Autor Wątek: Ascaso Dream PID - recenzja  (Przeczytany 9192 razy)

Offline popcorn

  • Wiadomości: 352
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: Ascaso Dream PID - recenzja
« Odpowiedź #30 dnia: 02 Wrzesień 2021, 15:28:01 »
Jeszcze raz więc napiszę - grupa kawowa nie jest nisko położona. Położona jest wyżej niż w niektórych ekspresach domowego użytku - 13,5 cm od tacki ociekowej.
Odpowiedział już na to skansen pisząc:
Tak czy inaczej miejsca jest mało a czy to wina kolby, położenia grupy kawowej czy też jednego i drugiego to kwestia drugorzędna.
Jestem tego samego zdania. Czepiasz się słówek podkreślając, że "grupa kawowa nie jest nisko położona". Przecież oczywistym jest fakt, że chodzi o efekt zastosowanego rozwiązania - w tym przypadku mało miejsca na filiżankę. Miałbyś argument, jeśli byłoby to efektem stosowania nieoryginalnego portafiltra, ale tak nie jest - problem występuje w seryjnym ekspresie z seryjnym oprzyrządowaniem.
Czy jest to problem, czy może zaleta? Już o tym pisałem, każdy chyba może sam znaleźć wiele argumentów na poparcie obu tez i zadecydować, co jest dla niego ważniejsze?

I to sprawia, że pozostaje między wylewką a tacką ociekową 8,5 cm.
I to jest rzeczowa informacja! Teraz każdy zainteresowany może zdecydować czy to wystarczająco, czy może za dużo?
Informacja do skansena była subiektywana: "nisko". Teraz np. mogę sobie wyrobić własną opinię i zauważyć, że dla mnie to też za nisko, bo chciałbym jeszcze co najmniej 1 dodatkowy centymetr - dzięki Janusz!

Napisałeś "Gdyby było ok to by tego nie zmieniali." Otóż było OK. I jest nadal OK mimo tej zmiany. Jest nawet lepiej niż OK bo dzięki tej zmianie użytkownicy mogą stosować głębokie sitka 3C 18 g oraz 3C 21g COMPETITION. I bardzo wielu użytkowników z tego udogodnienia korzysta.

Myślę, że mógłbyś przeczytać jeszcze raz w jakim kontekście to napisałem, a zobaczyłbyś może, że nie odnosiło się to do sprzętu jakim handlujesz, a chodziło raczej o ogólną tendencję na rynku ekspresów.

Mimo tych 8,5 cm spokojnie mieści się waga i na niej filiżanki espresso. Jest jeszcze luz. Nic nie potrzeba wciskać. Potrzebujesz więcej miejsca ? Można zastosować NPF i wówczas spokojnie zmieści się większa filiżanka. Można też wybrać inny ekspres. Z naszej oferty np. UNO PID. Nikt nikogo nie zmusza do wybierania modelu DREAM.
Sorry, ale nie mogłem się powstrzymać: a czy można wybrać coś nie z Waszej oferty?
Bo nasuwa się wniosek, że niekoniecznie trzeba się zdecydować na tytułowy model pod warunkiem, że jest to urządzenie z "Waszej" oferty.
Może za mało jeszcze czytałem to forum, może czegoś nie rozumiem? Może ja się czymś za bardzo zasugerowałem, a może Juanuszowi przydałoby sie kilka dni urlopu i nieco dystansu? Któż to wie...?
Pozdrawiam wszystkich miłośników kawy i dobrych interesów!

Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5454
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Ascaso Dream PID - recenzja
« Odpowiedź #31 dnia: 03 Wrzesień 2021, 07:09:00 »
》tertium non datur《

Offline Busteak

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Gaggia Classic (2019)
Odp: Ascaso Dream PID - recenzja
« Odpowiedź #32 dnia: 03 Wrzesień 2021, 12:02:14 »
Mimo że to forum gdzie każdy ma mieć szanse/możliwość wypowiedzenia się to SUBIEKTYWNIE uważam że ten wątek obył by się bez wszystkich postów oprócz pierwszego skansen'a. Łącznie z moim. Niepotrzebna kłótnia/wymiana zdań na temat szczegółów. Ocena robiona przez człowieka zawsze jest subiektywna i bierze się z sumy przeżyć i doświadczeń więc wmawianie komuś że jest inaczej niż on sam sprawdził nie jest chyba porządane a kłótnia o to kto ma rację jest bezsensu. Każdy z was ma rację. Lepiej podnosić sobie ciśnienie kawką niż postami na forum.

@skansen mega trafiłeś z tą recenzją w czasie bo cały czas się zastanawiam którą drogą pójść. Mimo tego że Dream nie do końca mi się podoba z wyglądu ma wydaje mi się wszystkie rzeczy które bym potrzebował. Aktualnie działam na GC i faktycznie wkurzające jest brak możliwości użycia wagi oraz PF z podwójną wylewką aby zrobić 2 kawy. I to chyba jest coś co wybierając ekspres na lata raczej dyskwalifikuje Dream z mojej listy możliwości. Reszta Wad mnie zupełnie nie odstrasza. Za to zalety wpisują się w wymagane przezemnie feature'y nowego ekspresy. Dzięki że Ci się chciało. Jeśli można robić koncert życzeń to chętnie również poczytałbym jak wpisuje się Elizabeth (którą chyba masz) vs Dream/Uno PID/DUO PID(dokładnie maszyny z thermoblockiem) w kwestii samego robienia/smaku espresso. Bo finalnie ekspres ma robić kawę. Pewnie dla osób które nie mają lat doświadczenia różnica espresso z obydwu maszyn i tak będzie niewyczuwalna. Ale skoro różnica żaren w młynku potrafi zrobić różnicę może tutaj też będą ciekawe wyniki.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3465
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Ascaso Dream PID - recenzja
« Odpowiedź #33 dnia: 03 Wrzesień 2021, 12:28:08 »
Masz zawsze możliwość wyboru UNO PID, bebechy te same, a mniej pretensjonalny i bardziej ergonomiczny w użytkowaniu.
I do tego dogadać się aby zamiast kolby z wylewką dostać NPF.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 656
  • Ekspres: Lelit Elizabeth, Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Ascaso Dream PID - recenzja
« Odpowiedź #34 dnia: 03 Wrzesień 2021, 14:30:52 »
Aktualnie działam na GC i faktycznie wkurzające jest brak możliwości użycia wagi oraz PF z podwójną wylewką aby zrobić 2 kawy.

Ale GC możesz zmienić tackę na niższą albo coś pokombinować wyjmując tackę i podstawiając kieliszek pod rurkę z zaworu 3-drożnego. Nie ważysz chyba kawy za każdym razem?

skansen

  • Gość
Odp: Ascaso Dream PID - recenzja
« Odpowiedź #35 dnia: 03 Wrzesień 2021, 18:15:08 »
poczytałbym jak wpisuje się Elizabeth (którą chyba masz) vs Dream/Uno PID/DUO PID(dokładnie maszyny z thermoblockiem) w kwestii samego robienia (...)espresso.

Jeśli chodzi o samo "robienie" espresso to oprócz wspomnianej nisko położonej grupy kawowej nie zauważyłem jakiś większych różnic. Dream PID ma programowanie objętościowe dozy (Elizabeth czasowe) więc w obu ekspresach można zamiast wagi i opierać się na programowaniu. Temat programowania objętościowego w Ascaso był omawiany w kilku innych wątkach, tutaj nie chciałbym do niego wracać.

smaku espresso.

Nie stwierdziłem znaczącej różnicy w smaku espresso pomiędzy Elizabeth a Dream PID. Przy czym korzystałem z tych samych sitek - do obu ekspresów używa się sitek 58mm. Miałem ten komfort, że mogłem używać tych samych sitek dla pełnej porównywalności. I espresso było bardzo podobne. Testowałem również ze znajomymi kawoszami i różnicy w smaku nie stwierdziliśmy.

Off-Topic:
Próbując/testując kawę z ekspresów wyposażonych w różne grupy (np. 57mm i 58mm) musimy korzystać z różnych sitek. A one naturalnie rzutują na finalny efekt w filiżance. I nie chodzi tutaj o różnice 1mm średnicy a o pozostałe właściwości sitka. Dlatego też czasem ekspresy z grupą 57mm wypadają gorzej w testach porównawczych bo testujący używa na co dzień sitka 58mm i przychodzi mu się zmierzyć z fabrycznym sitkiem 57mm...

Ekspresy "jednoobwodowe" ( ? :) ) nie ustępują w spienianiu ekspresom "wieloobowodowym" , są od nich większości przypadków zdecydowanie lepsze.

Ale HX pod ten jeden obwód też wpisujesz? Bo szczerze powiedziawszy nie wiem co w ty jedno-bojlerowcach miało by być lepszego do spieniania,
W odpowiedzi #3 użyłem określenia "jednoobwodowe" na zasadzie kalki z angielskiego Single-Circuit Espresso Machine do którego oprócz maszyn jednobojlerowych można zaliczyć pojedynczy termoblok, ale nie HXa. HX to w tej angielskiej nomenklaturze Dual-Circuit.

To lepsze spienianie o które pytasz dotyczyło zapewne HXa. Wcześniej pisał o tym użytkownik posługujący się wówczas nazwą 3DSK (jakiej nazwy aktualnie używa chyba można się domyślić):
No i spienianie mleka, wg mnie w HX było dużo lepsze niż w DB.

« Ostatnia zmiana: 03 Wrzesień 2021, 19:14:48 wysłana przez skansen »

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Ascaso Dream PID - recenzja
« Odpowiedź #36 dnia: 03 Wrzesień 2021, 19:43:22 »
Tu akurat różnicy bym nie widział pod kątem rozwiązania DB vs HX. W tym wypadku to tylko kwestia wielkości bojlera. Podejrzewam że są i DB z dużymi bojlerami. W Sage przy jego 0.9l bojlerze parowym nie ma problemu z ilością pary, w sensie  że nie zauważyłem żeby moc słabła. Natomiast moc jej nie jest zbyt duża i samo spienianie trochę trwa. Ma to i swoje plusy i minusy.

Offline MajkJaro

  • Wiadomości: 295
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Prof PID
  • Młynek: Mazzer Super Jolly Electronic
Odp: Ascaso Dream PID - recenzja
« Odpowiedź #37 dnia: 05 Wrzesień 2021, 16:23:55 »
Ja przestrzegę fanów loveramics :) ciężko ustrzelić z tej kolby w ich filiżankę do espresso. Musi być naprawdę idealnie zmielone.

A co do recenzji? My z żoną skusiliśmy się na Uno Pid zamiast Dream z uwagi na pojemność tacki. Dzisiaj się z tego śmiejemy bo tacka to taki detal, a opróżniamy naszą raz na 3-4 dni (i tak jest w połowie pełna). Zbiornik wody z boku - jednym pasuje, innym nie. Wiadomo było z wielu wpisów skansena, że woli wlewać od góry. Ergonomia, budowa mebli w kuchni. A kolba jest masywna - nasze dziecko nie zrobiło nam śladów w kuchni na panelach, ale jak kolba poszła w podłoge to jest dziura :D.

Dream na żywo jest piękny, wersja jasna niebieska to jest absolutny majstersztyk i ozdoba kazdej kuchni. Mnie oczarował. Jeśli Dream ma te same bebechy do Uno Pid to według mnie jest gotowy do pracy po 5-7 minutach. Po 10 to całe urządzenie parzy. Uno ma na pewno lepszą tackę na filiżanki.

Ktoś napisał, że do Janusza można wpaść sprawdzić ekspresy. Jest to prawda absolutna i można się tam kłócić i szkolić. My akurat jechaliśmy specjalnie sprzęt odebrać i to był świetny wybór.

Ja odsyłam do mojej recenzji UNO Pid - można ją zestawić/uzupełnić z recenzją skansena i to da na pewno pełen obraz ekspresów Ascaso. Z zaletami i wadami.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi