Autor Wątek: India Plantation AAA - palarnia kawy Euro Cafe  (Przeczytany 2585 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4979
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
India Plantation AAA - palarnia kawy Euro Cafe
« dnia: 24 Sierpień 2017, 16:50:18 »
India Plantation AAA - palarnia kawy Euro Cafe

Ziarenka palone z przeznaczeniem do ekspresów ciśnieniowych i kawiarek. Różnej wielkości, ale ładne, nieuszkodzone i równiutko palone. Mają aromat słodkich cytrusów i zrumienionego pod wpływem temperatury pieczywa.
Sposób przygotowania: ekspres Nuova Simonelli Musica i młynek Mahlkönig K30. Espresso było robione z podwójnego sitka, jako jedno z dwóch, doza 18 g, czas ekstrakcji około 30 sekund. Crema ładna, trwała i cętkowana. W aromacie espresso było pieczywo cukiernicze, cytrusy i nuty czekolady. Po spróbowaniu podobnie, prym wiodą cytrusy i wyrazista, mocna czekolada, przemieszane ze sobą. Posmak podobny, miły i trwały, z akcentem cytrusowej goryczki, z czasem czekoladowy. Espresso było dobre, owocowo – czekoladowe, w miarę słodkie i nie gorzkie. Czasem ekstrakcji można było regulować smak espresso. Przy krótszym parzeniu mogło być orzeźwiająco kwaskowate, a przy dłuższym, bardziej czekoladowo - kakaowe.
Sposób przygotowania: aeropress, metalowy filtr Fine i młynek Mahlkönig Vario Home. Metoda odwrócona, doza 7 g na 100 ml wody, temperatura wody 90°C, preinfuzja 30 sekund, łączny czas parzenia razem z preinfuzją 120 sekund, przemiał dosyć drobny. W aromacie naparu była głównie czekolada i pieczywo cukiernicze. W smaku dominowała łagodna czekolada i delikatne cytrusy, fajnie ze sobą przemieszane, przenikające się nawzajem, z kremowym wrażeniem w tle. Posmak miły, długi i trwały, głównie czekoladowy. Napar jest zdecydowanie przyjemny, bardzo dobrze zbalansowany, dosyć łagodny, nieagresywny, miły do picia.
India Plantation z palarni Euro Cafe to w pełni uniwersalne ziarenka. Dobre z aeropressu i jako espresso, a pewnie sprawdzą się też w innych metodach.

@Spinacz - dopisałem "A" w tytule wątku i pierwszym wierszu
« Ostatnia zmiana: 25 Sierpień 2017, 06:36:17 wysłana przez Spinacz »

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: India Plantation AA - palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Sierpień 2017, 19:45:35 »
No i się w końcu doczekałem hehe. Ja z tymi samymi ziarenkami tylko, że z innej palarni walcze dalej. Najlepsze efekty uzyskuje w Kalicie Wave. Napar zdecydowany (co wydaje mi się charakterystyczne dla naparów z tegoż drippera). Dość ciężki. Mocno czekoladowy w smaku. Aromat miodu, syropu klonowego. Wychodziło mi też "coś" w aeropressie, ale nic specjalnego w odczuciu. Na pewno nie czułem cytrusów. Z chemexa nieprzyjemna. Oczywiście nie były to pojedyncze próby. Kombinowałem z różnymi parametrami. Wyraźnie nie jest to ziarno dla mnie.

Edit: wydaje mi się, że tak jak ranGo wspomniał w moim wątku, jest to kawa raczej do ekspresu lub kawiarki.
« Ostatnia zmiana: 24 Sierpień 2017, 20:38:18 wysłana przez GrizzzLee »

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2381
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: India Plantation AA - palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Sierpień 2017, 20:10:43 »
Tylko mała poprawka, nasza Plantation jest klasy AAA, jako zielona jest pakowana w małe worki 20 kg ( standardowo kawa indyjska - 60kg ) i trochę różni się od standardowych kaw indyjskich. Ale przeznaczenie raczej do metod ciśnieniowych.

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: India Plantation AA - palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Sierpień 2017, 20:40:10 »
Tylko mała poprawka, nasza Plantation jest klasy AAA, jako zielona jest pakowana w małe worki 20 kg ( standardowo kawa indyjska - 60kg ) i trochę różni się od standardowych kaw indyjskich. Ale przeznaczenie raczej do metod ciśnieniowych.
Rzeczywiście moje niedopatrzenie.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4979
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: India Plantation AA - palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Sierpień 2017, 22:26:11 »
A rzeczywiście moja wina :(. Ale już za późno, żebym jedno A dopisał. A co do przelewania, to nie próbowałem, bo jakoś mi te ziarenka do tego nie pasowały.
« Ostatnia zmiana: 24 Sierpień 2017, 22:29:43 wysłana przez WS »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6330
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: India Plantation AA - palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Sierpień 2017, 23:31:40 »
Ja również polecam te ziarna. Bardzo przyjemnie zbalansowana, słodka z pojawiającymi się świeżymi, delikatnymi kwaskami i bardzo gładka. Piłem espresso w Euro Cafe i w domu napar z kawiarki.  Na mnie najprzyjemniejsze wrażenie zrobiła właśnie ta śmietankowa gładkość kawy.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4831
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: India Plantation AAA - palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Sierpień 2017, 06:40:26 »
U mnie całość została zużyta w ekspresie, znaczna część jako cappu. Z mlekiem komponuje się świetnie, dając czekoladowy i jak napisał @krystians "gładki" efekt.

Offline Bogusław

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Gaggia Careza; Jura E6;Bialetti Musa
  • Młynek: Sage by Heston Blumenthal the Smart Grinder Pro
Odp: India Plantation AAA - palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Wrzesień 2017, 12:16:51 »
Właśnie przed chwilą dotarła do mnie w paczce razem z Burundi Kavumu Jackson Bourbon .Jak zobaczyłem kuriera z nosem w paczce [emoji38] , a chwilę potem rozszedł się zapach po kuchni :pycha: to nie dałem rady .Wsyp do młynka i cappu. Potwierdzam czekoladowy,głęboki smak i gładkość kawy.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi