przemiał wolny od pyłu powoduje, że woda filtruje przez niego ze stałą prędkością. Jak to się przekłada na smak naparu ? Jest wolny od "pikantnych" gorzkich nut ale nie jest "płaski" jak przy zbyt grubym przemiale i zbyt szybkiej ekstrakcji.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4831
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Młynek Baratza Preciso
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Styczeń 2015, 09:08:11 »
Kawał dobrej roboty  :)

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Młynek Baratza Preciso
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Styczeń 2015, 09:19:57 »
Pełen szacun :-)

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Młynek Baratza Preciso
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Styczeń 2015, 09:50:07 »
Dzięki  ;) Mieliśmy jechać na narty ale tajfun, deszcz i grad sprawił, że siedziałem w domu  :-\

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: Młynek Baratza Preciso
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Styczeń 2015, 10:35:00 »
Wow ! Takiego testu młyna to jeszcze nie widziałem !  :o  :brawa:
Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

Offline piotr Mężczyzna

  • Wiadomości: 116
  • Ekspres: V60, Kalita, Aeropres, Bialetti Brikka, Sama Export, La Cimbali m21
  • Młynek: Dienes, Concept KM5120, Mazzer S.J
Odp: Młynek Baratza Preciso
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Styczeń 2015, 11:17:14 »
Wzorcowa praca szacun :ok:

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Młynek Baratza Preciso
« Odpowiedź #13 dnia: 11 Styczeń 2015, 11:46:10 »
Dzięki  ;) Mieliśmy jechać na narty ale tajfun, deszcz i grad sprawił, że siedziałem w domu  :-

Tja... Jutro jedziemy na Śląsk, w swoje rodzinne strony, urlopowo,na tydzień, z czego na jakieś trzy dni chcieliśmy wyskoczyć na narty. Chyba skończy się na wodnych..

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Młynek Baratza Preciso
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Styczeń 2015, 19:57:21 »
Informacja dla tych co lubią espresso. Dziś dzięki uprzejmości znajomego kafejkarza miałem możliwość przetestować Baratzę Preciso w towarzystwie 2-grupowego Iberitala L'Anna. Miałem mało czasu na jakieś zaawansowane testowanie ale przemiałem przygotowanym do podwójnego sitka z mieszanki Segafredo Mild na ustawieniu "3" udało się "zatkać" ekspres. Pierwsze krople pojawiły się po około 30 sek. a po minucie w filiżance było około 10ml "smoły" i na tym zakończyłem katowanie ekspresu  ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi