Autor Wątek: Czyścić czy kupić nowy  (Przeczytany 16981 razy)

Offline Meham

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Simsns EQ7
Czyścić czy kupić nowy
« dnia: 08 Czerwiec 2015, 10:50:45 »
Witam

Mam 4,5 letniego Simens EQ7 z około 10 000 kaw na liczniku. MAmy b.twardą wodę i mimo dosyć częstego czyszczenia ekspres odmawia posługi. Był już w serwisie (pogwarancyjnym) na solidnym czyszczeniu ale temat wraca po 3,5 miesiąca. Pytanie czy kolejny raz wydać 150-200 zł zakładając że znów się przytkał czy jednak trzeba liczyć że nadeszły jego dni?
Niestety przesiadaj na nowy to budżet 1,5-2,5k zł tylko

Nie chcielibyśmy gorszej kawy pić niż do tej pory. Czy polecacie coś w tych pieniądzach? A może jednak czyścić?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Czyścić czy kupić nowy
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Czerwiec 2015, 11:00:24 »
Jeśli zatyka się od kamienia to do ekspresu lać wodę filtrowaną z dzbanka Dafi/Brita. Do Dafi są dostępne filtry do wody bardzo twardej. Filtr wymieniać co 3-4 tygodnie.

Czyszczenie i odkamienianie możesz samemu zrobić. Blok zaparzajacy jak często myjesz i smarujesz?

Ja bym na twoim miejscu wybrał opcję samodzielnego czyszczenia i dopiero wtedy się ewentualnie rozglądał za zmianą.
LMWDP #469

Offline Gregorio Mężczyzna

    • Palarnia kawy Gregorio
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 411
    • Palarnia kawy Gregorio
  • Ekspres: La Pavoni Cellini, Melita
  • Młynek: Macap
Odp: Czyścić czy kupić nowy
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Czerwiec 2015, 11:19:14 »
Zgadzam się, polecam zrobić czyszczenie, powinno pomóc, dwie łyżeczki kwasku cytrynowego na pojemnik wody. A woda przez spieniacz do mleka przelewa się czy też zatkane ?
Sklep, Palarnia Kawy Gregorio... www.kawagregorio.pl

Offline Meham

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Simsns EQ7
Odp: Czyścić czy kupić nowy
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Czerwiec 2015, 08:37:58 »
no sprawa nie jest łatwa:
1. W utrzymaniu ekspresu w czystkości nie byłem pedantem - a szkoda stąd pewnie teraz kłopoty
2. Woda od spieniacza leci OK, gorzej z samą kawą, która leci z otworów w sposób wysoce niekontrolowany, a już na pewno nie przez "nakrętki" stąd trzeba opóścić dozownik "w kubek"
3. STan ten utzymuje się już od dłuższego czasu - do czasu aż kawa leciała "dało się z tym żyć"
4. Program czyszczący i odkamieniający puszczane były raczej regularnie "na zawołanie"
5. Przed pierwszym serwisowym czyszczeniem bardzo często wyskakiwał komunikat "sprawdź jednostkę zaparzania" - po serwisie już nie, ostatnio ponownie, aż do komuniklatu "usterka - skontaktuj się z serwisem"
6. Z raci komunikatów blok czyściłem bardzo często, choć samo wnętrze ekspresu nie jest mega czyste
7. Pierwsze słyszę o czymś takim jak smarowanie
8. Jestem gotów wyczyścić co i jak trzeba ale:
a) ekspres nie daje się już utuchomić w trybie "czyszczenia"
b) odmówil posługi właśnie w trakcie czyszczenia i odkamieniania
c) myślę że zapchanie/zabrudzenie siedzi gdzieś głębiej


Offline Gregorio Mężczyzna

    • Palarnia kawy Gregorio
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 411
    • Palarnia kawy Gregorio
  • Ekspres: La Pavoni Cellini, Melita
  • Młynek: Macap
Odp: Czyścić czy kupić nowy
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Czerwiec 2015, 09:12:44 »
Nie wiem czy masz taką możliwość, żeby zrobić to "ręcznie" czyli do pojemnika z wodą wlewasz na pełno wodę z kwaskiem, puszczasz przez spieniacz mleka wodę po chwili zamykasz i zostawiasz na 10-15 minut, znowu przelewasz troche wody z pojemnika i znowu czekasz 10 minut, tak mniej więcej 4 razy , potem oczywiście płukanie pojemnika, czyli przepuszczasz samą wodę. Spróbuj, może uda si eodkamienić
Sklep, Palarnia Kawy Gregorio... www.kawagregorio.pl

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Czyścić czy kupić nowy
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Czerwiec 2015, 09:25:04 »
Samo smarowanie uszczelek masz tutaj, nic skomplikowanego chociaż mi brakuje smarowania prowadnic jeszcze. Uszczelka bez smaru może blokować pracę tłoka w bloku. Jak jest za duży opór to maszyna o serwis woła.
! No longer available

Rurki z bloku zaparzającego możesz sobie przedmuchać i sprawdzić czy są drożne.

Tutaj masz wersję rozłożenia bloku i wyczyszczenia na tip top i smarowania prowadnic
! No longer available

Tak się do wylewek dobierzesz i wyczyścisz, plus sprawdzisz czy rurka jest drożna - po wstrzyknięciu wody powinna się ona wylać z otworu tam gdzie blok zaparzający by wchodził.
! No longer available

 :szampan: Koszty tego rozwiązania - tyle co smar silikonowy. Jeśli nie przeraża cię to od strony technicznej to warto spróbować. A jak nie to wystaw maszynę na aukcji jako "do serwisu" i kup nowy sprzęt o który będziesz dbał ;) czyli mył raz na tydzień blok, smarował go raz na dwa miesiące.

Automat wymaga chyba większej higieny pracy niż kolba :(

Wersja pesymistyczna - blok jest na tyle brudny, że opory w jego pracy spowodowały połamanie zębatek napędowych - da się zrobić to w domu ale to już wymaga rozkręcenia całej maszyny żeby się do bebechów dobrać :P



LMWDP #469

Offline Meham

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Simsns EQ7
Odp: Czyścić czy kupić nowy
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Czerwiec 2015, 13:17:58 »
po dłuższym odczekaniu ekspres wrócił do żywych. Zrobił 1 kawę i wrócił w zaświaty. Czyszczenie samego układu nie pomogło, właściwie wyraźnie jest problem z drożnością "rurek" a do tych dobrać się nie mogę - nie umiem - trochę u mnie inaczej niż na filmuku jest.


Offline flexooo

  • Wiadomości: 556
  • Ekspres: Rocket R58, La Peppina, La Pavoni Europiccola, Syfon Hario TCA 5, Kalita, V60, Aeropress
  • Młynek: Mahlkoenig EK43, Comandante Iron Heart
Odp: Czyścić czy kupić nowy
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Czerwiec 2015, 19:38:00 »
Załączam zdjęcie EQ7. Jeśli masz problem z tym, że z jednej wylewki leciało gorzej z drugiej lepiej to masz trzy opcje. Pierwsza to dostać się do wylewek wciskając w otwory zaznaczone ma zdjęciu jakieś płaskie metalowe elementy. Koniecznie we wszystkie jednocześnie. Ciągniesz za wylewki i powinno wyskoczyć. Odołączysz wtedy wężyk i możesz je przeczyścić. Problem pojawia się dosyć często więc w jednym z ekspresów widziałem  bardziej brutalną metodę czyli obcinaczkami usuwasz to pseudo sitko z wylewek zaznaczone na zdjęciu strzałkami. Możesz wtedy łatwo czyścić te wylewki a osad nie blokuje wypływu.  Efektem ubocznym jest osad w filiżance.... Ostatnia metoda to kompresor i wężyk pod wylewki i przedmuchasz. Koniecznie rób to poza domem i z bez bloku zaparzającego w ekspresie :)



Offline Meham

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Simsns EQ7
Odp: Czyścić czy kupić nowy
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Czerwiec 2015, 10:46:28 »
sprobuje.

Ktoś wie może jak się "resetuje" ten ekspres by nie blokował się na komunikacie "skontaktuj się z serwisem"?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Czyścić czy kupić nowy
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Czerwiec 2015, 10:55:24 »
Wujek google sugeruje 3 matody ;)

Press the "i" key for approx. 3 seconds and then follow menu guidance to the menu item "FACTORY SETTING".

Service menu: Switch on + button 2 + 8 (Personalization + Start)

Factory reset: Switch on + button 4 + 5 (up / down arrows)
LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi