Autor Wątek: Sage Barista Touch - prośba o pomoc  (Przeczytany 791 razy)

Offline pietrex

  • Wiadomości: 12
Sage Barista Touch - prośba o pomoc
« dnia: 02 Grudzień 2023, 21:16:36 »
Witam ponownie :)
Ponad 9 lat temu, dzięki Waszym poradom zakupiłem ekspres automatyczny Nivona CafeRomantica. Służył mi przez długi czas, jednak każda kawa (niezależnie od ziarna) smakowała bardzo podobnie. Nastał czas kiedy "dojrzałem" w temacie kawy i zdecydowałem się na nowy ekspres Sage Barista Touch.
Oczywiście jak to bywa na początku, uczę się tego ekspresu, a właściwie prawidłowego parzenia kawy.
Popełniłem już trochę błędów i straciłem już trochę dobrej kawy, więc chciałbym Was prosić o radę.

Standardowo ekspres ma możliwość regulacji grubości mielenia w zakresie od 1 do 30.
Nie potrafię jednak właściwie dobrać odpowiednich ustawień i mam problem z odpowiednim ubiciem tej kawy.
Po 2 godzinach prób stanęło na tym, że:
- mielenie ustawiłem na 17
- ilość kawy 16-17g
- kawa zaczyna lecieć po 7-8 sekundach i jest jej 32 g.

Problemy były następujące:
- przy wartości mielenia 12 kawa w ogóle nie leciała, albo jej ilość była relatywnie niska (około 15-20g) i baaardzo mocna i gorzka
- przy wartości mielenia ponad 20 kawy leciało za dużo i jest bardzo kwaśna i w smaku przepalona
- kiedy wydawało mi się, że mielenie 16 jest okej i były proporcje: 17g/34-36 g kawy, to jak za mocno ubiłem to przy tych samych parametrach ekstrahowanej kawy było 20g.

Jak najlepiej dobrać sposób mielenia?
Czy mogę mocniej ubijać tamperem czy przy drobniejszym mieleniu trzeba słabiej?

Ogólnie i tak robię kawy mleczne i w porównaniu do wcześniejszego ekspresu jest ogromny skok jakościowy. W końcu da się wyczuć nuty orzechów itd.
Chciałbym jednak, żeby espresso wychodziło prawidłowo ;)
Z góry dziękuję za Waszą pomoc i proszę o wyrozumiałość jeśli coś przekręciłem w nazewnictwie.
Pozdrawiam

Edit 23:01/

Obejrzałem dodatkowe tutoriale i już trochę mi się rozjaśniło :)
Przy stopniu mielenia 16,z 18 g wychodzi 20 g ekstrahowanej kawy w ciagu 30 sekund.
Ustawilem na 17, z 18 g wychodzi 40 w ciagu 30 sekund, więc zmniejszę czas przelewu o 2-3 sekundy.
Sprawdzilem jeszcze na 19, wowczas z 18 g kawy wychodzilo 50 g kawy.
Jesli dobrze to ogarnąlem to watek można usunąć :)
BTW ciekawa ta zabawa z ustawieniem parametrow ;)




« Ostatnia zmiana: 02 Grudzień 2023, 23:02:02 wysłana przez pietrex »

Offline pietrex

  • Wiadomości: 12
Odp: Sage Barista Touch - prośba o pomoc
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Grudzień 2023, 12:43:39 »
Dzisiaj zrobiłem kolejne kawy na ustalonych wczoraj proporcjach (mielenie 17) i lipa.
Na 18 g zmielonej kawy, wyszło całe 22 g (wczoraj 40g).
Nie wiem czy to kwestia docisku tampera, czy rozgrzania ekspresu?
Po południu postaram się spróbować grubiej mielić i zobaczę czy efekt będzie bardziej satysfakcjonujący.
Jesli ktoś będzie potrafił coś doradzić to będzie super ;)
Pozdrawiam

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5441
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Sage Barista Touch - prośba o pomoc
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Grudzień 2023, 17:18:42 »
przy wartości mielenia 12 kawa w ogóle nie leciała, albo jej ilość była relatywnie niska (około 15-20g) i baaardzo mocna i gorzka
- przy wartości mielenia ponad 20 kawy leciało za dużo i jest bardzo kwaśna
Wszystko się zgadza => szukaj pomiędzy.
》tertium non datur《

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6328
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Sage Barista Touch - prośba o pomoc
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Grudzień 2023, 12:27:04 »
Na 18 g zmielonej kawy, wyszło całe 22 g (wczoraj 40g).
Może być wiele rzeczy np. zmieniła się wilgotność ziarna, zmieniła się ilość dwutlenku węgla w ziarnach, została resztka zwietrzałego/grubszego przemiału z poprzednich dni.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi