Autor Wątek: niska temperatura espresso w NS Oscarze  (Przeczytany 2324 razy)

Offline bnew

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar (OPV + anti vac kit)
  • Młynek: Graef CM 800
niska temperatura espresso w NS Oscarze
« dnia: 13 Marzec 2015, 22:42:11 »
Dobry wieczór
Mam jedno pytanko odnośnie problemu z temperaturą kawy, mój Oscar nagle zjechał z temperaturą espresso. Mam wersję z Electros.it z OPV i zaworem przeciw próżniowym. Wyjąłem sondę poziomu wody, wyczyściłem i docisnąłem jak się dało, wylałem wodę z boilera, a potem odkamieniłem zgodnie z instrukcją Gianniego z Electros.it i jest trochę lepiej ale nie idealnie, na moje oko espresso teraz ma jakieś 75 stopni, w każdym razie na pewno spadła temperatura bo czuję różnicę. Akurat zmieniłem kawę na Lavazza Tierra (swoją drogą wracam zaraz do Diemme bo fatalna jest), ale nie sądzę żeby przyczyną była kawa. Wyczyszczę jeszcze prysznic i sprawdzę uszczelkę, ale podejrzewam że trzeba będzie podregulować presostat.
Ktoś ma jakies sugestie? Ekspres hulał bez większych problemów jakieś 10 miesięcy, gdybybym w zeszłym roku wiedział co wiem teraz to bym kupił wersję z presostatem Sirai, no ale jak to po szkodzie.
Będę z góry wdzięczny za pomoc.
 kawka

Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: niska temperatura espresso w NS Oscarze
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Marzec 2015, 08:15:49 »
Ale 75 stopni w naparze jest zupełnie ok.
W młynie: ziarna

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: niska temperatura espresso w NS Oscarze
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Marzec 2015, 08:49:17 »
Jak to na oko? Mierzyłeś temperaturę?

Ekspres sam by się nie przedstawił. Co jest złego w oryginalnym presostacie i dlaczego żałujesz że nie masz Sirai?

LMWDP #469

Offline bnew

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar (OPV + anti vac kit)
  • Młynek: Graef CM 800
Odp: niska temperatura espresso w NS Oscarze
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Marzec 2015, 13:56:51 »
skoro 75 stopni jest ok, no to widocznie kawa jest do d..y. Po wyczyszczeniu wszystkiego jest lepiej, kawa jest już gorąca, ale ciastko mokre, crema marna a espresso cieniutkie. Będę musiał zobaczyć na innej kawie.
Co do presostatu, trochę poczytałem i te mechaniczne nie wypadają za dobrze. Sirai zapewnia niezawodność, ja obecnie mam Campini, który nie grzeszy bezawaryjnością.
Skoro ekspres sam z siebie nie mógł się przestawić, to może wina nadmiaru wody w bojlerze, bo sonda poziomu wody była trochę zakamieniona (cienka warstwa, ale była), a z drugiej strony może się trochę pozapychało po poprzednia kawa dosyć oleista była i sporo tłustego osadu na prysznicu zostało.
Jedno pytanie odnośnie odkamieniania, używam wody filtrowanej przez filtr typu Brita; Gianni z Electros.it zaleca odłączanie solenoidu  (2 way valve) tak żeby odkamieniać tylko rurkę przepływową wymiennika. Jest sens odkamieniania całego boilera raz na jakiś czas?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi