Autor Wątek: druga kolba lelit mara X,P,W, bianca, rocket appartamento, mozzafiato  (Przeczytany 1243 razy)

Offline woox

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Lelit MaraXv2
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Cześć. Jak wszyscy, staję przed wyborem kolejnej porządniejszej kolby. Aktualnie posiadam delonghi dedica po wszystkich możliwych przeróbkach, ale wiadomo, to tylko namiastka ekspresu kolbowego. Oglądam oferty sklepów i szczerze, jestem w kropce. Jestem zaznajomiony z teorią typów ekspresów, bojlerów, pomp, PID-ów itd, ale sumą summarum nie potrafię dokonać jakiegoś wyboru. Najpierw zwróciłem uwagę na Rocket mozzafiato R, ze względu na możliwość podłączenia do wody, PID, miernik czasu ekstrakcji. Następnie moją uwagę zwróciła Lelit Bianca, dwa bojlery, dokładne ustalenie temperatury, też możliwość podpięcia do wody, genialny design, jednak obecna cena oscylująca w okolicy 10 tys, nie jest zbyt zachęcająca. Tak sobie zacząłem myśleć, czy te wszystkie bajery są mi potrzebne? Piję parę kaw dziennie, pracuję z domu, mleczne/czarne 95/5 %, nie jestem kawowym freakiem, po prostu smakuje mi kawa z kolby i wiem, że nigdy nie będę eksperymentował z ustawieniem temperatury co do stopnia, czy regulacją ciśnienia etc. Czy nie lepszym zakupem w tym wypadku byłaby lelit Mara? Jeżeli już Mara to X czy P (jak X to warto dopłacać do V2?)? (na marginesie lelit W ma drewniany design, ale nie udało mi się znaleźć czym różni się od X, na pewno nie ma PIDu jak P), albo Rocket Appartamento? Szukam czegoś czego nie będę chciał zmienić przez następne lata, da mi dobrą powtarzalną kawę, w miarę szybko się nagrzewa. Uprzedzając pytania, nie chce automatu miałem Saeco HD 8917/09 i każda kawa smakowała tak samo a czyszczenie systemu mlecznego i ogólna konserwacja mechanizmu to katorga. Uprzedzając kolejne pytanie młynek mam Eureka Mignon Specialita. Również jestem za kupnem ekspresu nowego, z 2 letnią gwarancją. Z góry dziękuję za odpowiedzi :) pozdrawiam i życzę miłego dzionka i smacznej kawusi ;)
« Ostatnia zmiana: 05 Maj 2022, 14:26:07 wysłana przez ranGo »

skansen

  • Gość
Odp: druga kolba lelit mara X,P,W, bianca, rocket appartamento, mozzafiato
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Maj 2022, 14:49:44 »
Jeżeli już Mara to X czy P (jak X to warto dopłacać do V2?)? (na marginesie lelit W ma drewniany design, ale nie udało mi się znaleźć czym różni się od X, na pewno nie ma PIDu jak P)
Jeśli nowa Mara to zdecydowanie X. X ma PID, ale bez wyświetlacza. Jego działanie jest opisane w wątku o Mara-X. X jest w tej chwili jedynym dostępnym w ofercie producenta modelem, nie ma co się oglądać (wstecz) na inne wersje Mary :)

Wracając natomiast do ogólnych założeń-ja bym jednak wziął maszynę podłączoną na stałe do wody. Zbiornik na wodę to najsłabszy element każdego ekspresu. Woda stojąc w nim swoich właściwości bynajmniej nie poprawia...  Sam przymierzam się żeby założyć podobny wątek nt ekspresów tylko lub głównie do espresso ale z podłączeniem do wody :)

Offline popcorn

  • Wiadomości: 352
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: druga kolba lelit mara X,P,W, bianca, rocket appartamento, mozzafiato
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Maj 2022, 15:20:54 »
Nie wiem czy sobie pomożesz w decyzji tym wątkiem, bo każdy będzie Ci polecał coś innego i nie wiem też jak to się stało, że nie dostałeś jeszcze linku do najnowszej promocji ;), ale zwróciłbym Twoją uwagę na ekspres La Spaziale Vivaldi II, tu jest wątek o La Spaziale S1 https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=9601.0 .
Jak nie chcesz się bawić w profilowania w Biance, to Vivaldi II jest dwubojlerowym ekspresem z podłączeniem do sieci wodociagowej, trochę tańszy i raczej nie gorszy.
Skansen chyba myślał o czymś z rodziny La Spaziale, to może Ci odpowie na ewentualne pytania ;) :mhh:.
Jakbym chciał coś kupić na lata i nie myśleć o żadnych upgrejdach sprzętowych i kręceniach wajchami, to bym z pewnością rozważał...

Nie wiem czy to aktualna cena, ale może można coś jeszcze utargować?
https://coffeelink.pl/produkt/ekspres-la-spaziale-s1-vivaldi/
Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5504
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: druga kolba lelit mara X,P,W, bianca, rocket appartamento, mozzafiato
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Maj 2022, 19:10:24 »
i nie wiem też jak to się stało, że nie dostałeś jeszcze linku do najnowszej promocji
😅

》tertium non datur《

Offline Celdur Mężczyzna

  • Wiadomości: 66
  • Ekspres: ACS Vesuvius
  • Młynek: 1Zpresso JE-Plus; Eureka Mythos Plus
Odp: druga kolba lelit mara X,P,W, bianca, rocket appartamento, mozzafiato
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Maj 2022, 19:27:16 »
Rzuć okiem na ACS Minima - solidne 2B z nierdzewki + PID.

skansen

  • Gość
Odp: druga kolba lelit mara X,P,W, bianca, rocket appartamento, mozzafiato
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Maj 2022, 21:39:26 »
Skansen chyba myślał o czymś z rodziny La Spaziale, to może Ci odpowie na ewentualne pytania ;) :mhh:.
Przymierzałem się intensywnie do S1 Dream. Rodzina S1 to świetne maszyny z ciężką, autorską grupą producenta - jest ona praktycznie bezobsługowa. Do tego spory bojler parowy, solidna gastronomiczna budowa ekspresu, fajne funkcje itd. Nie zdecydowałem się na tą maszynę ze względu na grupę 53mm i małą popularność modelu. To były dwa najważniejsze argumenty które sprawił, że ostatecznie z żalem je skreśliłem. Mają one oczywiście cały szereg innych zalet i tylko kilka niewielkich wad. Od kilku lat sugeruje Dystrybutorom których znam do szerszego zainteresowania się La Spaziale S1 lecz jak na razie bezskutecznie :( Wydaje mi się, że głównym "Żonkilem" jest ta nieszczęsna grupa 53mm :-(
« Ostatnia zmiana: 05 Maj 2022, 22:24:42 wysłana przez skansen »

Offline Zygbert

  • Wiadomości: 80
  • Ekspres: Profitec PRO300, Bialetti Fiammetta, v60
  • Młynek: Fiorenzato F64e, Hario Slim
Odp: druga kolba lelit mara X,P,W, bianca, rocket appartamento, mozzafiato
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Maj 2022, 23:46:40 »
Rzuć okiem na ACS Minima - solidne 2B z nierdzewki + PID.

Na zagranicznych forach sprzęt uchodzi za awaryjny, czy ktoś miał z nim bliższej do czynienia? Są jacyś posiadacze tego sprzętu?

Offline woox

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Lelit MaraXv2
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: druga kolba lelit mara X,P,W, bianca, rocket appartamento, mozzafiato
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Maj 2022, 01:15:30 »
Zdecydowałem się na marę X v1. Bezpośrednie podłączenie do wody to i tak w nowej kuchni (która nie wiadomo kiedy będzie, może kwestia dwóch lat) a mozafiato z pompą rotacyjną koszt x2. Bardziej rozbudowany PID mi nie potrzebny jak w biance. Pozostawiam pole manewru do modownia do V2 po upływie gwarancji. Dzieki za opdpowiedzi.

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 294
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: druga kolba lelit mara X,P,W, bianca, rocket appartamento, mozzafiato
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Maj 2022, 09:37:01 »
Proponowałbym zastanowić się też nad Bellezza Inizio R lub Francesca.
Inizio R to HX z PID i podłączeniem do wody, a Francesca to 2B z PID i pompą wibracyjną.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1797
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: druga kolba lelit mara X,P,W, bianca, rocket appartamento, mozzafiato
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Maj 2022, 11:03:58 »
Jeśli podłączenie do wody, to nowa Bianca wydaje się dobrym wyjściem. Bez podłączania do wody wybrałbym np.: https://coffee-sensor.com/product/restored-refurbished-and-fully-upgraded-la-pavoni-lever-vintage-from-feb-1970/ Bez regulacji przepływu/ciśnienia będzie trudno uzyskać smak jaki daje dźwignia.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi