Autor Wątek: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy  (Przeczytany 39536 razy)

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #45 dnia: 07 Listopad 2021, 18:02:22 »
Mam zestaw kolba + młynek za ok. 1850, więc nie jest prawdą,  że trzeba wydać 4 tys.
Już 2gi miesiąc mam automat delonghi,  który parzy b. dobre espresso, doppio+. Pod warunkiem dobrania ziaren I stopnia mielenia.
Moja kawa jest średnio palona,  blend arabik, taką samą używam do kolby. Młynek w automacie ustawiony na 3, w 13 stopniowej skali. W 25 sekund otrzymuję 40 g espresso z 16 gram kawy.

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #46 dnia: 07 Listopad 2021, 22:02:21 »
Temperatura na maksa
Tez o tym pomyślałem tylko jeśli na ta chwile kawa ma za dużo goryczy

Jeśli chcesz bardzo gorącą kawę, wlej do filiżanki wrzątek przed kawą, filiżanka nabieże temperatury.

Temperaturę przyrządzania kawy zmniejszz na średnią. Gorycz powinna się zmniejszyć.

Offline zulus

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Jura E8 (EB)
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #47 dnia: 08 Listopad 2021, 11:31:52 »
Mam zestaw kolba + młynek za ok. 1850, więc nie jest prawdą,  że trzeba wydać 4 tys.
Już 2gi miesiąc mam automat delonghi,  który parzy b. dobre espresso, doppio+. Pod warunkiem dobrania ziaren I stopnia mielenia.
Moja kawa jest średnio palona,  blend arabik, taką samą używam do kolby. Młynek w automacie ustawiony na 3, w 13 stopniowej skali. W 25 sekund otrzymuję 40 g espresso z 16 gram kawy.
Ja w 25 sek. na maksymalnym mieleniu i na 16 g kawy otrzymuje 49 g espresso. Do tego crema strasznie ciemna, więc chyba u mnie będzie nie wykonalne?
« Ostatnia zmiana: 08 Listopad 2021, 13:39:46 wysłana przez ranGo »

Offline Jura2000 Mężczyzna

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: Jura Z10, Bialetti New Venus 4tz, AeroPress, Dripper Kalita
  • Młynek: 1Zpresso K-Plus
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #48 dnia: 08 Listopad 2021, 20:31:27 »
Mam automaty Jura już od 12 lat. Pierwszy Jura Impressa S9 One Touch służył mi 8 lat bez żadnych przeglądów, drugi E8 miałem ponad 4 lata bez przeglądów a teraz mam najnowszy Jura E8 (EB). Najpierw kupiłem jakąś budżetową kolbę ale dużo pracowałem i nie miałem cierpliwości i czasu, żeby w należyty sposób zająć się przyrządzaniem kawy. Sprzedałem tą kolbę i kupiłem automat. Byłem z niego zadowolony chociaż cały czas korzystałem z ustawień fabrycznych. Oczywiście nie piłem espresso, bo było wstrętne. Piłem zwykłą czarną kawę VERGNANO ANTICA BOTTEGA i nawet mi smakowała. Goście byli nią zachwyceni. Teraz mam dużo czasu, bo jestem na emeryturze i przez przypadek w styczniu trafiłem na to forum. Zacząłem czytać i kombinować. Na początek kupiłem DeLonghi Dedica EC685, zrobiłem tuning, dokupiłem dużo dodatków, kupiłem kawę speciality i co któryś raz uzyskiwałem wspaniałe espresso. Poszedłem za ciosem i kupiłem Quick Mill Carola i oczywiście nowy osprzęt: termometr grupy,  NPF sitka itp. Espresso jest dobre, ale nie powalające.
Oglądając YT trafiłem na kilka filmów o ustawianiu ekspresów automatycznych i pierwszy raz po 12 latach zacząłem coś przestawiać w moim E8. Pierwszym eksperymentem było przestawienie młynka i efekt mnie zaskoczył. Ponieważ powinienem dać ekspres do przeglądu a wyszła już trzecia generacja Jury E8 odsprzedałem mój ekspres i kupiłem Jura E8 (EB). Jestem z niego bardzo zadowolony. Po odpowiednich ustawieniach robi wspaniałą kawę, a espresso według mnie jest minimalnie gorsze od tego z kolby a przy tym dużo mniej zachodu przy utrzymaniu ekspresu. Doszło do tego, że jak znajdę kupca, to sprzedam kolbowy Quick Mill Carola i zostanę przy automacie.
Espresso mam ustawione na najdrobniejsze mielenie, największa doza (16g), najniższa temperatura i mam uzysk z 16g około 40g espresso w ciągu około 25 sekund.
Dla znających język niemiecki przesyłam film na YT:

Dla nie znających języka krótki opis:
Barista ustawia kawę (podobnie jest z espresso): najdrobniejsze mielenie, największa doza, najniższa temperatura i włącza ekspres co chwilę próbując łyżeczką wypływającą kawę. Z początku jest kwaśna, później dochodzą aromaty i jak zaczyna być gorzkie, to przerywa ekstrakcję obserwując ile ml kawy uzyskał. On uzyskał dobrą kawę przy 100 ml. Chcąc mieć większą kawę robimy kawę baristy ustawiając jak powyżej i ustawiając ilość gorącej wody według upodobania.
Z espresso robimy podobnie: najdrobniejsze mielenie, największa doza, najniższa temperatura i uzysk około 40 ml.
Przepraszam za zbyt długi wywód ale może to komuś pomoże.

Pozdrawiam

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #49 dnia: 08 Listopad 2021, 21:44:22 »
@zulus Może jak masz możliwość to pobaw się temperaturą, albo na i niej kawie spróbuj.

@Jura2000  Dobry materiał.
Ja kierowałem się wskazówkami z tego filmu:


Przy odrobinie chęci,  dobraniu parametrów jak widać nawet w automacie można przyszykować dobrą kawę.
« Ostatnia zmiana: 08 Listopad 2021, 21:49:41 wysłana przez Makgajwer »

Offline zulus

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Jura E8 (EB)
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #50 dnia: 08 Listopad 2021, 22:08:09 »
Barista ustawia kawę (podobnie jest z espresso): najdrobniejsze mielenie,

Pomogłeś bardzo spróbuje jutro :) tylko jedno pytanie:
ciągle mówisz o drobnym mieleniu a gość na filmie ma 3/5 z tego co widać. Myślisz ze lepiej będzie 1/5 ?

Offline wujek_p

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Jura E8 EB, Nivona 831, Aero Press, Gaggia Classic mod
  • Młynek: Ascaso i-1 mini
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #51 dnia: 08 Listopad 2021, 23:28:01 »
ciągle mówisz o drobnym mieleniu a gość na filmie ma 3/5 z tego co widać. Myślisz ze lepiej będzie 1/5 ?
Kolo na filmie ustawia młynek na minimum (pokrętło u góry pod klapką na maks w lewo).

Swoją drogą, jako świeży użytkownik E8 EB, jutro sprawdzam espresso z najchłodniejszej wody. Do tej pory moje ustawienia różniły się od tych z filmu tylko temperaturą wody (max).
Dzisiaj już na noc nie ryzykuję, jestem po dwóch kawach na bazie espresso (full doza, 45 ml + mleko). :)

Offline verin

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: 4x kawiarka, jura s8
  • Młynek: 1zpresso Q1
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #52 dnia: 09 Listopad 2021, 00:52:17 »
Od wczoraj eksperymentowałem po zasypaniu świeżymi ziarenkami, młynek po ostatnich kawach (typowo włoskie palenia) ustawiony na najdrobniejszy przemiał.
Kawa z nowych ziarenek nie do upicia - strasznie kwaśna. Wg teorii - kwas => potrzeba drobniejszego przemiału. Jako że to nie możliwe, następne są:
zmiana ustawień ilości wody oraz dozy - nic nie pomagała znacząco - nadal było czuć kwasowość.

Dziś rozpocząłem kolejny dzień walki z ustawieniami - młynek o jedną kropkę w stronę grubego, nadal max dozy kawy.
Próba espresso - kwaśne nuty znikły!
Nie skojarzyłem tego z temperaturą, założyłem, że to kwestia mielenia, więc zadowolony, bez zmian ustawień zrobiłem drugą filiżankę - i kwas pojawił się na nowo...
W tym momencie skojarzyłem że termoblok może być nie wygrzany i spróbowałem obniżenie temperatury parzenia - to zdecydowanie ten kierunek. Problem w tym, że ni jak mi się to z teorią nie chce pokryć, dopóki nie zobaczyłem powyższego filmiku, za co dzięki wielkie - faktycznie może być, że zbyt wysoka temperatura przepala olejki ze świeżej kawy...
Brzmi jak herezja, ale cóż zrobić, skoro działa? :)

Offline zulus

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Jura E8 (EB)
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #53 dnia: 09 Listopad 2021, 11:21:20 »
Kolo na filmie ustawia młynek na minimum (pokrętło u góry pod klapką na maks w lewo).

"Kolunio" chyba dwa różne filmy widzieliśmy ? W załączniku oznaczyłem poziomy mielenia oraz aktualne ustawienie w filmie a jeśli posiadasz ten ekspress to również napewno wiesz ze nie wchodzi w grę zmiana mielenia młynka bez jego uruchomienia więc "kolunio" na filmie poziom mielenia ma w połowie skali i z tego przemiału próbuje kawę.
IMG_77111.jpg

Myśle że u mnie powodem może być słaba kawa (w tym momencie lavazza), czy wy również w tym momencie na "marketowych" ??

Od wczoraj eksperymentowałem po zasypaniu świeżymi ziarenkami, młynek po ostatnich kawach (typowo włoskie palenia)
Rozumiem ze u Ciebie @verin świeże palenie ?

Pozdrawiam



Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #54 dnia: 09 Listopad 2021, 12:04:42 »
@zulus Kawa marketowa? I wszystko jasne.
Od lat nie kupuję tego g....a, chociaż znam takich co piją ziarna w cenie 30 zl/kg i są zachwyceni.
Ja od lat tylko z palarni.
Można kupić z palarni kawę w cenie ok. 50-60 zł/kg więc po kija męczyć się z marketowym shitem?


Offline zulus

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Jura E8 (EB)
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #55 dnia: 09 Listopad 2021, 12:07:24 »
@zulus Kawa marketowa? I wszystko jasne.
Od lat nie kupuję tego g....a, chociaż znam takich co piją ziarna w cenie 30 zl/kg i są zachwyceni.
Ja od lat tylko z palarni.
Można kupić z palarni kawę w cenie ok. 50-60 zł/kg więc po kija męczyć się z marketowym shitem?


No zapewne są ku temu powody. W moim przypadku miejsce zamieszkania (czytaj Norwegia) a tu za kawkę z palarni pewnie fikne 500 zł za kg ale postaram się dowiedzieć czegoś więcej w tej kwestii. DeLonghi (który padł po 5 latach) radził sobie z Lavazza wyśmienicie. Zmieniłem ekspres i pojawił się problem do tego stopnia ze mam Jurę a mam ochotę zalać sypana w kubku z rana :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #56 dnia: 09 Listopad 2021, 12:55:51 »
To wszystko jasne. Postaraj się zmienić kawę. Parę lat temu mój poprzedni automat Saeco też z niektórymi miał problem,  natomiast b. dobrze wychodziła kawa na tchibo barista espresso, barista crema lub lavazza oro, ale jak ta ostatnia zmieniła szatę graficzną to nie szło tego pić.

Offline Jura2000 Mężczyzna

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: Jura Z10, Bialetti New Venus 4tz, AeroPress, Dripper Kalita
  • Młynek: 1Zpresso K-Plus
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #57 dnia: 09 Listopad 2021, 13:00:30 »
Przesyłam zdjęcia moich ustawień w Jura E8 (EB):
Młynek ustawiamy tylko w czasie mielenia.
To są ustawienia dla espresso oczywiście dla kaw speciality.
Kawę czarną ustawiam podobnie, tylko 100 ml a jeżeli ktoś chce większą, to robię kawę baristy 100 ml kawy i resztę gorąca woda.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 09 Listopad 2021, 13:05:06 wysłana przez Jura2000 »

Offline verin

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: 4x kawiarka, jura s8
  • Młynek: 1zpresso Q1
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #58 dnia: 09 Listopad 2021, 15:46:27 »
Rozumiem ze u Ciebie @verin świeże palenie ?
Świeże jak świeże, wg woreczka sprzed miesiąca.
Dziś podejście z niską temperaturą, i to już zdecydowanie za zimne. Smakowo się mocno nie zmieniło. Tak że u mnie póki co zostaje normalna.

Offline wujek_p

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Jura E8 EB, Nivona 831, Aero Press, Gaggia Classic mod
  • Młynek: Ascaso i-1 mini
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #59 dnia: 09 Listopad 2021, 16:08:35 »
W załączniku oznaczyłem poziomy mielenia oraz aktualne ustawienie w filmie
Masz rację, miałem za małe okno filmu. Wyglądało jakby skręcał na minimum. A ma ustawione w połowie. Ja mam ustawione jak @Jura2000, tylko wody mam nie 40, a 45 ml. Kawa jaką używam teraz, to blendy arabik od Mastro Antonio. Dzisiaj po obniżeniu temperatury jest mniejsza kwasowość, ale do kawy mlecznej bardziej pasuje mi ustawienie z wyższą temperaturą. Zrobię sobie jeszcze testy w kilku filiżankach na rożnych ustawieniach, żeby porównać. Albo taki numer jak kolo z łyżeczką na filmie. ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi