Autor Wątek: Lurowata kawa z Bialetti venus  (Przeczytany 2677 razy)

Offline mateusz3476

  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: Bialetti moka, Bialetti venus
  • Młynek: Hario canister
Lurowata kawa z Bialetti venus
« dnia: 14 Kwiecień 2017, 00:30:51 »
Część wszystkim!
Od około roku pijam kawę z kawiarki, z czego od kilku tygodni świeżo paloną i świeżo mieloną. Mam Bialetti moka express 3tz i dobrze ogarniętą grubość mielenia oraz ustawienie palnika, tak że kawa wychodzi mocna, ale nie przepalona.
W domu rodziców mam Bialetti venus 4tz i kawa z niej wychodzi zdecydowanie za rzadka. Próbowałem różne ustawienia palnika i nie udało się uzyskać dobrych efektów. Siostra używała jej wcześniej u siebie na indukcji i podobno wychodziła gęstsza. Co może być przyczyną? Mógłby ktoś z użytkowników venusa pokazać ile kawy sypie, jaki palnik dokładnie ustawia, ile wody itd.?
Dzięki :)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Lurowata kawa z Bialetti venus
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Kwiecień 2017, 07:51:36 »
Z tego co wiem i sam stosuję do kawiarki zawsze trzeba sypać kawy tak by bez ubijania wypełnić sitko po rant.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline PanJesiotr

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: V01, V02, AP, Chemex, Pezzetti 3 tz
  • Młynek: Nivona CafeGrano
Odp: Lurowata kawa z Bialetti venus
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Kwiecień 2017, 08:26:11 »
Woda po zaworek i kawa po rant sitka. Przemiał taki aby zakończyć ekstrakcję pomiędzy 30 a 40 sekund.
I tych 40s raczej nie przekraczaj, dobrze skończyć przynajmniej kilka sekund przed pojawieniem sie piany na wylocie.
« Ostatnia zmiana: 14 Kwiecień 2017, 08:28:23 wysłana przez PanJesiotr »

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Lurowata kawa z Bialetti venus
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Kwiecień 2017, 09:30:16 »
tak jak już napisano - jeśli ma być skoncentrowany napar to krótka ekstrakcja, w wyższej temperaturze i ciśnieniu. A w tym pomaga zalanie zbiorniczka gorącą wodą, uczynienie kawy w sitku mniej przepuszczalną (drobniejsze zmielenie, ostukanie sitka itp.) i ustawienie palnika na max (ale płomień nie może wychodzić poza średnicę denka).
Duże znaczenie ma jednolity przemiał i równomierne ułożenie przemiału w sitku, tak żeby nie było żadnych mikro-kanalików, bez tego woda zamiast przebijać się przez kawę wybierze krótszą drogę, skutkiem tego będzie lura właśnie. Im lepszy młynek tym bardziej jednolity przemiał.
« Ostatnia zmiana: 14 Kwiecień 2017, 10:32:55 wysłana przez grex »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi